Connect with us

Svijet

ZAPAD PRIZNAO, RUŠI SE FRONT! Ukrajina nije svjesna šta je sada čeka, Putin riješio da završi posao!

Entuzijazam na Zapadu za podršku Ukrajini opada, a sve je teže da se prikriju sukobi interesa među saveznicima Kijeva. Pristalice Ukrajine na Zapadu su imale velika očekivanja od ukrajinske ofanzive, a razočaranje izaziva napetost, piše njemačka redakcija RT-a.

U tekstu „Zapadni front protiv Rusije se ruši“, autor Rudiger Rauls podsjeća kako je opadajući entuzijazam Amerikanaca za rat, zajedno sa spremnošću Vijetnamaca da se žrtvuju, bio je odlučujući faktor u porazu SAD u Vijetnamu.

Kakvo je raspoloženje u Ukrajini, teško je procijeniti, ali je promjena raspoloženja među pristalicama jasna.

Sve je teže prikriti sukob interesa, čiji spisak je sve duži i duži. Na početku sukoba, Zapad je gajio iluzije o brzoj pobjedi Ukrajine i razarajućem porazu Rusije.

Govorilo se o propasti i dekolonizaciji Rusije, odnosno o podjeli zemlje na mnogo manjih jedinica.

– Slično kao u Jugoslaviji, smatralo se da novostvorene države mogu da se priključe političkom Zapadu, a ako je potrebno i uz vojni pritisak. Ovaj plan nije uspio u Rusiji – piše autor.

Foto: EPA

 

Posle neuspjeha pregovora u Turskoj, Rusija se pripremila za duži vojni sukob, za razliku od Ukrajinaca i Zapada.

Suprotno zapadnim tvrdnjama, Rusija nikada nije bila zainteresovana za osvajanje Ukrajine, a kamoli za napad na zapadne zemlje, već za uništenje prijetnje koja je usmjerena protiv Rusije.

– Rusija je uništavanje takve prijetnje uvijek navodila kao cilj vojne operacije, htio Zapada da vjeruje u to ili ne – podsjeća autor.

Ukrajinska pobjeda postajala je sve udaljenija, a poslije višenedeljnih gubitaka u borbama, ukrajinska ofanziva nije nigdje uspjela da načini bilo kakav odlučujući prodor.

Ratni ciljevi nisu mogli da budu ostvareni, a neuspjeh je nečim morao da se opravda. Umjesto da traže razloge neuspjeha, ljudi traže krivce. Zapad je okrivio ukrajinsku ratnu taktiku i korupciju u vojnom vrhu. Ministar odbrane Aleksej Reznikov je morao da ode sa funkcije, zvanično zbog korupcije. Državni službenici su otpušteni i zamjenjeni borcima sa fronta.

Ukrajinci su zauzvrat krivili saveznike jer su im oduzeli previše vremena za isporuku oružja, često slali zastarjelu opremu i obraćali previše pažnje na ruske crvene linije.

Foto: Reuters/shutterstock

– Da li su Amerikanci prvo htjeli da sačekaju da Rusi reaguju protiv Evropljana – pita autor u svom tekstu.

Vašington je bio oprezan i u pogledu američkih projektila ATAKMS. Najprije su ih isporučili Britanci, pa Francuzi, a u SAD još nije odlučeno ništa. Evropljani su opet bili primjer kako će Rusija da reaguje.

Po pitanju krstarećih raketa njemački kancelar Olaf Šolc je postupio mudrije nego u slučaju tenkova „leopard“. Ovoga puta, Šolc je čekao da Amerikanci donesu odluku. Pošto nisu obećali slanje raketa, i Šolc je zadržao krstareće rakete „taurus“.

Njemačko odbijanje spriječilo je dalju evropeizaciju rata. Dolaskom tenkova „abrams“ u Ukrajinu, Amerikanci su još više uvučeni u konfrontaciju. Nisu uspjeli da preusmjere nuklearnu prijetnju koju predstavljaju ruski projektili sa Sjedinjenih Država na Evropu.

Cijenu ove taktike platili su Ukrajinci, koji nisu uspjeli da promjene svoju strategiju. Tenzije i pukotine u zapadnom taboru se povećavaju i šire se na sve više oblasti saradnje.

Ovdje je politički Zapad u jasnom nepovoljnom položaju u odnosu na Rusiju. Rusija samo treba da uzme u obzir svoje interese, a Zapad mora da pomiri mnoge države i njihove različite interese. Ovo Rusiji daje prednost u donošenju brzih i jasnih odluka bez razmatranja ili kompromisa po pitanju sopstvenih ciljeva i načina da se do njih dođe.

Foto: Shutterstock, Reuters

 

Podrška sukobu i dalje opada, entuzijazam s početka se više ne vidi. Mađarska je već najavila da više neće da finansira rat.

Izbori u Slovačkoj su ojačali snage koje odbacuju antirusku politiku EU i žele kompromis sa Rusijom. U Poljskoj, gdje će uskoro biti izbori, simpatije prema Ukrajini slabe. Varšava više ne želi da isporučuje oružje jer smatra da je Kijev nezahvalan sa svojim stalnim zahtjevima i optužbama.

