Connect with us

Politika

ZVANIČNICI RS O POTVRĐIVANJU OPTUŽNICE PROTIV DODIKA: Za sve je kriv ŠMIT, neće uplašiti narod Srpske

Zvaničnici Srpske osudili podizanje optužnice protiv predsjednika RS Milorada Dodika I Miloša Lukića, v.d. direktora “Službenog glasnika RS”.

Predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić rekao je za Radio-televiziju RS da je potvrđivanje optužnice protiv Dodika “atak na mir i Dejtonski sporazum, ali da će Srpska imati adekvatan, pravno definisan odgovor“.

Stevandić je ocijenio da je optužnica “namjerno potvrđena danas, pred pokušaj (visokog predstavnika u BiH) Kristijana Šmita da uđe u neku od institucija u Republici Srpskoj, što će se pokazati kao neuspješno“.

“To je zajednički desant, napad na institucije RS. Republika Srpska se ne boji optužnice, oni treba da se boje naših odgovora. Ovo je atak na mir, Dejtonski sporazum, pokušaj da se nelegalnim odlukama nelegalnog visokog predstavnika proizvedu zakonske posljedice“, naveo je je Stevandić.

Ministar unutrašnjih poslova RS Siniša Karan ocijenio je da potvrđivanje optužnice protiv Dodika “nema veze sa pravom i pravdom, već predstavlja direktnu negaciju naroda, države, suvereniteta i svih elemenata državnosti“.

“Njihova želja je razotkrivena u potpunosti bez imalo zadrške – uništiti Republiku Srpsku, njene institucije, oteti joj imovinu i dovesti je do nivoa da od nje ostanu samo ucrtane linije na geografskoj karti“, kazao je on, prenijela je RTRS.

Dodao je da je “pravosuđe ovom optužnicom potvrdilo da je marioneta u rukama dijela međunarodne zajednice, kojoj je cilj eliminisanje rukovodstva RS koje se oštro protivi i demokratskim sredstvima bori protiv tih zlih namjera – odlučno i čvrsto braneći promjenu Ustava, Dejtonskog ustava i ustavne pozicije RS sa svim instrumentima njenog predstavljanja“.

Karan je naglasio da je do ove situacije doveo “niko drugi do njemački državljanin Kristijan Šmit, lažni visoki predstavnik, koji je uzurpirao tu poziciju i ovlaštenja visokog predstavnika i to samim dolaskom u BiH, a da, pritom, nije ispunio osnovni uslov – nema rezolucije Savjeta bezbjednosti UN o njegovom imenovanju”.

“O kakvom je apsurdu i licemjerstvu riječ govori i to da državljanima BiH o pravu i pravdi priča njemački državljanin, koji bez ikakvog pravnog osnova boravi u njihovoj zemlji kršeći Zakon o strancima, a zatim i ustavni poredak i odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma“, rekao je Karan.

Ministar policije RS je dodao da je Šmit “jedno veliko niko i ništa u BiH“, te “stranac koji je davno trebalo da bude protjeran iz zemlje“.

Predsjednik Socijalističke partije (SP) Petar Đokić izjavio je danas da je više nego očigledno da se udarom na instituciju predsjednika pokušava urušiti Republika Srpska ali da srpski narod neće zaplašiti da se bori za odbranu njene slobode.

Đokić smatra da je potvrđivanje optužnice protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora “Službenog glasnika Republike Srpske” Miloša Lukića još jedan u nizu napada na Srpsku i njene institucije, saopšteno je iz SP-a.

“Vidljivo je i da među članicama Savjeta za implementaciju mira /PIK/, izuzevši Rusiju, postoje otuđeni centri moći koji koriste Sud BiH kao sredstvo u obračunu sa Republikom Srpskom, koji svojim djelovanjem pokušavaju da je oslabe i tako podrivaju teško stečenu stabilnost u BiH”, rekao je Đokić.

Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović izjavio je da je predsjednik Republike Milorad Dodik, protiv koga je danas potvrđena optužnica Tužilaštva BiH, postupao u skladu sa Ustavom Srpske, odnosno da je vršio svoju Ustavom propisanu dužnost i obavezu.

Bukejlović je istakao da predsjednika Republike Srpske Ustav kao najviši pravni akt Republike obavezuje da proglašava zakone koje narodni poslanici, kao neposredno izabrani predstavnici naroda, izglasaju u Narodnoj skupštini Republike Srpske, koja je najviše zakonodavno tijelo Srpske.

Prema njegovim riječima, potvrđivanje optužnice od Suda BiH predstavlja formalizam s obzirom na to da je to samo jedna od faza u krivičnom postupku, a praksa je pokazala da u najvećem broju slučajeva sud potvrdi optužnicu, a ako je vrati tužilaštvu na uređenje onda to bude iz formalnih razloga, kao što je bilo i u ovom slučaju.

