Connect with us

Društvo

SITUACIJA NIKAD GORA! Ministarstvo poljoprivrede USK predstavilo je rezultate ovogodišnje žetve

Ministarstvo poljoprivrede USK predstavilo je rezultate ovogodišnje žetve strnih žitarica na osnovu kojih je vidljiv osjetan pad u ovoj grani poljoprivredne proizvodnje u odnosu na proteklu godinu.

Tako se navodi da je ukupno zasijano i požnjeveno oko 8.000 hektara zemljišta sa žitaricama, te da je ukupna proizvodnja iznosila nešto više od 22.000 tona.

U odnosu na proteklu godinu, manje je bilo zasijanih površina za više od hiljadu hektara, a proizvodnja je osjetno smanjena.

Kada je riječ o površinama, najviše ih je zasijano na području Cazina, koji je zastupljen sa više od 50 posto, dok najmanji udio ima Ključ, svega tri posto, a najraširenija kultura je pšenica.

Ministarstvo poljoprivrede USK predložilo je mjere koje uključuju osiguranje posebnih mehanizama kredita za obrtna sredstva primarnim poljoprivrednim proizvođačima, podršku osposobljavanju malih mlinova, jačanje savjetodavne službe te su ukazali na potrebu rješavanja problematike organizovanog otkupa.

Na prijedlog Poljoprivrednog zavoda Vlada Unsko-sanskog kantona prihvaćen je prijedlog mjera u cilju uspostavljanja robnih rezervi na području USK. Prema riječima pojedinih proizvođača, urod pšenice je umanjen i do 70 posto zbog loših vremenskih prilika i dugotrajnih suša koje su uticale na rast i razvoj ove važne poljoprivredne kulture.

“Stanje je katastrofalno, sve je krenulo jako loše još od same pripreme i sjetve, koja je zakasnila zbog lošeg vremena. Vlažnost je bila izuzetna i to je uticalo na pojavu i razvoj raznih bolesti, zatim divlje životinje su također učinile svoje, uništile dio prinosa i sve je bilo kako ne treba”, kaže Eladin Žerić, poljoprivrednik iz Bihaća.

Samir Čaušević, poljoprivrednik iz Cazina, dodaje da su na razvoj žitarica uticale vremenske prilike i posebno dugotrajni kišoviti period.

“Kiša je uticala da žitarice ne budu na vrijeme poprskane, također na vrijeme nisu ni pognojene, tako da su to sve bili veliki problemi”, kazao je Čaušević.

Ovdašnji poljoprivrednici se nadaju pomoći i intervenciji nadležnih državnih instuticija kako bi im se pomoglo da prebrode ovu tešku godinu.

Ministar poljoprivrede u Vladi USK Adis Džanić kaže kako situacija nikad nije bila teža.

“Imali smo jako loše vremenske prilike, zatim tu su bile i katastrofalne poplave, tako da su sve grane poljoprivredne proizvodnje u lošoj situaciji. Ove godine smo iz kantonalnog bužeta poljoprivredu pomogli sa devet miliona maraka, što je rekordna cifra do sada, ali ni to neće biti dovoljno kako bi se pomoglo poljoprivrednim proizvođačima. U narednom periodu bićemo prisiljeni raditi rebalans budžeta kako bismo pomogli poljoprivrednicima”, kazao je Džanić.

Društvo

Monstrumi hodaju među nama! PSU STAVILI PUŠKU U USTA I POVUKLI OKIDAČ (UZNEMIRUJUĆE)

Na Fejsbuk stranici Spas – Udomljavanje životinja Prijedor objavljeni su šokantni prizori povrijeđenog psa. Kako navode aktivisti u objavi, nepoznata osoba je stavila psu pušku i usta i povukla okidač. Nesrećnoj životinji su nanijete stravične povrede. Kako se navodi ovaj stravičan primjer zlostavljanja psa dogodio se u mjestu Svodna, nadomak Prijedora. – Bože, ako nas još gledaš — zašto ćutiš?! U Svodnoj. U srcu Velikog posta. Na pragu Vaskrsa, praznika nade i uskrsnuća, dogodilo se nešto što nijedno srce ne može podnijeti. Čovjek — ili bolje rečeno, ono što je ostalo od čovjeka — stavio je pušku psu u usta. I pucao. Raznio mu je vilicu. Ostavio ga da krvari, da se guši, da se raspada od bola i straha. I otišao. Hladno. Bez trunke stida. Kao da je zgazio kamen. A oko njega – tišina. Narod ćuti. Gleda u zemlju. Sakriva pogled. Monstrum i dalje šeta. Sa puškom. Slobodan. Koliko pasa mora umrijeti? Koliko puta treba pucati da neko kaže: Dosta!? Jer kad svi psi padnu… ko će biti sljedeći? Sinoć smo saznali da postoji pas u agoniji. Niko nije smio da mu priđe. Niko osim nas. Danas smo ga našli. Stajao je. Užasnut. Zbunjen. U bolovima. Bez vilice. A opet – mahao repom kada nas je vidio. Zamislite to. Biće koje je prošlo pakao… raduje se čovjeku. Još uvijek vjeruje. Rana mu je trula. Infekcija se širi. Ali smo stigli na vrijeme – naveli su između ostalog aktivisti u objavi na Fejsbuku.

