Connect with us

Politika

DA BI IM BILO UDOBNO! Za rashlađivanje poslanika potrebna TRI MILIONA KM

Služba za zajedničke poslove institucija BiH traži tri miliona maraka građana za zamjenu sistema klimatizacije u zgradi Parlamentarne skupštine BiH. Tu investiciju planiraju da realizuju u periodu od ove do kraja 2025. godine.

U prijedlogu odluke na koju treba da da saglasnost Savjet ministara navedeno je da je u ovoj godini odobreno 1,065 miliona maraka za zamjenu sistema klimatizacije u zgradi Parlamenta BiH, a da bi iduće trebalo da bude izdvojen milion, a 2025. godine 935.000 maraka.

U razlozima za donošenje pomenute odluke navedeno je da su dvije postojeće rashladne mašine stare oko 40 godina, kao i ostala prateća oprema za upravljanje, distribuciju vazduha i tople/hladne vode kroz objekat.

– Održavanje opreme je u posljednje vrijeme onemogućeno, jer se više ne proizvodi niti se za nju mogu nabaviti rezervni dijelovi – navedeno je u obrazloženju Službe za zajedničke poslove.

Dodaju i da rashladne mašine za hlađenje koriste freon R11 koji je zabranjen za upotrebu u Evropskoj uniji, zbog čega se ne može nabaviti.

– Zbog nedostatka freona R11 u julu i avgustu mašine nisu mogle da postignu projektovane parametre rada, a temperatura u prostorijama dostizala je 30 stepeni. Zbog svega toga dobili smo mnogo primjedaba od službi kabineta ministara, parlamentaraca, sekretara zajedničkih službi, ali i ostalih zaposlenih – navodi Služba za zajedničke poslove.

U Udruženju građana “Tender” smatraju da je riječ o neopravdanom trošenju novca građana BiH.

– Kada su mogli godinama da (ne)rade u tim prostorijama, trebalo bi i sada da se solidarišu sa građanima, a ne da sa njihovih leđa u ovim teškim vremenima uzimaju čak tri miliona maraka. Decenijama se nisu žalili i, gle čuda, postalo im sada prevruće. Kako ih samo nije sramota? Dobro znam da su zidovi tamo poprilično debeli, što govori da je izolacija dobra, odnosno da je temperatura odlična za radnu atmosferu. Međutim, tamo niko ništa ne radi i nove klime im ne trebaju – rekao je “Glasu Srpske” član Predsjedništva Udruženja građana “Tender” Rajko Kecman.

Bacanje miliona maraka na rashlađivanje prostorija u Parlamentu BiH, navodi Kecman, neće uticati na povećanje produktivnosti rada poslanika na nivou BiH.

– Taj novac je potrebno mnogo pametnije uložiti. Ako dobiju takve uslove kakve traže, onda tek neće ništa raditi. Ovako, ako im je tako kako navode, a znamo da nije, moraju možda brzo da završe nešto od svog posla, pa da idu – rekao je Kecman i dodao da u prostorijama u kojima rade nema nikakvih klima pa se niko od radnika ne žali.

Kecman nadalje navodi i da vrijednima ne smeta temperatura od 30 stepeni, već samo onima koji izvolijevaju i izmišljaju.

– Hoće udobnost, a ne rade ništa, odnosno nemamo nikakve rezultate njihovog sjedenja u tim udobnim foteljama. Možda im treba dati nove klime, ako nekada nešto počnu da rade. Ali toga ćemo se, po svemu sudeći, načekati – kazao je Kecman i dodao da je upravo Parlament BiH najodgovorniji za teško stanje u BiH.

Propao posao

Služba za zajedničke poslove institucija BiH podsjetila je da je lani izdvojeno pola miliona maraka za zamjenu dijela klimatizacije u objektu Parlamentarne skupštine BiH. Međutim, na javni poziv pristigla je jedna ponuda koja je bila naslovljena na više od 594.000 maraka i samim tim ocijenjena je kao neprihvatljiva.

– Taj javni poziv je poništen u decembru prošle godine i nije bilo vremena da se sprovede novi postupak javne nabavke – navela je Služba za zajedničke poslove institucija BiH.

Politika

DRINIĆ O SNSD-u “U pamet se, gospodo! Ne zaboravite da je SVAKA MUKA ZAVREMENA, A SRAMOTA ZAVIJEKA”

Odbornik u Skupštini grada Banjaluka, Nebojša Drinić, oštro je kritikovao ponašanje predsjednika Skupštine Ljube Ninkovića, optužujući ga za nerad i ignorisanje ključnih problema grada. Prema Driniću, Ninković gotovo dvije godine bojkotuje sjednice, nanoseći direktnu štetu svim građanima Banjaluke.

„Predsjednik Skupštine grada Ljubo Ninković, dokazani neradnik, već gotovo dvije godine bojkotuje sjednice, nanoseći najveću štetu građanima Banjaluke. Klasikni uhljeb, vrlo vješt u političkim presvlačenjima, frkće od bijesa čim se spomene zakazivanje sjednice ili odluka gradonačelnika za razvoj Banjaluke, ali mu plata od 5.000 KM nije mrska. Voli ‘hljeb bez motike’,“ rekao je Drinić.

Drinić je istakao da Banjaluka ne može napredovati dok se pojedinci ponašaju neodgovorno i brinu samo o svojim interesima.