“Tek nakon potvrđivanja optužnice, i odlučivanja o prethodnim prigovorima o kojima će odlučivati takođe sudija za prethodno saslušanje, počinje faza krivičnog postupka koja je od suštinskog značaja za čitav postupak, imajući u vidu da se tek na glavnom pretresu razmatra postojanje krivične odgovornosti, prije svega postojanje krivičnog djela u konkretnom slučaju, uzimajući u obzirom naročito način na koje je predmetno djelo uneseno, odnosno nije uneseno u krivično zakonodavstvo BiH, zatim osnovanost i zakonitost subjektivnih i materijalnih dokaza, o pitanju postojanja imuniteta kod postupanja predsjednika Srpske, te o drugim procesno pravnim i materijalno pravnim pitanjima značajnim za odlučivanje u krivičnom postupku”, naveo je Bukejlović.

On je rekao da iskreno vjeruje da će postupajući članovi vijeća Suda BiH postupati u skladu sa osnovnim principima koji važe za pravosudne institucije, prije svega u skladu sa načelom nezavisnosti, te da će objektivno i nepristrasno donijeti pravednu i na zakonu zasnovanu odluku, te utvrditi da je predsjednik Srpske postupao ispravno, odnosno isključivo onako kako mu Ustav Republike Srpske nalaže.

Sud Bosne i Hercegovine potvrdio je danas optužnicu protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora “Službenog glasnika RS” Miloša Lukića.

Tužilaštvo BiH je optužnicu podiglo prije mjesec i njome se Dodik i Lukić terete za neizvršavanje odluka visokog predstavnika u BiH Kristijana Šmita, kojeg vlasti u Republici Srpskoj ne priznaju.

Optužnica je uslijedila nakon što je Narodna skupština RS 27. juna usvojila dva sporna zakona, zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH i neobjavljivanju odluka visokog predstavnika u Službenom glasniku RS.

Dodik je kao predsjednik RS potpisao ukaze o proglašenju ova dva zakona, a Lukić ih je objavio u Službenom glasniku RS.

Visoki predstavnik u BiH Kristijan Šmit je 1. jula donio odluku kojom je oba zakona poništio.

Prema izmjenama Krivičnog zakona BiH, koje je nametnuo visoki predstavnik, Dodik i Lukić mogu biti kažnjeni od šest mjeseci do pet godina zatvora, uz zabranu obavljanja dužnosti i smjenu sa funkcija.

Politika

Cijeli opštinski odbor DEMOS-a prešao u DNS

Potvrdio je ovo lider DNS-a Nenad Nešić na Fejsbuku.

“DNS je od danas jači za još jednog odbornika u gradu Istočnom Sarajevu, a za dva odbornika u opštini Istočni Stari Grad”, rekao je on i zaključio:

“Boj ne bije svijetlo oružje, već boj bije srce u junaka”.

Nastavi čitati

Politika

ZAPISNIKA NEMA! Rankić SLUPAO SLUŽBENO VOZILO NSRS – NIKO NE ZNA GDJE NI KAD!

Potpredsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, Petko Rankić, učestvovao je u saobraćajnoj nezgodi u kojoj je pod nerazjašnjenim okolnostima slupao službeno vozilo parlamenta RS.

Riječ je o službenom vozilu “Škoda Octavia” koja je stara tek 3 godine, a šteta na vozilu je velika.

Da je vozilo slupano potvrđeno je za Srpskainfo u Narodnoj skupštini RS, ali brojna druga pitanja su ostala bez odgovora. U Narodnoj skupštini su potvrdili da je vozilo koristio upravo potpredsjednik Rankić, a na pitanje kolika je šteta, odgovorili su da još nije procijenjena.

– Procjenu obavlja ovlaštena auto kuća i Grave osiguranje sa kojima Narodna skupština RS, nakon provedene javne nabavke, ima zaključen ugovor o kasko osiguranju od 15.2.2025. godine – ističu u NSRS.

Dodaju da je riječ o vozilu koje je kupljeno 2022. godine po cijeni od 60.000 KM sa PDV. Ključni detalji, međutim, izostaju. Policijski zapisnik, koji bi trebao rasvijetliti okolnosti nezgode, do danas nije dostavljen Narodnoj skupštini RS.

Prema informacijama iz NSRS, uobičajeni rok za dostavu zapisnika je 30 dana, ali zvaničnih potvrda i dalje nema, niti se zna kada i gdje se tačno nezgoda dogodila.

Dodatnu sumnju izazivaju nezvanične informacije prema kojima Rankić tvrdi da se sudario s jednom ženskom osobom te da je pozvao policiju koja je, navodno, napravila zapisnik.

