Connect with us

Društvo

PROTEST SINDIKATA POD PAROLOM: “Nema predaje, istrajat’ se mora”

Pod sloganom “Nema predaje, istrajat’ se mora” radnici zaposleni u javnoj upravi, unutrašnjim poslovima, pravosuđu i dijelu zdravstva izaći će na ulicu kako bi nadležnima stavili do znanja da nisu ispoštovali Sporazum o usklađivanju i povećanju plata koji je potpisan prošle godine.

Podsjećanja radi, sporazum je podrazumijevao da se izvrši povećanje plata u ekvivalentnom iznosu naknada za topli obrok i regres, a to je oko 160 KM po zaposlenom.

Međutim, sindikalci tvrde da je od trenutka od kada je dogovor postignut Vlada jednom dala pomoć, a da sporazum nije ispoštovan, jer do povećanja plata nije došlo u drugom kvartalu ove godine, kako je to bilo predviđeno.

Tvrde i da je premijer Radovan Višković odbijao sastanke sa predstavnicima sindikata, a da nije pomogla ni pružena ruka predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika koji je obećao da će dogovoreno biti sprovedeno.

A nakon što su sindikati krajem avgusta najavili da će zbog kršenja dogovora izaći na proteste, nadležni u Srpskoj čekali su zadnji čas da pokušaju “ispeglati” stvari. Milorad Dodik uključio se u priču i sazvao je sindikalce, premijera i ministra finansija, ali do dogovora ponovo nije došlo.

“Na poziv predsjednika Republike otišli smo na sastanak u Palatu, gdje su bili prisutni i premijer Višković i ministarka finansija RS Zora Vidović, koji nam apsolutno nisu dali nijedan argument, nijednu šansu, osim da mi u masovnom broju izađemo na ulice”, kazao je Marić.

Dodao je da su sindikalci, odnosno 55.000 radnika kojih se ovo tiče, prevareni.

“Moramo da znamo da je ovih 55.000 radnika na neki način kažnjeno, jer oni kao radnici čiji je poslodavac Vlada RS nemaju pravo na posebno iskazivanje naknade za topli obrok i regres, već je ona integrisana u platu. I kada te naknade izdvoje iz plate, dođete do toga da vam policajac radi za minimalac, da vam pola uprave radi za minimalnu platu”, pojasnio je Marić.

Od parka “Mladen Stojanović” do Trga Krajine prošetaće i članovi tri granska sindikata iz zdravstva: Strukovni sindikat medicinskih sestara i tehničara RS, Samostalni sindikat zdravstva i Strukovni sindikat doktora medicine RS.

“Nakon naše interpelacije i sastanka sa tada članom Predsjedništva BiH gospodinom Dodikom, dogovorili smo iznos u visini toplog obroka i regresa koji je trebao biti isplaćen u nekoliko koraka. Mi smo u avgustu prošle godine dobili jednu tranšu od 100 KM, i u drugom kvartalu ove godine radna grupa je trebalo da donese odluku o visini tog toplog obroka i regresa. Ta radna grupa nije uradila ništa i samo smo izgubili vrijeme. Sada tražimo pravo koje smo potpisali”, kazao je za “Nezavisne novine” Mirko Šerbedžija, predsjednik Strukovnog sindikata medicinskih sestara i tehničara RS.

On je dodao da su od protesta odustali predstavnici Sindikata obrazovanja i Sindikata zdravstva i socijalne zaštite.

“Gnjatić koji vodi obrazovanje je odustao, a kolega Crnčević iz Sindikata zdravstva je rekao da oni vode svoje politiku”, naveo je Šerbedžija.

Anica Jondić, predsjednica Sindikata radnika unutrašnjih poslova RS, ističe da izlaze na protest jer Vlada RS za 100 dana, od kada je zajednička radna grupa Vlade i sindikata završila svoj rad i dostavila izvještaj izvršnoj vlasti o povećanju plata, nije našla za shodno ni da poveća plate niti da razgovara sa sindikatima.

Protestu će se pridružiti i Sindikat pravosuđa Republike Srpske, a prvi čovjek ove organizacije Siniša Petrović navodi da postoje tri ključna razloga zbog čega će zaposleni iz ove oblasti svoje nezadovoljstvo iskazati na ulici.