„Njiva hoće motiku. Banjaluka je naša kuća u kojoj moramo svi da radimo za dobrobit našeg naroda. Ljubo i oni kojima je obraz iza leđa ne brinu za poskupljenje struje. Neka njima sija kao u Las Vegasu, a narod koji ne može da plaća velike račune može da provodi praznike uz svijeće!“ upozorio je Drinić.

Na kraju, Drinić je pozvao sve funkcionere da se trgnu i počnu odgovorno obavljati svoj posao:
„U pamet se, gospodo! Ne zaboravite da je ‘svaka muka zavremena, a sramota zavijeka’!“

Nastavi čitati

Politika

MIRNA SAVIĆ BANJAC “SNSD 20 godina nije uspio da osmisli i realizuje MNOGE BESPLATNE MJERE koje su uvedene za vrijeme Draška Stanivukovića”

SNSD 20 godina nije uspio da osmisli i realizuje mnoge besplatne mjere koje su uvedene za vrijeme Draška Stanivukovića. To ih izgleda jako muči, pa im je Banjaluka jedini grad kojim bezuspješno pokušavaju da se bave.

Izjavila je ovo narodni poslanik PDP u NS RS Mirna Savić Banjac, reagujući na izjavu generalnog sekretara SNSD Srđana Amidžića koji je rekao da će SNSD podnijeti inicijativu da u Banjaluci prevoz bude besplatan za sve građane.

-SNSD u Banjaluci nije htio ni da razmatra predloženu Odluku o dopuni Odluke o komunalnim taksama čiji je predlagač gradonačelnik. Ovom odlukom predviđeni su dodatni prihodi Grada koji bi se realizovali kroz destimulativne mjere smanjenja broja poslovnih jedinica privrednih društava registrovanih za priređivanje igara na sreću. Naročit cilj im je da se u što skorije vrijeme zabrani rad priređivačima igara na sreću čije poslovnice se nalaze u blizini obrazovnih ustanova. Jednostavno rečeno, ako vam je namjera ozbiljna, izglasajte da se novac iz kladionica, pogotovo onih pored škola, preusmjeri za besplatan prevoz i u korist svih građana Banjaluke- kaže Savić Banjac i dodaje:

-Građani bi najviše znali da cijene kada ovakve izjave ne bi bile samo farsa i već stotinu puta viđen pokušaj zbunjivanja javnosti. Oni odlično znaju ko je šta uradio za vrijeme svog mandata. Rješenje vam je predloženo, imate priliku da se pokažete na djelu – poručuje Savić Banjac.

Ističe da ako već ne žele da uvode besplatan prevoz za penzionere u druge gradove širom Srpske, nego se i dalje bave Banjalukom pored neurađenog posla za koji su dobro plaćeni, onda i ovaj put, kako kaže, ima rješenje za njih.

-Naprimjer, ministru Amidžiću predlažem da se malo više pozabavi svojim poslom u Sarajevu, a može početi sa tim što će više brinuti o institucijama Republike Srpske, a manje o budžetu zajedničkih institucija koji značajno raste iz godine u godinu, dok je istovremeno standard građana Republike Srpske sve niži- navodi Savić Banjac.

Nastavi čitati

Politika

AERODROM u Bihaću pribavio URBANISTIČKU SAGLASNOST!

Aerodrom u Bihaću korak je bliže realizaciji jer od danas ima urbanističku saglasnost.

– Danas je izuzetno važan dan za grad Bihać i cijeli Unsko-sanski kanton. Jutros nam je od federalnog ministra prostornog uređenja Željka Nedića svečano uručena Urbanistička suglasnost za radove prve faze izgradnje Međunarodnog aerodroma Bihać – saopćio je gradonačelnik Bihaća Elvedin Sedić.

– Izdavanje Urbanističke suglasnosti predstavlja jedan od najznačajnijih koraka u izgradnji aerodroma i vrlo je važno da smo uspjeli prevazići sve prepreke s kojima smo se susreli, uključujući i one birokratske, tako da vrlo brzo možemo aplicirati za izdavanje građevinske dozvole koju bismo trebali imati u prvom kvartalu 2025. godine, a zatim krenuti i u realizaciju faze 1A koja obuhvata izgradnju poletno sletne staze u dužini 1800 metara – dodao je.
– Prije nekoliko godina kada je tadašnja Vlada FBiH odlučila da dio sredstava namijenjenih za razvoj zračnog saobraćaja u FBiH preusmjeri za izgradnju aerodroma u Bihaću, imali smo samo studiju i livadu, odnosno zemljanu pistu sportskog aerodrome u vlasništvu Grada.

Danas imamo preko 90% otkupljenog zemljišta i ozbiljan projekt u zreloj fazi realizacije, urbanističku suglasnost za faznu gradnju kojoj su prethodile mnogobrojne studije, te suglasnosti i dozvole koje su potrebne sa svih nivoa vlasti u ovoj nam komplikovanoj državi, Bosni i Hercegovini.

Osim opredijeljenosti Vlade FBiH, koja je financijer cjelokupnog projekta, značajno je doprinijela upornost i aktivna suradnja Uprave JP “Aerodrom Bihać” sa državnim agencijama iz oblasti zračnog saobraćaja, BHDCA i BHANSA-om – zaključio je Sedić.

Nastavi čitati

Aktuelno