Sada kada su i američkom predsjedniku ruke vezane, Vladimir Zelenski je pod sve većim pritiskom. Američki privremeni budžet ne podrazumjeva novac za Ukrajinu, a njena ofanziva je propala. Zelenski očigledno želi da popravi bezizlaznu situaciju napadom na rusko zaleđe, ali britanske i francuske rakete možda neće biti dovoljne.

Da li napadima na Krim i pogranični region sa Rusijom želi da stvori neizvjesnost i atmosferu kojima će Putina natjerati da popusti?

Čini se da većina kreatora javnog mnjenja na Zapadu nije baš oduševljena napadima zapadnim oružjem, o čemu govori to što nije bilo navijanja zbog bombardovanja štaba ruske Crnomorske flote.

Strpljenje Rusije sa druge strane nije neograničeno. Iako je Moskva više puta naglašavala da se nuklearno oružje koristi samo kao kontranapad ili kada država osjeti da je njeno postojanje ugroženo, to je odluka koju Rusi sami donose na osnovu svojih procjena.

Postavlja se pitanje koje dalje rizike Zapad želi da preuzme i zbog čega?

Svijet

NIJEMAC BEZ DILEME: “Ukrajina ne ispunjava nijedan kriterijum za članstvo u EU”

Ukrajina ne ispunjava nijedan kriterijum za učlanjenje u EU, izjavio je Štefan Kotre, njemački poslanik i stručnjak za spoljnu politiku u parlamentarnoj frakciji Alternative za Njemačku (AfD).

Vidimo da se EU miješa u pitanja Gruzije i Moldavije i privlači Ukrajinu, iako Kijev ne ispunjava nijedan kriterijum za članstvo. EU se pretvorila u politički klub koji promoviše ljevičarsko-liberalne ideje rekao je Kotre za medijski portal “Dojčland kurir”.

On je podsjetio da su čak uvedene i sankcije i carine, u skladu sa ranijom unutrašnjom politikom SAD, sa ciljem da se pridobiju simpatije američke Demokratske stranke, prenio je TASS.

– Više se ne radi o ekonomiji, već o takmičenju za ideološki uticaj, što je suprotno interesima građana i individualnih država – dodao je Kotre.

Nastavi čitati

Svijet

“NEĆEMO NASTAVITI OVU INICIJATIVU KOJOJ NEMA KRAJA”: Amerika se povlači iz mirovnih pregovora o Ukrajini?

Marko Rubio je jutros iz francuske prestonice izjavio da će SAD odustati od svojih napora da posreduju u postizanju mira između Rusije i Ukrajine.

Sjedinjene Američke Države spremne su da odustanu od pregovora o miru u Ukrajini za nekoliko dana, rekao je američki državni sekretar Marko Rubio.

Zabrinjavajuća retorika od američkog državnog sekretara, stigla je nakon jučerašnjeg sastanka sa evropskim partnerima u Parizu. Marko Rubio je jutros iz francuske prestonice izjavio da će SAD odustati od svojih napora da posreduju u postizanju mira između Rusije i Ukrajine ukoliko u narednim danima ne bude jasnih znakova napretka.

“Moramo vrlo brzo da utvrdimo, govorim o stvarima koje se moraju riješiti u roku od nekoliko dana, da li je ovaj mirovni sporazum ostvariv u kratkom roku, jer ako nije, mislim da ćemo jednostavno ići dalje. Nećemo nastaviti ovu inicijativu nedjeljama i mjesecima bez kraja” rekao je.

Najviši američki diplomata rekao je i da je Donald Tramp i dalje zainteresovan za postizanje mira, ali da SAD imaju i druge prioritete širom svijeta.

“Moramo vrlo brzo da utvrdimo i govorim bukvalno o danima, da li je ovo ostvarivo u narednim nedjeljama. Ako jeste, tu smo. Ako nije, imamo i druge prioritete na koje moramo da se fokusiramo”, dodao je državni sekretar. Tramp je juče izjavio da smatra da je primirje “blizu”, i da se očekuje da se Moskva uskoro izjasni o nedavnoj ponudi.

Nastavi čitati

Svijet

RUSIJA PORUČILA NJEMAČKOJ “Pošaljete li Taurus, u ratu ste”

Moskva će svaki napad njemačkim krstarećim raketama Taurus na ruske ciljeve smatrati direktnim vojnim učešćem Njemačke u sukobu na strani Kijeva, upozorila je danas portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.

– Sve će se to smatrati direktnim učešćem njemačke vojske u vojnim akcijama na strani kijevskog režima, sa svim posljedicama koje iz toga proizilaze po Njemačku – poručila je Zaharova, prenosi RIA Novosti.

Izjava dolazi u trenutku kada u Berlinu traju intenzivne debate o eventualnoj isporuci raketa Taurus Ukrajini. Lider Hrišćansko-demokratske unije (CDU) i potencijalni budući kancelar Fridrih Merc nije isključio takvu mogućnost, naglasivši da bi se o tome moralo dogovoriti sa evropskim partnerima.

S druge strane, njemački ministar odbrane Boris Pistorijus izrazio je rezerve prema toj ideji, navodeći da postoji “mnogo argumenata“ protiv isporuke raketa dugog dometa Ukrajini.

Ova tema dodatno podiže tenzije u odnosima Moskve i Berlina, dok Rusija sve češće upozorava Zapad na “crvene linije“ u vezi sa direktnim vojnim uplitanjem u ukrajinski sukob.

Agencije

Nastavi čitati

Aktuelno