Iako odluka o izgradnji kolektora na rijeci Vrbas nije naišla na podršku od strane skupštinske većine, koji kao da ne vide značaj ovog projekta, mi nismo odustali od pripremanja sve potrebne dokumentacije. Naprotiv. Pri kraju smo sa istom.
Kazala je ovo projekt menadžer Grada Milada Šukalo koja je još jednim iskoristila priliku da naglasi značaj ovog projekta, o kojem je trebalo da se govori mnogo ranije.
“EIB je u potpunosti finansirao predstudiju u iznosu od 800 hiljada evra, dok je WBIF odobrio finansiranje studiju u iznosu od 1,8 miliona evra. Upravo počinjemo da sprovodimo te aktivnosti, koje uključuju isporuku studije, procjenu uticaja životne sredine, idejni projekat kanalizacione mreže i slično. Plan nam je da već početkom naredne godine apliciramo sredstva za izgradnju glavnog projekta kanalizacione mreže”, istakla je ona, stoji na sajtu Gradske uprave.
Dodala je i to kako je riječ o sveobuhvatnom projektu koji će se odvijati u dvije faze.
“Prije početka izgradnje, kao i prve i druge faze, potrebno je aplicirati za sredstva za izradu glavnog projekta, a nakon toga raspisati tender za izgradnju. Sve je to dugotrajan proces, ali želim da istaknem to da mi kao Grad nismo i nećemo odustati od izgradnje kolektora, što je i sam gradonačelnik Stanivuković rekao više puta”, kazala je ona.
Istakla je i to kako su prethodno izrađene predstudije upravljanja otpadnim vodama, izrađenom od strane konsultanta COWI i finansirane od strane Evropske investicione banke.
Palarelno sa ovim aktivnostima ističe ii to da je Grad pregovarao i sa mnoštvom drugih ponuđača.
“Na teritoriji grada nalazi se najstarija mješovita kanalizaciona mreža u ukupnoj dužini od oko 100 kilometara. Ovo je veoma zahtjevno a istovremeno i košta. Ipak, mi smo do sada svim projektima koje smo radili i koje radimo pokazali smo i dokazali da želimo Vrbas da vratimo našim sugrađanima, te naše sugrađane na Vrbas. Ta priča može biti potpuna isključivo sa kolektorima. Stoga, pozivam još jednom odbornike da usvoje ovaj projekat”, istakla je Šukalo.