Connect with us

Politika

“TEGELTIJIN ZAKON”: Opozicija nezadovoljna zakonom o sukobu interesa

Drugi dan zasjedanja na Petoj redovnoj sjednici Narodne skupštine RS počeo je raspravom o Prijedlogu zakona o dopuni Zakona o sprečavanju sukoba interesa u organima vlasti u Republici Srpskoj, a poslanici opozicije su i te kako nezadovoljni ovim dokumentom i tvrde da je on u potpunosti postavljen tako da Milan Tegetlija, savjetnik predsjednika Republike Milorada Dodika, nesmetano bude i na čelu Fudbalskog kluba “Borac”, što po trenutnom zakonu nije moguće.

Podsjećanja radi, sinoć je Senka Jujić, ministar uprave i lokalne samouprave RS tokom uvodne riječi kazala da su Prijedlogom zakona propisuje izuzetak od zabrane na osnovu koje izabrani predstavnici, nosioci izvršnih funkcija i savjetnici ne mogu biti članovi organa, predsjednici ili direktori udruženja ili fondacija koje se finansiraju iz budžeta Republike ili jedinice lokalne samouprave u ukupnom godišnjem iznosu većem od 100.000 KM.

Na ovaj način, tvrdi Vukota Govedarica, šef Kluba poslanika SDS-a, jasno je da se omogućava onome ko je po aktuelnom zakonu u sukobu interesa, to više nije.

“Milan Tegetlija prema trenutnom zakonu ne može biti na čelu FK ‘Borac’, a prema vašoj izmjeni, otvorili ste prostor tom čovjeku da to bude bez ikakvih problema. Mi smo vam predlagali potpuno novi zakon, niste ga prihvatili”, kazao je Govedarica.

On je dodao da će SDS već na narednoj sjednici predložiti svoj Zakon o sprečavaju sukoba interesa.

“Pa ga vi kritikujte koliko god hoćete”, dodao je Govedarica.

Milanko Mihajilica, poslanik u Klubu PDP-a u NS RS, smatra da ovaj zakon treba potpuno staviti van snage, jer se, kako je rekao, on ni sada ne primjenjuje ili da se konačno ne donese novi zakon.

“Koliko puta vam trebamo to ponavljati. Mislio sam da je kap prelila čašu nakon cirkusa Obrenke Slijepčević i njenog govora ovdje. Mi smo prije dva mjeseca predložili dva zakonska rješenja. Prvo da se donese novi zakon, odbili ste glatko. A sam je predsjednik SNSD-a Milorad Dodik rekao stop duplim funckijama, to ste prenijeli svi na naslovnoj strani i ništa nije bilo. Evo na primjer, Dražen Vrhovac, ovdje poslanik a tamo na čelu IRB RS. Onda on podnosi izvještaj Komisiji za sprečavanje sukoba interesa, on je glasao za taj izvještaj, i prošao je. To nije dobro to što vi mislite da je dobro. Nema političke volje da se novi zakon donese. Najbolje bi bilo da se ovaj zakon zove ‘Tegeltijin zakon’ jer ga zbog njega i donosite“, naglasio je Mihalijica.

Opozicija je posebno podvukla činjenicu da se zakonu nije pristupilo na sistemski način.

“Zakonom nisu regulisane javne ustanove i svaki zaposleni u javnoj ustanovi može biti na raznim pozicijama, jer se na njega ne odnosi i mislim da bi i oni trebalo da budu obuhvaćeni zakonom”, kaže Tomica Stojanović, poslanik u Klubu SDS-a.

Poseban problem vidi u činjenici da zakonom nisu obuhvaćeni ni vršioci dužnosti direktora u javnim preduzećima u Srpskoj.

“Kod nas je oko 220 preduzeća, sigurno tih ljudi oko 70-80 odsto. Pojam v.d. nije riješen ovim zakonom i bilo bi dobro i to pitanje da je riješeno, ali ni za to vlast nema namjeru. Samim tim Komisija za sprečavanje sukoba interesa ne može izjednačavati v.d. dužnosnike niti izvršne direktore i odgovornost”, naveo je Stojanović.

Istakao je da zakonom nisu definisane ni sankcije za činioce sukoba interesa.

“Komisija kod nas samo utvđuje da li je došlo do kršenja zakona, ali nisu definisali sankcije niti ko je nadležan za izricanje sankcija. Samo član 19. govori kako se kažnjava prekršaj. U Hrvatskoj je to drugačije, i Srbiji, gdje se pravi razlika ko izriče sankciju. Kod nas zakonodavac nije ostavio komisiji da odredi sankcije, već samo da li je došlo do prekršaja”, dodao je on.

Njegov stranački kolega Ognjen Bodiroga govorio je i primjerima sukoba interesa u Foči.

“Nesporna je činjenica da mnogi poslanici i odbornici obavljaju više funkcija i ako su iz vlasti nikada neće biti u sukobu interesa, jer vam je sve dozvoljeno. U Foči imamo čovjeka koji je načelnik odjeljenja u opštini, a vlasnik je 25 odsto firme, koja je sa opštinom sklopila milionske ugovore, a većinski vlasnici te firme su članovi njegove poridice. Kada sam se žalio na to, odgovoreno mi je da on nije u sukobu interesa. Očigledno jer je u vlasti”, naveo je Bodiroga.

Ono što treba napomenuti kada je riječ o ovoj tački dnevnog reda, jeste da se za diskusiju nije prijavio nijedan narodni poslanik iz reda vladajućih stranaka, već isključivo poslanici opozicije.

Igor Žunić, kazao je da je ovaj zakon postao neprimjenjiv i zastario, te da ga treba mijenjati.