“Mi smo diskriminisani u odnosu na nosioce pravosudnih funkcija po tri osnova. Prvi je da po tužbama sudije i tužioci dobijaju presude za topli obrok, a vi znate da ga mi nemamo. Drugi osnov je naknada za staž, gdje je za nosioce pravosudnih funkcija na 0,5 odsto stalno, a kod nas je na 0,3 odsto do 25 godina radnog staža, a preko toga je tek 0,5 odsto. A treći osnov je pitanje regresa, gdje opet nosioci pravosudnih funkcija imaju pravo na isplatu regresa, to jeste naknadu za regres u julu i avgustu u visini od 50 odsto svoje neto plate, dok je nama ta naknada uračunata u platu. Znači, de facto je nemamo”, pojasnio je Petrović.

Društvo

GUŽVE OD RANOG JUTRA! Duge kolone vozila na izlazu iz BiH

Saobraćaj je jutros umjerenog intenziteta, osim na graničnim prelazima sa Hrvatskom gdje duge kolone vozila čekaju na prelazima Gradiška, Kozarska Dubica, Kostajnica, Velika Kladuša, Orašje i Izačić na izlazu iz BiH, saopšteno je iz Auto-moto saveza /AMs/ Republike Srpske.

Iz AMS-a savjetuju vozače da se informišu o stanju na graničnim prelazima putem veb kamera Saveza, jer je situacija sa gužvama izrazito promjenjivog karaktera.

Granični prelaz Donja Gradina danas je zatvoren do 18.00 časova zbog obilježavanja Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina – genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.
Zabranjen je i i prevoz eksplozivnih materija u drumskom saobraćaju na magistralnim putevima na području opština Kozarska Dubica i Gradiška do ponoći.

Zbog održavanja maratonske trke u okviru manifestacije “Sarajevo maraton” danas će biti obustavljen saobraćaj na dionici magistralnog puta Kula-Krupac od 9.00 do 11.00 časova.

Za vrijeme obustave vozila će se preusmjeravati na alternativne pravce, a saobraćaj će regulisati policijski službenici Policijske uprave Istočno Sarajevo.
U Trebinju je zbog izgradnje kružnog toka obustavljen saobraćaj na ukrštanju ulica Vuka Mićunovića i kralja Petra Prvog Oslobodioca.

Putnička vozila će biti preusmjeravana na okolne gradske saobraćajnice, a teretna vozila iznad tri i po tone i autobusi propuštaće se periodično kroz zonu izvođenja radova, jer za ovu kategoriju nema mogućnosti alternativnih pravaca gradskim saobraćajnicama.

Zbog radova na magistralnom putu Nova Topola-Klašnice izmijenjen je režim u odvijanju saobraćaja, a do povremenih obustava dolazi i na regionalnom putu Doboj-Modriča u Kostajnici zbog miniranja u kamenolomu “Grapska-Kostajnica”.
Saobraćaj će povremeno biti obustavljan na dionici magistralnog puta LJubogošta-Sumbulovac-Podromanija, na lokalitetu kamenoloma “Rogoušići” zbog izvođenja radova. Obustave će biti petominutne i trajaće do 19. jula.

Na lokalitetu Han Derventa u opštini Pale do 10. jula zbog minerskih radova dolaziće do povremene obustave saobraćaja na dijelu magistralnog puta Podromanija-Donja LJubogošta.

Na dionici magistralnog puta Dobro Polje-Miljevina saobraćaj se odvija usporeno, jednom saobraćajnom trakom, naizmjeničnim propuštanjem vozila, a izmjene su zbog radova i na dionici magistralnog puta Han Pijesak-Sokolac.

Zbog oštećenja mosta na magistralnom putu Sastavci-Ustiprača saobraćaj se odvija jednom saobraćanom trakom. Na mostu se zabranjuje saobraćaj za vozila čija dozvoljena masa prelazi 12 tona.

Zbog rekonstrukcije dionice magistralnog puta Brod na Drini /Foča/-Hum /Šćepan Polje/ izmijenjen je režim u odvijanju saobraćaja sve do kraja godine.

Režim saobraćaja izmijenjen je na magistralnom putu dionica Rudanka-Doboj zbog uključivanja i isključivanja mehanizacije angažovane na izgradnji auto-puta na koridoru “Pet ce” od mosta Rudanka do tunela Putnikovo brdo dva. Radovi su produženi do kraja godine.

