Connect with us

Banjaluka

MEĐUNARODNI SAJAM NAUKE: Banjalučanima zlato u Holandiji

Na Međunarodnom sajmu nauke za mlade srednjoškolskog uzrasta u Holandiji posebno se izdvojila ekipa iz Banjaluke, koja je osvojila prvo mjesto za najbolju prezentaciju o temi proizvodnje natrijumskih baterija.

Učenici banjalučke Elektrotehničke škole “Nikola Tesla” i Gimnazije pripremali su se na Prirodnomatematičkom fakultetu (PMF) u Banjaluci, a tim su činili Pavle Đukić, Eva Kuruzović, Andrej Pavlić i Smiljana Atlagić.

Prijavili su se učenici zainteresovani za nauke o materijalima, koji odlično govore engleski jezik, a u Nizozemskoj smo bili jedina ekipa sa Balkana, kazala je za “Nezavisne novine” Ivana Pandžić, muzejski savjetnik arheologa u Muzeju Republike Srpske, pod čijom supervizijom je banjalučki tim boravio pet dana u Liuvardenu, u institutu Vetsus, najvećem centru izvrsnosti u istraživanju očuvanja i hemije voda u Evropskoj uniji.

“Angažovana sam od strane Prirodnomatematičkog fakulteta u Banjaluci kao supervizor na projektu, tačnije na pripremnom radu sa djecom u vezi sa tematikom koja je odabrana. S obzirom na to da je projekat o materijalima, sirovinama, ovaj put tema je bila so. Inače sam u svojoj doktorskoj disertaciji radila istraživanje soli u praistoriji u Bosni i Hercegovini, konkretno na materijalu iz Tuzle. Kolege sa PMFa sa Odsjeka za hemiju su išli u Tuzlu i uzeli uzorke soli iz rudnika, na kojima smo poslije radili sa učenicima. Radili smo slične analize koje sam ja radila na praistorijskom materijalu, samo što smo mi sada sa djecom ponovili jedan jednostavniji oblik eksperimenta. Radili smo glinene posude u kojima su oni iskuhavali uzorak soli iz rudnika i ovu so koju mi danas koristimo i utvrđivali sličnosti i razlike te dvije vrste soli”, rekla je Pandžićeva.

Kako kaže, to je bio samo jedan dio teme kojom su se srednjoškolci bavili.

“Ja sam njih uputila u kompletnu priču o eksploataciji soli u praistoriji i tom kontinuitetu do danas. Njihova dalja tema koju su razrađivali sa projektnom asistenticom Marijom Stojaković sa PMFa je bila da daju određene mogućnosti dalje eksploatacije soli u budućnosti, a to je izvlačenje natrijumhlorida, tj. soli za pravljenje baterija. Cilj je da više ne budu litijumske, već baterije na natrijum”, objašnjava Pandžićeva i dodaje da bi ruda halit, kod Tuzle, osim svog arheološkog i istorijskog značaja, uskoro mogla postati i resurs za proizvodnju ‘čistih’ baterija, koje su bazirane na natrijumovim, umjesto litijumovih jona.

Napominje da su u Nizozemskoj imali kompletan program koji je posvećen djeci srednjoškolskog uzrasta, gdje su oni imali priliku za upoznavanje sa njihovim laboratorijama, a slušali su i nekoliko prezentacija doktoranada.

“Nakon toga imali smo devet prezentacija iz četiri zemlje, Italije, Njemačke, Holandije, a mi smo bili jedini sa Balkana. Naša prezentacija ocijenjena je kao najbolja, sveobuhvatna, prihvatljiva u smislu novih saznanja, jednostavno ispričana, ali na veoma zanimljiv i atraktivan način”, zaključila je Pandžićeva.

Prirodnomatematički fakultet Univerziteta u Banjaluci već četiri godine učestvuje u međunarodnom programu “RM@Schools”, koji promoviše nauke o materijalima osnovcima i srednjoškolcima. Program finansira Evropski institut za inovacije i tehnologiju (EIT).

Suzana Gotovac Atlagić, profesorica na PMFu, istakla je za “Nezavisne novine” da je veoma ponosna na uspjeh koji su učenici, zajedno sa svojim mentorkama, postigli u Nizozemskoj.

“Projekat ‘RM@Schools’, kroz koji su učenici putovali u Nizozemsku, samo je jedan u nizu projekata finansiranih iz programa podrške Evropske unije. Želja nam je da veći broj kolega u Bosni i Hercegovini shvati širinu mogućnosti koje nam se pružaju kroz činjenicu da su nam dostupni skoro svi naučni fondovi EU već skoro 18 godina. Na taj način moguće je ojačavati kapacitete naučnih i nastavnih ustanova, zatim podržavati odlaske na konferencije mladih istraživača, pune plate mladih istraživača u periodu, kao i kapitalnu analitičku opremu i restauracije prostora za nastavu i istraživanje. Prirodnomatematički fakultet ovo je rano shvatio i primjenjuje”, kazala je Gotovac Atlagić.

Dodaje da je međunarodna vidljivost PMFa kroz publikacije, projekte i razmjene uveliko unaprijeđena.

“Projekti u kojima imamo ovakvu priliku, da prirodne i tehničke nauke promovišemo čak i mlađim generacijama, dođu kao posebno zadovoljstvo, jer među njima prepoznajemo i neke od naših najboljih budućih studenata”, zaključila je ona.

