Connect with us

Društvo

ZAKONSKA GARANCIJA, ALI: Institucije ignorišu pravo na pristup informacijama

Pravo na slobodu pristupa informacijama obećano je svim građanima, ali bez obzira na zakonsku garanciju, tražioci informacija često ostanu bez odgovora, a zakoni postanu samo mrtvo slovo na papiru.

Zbog povrede prava na pristup informacijama na adresu Institucije ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine tokom ove godine stigle su 194 žalbe, a kako navode, u svom radu svakodnevno dobijaju žalbe koje se odnose na navodne povrede prava na pristup informacijama od strane javnih organa na svim nivoima vlasti u BiH.

“Najčešći osnov obraćanja pravnih i fizičkih lica odnosi se na neodlučivanje u zakonom propisanom roku, pravo na dvostepenost, nedosljedno ili nepravilno utvrđivanje izuzetaka od saopštavanja, neadekvatno ili nikako proveden test javnog interesa”, istakli su iz Institucije ombudsmana.

Kako su saopštili iz ove institucije, poštujući zakonom utvrđena ograničenja od objavljivanja, nužno je osigurati proporcionalnost između ograničenja prava i cilja koji se želi ograničenjem postići.

“Pristup informacijama je osnov svakog demokratskog društva i predstavlja alat putem kojeg građani kontrolišu rad javnih organa”, istakli su u Ombudsmanu.

Nepoštivanjem slova Zakona o slobodi pristupa informacijama i ne dostavljanjem odgovora u roku od 15 dana najviše su pogođeni novinari, čije priče često zavise od podataka iz institucija vlasti.

Siniša Vukelić, predsjednik Kluba novinara Banjaluka, kazao je za “Nezavisne novine” da je ovaj broj žalbi velik, ali da on ne odražava stvarno stanje i da je on tri ili čak četiri puta veći nego što je zabilježeno u Ombudsmanu.

“Veliki broj novinara se ne odlučuje da podnese žalbu Ombudsmanu jer jednostavno ne vide svrhu toga s obzirom na to da on ne može narediti nekome da dostavi informacije koje traže novinari. Ukoliko i da preporuku da to uradi, ta institucija to ignoriše”, istakao je Vukelić.

Navodeći nedostavljanje podataka o prodaji robne kuće “Boska” i ugovora o izgradnji auto-puta Banjaluka – Prijedor, Vukelić ističe da se ignorišu i sudske odluke.

“Zapravo, institucije u RS godinama potpuno ignorišu svoje obaveze. Odbijaju odgovoriti na pitanja koja njima ne odgovaraju i takvi upiti završavaju u kantama za smeće. To je vrlo neodgovorno i zabrinjavajuće”, kazao je Vukelić.

Miloš Vasiljević, novinar “Glasa Srpske”, ističe da novinari zbog brzine posla kojim se bave najčešće nemaju vremena čekati odgovore do 15 dana.

“Ipak, teško je bilo šta generalizovati, neke odgovore dobijemo za tri sata, neke za 10 dana, dosta toga zavisi i od kompleksnosti pitanja. Uvijek sam dobio te odgovore, doduše znalo se desiti da mi odgovori više ništa ne znače jer je sličan tekst izašao u nekom drugom mediju. Definitivno, čekati dvije sedmice na odgovore je previše”, rekao je Vasiljević.

Mirsada Lingo Demirović, novinarka UNA televizije, ističe da novinari u Federaciji BiH, ali i u cijeloj BiH često imaju problem da dobiju pravovremenu informaciju.

“Teško je dobiti pravu informaciju. Predstavnici institucija često šalju odgovore u zadnji čas kada se pozovete na zakon. Najčešće su odgovori uopšteni i bez smisla, te ne mogu biti korisni za priču”, rekla je Lingo Demirovićeva.

Prema podacima Ombudsmana, tokom čitave prošle godine registrovano je 308 žalbi iz ove oblasti.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Popodne ponovo kiša

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se nakon sunčanog i toplog jutra očekuje nestabilno vrijeme sa pljuskovima i grmljavinom.

Od sredine dana očekuje se naoblačenje sa zapada, koje će prouzrokovati kišu i pljuskove sa grmaljavinom.

Lokalne nepogode i grad moći su u poslijepodnevnim časovima na sjeveru i istoku, a jači pljuskovi u večernjim časovima na jugu, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Jutarnja temperatura vazduha biće od 10 do 16, u višim predjelima od sedam, a najviša dnevna od 25 do 30, u višim predjelima od 19 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

BOLOVANJA SVE MANJE, TROŠKOVI SVE VEĆI! Fond zdravstva grca u dugovima

U Republici Srpskoj u 2023. godini zabilježeno je manje slučajeva bolovanja nego 2022. godine, ali su troškovi koje je plaćao Fond zdravstvenog osiguranja (FZO) Republike Srpske bili višestruko veći.

Brojke ćemo početi podatkom da je u prošloj godini u Srpskoj evidentirano više od 211.000 slučajeva bolovanja, što je prosječno oko 17.590 na mjesečnom nivou, odnosno nešto više od 570 slučajeva dnevno.

