Connect with us

Politika

SUPROSTAVLJENI STAVOVI: Apelacioni sud posvađao vlast i opoziciju

Sve izvjesnije formiranje apelacionog suda BiH naišlo je na suprotstavljene stavove vlasti i opozicije u Srpskoj, pa tako u opozicionim redovima, između ostalog, smatraju da je u pitanju prenos nadležnosti, dok iz vladajućeg SNSD-a tvrde da to nije tačno.

U ponedjeljak je, podsjetimo, lider SNSD-a Milorad Dodik rekao da bi zakon o sudu i zakon o sprečavanju pranja novca trebalo da budu finalizovani do kraja sedmice, a do kraja ovog mjeseca i upućeni u proceduru, kako to predviđa Parlamentarna skupština BiH, te istakao da je strankama sa sjedištem u Sarajevu i dalje problem to da sjedište apelacionog odjeljenja Suda BiH bude u Banjaluci.

Nije se dugo čekalo na reakciju Milana Miličevića, lidera SDS-a, koji je rekao da je neprihvatljivo formiranje nove sudske instancije na nivou BiH, odnosno apelacionog suda BiH, podsjećajući vlasti Srpske da formiranje novog suda ne vodi proklamovanim putem povrata nadležnosti, nego ka cementiranju neustavno prenesenih nadležnosti i prenosu nadležnosti Srpske.

“Umjesto da se riješi pitanje Ustavnog suda BiH i zamjene stranih sudija domaćim, SNSD je ponovo spreman da krši zaključke usvojene u Narodnoj skupštini i da formira novu neustavnu sudsku instancu na nivou BiH. Prije podne su tvrdili da su Sud BiH i Tužilaštvo BiH neustavne institucije, prećutkujući da su njihovom političkom odgovornošću u Parlamentarnoj skupštini BiH potvrđeni nametnuti zakoni o Sudu BiH i Tužilaštvu BiH, a popodne sa partnerima iz FBiH dogovore formiranje apelacionog suda BiH”, kaže Miličević.

Ovo, kako je dodao, nije vraćanje nadležnosti entitetima, nego dodatno cementiranje pravosudnog sistema na nivou BiH. Miličević ističe da se “SNSD stalno poigravao referendumom o ukidanju Suda i Tužilaštva BiH”.

“Zar ne bi bilo bolje da sada pitaju građane žele li apelacioni sud, a ne da poslije raspisuju referendum da ga ukidaju?! Nažalost, ovo govori o neodgovornoj nacionalnoj politici i vlasti koja jedno priča u Banjaluci, a sve suprotno radi u Sarajevu. Tražimo da se Narodna skupština izjasni od Zakonu o sudovima BiH, prije njegovog usvajanja u Parlamentu BiH, jer samo Narodna skupština može dati ili osporiti saglasnost za prenos nadležnosti, a ne grupica lidera. Neka sakupe hrabrost i dođu u Narodnu skupštinu”, naveo je Miličević.

Nenad Vuković, generalni sekretar PDP-a, ocjenjuje da su postupci Dodika, zabilježeni u ponedjeljak, za rubriku “vjerovali ili ne”.

“Tada smo od Dodika, nakon sastanka sa Draganom Čovićem i ‘trojkom’, čuli da sada ipak mogu da se usvoje dva zakona prije Zakona o Ustavnom sudu BiH. Šta drugo reći, osim da se nastavlja poigravanje Narodnom skupštinom Republike Srpske i obezvređivanje posebnih sjednica najvažnije institucije Republike Srpske”, naveo je Vuković.

Prema Vukovićevim riječima, posebno iritira Dodikova najava podrške SNSD-a zakonu o sudovima BiH, “gdje se uvodi viši sud BiH kao nova institucija”.

“Isti dan, samo prije podne, osporavao je Sud BiH sa tezom da po Ustavu ne postoji, što je za rubriku vjerovali ili ne”, navodi Vuković.

Đorđe Vučinić, poslanik u Klubu Za pravdu i red u Narodnoj skupštini Republike Srpske, kaže da se, formalno, radi o jednom novom sudu, dok suštinski Apelaciono vijeće već postoji pri Sudu BiH, te, kako ističe, naravno da mora biti obezbijeđena dvostepenost suđenja.