Video je uznemirio javnost i izazvao oštre reakcije ljubitelja životinja i aktivista..

Snimak uznemirujuće scene, koji je objavljen na društvenim mrežama, prikazuje psa u izuzetno teškom stanju, ali uprkos svemu – pri susretu sa spasiocima, pas je pokazao znakove povjerenja i nade, mašući repom. Životinja je trenutno pod veterinarskom brigom, primila je terapiju, a u narednim danima slijedi dodatna dijagnostika i moguće operacije. Psu su dali ime Umut – Nada.

– Dobro jutro, svijete! Noć smo preživjeli, ali nikako da se probudimo iz ove noćne more! Nesrećni mladi pas kojem je raznesena vilica se stoički bori za svoj život! Veterinar ga trenutno pregleda da bi mogao da odluči kako najbolje mu pomoći! Svodna, da li si mirno spavala krijući monstruma psihopatu sa puškom? Nije Svodna Njujork sigurni smo da se zna koje počinilac! A policija će to i utvrditi, a mi nećemo odustati dok se monstrum najstrože ne kazni! Budite tu uz ovog prekrasnog, milog psa koji uprkos zvjerstvu počinjenim nad njim, on nije izgubio nadu i vjeru u čovjeka! On, nesrećnik, pun nade i volje za životom, ne prestaje da vrti repić čim mu se obratimo! Dali smo mu ime u Umut (Nada)! Ne daj se, Umute! Vidimo da se držiš i da je tvoja volja za životom ogromna i potrudićemo se te ne iznevjerimo! – naveli su danas aktivisti u novoj potresnoj objavi na društvenim mrežama.

Ovo nije prvi slučaj nasilja nad životinjama u ovom kraju – prema navodima aktivista, prije desetak dana u istom mjestu ubijena je kujica, a iza nje su ostala dva šteneta. Za taj čin, takođe, niko nije odgovarao.

Iz organizacije Spas poručuju da je ovaj slučaj više od borbe za jedan život – on predstavlja simbol šireg društvenog problema, u kojem nasilje često prolazi nekažnjeno. I pozivaju sve građane da se pridruže borbi za pravdu, saosjećanje i humanost.

Nastavi čitati

Društvo

SJEĆANJE NA ŽRTVE USTAŠKOG GENOCIDA! U Republici Srpskoj Dan žalosti 27. aprila

Vlada Republike Srpske proglasila je 27. april Danom žalosti povodom sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj od 1941. do 1945. godine.

Istog dana, u Spomen-području Donja Gradina kod Kozarske Dubice biće služen parastos za žrtve ustaškog zločina u koncentracionom logoru Jasenovac, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose s javnošću.

Vlada je pozvala sve republičke organe i organizacije, organe jedinica lokalne samouprave, javna preduzeća, ustanove i druge organizacije, da istaknu zastave na pola koplja, te da se kulturne i sportske manifestacije, kao i televizijski i radijski sadržaj prilagode Danu žalosti.

Ove godine navršava se 80 godina od proboja posljednje grupe jasenovačkih logoraša i zatvaranja zloglasnog Koncentracionog logora Jasenovac.

Proboj posljednje grupe logoraša izvršen je 22. aprila 1945. godine s ciljem da se cijelom svijetu ispriča strašna istina o zvjerstvima koja su vršena u sistemu Koncentracionog logora Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.

Koncentracioni logor Jasenovac osnovan je avgusta 1941. godine i činilo ga je pet logora.

Selo Donja Gradina priključeno je sistemu logora. Skelom preko rijeke Save ustaše su prevozile logoraše na likvidaciju u Donju Gradinu.

O tome danas svjedoče masovne grobnice u Donjoj Gradini – 105 grobnih polja.

Prema podacima Zemaljske komisije Hrvatske za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagača iz 1945. godine broj žrtava logora kreće se oko 500.000 do 600.000 sa naglaskom da se tačan broj žrtava nikad neće moći utvrditi zbog toga što je mnoge žrtve “progutala” Paćilijeva peć, mnoge je odnijela rijeka Sava.

Istraživanja vršena šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog vijeka pokazala su da je u sistemu koncetracionog logora Jasenovac ubijeno 700.000 ljudi, od toga 500.000 Srba 33.000 Jevreja, 40.000 Roma, 127.000 antifašista, od kojih 20.000 djece, prenosi Srna.