Ali, kao što smo i rekli, ove brojke su manje u odnosu na 2022. godinu, prema kojima je tada mjesečni prosjek bio 21.300, ili nešto više od 700 na dnevnom nivou.
Međutim, ovdje je bitno napomenuti da se svaka prijava za bolovanje računa posebno, pa primjera radi, jedan radnik u toku mjeseca može da otvori bolovanje i dva puta, i to se evidentira kao dva slučaja.

U prevodu, brojka od 17.590 slučajeva mjesečno ne znači da je na bolovanju tada striktno bilo toliko radnika.

Ipak, dok se broj evidentiranih slučajeva bolovanja smanjuje, troškovi FZO RS se povećavaju.
Ukupno su, kažu za “Nezavisne novine”, veći za 15 odsto nego 2022.

“Prvenstveno zbog toga što su Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS povećane osnovice za isplatu plata za vrijeme bolovanja, poput za trudnice koje se nalaze na bolovanju zbog bolesti ili komplikacija u trudnoći, kao i za maligne bolesti, gdje se sada plata za vrijeme bolovanja isplaćuje 100 odsto, a ta bolovanja zbog prirode bolesti i stanja traju duže”, pojašnjavaju iz Fonda zdravstva.

Naravno, napominjemo da se bolovanja razlikuju i po broju dana koliko je neko izostao s posla, a ovom prilikom pažnju ćemo posvetiti onima koja su bila duža od 30 dana.

S tim u vezi, analize FZO RS pokazuju da su na prvom mjestu bila trudnička bolovanja, zatim povrede i trovanja, kao i maligni tumori.

“Trošak Fonda za bolovanja duža od 30 dana u 2023. godini iznosi oko 33 miliona KM, a u 2022. godini iznosio je 17,3 miliona KM”, naveli su iz ove ustanove.

U daljem, statistika pokazuje da je prosječan broj izgubljenih radnih dana po slučaju bolovanja iznosio 12.

FZO RS podsjeća i na to da su u prethodnom periodu na neki način pooštrili pravila za bolovanje. Posljednja u nizu mjera je stupanje na snagu novog Pravilnika o postupku utvrđivanja privremene spriječenosti za rad, kako bi se dodatno unaprijedila oblast bolovanja i sve eventualne zloupotrebe svele na minimum.

“Poslodavci mogu da zatraže vanrednu ocjenu bolovanja za radnike ukoliko imaju bilo kakvu sumnju u opravdanost toga. Na osnovu zahtjeva poslodavca, prvostepena komisija za bolovanje poziva osiguranika i sprovodi vanrednu ocjenu privremene nesposobnosti. Komisija je obavezna pregledati osiguranika i izvršiti uvid u zdravstveni karton i postojeću medicinsku dokumentaciju.

Osiguranik kada primi poziv za vanrednu ocjenu treba da se javi svom porodičnom ljekaru koji je dužan da mu izda uputnicu. Ishod ove vanredne ocjene može biti ili nastavak bolovanja ili vraćanje na posao narednog dana, ako se analizom i pregledom ustanovi da je radnik sposoban za posao”, pojašnjavaju iz Fonda.

Podsjećaju i na činjenicu da vanredne ocjene bolovanja nije moguće tražiti za radnike koji se trenutno ne nalaze na bolovanju, već su to pravo koristili nekada ranije, a sada već rade.

A pored vanredne ocjene, iz FZO dodaju da postoje i vanredne kontrole, koje vrše kontrolori Fonda, a ne gorepomenute komisije i prilikom kojih se radnici ne pozivaju na pregled, već se gleda medicinska dokumentacija.

“Takođe, kod ove kontrole, provjere opravdanosti bolovanja se mogu sprovesti i za bolovanja koja su završena”, kažu iz Fonda, napominjući i to da radnik u roku od 24 časa ima mogućnost da se i sam obrati prvostepenoj komisiji ukoliko nije zadovoljan ocjenom porodičnog ljekara, kao i da ima mogućnost žalbe FZO RS u slučaju da prvostepena komisija zaključi bolovanje, a da on nije zadovoljan tim rješenjem, prenose “Nezavisne novine“.

Obaveza svih koji su na bolovanju jeste da se svakih 15 dana javljaju porodičnom doktoru, a izuzetak su oni koji se nalaze na bolničkom liječenju.

Prema postojećem Pravilniku Fonda, troškove neto plata radnika koji su na bolovanju do 30 dana snosi poslodavac, a za bolovanja duža od 30 dana FZO RS.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano i malo toplije

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) će preovladavati sunčano uz malu do umjerenu oblačnost i temperaturu vazduha uglavnom između 23 i 28 stepeni Celzijusovih.

Ujutru će biti vedro, a tokom dana pretežno sunčano uz dnevni razvoj oblačnosti i toplo. Nešto oblačnije biće poslije podne u Hercegovini, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Najniža jutarnja temperatura vazduha iznosiće između osam i 13 stepeni Celzijusovih, na jugu do 16, a najviša dnevna između 23 i 28 stepena Celzijusovih, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Vjetar će biti slab do umjeren južnog i jugozapadnog smjera.

Nastavi čitati

Aktuelno