Banjaluka

RAFTING KLUB KANJON “Deset godina od poplava – svi smo sada puno spremniji”

Prije tačno deset godina, Banjaluka sjeverni dio Republika Srpska pogodile su katastrofalne poplave. U tim trenucima, ugroženom stanovništvu Doboja, Banjaluke i Šamca, prvi su u pomoć pritekli banjalučki rafteri, sve sa ciljem da se spasi stanovništvo.

– Mi možda tada i nismo znali sve što sada znamo, ali stavili smo se nesebično na raspolaganje, ne samo mi u RK Kanjoj, već mnogi klubovi, inistitucije, iz nevladinog sektora, svi su stali oko jednog ijedinog cilja. Ja mogu svima sada samo da čestitam, kao i našim članovima. Mi smo tu vidjeli neke od scena koje nikada u životu nismo vidjeli u životu, i praktično smo se borili sa stihijom – kaže predsjednik RK Kanjon, Aleksandar Pastir.

Puno je priča ispričano iz potopljenog Doboja, ali uvijek se valja prisjetiti i ispičati neku, možda nikad ispričanu priču, kažu u banjalučkom RK Kanjon.

– Nešto što je na mene ostavilo utisak, pošto smo i mi u Kanjonu bili potpoljeni, otišli smo u Doboj, poslije toga u Šamac, ostavili smo Kanjon, sedmi dan smo se tek vratili, sve je ovdje bilo uništeno. I u nekom momentu, renoviranja Kanjona, svi sun am se stavili na raspolaganje, naši prijatelji iz Federacije BiH, Srbije, Slovenije, i praktično smo to svojim snagama sanirali. I onda u jednom momentu dolazi jedan čovjek iz Doboja kojeg sam ja prepoznao iz te poplave, i čovjek mi reče, ja sam tu kao izaslanik stanovnika grada Doboja da se vama pomogne. Oni su prepoznali sve ono što smo mi uradili za Doboj i riješili da nama pomognu. Mi smo naravno odbili, ali eto ostaće upamćeno – kazao je Pastir.

Foto: Elta TV

Na kraju zanimalo nas je, da li smo danas spremniji u odnosu na tu 2014. Godinu, da li bi u slučaju elementarnih nepogoda reagovali brže i bolje.

– RK Kanjon nije stao nakon 2014. nego smo nastavili sa našim obukama, unaprijedili smo naša znanja izuzetno, ušli smo u RESCUE 3, Europe, imamo sve licence, obučavamo se punih deset godina za ne daj Bože.

Foto: Elta TV

Nadamo se da nikada nećemo morati da upotrijebimo to svoje znanje. I mi i mnogi drugi su radili na svom usavršavanju, i mislim da ako bi se dogodila ponovo neka velika elementarna nepogoda poput poplave 2014, da bi svi reagovali brže i bolje – rekao je Pastir.

Foto: Elta TV

Upravo tako, nadajmo se da se nikada više nikome neće ponoviti 2014. godina, ali s druge strane dobro je znati da postoje ljudi koji su spremni dati sebe da spasu ugroženo stanovništvo, kao što je bio slučaj prije tačno deset godina.

Ljubinko Spasojević/Srpska Cafe

Nastavi čitati

Banjaluka

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković boravi na Svetoj gori: “DUHOVNI MIR I LJEPOTA”

Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković boravi na Svetoj gori, gdje je snimio kratak video-zapis.

Evo nas na Svetoj gori i imam želju da vam pokažem dio ove duhovne ljepote i duhovnog mira, ako je to uopšte moguće dočarati preko jednog video-zapisa, objavio je Stanivuković na društvenim mrežama.

– Već sutra ćemo posjetiti našu svetinju Hilandar – najavio je gradonačelnik Banjaluke.

Nastavi čitati

Banjaluka

ODRŽANO PETO IZDANJE TRKE „Suturlija trejl 2024“, učestvovao i gradski menadžer

U našem gradu uspješno je okončano peto izdanje trke “Suturlija trejl 2024 ”, poznate i kao Banja Luka Oasis.

U ovoj trci koja ima za cilj promovisanje zdravih životnih navika, ali i prirodnih ljepota našeg grada učestvovao je i gradski menadžer Bojan Kresojević, koji je istakao da Banja Luka može biti ponosna na trku koja se odvija u prirodnim ljepotama našeg grada.

Prelijepa trka „Suturlija trejl“ u srcu prirode. Banja Luka može biti ponosna na sportsko-rekreativne sadržaje među kojima se svakako ističe „Suturlija Ultra trejl“ po prirodnim ljepotama duž cijele staze. Od Planinarskog doma „Šibovi“ uz rijeku Suturliju takmičari su imali priliku uživati u 8,2 kilometara staze – poručio je gradski menadžer.

Takođe, on je iskoristio priliku da se zahvali organizatorima Atletskom klubu „Alfa“ na sjajnoj organizaciji, ali i na tome što na najljepši način promovišu prirodne ljepote našeg grada.

– Suturlija svakako predstavlja jedno od mjesta gdje u potpunosti možete osjetiti ljepotu prirode, te mi je veliko zadovoljstvo što sam bio dio ove trke– rekao je Kresojević.

On je još jednom podsjetio da su događaji koji promovišu sport, zdrav život i zdrave životne navike, ali i prirodne ljepote našeg grada i važnost očuvanja životne sredine posebno značajni, zbog čega je Grad i podržao ovu trku.

Nastavi čitati

Aktuelno