“U svakom slučaju, to je nova prilika da se dodatno zaposli administracija. Meni je nevjerovatno da Milorad Dodik, s jedne strane, ne priznaje Sud BiH, dok sa druge strane traži da Apelaciono vijeće Suda BiH bude u Banjaluci. Jasno je da je jedina razlika između trenutnog Apelacionog vijeća i apelacionog suda ta što će apelacioni sud, ako bude formiran, imati više administracije i zaposlenih i to je prilika za nove stranačke uhljebe”, rekao je Vučinić za “Nezavisne novine”.

Sa druge strane, Srđan Mazalica, poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske, ističe da je jedan od uslova iz 14 prioriteta na evropskom putu to da se formira tijelo koje će omogućiti dosljednost tumačenja prava itd. Ističe da nije bio u prilici da čita predloženi zakon, ali smatra da se ne radi o prenosu nadležnosti.

“Mislim da se tu ne radi o prenosu nadležnosti ni o formiranju novih institucija, nego o novom mehanizmu kojim će se ujednačiti sudska praksa”, rekao je Mazalica za “Nezavisne novine”

Politika

„NE BUDITE SEBIČNI, IDITE I PUSTITE OVAJ NAROD DA ŽIVI“: Crnadak poručio da je Srpska u međunarodnoj izolaciji

Bez obzira koliko vlast vršila pritisak na opoziciju, vrijeđala nas, prijetila i nazivala raznim pogrdnim imenima, činjenica je da su oni u ogromnom problemu, a svi mi u RS, upravo zbog njih, u još većem, naveo je Igor Crnadak

Lično sam bio domaćin konferencije ministara spoljnih poslova deset zemalja u Banjaluci, za vrijeme svog mandata u Savjetu ministara. Bio sam ushićen i pun sebe, zato što smo bili važni, što su emitovane lijepe slike iz RS, sa našim crkvama i drugim znamenitostima, sa pozitivnim porukama – naveo je Crnadak na svom Fejsbuk profilu.

Potpuno drugačija slika
Kako je naveo ministri iz Italije, Austrije, komesar za proširenje EU, ministri iz regiona, iz Bjelorusije i drugi poklonili su se RS, došli su u Srpsku, „uvažili nas i bili smo sa razlogom presretni“.

Podsjetio je da je kao predstavnik RS bio jedini političar u istoriji BiH, koji je predsjedavao Komitetom ministara Savjeta Evrope.

Opet sam bio ponosan, jer je, na neki način, naša RS sjedila na vrhu stola i predsjedavala organizacijom, koja je okupila sve evropske ministre, iz 46 zemalja. Za razliku od tog vremena, danas je slika potpuno drugačija. RS je u ozbiljnoj međunarodnoj izolaciji, označena kao problem. Tužan sam zbog toga, ovaj narod to nije zaslužio – istakao je on.

Kako je naveo i činjenicu su da su nedavno zemlje Kvinte, na konsultacijama posvećenim BiH, konstatovale da su Dodik i rukovodstvo RS “prešli Rubikon”, da su sve moguće “crvene linije pređene” i da nema povratka nazad, te da oni više nikome neće biti sagovornici.

Mudrost je znati kada stati
– Za dijalog sa Amerikom, Njemačkom, Francuskom, Italijom i Velikom Britanijom mi više nemamo predstavnike. Neću davati nikakve ocjene ove situacije u kojoj se nalazimo, samo ću ponoviti onu staru: „Mudrost je znati kada treba stati.“ Ne budite sebični, idite i pustite ovaj narod i RS da živi, da se razvija i da gradi svoju budućnost – poručio je Crnadak.

Nastavi čitati

Politika

GALIJAŠEVIĆ: Helez gradi Hamas i Hezbolah u okviru ORUŽANIH SNAGA BIH

Ministar odbrane u Savjetu ministara Zukan Helez gradi Hamas i Hezbolah u okviru Oružanih snaga BiH kako bi od njih napravio muslimansku vojsku, tvrdi stručnjak za bezbjednosti Dževad Galijašević.

Galijašević je naveo da Helez radi na podjeli Oružanih snaga BiH, odnosno da provodi politiku Bošnjaka od devedesetih godina koja je bila usmjerena na izgradnju paralalenih struktura.

– To se odnosi na paravojne, parapolitičke, paraobavještajne i paraislamske strukre – rekao je Galijašević Srni.

On je dodao da tu spada i vehabizam, kao paravjersko, paraislamsko učenje, a koji takođe podržava Helez koji im omogućava da na vojnim poligonima Oružanih snaga vježbaju gađanje.