“Ovaj zakon nije dobar, treba ga mijenjati, ali ne na način da postane toliko radikalan, da ga ne možemo primjenjivati”, istakao je on, koji se javio na repliku.

Politika

Od 193 zemlje, 109 nije bilo za rezoluciju, KAKAV JE TO USPJEH?

Vučiću ni velika Amerika, ni čitava EU, nisu mogli ništa – zaključuje se iz reči bosanskog novinara Senad Hadžifejzovića na Fejs televiziji, dok uzrujano govori o debaklu rezolucije o Srebrenici u Ujedinjenim nacijama, tačnije debaklu namera njenih tvoraca i sponzora.

– Od 193 zemlje, 109 nije bilo “za”! Kakav vam je to uspjeh?! Čime se Lagumdžija hvali? – upitao je Hadžifejzović.

– 83 glasova za rezoluciju je malo. 19 glasova protiv je mnogo. 68 država suzdržano – to je previše. 21 država nije glasala – takođe previše. Od 193 zemlje 109 nije bilo za rezoluciju, 84 jeste. I kakav je to uspjeh? Genocid u Srebrenici, kao i u Ruandi, traži konsenzus, jedan glas čitavog svijeta. I čime sebe hvali Lagumdžija? Čak ni velika Amerika, Kanada, Australija, čak ni čitava Evropska unija, čak ni čitava Organizacija islamskih zemalja, nisu uspjele da skupe više od 84 glasa, a Lagumdžija se hvali da je to on. Čak 38 sponzora, i to onih najvažnijih, najsnažnijih država, jedva je uspelo da izlobira, ubjedi, i to mjesecima, još samo dodatnih 46 zemalja, a on se hvali – ističe Hadžifejzović u emisiji.

Nastavi čitati

Politika

PANDUREVIĆ PORUČILA “Ili ostavka ili smjena, DA – AMIDŽIĆ JE ODOBRIO NOVAC”

“Služeći se Gebelsovom metodom da sto puta ponovljena laž postaje istina, ministar finansija Srđan Amidžić nastavlja tvrditi kako nije odobrio novac Centralnoj izbornoj komisiji po Zakonu o finansiranju institucija BiH koji je nametnuo Kristijan Šmit. Umjesto što se hvalisa kako je njegov zamjenik iz reda bošnjačkog naroda odobrio poslednju tranšu CIK-u, trebao bi da podnese ostavku jer u tom slučaju nije u stanju zaštititi zakonitost u radu Ministarstva finansija”, izjavila je Aleksandra Pandurević, član Predsjedništva SDS, komentarišući današnju Amidžićevu pres konferenciju i tvrdnje koje je iznio.

“Da – Srđan Amidžić je odobrio CIK-u 7,2 miliona KM za provođenje izbora i na toj instrukciji stoji njegov potpis. Postupio je po Šmitovom zakonu, iako se Šmita verbalno odriče. Odobrenje za dodatna sredstva u iznosu od četiri miliona KM potpisao je Amidžićev zamjenik Muhamed Hasanović. Zakon o Savjetu ministara BiH je jasan, zamjenik ministra tako nešto ne može uraditi
bez saglasnosti ministra”, objašnjava Pandurevićeva.

Ona ističe da nakon ovog treba da odu ili Amidžić ili Hasanović.

“Hvala Bogu, ministar je živ, zdrav i nije spriječen da obavlja svoj posao. Ako je Hasanović postupio mimo zakona i bez njegove saglasnosti odobrio novac, prekršio je zakon i Amidžić mora zatražiti njegovu smjenu. Takođe, morao je stopirati izvršenje Hasanovićeve odluke. Kako to nije uradio, treba i on da ode jer očito nije u stanju valjano i savjesno da radi svoj posao”, kaže
Pandurevićeva.

Ona dodaje da je čvrsto uvjerena da Amidžić obmanjuje javnost i da je pribjegao onoj narodnoj “da se Vlasi ne dosjete” i dao saglasnost svom zamjeniku da CIK-u odobri dodatna sredstva.

“Ako to nije uradio, onda vjerujem da će još ujutro stopirati Hasanovićevu odluku i zatražiti njegovu odgovornost. No, znamo da on to neće uraditi jer on lično stoji iza odluke. To što vrijeđa opoziciju ne mijenja činjenicu da govori neistine i da postupa po Šmitovim zakonima. Možda je previše očekivati da hrabro stane iza svojih odluka i kaže: `Da, priznao sam Šmita ne bi li ga odobrovoljio da zažmuri na kupovinu Radišićeve zgrade. Da, dao sam novac CIK-u jer sam za provođenje izbora i od Izbornog zakona Republike Srpske nema ništa”, zaključila je Pandurevićeva.

(BN)

Nastavi čitati

Politika

DODIK TVRDI “Rezolucija o Srebrenici poraz bošnjačke politike”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da je rezolucija o Srebrenici poraz, prije svega, bošnjačke politike i da to govori da su bošnjačke politike na pogrešnoj strani.

-Trebalo je da budu politike dogovaranja sa nama, a ne poslušništvo prema strancima, Amerikancima i Nijemcima – rekao je Dodik.

On je dodao da su oni s njima jer misle da će najviše zla učiniti Srbima, a sada se pokazalo da to nije tako.

-Mi Srbi moramo da kažemo – dosta. Nemamo više nijedan razlog da im bilo šta vjerujemo – napisao je Dodik na mreži “Iks”.

U retrospektivi protekle sedmice je naveo da je prisustvovao polaganju vijenca na centralni spomen-krst na bratunačkom groblju, kao i sjednici Vlade Republike Srpske u Srebrenici.

Nastavi čitati

Aktuelno