Connect with us

Svijet

NAJVEĆI PROJEKAT U ISTORIJI: U Kini dogovoreni poslovi od 97,2 milijarde dolara

Više od hiljadu zvaničnika iz više od 130 zemalja svijeta i 30 međunarodnih organizacija, okupilo se u Pekingu na Trećem međunarodnom strateškom forumu “Pojas i put” sa kojeg je Si Điping, predsjednik Kine, obećao investicije veće od 100 milijardi dolara za ekonomije u razvoju.

U svom obraćanju, Si je obećao i veću pristupačnost kineskom tržištu za međunarodne kompanije, što je poprilično iznenađujuće s obzirom na činjenicu da Kina, kao nijedna druga ekonomija svijeta, “čuva” svoje tržište za uglavnom domaće kompanije.

O koliko značajnom forumu se radi, govori i činjenica da su na njemu postignuti sporazumi o saradnju u vrijednosti od 97,2 milijarde dolara.

“Kina ne prihvata blokovsku politiku i protivi se jednostranim sankcijama. Ne učestvujemo u ideološkoj konfrontaciji, geopolitičkim igrama ili blokovskoj političkoj konfrontaciji. Protivimo se jednostranim sankcijama, ekonomskoj prinudi i prekidu veza”, izjavio je Si na ceremoniji otvranja Trećeg međunarodnog foruma “Jedan pojas, jedan put”.

Put svile
On je naglasio da Kina ne teži izolovanoj sopstvenoj modernizaciji, već je spremna da uloži napore da sprovede modernizaciju svih zemalja svijeta, o čemu govori činjenica da je Kina postala glavni trgovinski partner za više od 140 zemalja svijeta, a postaje i glavni izvor investicija za sve veći broj zemalja.

“Nacrti su se pretvorili u projekte”, rekao je Si, govoreći o inicijativi “Pojas i put”. Inicijativa Pojas i put, koja prati nekadašnji “Put svile” Kina je pokrenula prije deset godina. Od tada do danas, u infrastrukturu više od 65 zemalja svijeta u kojima živi 4,4 milijarde ljudi uloženo je stotine milijardi dolara. Novcem Kine građeni su mostovi, luke, auto-putevi, elektrane, telekomunikaciona infrastruktura prije svega u Aziji i Africi, ali sve više u Južnoj Americi i pojedinim zemljama Evropske unije. Ovaj, kako ga mnogi nazivaju posao vijeka do sada je učestvovao u više od 3.000 projekata, a prema zvaničnim informacijama najviše sredstava privukle su Indonezija, Pakistan, Singapur, Rusija, Saudijska Arabija, Malezija, UAE, Bagladeš, Peru, Laos, Italija, Nigerija, Irak, Argentina i Čile.

U suštini, projekat podrazumijeva povezivanje Azije, Afrike i Evrope kroz mrežu kopnenih i morskih puteva, i predstavlja prekretnicu u vanjskoj politici Kine koja je do te 2013. godine bila poprilično izolovana u međunarodnim ekonomskim projektima. Radi se o najambicioznijem i najdalekosežnijem razvojnom projektu u istoriji čovječanstva.

Kritike
Očekivano, ovaj kineski projekat na meti je kritika. Peking je optuživan za širenje uticaja u zemljama u razvoju, za davanje kredita nesolventnim državama i po često upitnim procedurama, kršenje prava radnika itd… Ipak, sve treba posmatrati kroz prizmu borbe za moći i dominaciju. Zapad, predvođen SAD, Velikom Britanijom i EU na sve načine pokušava da opstruiše taj projekat jer se boji gubitka moći i uticaja nad državama koje prihvataju kineske projekte.

Aktuelni Treći međunarodni forum “Pojas i put” na meti je kritika i zbog prisustva Vladimira Putina, predsjednika Rusije, a zbog rata u Ukrajini. Ipak, ni Kina ni Rusija, a i većina drugih zemalja čiji predstavnici učestvuju u toj inicjativi se na to ne obazire.

Sam Putin rekao je Rusija i Kina dijele želju za ravnopravnom, obostranom korisnom saradnjom radi postizanja dugoročnog ekonomskog napretka i društvenog blagostanja, uz poštovanje prava svake države na sopstveni model razvoja.

Vladimir Putin
Vladimir Putin je istakao i da je kineska inicijativa “Jedan pojas, jedan put” u skladu sa ruskim idejama o formiranju velikog evroazijskog prostora gdje će biti povezani različiti integracioni procesi, uključujući Evroazijski ekonomski savez.

“To je takođe u skladu sa ruskim idejama o stvaranju integracione strukture u kojoj bi u potpunosti bila obezbjeđena sloboda trgovine, investicija, rada i uspostvljena međusobno povezana infrastruktura”, rekao je Putin.

Kako Zapad, prije svega EU gleda na Kinu, možda najbolje govori činjenica da je odmah reagovala nakon potpisivanja trgovinskog sporazuma između Srbije i Kine juče u Pekingu.

“Srbija će morati da istupi iz svih bilateralnih sporazuma sa trećim licima na dan prijema u Evropsku uniju”, rekao je Petar Stano, potparol EU dodajući da sporazume može da potpisuje samo prije pristupanja EU.