Izvor iz MUP Republike Srpske, međutim, demantuje te tvrdnje i ističe da policijska patrola nije izlazila na lice mjesta. Dakle, imamo slupano službeno vozilo, ali nemamo mjesto nezgode, niti datum kada se ona desila. Nemamo zapisnik. Imamo dvije verzije priče i nijedna nije potvrđena.

Bez zapisnika, bez zvanične informacije o datumu, lokaciji i okolnostima nezgode, ali i bez transparentne reakcije institucija, ovaj slučaj otvara brojna pitanja: Ko je odgovoran za štetu nastalu na službenom vozilu? Da li su uopšte poštovane zakonske procedure? Zašto nema policijskog zapisnika?

Odgovor smo pokušali da dobijemo od Petka Rankića, koji je inače kadar SP, ali on nam se nije javljao na mobilni telefon.

Nastavi čitati

Politika

INSPEKTORI KREĆU U AKCIJU – Pod LUPOM IMOVINA i PRIHODI 1.450 OSOBA

Nadležni sektor Poreske uprave Republike Srpske formirao je bazu podataka o imovini i prihodima za 788.246 fizička lica, a poseban nadzor stavljen je na njih 1.450.

Navedeno je to u odgovoru na poslaničko pitanje koje je dostavljeno Narednoj skupštini Republike Srpske, a u kojem je precizirano da je iz formirane baze izdvojeno 1.450 fizičkih lica koja su u periodu posmatranja od tri uzastopne godine imala razliku između uvećanja imovine i prijavljenih prihoda veću od 300.000 KM.

– U skladu sa planom pokretanja prethodnog postupka izdato je 20 naloga za sprovođenje prethodnog postupka, po kojima postupa nadležno odjeljenje – naveli su u Poreskoj upravi. Takođe, navode da kada su u pitanju aktivnosti na utvrđivanju porijekla imovine i posebnog poreza na imovinu napravljen je značajan iskorak u uspostavljanju komunikacije sa eksternim izvorima podataka i proširenjem baze podataka o imovini i prihodima fizičkih lica, čime su stvoreni uslovi za identifikaciju rizika, bodovanje i rangiranja fizičkih lica za prethodni postupak i postupak kontrole.

Direktor Poreske uprave Republike Srpske Goran Maričić ranije je “Glasu” rekao da će utvrđivanju porijekla imovine vršiti sistemskim prikupljanjem podataka o pokretnostima i nepokretnostima svih građana Srpske, u Republici, ali i inostranstvu.

– Nećemo imati selektivan pristup u primjeni zakona i neće se ići od kuće do kuće i gledati ko ima koliko i kakvih auta, nepokretnosti, od kojeg materijala mu je ograda ili ići ciljano na kontrolisanje ljudi za koje se u javnosti zna da su bogati i slično – pojasnio je tada Maričić. Takođe, on je precizirao da će Poreska uprava vršiti sistemsko prikupljanje podataka o imovini svih građana i na taj način napraviti bazu imovine građana u Srpskoj, BiH i inostranstvu.

– Kada baza u potpunosti bude uspostavljena, pristupiće se analizi rizika i ukoliko se pojavi sumnja da određeno lice nema dokaza za nagli rast vrijednosti imovine, ići će se u drugu fazu postupka, a to je kontrola – kazao je Maričić.

Zakon o utvrđivanju porijekla imovine i posebnom porezu na imovinu usvojen je u februaru 2022. godine, a stupio je na snagu godinu dana nakon toga. Tim zakonom uređuju se uslovi, način i postupak pod kojim se utvrđuje imovina i uvećanje imovine fizičkog lica i poseban porez na uvećanje imovine, koje u uzastopnom period do tri kalendarske godine prelazi iznos od 300.000 KM, a za koju fizičko lice ne može da dokaže način sticanja, kao i organi nadležni za sprovođenje ovog zakona.

Ovim zakonom je između ostalog definisana imovina kao skup apsolutnih i relativnih imovinskih prava (pravo svojine i druga stvarna prava na pokretnim i nepokretnim stvarima, pravo intelektualne svojine, potraživanja iz svih izvora obligacionih odnosa), udjeli u privrednim društvima i prava koja iz njih proizlaze, hartije od vrijednosti, novac, kriptovalute, kao i druga imovinska prava u Republici Srpskoj, FBiH, Brčko distriktu i inostranstvu. Zaposleni

U Sektoru za utvrđivanje porijekla imovine i posebnog poreza na imovinu ima šest zaposlenih. Strukturu u pomenutom sektoru čini pet zaposlenih sa visokom stručnom spremom (četiri zaposlena su diplomirani ekonomisti te jedan pravnik) i jedan sa srednjom stručnom spremom.

Nastavi čitati

Aktuelno