Na magistralnom putu Rača-Bijeljina u rejonu Balatuna, zbog radova, saobraćaj se odvija usporeno, jednom trakom. Na istom putnom pravcu, zbog oštećenja kolovoza i povećane frekvencije teretnih vozila, neophodna je oprezna vožnja.

Klizišta usporavaju saobraćaj na magistralnom putnom pravcu Gradiška-Kozarska Dubica, na ulazu u Orahovu i na regionalnom putu Ukrina-Gornja Vijaka.

Do povremene obustave saobraćaja, zbog izvođenja minerskih radova, dolaziće na dionici magistralnog puta Trnovo-Miljevina u kanjonu rijeke Bistrice u vremenu između 7.00 i 16.00 časova.

U FBiH na snazi je obustava saobraćaja na magistralnim putevima Ključ-Sanski Most, na ulazu u Sanski Most, a vozila su preusmjerena na obilaznicu.

Zbog Cazinske biciklijade na magistralnom putu Ostrožac-Cazin i obratno danas će od 11.00 časova vozila saobraćati usporeno u smjeru kretanja učesnika biciklijade.

Radovi se izvode i na magistralnim putevima Nemila-Lašva, Kladanj-Vlasenica, Tarčin-Konjic, Jelah-Doboj na Kraševu, Jablanica-Potoci u Donjoj Jablanici, Čevljanovići-Nišići, Kladanj-Vlasenica i Srbljani-Bosanska Krupa.

Na graničnom prelazu Karakaj kod Zvornika zabranjen je saobraćaj za vozila iznad pet tona najveće dozvoljene mase, pa se ta vozila preusmjeravaju na novi most Bratoljub u Bratuncu i na granični prelaz Rača, dok autobusi mogu da koriste granični prelaz Šepak.

Nastavi čitati

Društvo

U DONJOJ GRADINI DOZVOLJEN PROLAZ samo vozilima koji organizovano prevoze građane

Na području Donje Gradine danas je zabranjen saobraćaj za sva vozila osim za ona koja će organizovano prevoziti građane na obilježavanje Dana sjećanja na žrtve ustaškog zločina-genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratišu Donjoj Gradini.

Zabrana je na snazi do 18 časova na dionici magistralnog puta Draksenić prelaz Donja Gradina na granici sa Hrvatskom.

U istom vremenskom periodu zabranjen je saobraćaj za teretna motorna vozila čija ukupna masa prelazi 3,5 tone na dionicama magistralnih puteva Kozarska Dubica-Kostajnica, Kozarska Dubica-Draksenić, Draksenić-Gradiška i Kozarska Dubica-Prijedor, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.

Nastavi čitati

Društvo

SVETOM LITURGIJOM POČELO OBILJEŽAVANJE Dana sjećanja na žrtve ustaškog genocida u NDH

Obilježavanje Dana sjećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj /NDH/ od 1941. do 1945. godine počelo je jutros Svetom liturgijom u Crkvi Svetih apostola Petra i Pavvla u Kozarskoj Dubici.

Liturgiji prisustvuje delegat srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Snježana Novaković-Bursać, narodni poslanici, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić i predstavnici drugih organizacija proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata, vjernici i potomci ubijenih u Jasenovcu i Donjoj Gradini.

Program obilježavanja se nastavlja u Spomen-području Donja Gradina gdje će u prisustvu najviših zvaničnika Republike Srpske i Srbije biti služena parastos ubijenima.
Prema programu obilježavanja, na Grobnom polju Topole u Spomen-području Donja Gradina u 12.00 časova biće položeni vijenci i cvijeće, a u 12.30 časova će kod Grobnog polja Hrastovi biti služen parastos ubijenim Srbima – žrtvama genocida u NDH kao i vjerski pomeni pripadnicima drugih konfesija.

Obraćanje zvaničnika planirano je oko 13.00 časova.

Dan sjećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH obilježava se povodom oslobađanja ustaškog logora Jasenovac, jednog od najvećih i najstrašnijih logora smrti u Evropi.
Sistem logora smrti takozvane NDH obuhvatao je oko 80 logora, a Donja Gradina kao najveće stratište u sistemu koncentracionih logora Jasenovac formirana je avgusta 1941. godine.

Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u zloglasnom logoru Jasenovac tokom Drugog svjetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina, među kojima je život izgubilo 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista. U Jasenovcu je stradalo 20.000 djece.

Nastavi čitati

Aktuelno