Svijet

JESTE LI ZNALI DA PAPA PRIMA PLATU? Evo o kojem iznosu je riječ

Vatikan, najmanja nezavisna država na svijetu brine o svakom aspektu papinog života – od smještaja i ishrane do zdravstvene njege, prevoza i osiguranja.

Papa Lav XIV, novi poglavar Katoličke crkve i prvi Amerikanac na toj poziciji u istoriji, ne prima tradicionalnu platu. Iako predvodi više od milijardu vjernika i upravlja suverenom državom, Vatikan mu obezbjeđuje život bez ikakvih ličnih troškova.
Iako se tehnički navodi da poglavar Katoličke crkve može imati pravo na mjesečnu platu od oko 2.500 evra, u praksi se većina papa odriče ličnih prihoda. Preminuli papa Franja je tokom cijelog pontifikata odbijao bilo kakvu platu i umjesto luksuza odabrao da živi u skromnom vatikanskom pansionu Dom Svete Marte, piše Dejli Mejl.
Prije nego što je izabran za papu, kardinal Robert Prevost navodno je primao mjesečnu nadoknadu od 4.000 do 5.000 evra, što je bila standardna plata za kardinale. Međutim, njegov novi život ne podrazumijeva novčanu nadoknadu, jer Vatikan pokriva sve njegove troškove.

Papa Lav XIV, porijeklom iz Čikaga, poznat je po otvorenosti prema marginalizovanim grupama i umjerenim stavovima, što ga svrstava u kontinuitet reformskog duha svog prethodnika.

Njegov izbor imena – Lav XIV– nosi i simboliku: pape koje su nosile to ime istorijski su bile poznate po društvenim reformama i odlučnom vođstvu u kriznim vremenima, a Prevost je time jasno poručio u kom pravcu želi da vodi crkvu.

Nastavi čitati

Svijet

RUSI SU GA DANAS POKAZALI NA PARADI! Ovo je oružje od kojeg strahuje Zapad (VIDEO)

Na veličanstvenoj vojnoj paradi u Moskvi povodom Dana pobjede nad fašizmom demonstrirana je vojna sila kojom raspolaže Rusija.

Ono što je najviše zainteresovalo gledaoce je naravno impresivni RS-24 Jars.
U pitanju je mobilni interkontinentalni balistički raketni sistem (ICBM) opremljen višestrukim nezavisno ciljanim povratnim vozilima (MIRV). Ima domet do 12.000 kilometara i može da nosi više nuklearnih bojevih glava, poboljšavajući sposobnosti Rusije za strateško odvraćanje.
Montiran na mobilni transporter-montažer-lanser (TЕL), sistem Jars nudi visoku mobilnost i preživljavanje, što ga čini teškim za otkrivanje i ciljanje. Njegovo raspoređivanje naglašava posvećenost Rusije održavanju kredibilne i moderne nuklearne trijade.

RS -24 Jars, takođe poznata kao Topolj-MR, NATO naziv SS-29 ili SS-27 Mod 2, je ruska interkontinentalna balistička raketa opremljena termonuklearnim oružjem sa reaktivnim odbojnim lokomotivama, prvi put testirana 29. maja 2007. godine, nakon tajnog vojnog istraživačko-razvojnog projekta.

Nastavi čitati

Svijet

UZALUD TRAMPOVE CARINE! Kineski izvoz porastao uprkos padu trgovine sa SAD

Kineski izvoz je u aprilu porastao za 8,1 odsto međugodišnje uprkos velikom padu trgovine sa Sjedinjenim Američkim Državama koji je nadoknađen snažnom potražnjom iz jugoistočne Azije, objavila je danas Uprava carina Kine.
Snažan rast izvoza je znatno premašio očekivanja analitičara iz Rojtersove ankete koji su prognozirali skromniji porast od 1,9 odsto.

Ukupni kineski izvoz robe u zemlje koje su članice Asocijacije nacija jugoistočne Azije (ASEAN ) porastao je za 20,8 odsto, pri čemu je izvoz u Indoneziju skočio za 37 odsto, a u Tajland za 28 odsto.

Nasuprot tome, kineski izvoz u Sjedinene Američke Države u aprilu je potonuo za više od 21 odsto, dok je uvoz iz SAD pao za skoro 14 odsto, prije svega zbog novog talasa carina koje pokrenuo američki predsjednik Donald Tramp.

Izvoz Kine ka Evropskoj uniji porastao je za 8,3 odsto na međugodišnjem nivou, dok su uvozi pali za 16,5 odsto, prenosi Si-En-Bi-Si.

Kina je u aprilu zabilježila gotovo nepromijenjen nivo uvoza u odnosu na prošlu godinu – pad od samo 0,2 odsto, iako su analitičari očekivali minus od 5,9 odsto.

Analitičari će pažljivo pratiti najavljeni sastanak američkih i kineskih zvaničnika u Švajcarskoj tokom vikenda koji bi mogao da bude prekretnica u trgovinskom sporu Vašingtona i Pekinga, dodaje američka medijska kuća, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Aktuelno