Nastavi čitati

Društvo

AMERIČKA ROBA BEZ CARINA U BIH? U toku konsultacije o prijedlogu Ministarstva

Na robi, koja je prošle godine uvezena iz SAD, BiH je prihodovala oko 37 miliona KM carine, s tim što svi ti proizvodi zapravo nisu proizvedeni u Americi, tako da je riječ o poprilično manjem iznosu.

Pojašnjenja radi, iz SAD uvozimo i proizvode koji su nastali u drugim zemljama, a BiH trenutno razmatra ukidanje carina za američku robu, tj. proizvode koji imaju porijeklo baš iz SAD.

Kako je potvrđeno za “Nezavisne novine” iz Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, uvoz iz SAD je prošle godine iznosio oko 183,6 miliona KM, a dažbine oko 37 miliona maraka.

“Napominjemo da roba koja se uvozila iz SAD, ne znači da je porijeklom iz SAD, tj. proizvedena u SAD. Može biti iz Kine, Meksika, Kanade i slično. Na primjer, ukoliko je proizvod iz EU, neko ga je kupio u SAD i kasnije je izvezen iz SAD, u BiH na njega neće biti obračunata carina ukoliko posjeduje dokaz o porijeklu, da je proizveden u EU”, pojašnjavaju iz UIO BiH.

Sa druge strane, ukoliko je proizvod proizveden u SAD i izvezen iz SAD u BiH, na njega će biti obračunata dažbina shodno tarifnom razvrstavanju. BiH trenutno nema potpisan Sporazum o slobodnoj trgovini sa SAD.

“Zbog toga se na robu porijeklom iz SAD prilikom uvoza u BiH primjenjuju standardne carinske stope predviđene Carinskom tarifom. U praksi to znači da će roba iz SAD, u zavisnosti od svog tarifnog razvrstavanja, biti oporezovana carinskom stopom od nula odsto, pet odsto, 10 odsto ili 15 odsto”, pojašnjavaju iz UIO BiH.

Međutim, institucije u BiH su već pokrenule proceduru za privremenu suspenziju carinskih stopa kod uvoza robe porijeklom iz SAD.

Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, na čijem čelu je Staša Košarac, je, naime, izradilo prijedlog odluke, koji je sada u procesu konsultacija.

“Roba koja će se uvoziti uz korištenje tarifnih suspenzija je roba koja je porijeklom iz SAD, a što se utvrđuje odgovarajućim dokazom o nepreferencijalnom porijeklu robe. Za tu robu će se primjenjivati carinska stopa od nula odsto”, navodi se u prijedlogu odluke.

Planirano je da se ova odluka primjenjuje do 31. decembra 2025. godine ili do zaključivanja sporazuma o slobodnoj trgovini sa SAD.

“Savjet ministara će po isteku ovog roka produžiti važenje ove odluke na prijedlog Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, ukoliko je to u interesu privrede u BiH. Bez obzira na rok primjene, Savjet ministara može preispitivati primjenu ove odluke i na prijedlog Ministarstva spoljne trgovine donijeti Odluku o prestanku primjene ove odluke ako više nije u interesu privrede u BiH ili usljed postojanja izmijenjenih okolnosti na tržištu”, ističe se u prijedlogu odluke.

Košarac je ranije rekao da bi ukidanje carinskih opterećenja na robu iz Sjedinjenih Država bilo u korist realnog sektora Republike Srpske i Federacije BiH.

Košarac je istakao da Republika Srpska prijedlogom o ukidanju carinskih opterećenja na robu iz SAD ponovo dokazuje da brine o svojim privrednicima i traži modele za unapređenje privredne aktivnosti, što se želi i privredi Federacije BiH.

Prethodno je Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, istakao da u potpunosti podržava politiku američkog predsjednika Donalda Trampa, kojem je Amerika na prvom mjestu, te najavio ukidanje carina za robu iz SAD.

“I nama naš interes treba da bude na prvom mjestu. Brinući o interesu Republike Srpske, predlažem da BiH ukine sva carinska opterećenja na robu iz SAD”, istakao je Dodik.

Kako je dodao, na taj način bi se stvorili uslovi za postizanje sporazuma o slobodnoj trgovini između BiH i SAD, što bi značilo nultu stopu carina.

“To bi omogućilo dalji razvoj naše ekonomije”, dodaje Dodik.

Iz Spoljnotrgovinske komore BiH su za “Nezavisne novine” izjavili da BiH nema veliki obim razmjene sa SAD i ona čini oko jedan odsto od ukupne razmjene sa svijetom.

Amerika je, podsjetimo, nedavno uvela BiH carine od 35 odsto, zbog čega su se u poslovnoj zajednici u BiH i zabrinuli, a onda odahnuli, kad je objavljeno da su one pauzirane, i to na 90 dana

Nastavi čitati

Aktuelno