– Zašto vehabije vježbaju pucanje u BiH, kao što to rade u Siriji, Iraku, Libiji – upitao je Galijašević i pojasnio da se to čini kako bi mogli da ovladaju rukovanjem oružjem, prepreme se za oružanu borbu i za izvođenje terorističkih akcija.

Tvrdi da je i prije nekoliko dana u Mostaru privedeno pet pripadnika vehabijskog pokreta, a ne jedan, zbog nezakonitog držanja oružja i municije, ali je to djelo kvalifikovano kao izazivanje opšte opasnosti.

– Kao da je riječ o poplavama, vremenskim nepogodama, djelo koje ima nehatnu varijantu. Ovdje postoji umišljaj, organizovani vjerski pokret, militantan, radikalan, ima svoje ljudi i oni idu vježbati pucanje – rekao je Galijašević.

On je dodao da su uhapšeni jer su vježbali na vojnom poligonom koji pripada Oružanim snagama BiH, a nalazi se pri jednoj šumi i Mostaru.

– To im je obezbijedio Helez, koji gradi Hamas i Hezbolah u okviru Oružanih snaga BiH – istakao je Galijašević, te podsjetio da su SDA i SDP uvijek imali paralelne strukture.

Da Helez radi na podjeli Oružanih snaga BiH, Galijašević je podsjetio da su na to u pismu ukazali i srpski generali.

Takođe, tvrdi Galijašević, vehabije organizuju vježbe i kod Sanskom Mosta, Bužima, u okolini Dubnice i Maoče, u mnogim vehabijskim naseljima poput Ilidže, Igmana.

– Ovim vehabijama se komanduje iz Sirije, i to Nusret Imamović koji je sada komandant muslimanske oružane formacije u Siriji `Saudijska mreža al Mali – rekao je Galijašević.

Ukazao je da 10.000 lica prolaze kroz bezbjednosnoe evidenciju raznih struktura u BiH i regionu, što je, istakao je, “ozbiljna vojska za ozbiljan rat”.

– Ta vojska je globalnog tipa, a podržava je Helez i ubacuje u Oružane snage da bi ih podijelio i ovladao njima da bi bile muslimanska vojska – zaključio je Galijašević.

Poslanik SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Milorad Kojić rekao je juče da omogućavanje licima povezanim sa vehabijskim pokretom da održavaju vježbe u objektima Oružanih snaga BiH predstavlja ozbiljan bezbjednosni problem koji neko svjesno produkuje da bi unio strah među srpskim narodom koji je prošao golgotu od vehabija.

Kojić je ocijenio da se na taj način stvara atmosfera rata u BiH, te dodao da od vehabija zazire i većina Bošnjaka.

Nastavi čitati

Politika

PUCAJU ŠAVOVI U SKUPŠTINSKOJ VEĆINI: Koalicija u NSRS na ivici raspada?

Na posljednjoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske odbijen je prijedlog poslanika vladajuće većine, da se na dnevni red redovne sjednice po hitnom postupku uvrsti Prijedlog zakona o finansiranju političkih organizacija, a kojim se predviđa ukidanje finansiranja svih partija iz budžeta Republike.

Usvajanje pomenutog zakona najavljeno je ranije od strane Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske i lidera SNSD-a, a kao odgovor na odluku Kristijana Šmita da ukine finansiranje iz budžeta BiH za SNSD i Ujedinjenu Srpsku.

Međutim, prijedlog vladajuće većine nije dobio potrebnih 42 glasa, koliko je natpolovična većina u NS RS.

U trenutku odlučivanja u Skupštini je bilo prisutno 65 poslanika. Glasalo je njih 58, dok sedam poslanika uopšte nije glasalo. Glas za dalo je 40 poslanika, a protiv je bilo njih 18, i svi su bili iz opozicije, pišu Nezavisne. Podršku prijedlogu zakona dalo je 28 poslanika iz SNSD-a, dva iz SP-a, tri iz Kluba NPS – DNS, četiri iz Ujedinjene Srpske i tri iz SPS – Demos.

Uvidom u rezultate glasanja dostupne na sajtu Narodne skupštine Srpske, od sedam poslanika koji nisu glasali četvoro je iz reda skupštinske većine, i to svi iz različitih stranaka – Slavenko Ristić iz Kluba SNSD-a, Spomenka Stevanović iz Demosa, Kostadin Vasić iz Ujedinjene Srpske i Zoran Kokanović iz Socijalističke partije.

Nastavi čitati

Aktuelno