Region
RAZNI INTERESI I UTICAJI: U ‘kosovski lonac’ uključeni su brojni akteri

Međunarodni institut za bliskoistočne i balkanske studije (IFIMES) iz Ljubljane ocijenio je u najnovijoj analizi da kako se približava kraj 2023.godine, tako rastu napetosti u odnosima između Beograda i Prištine uz osvrt na dešavanja u Banjskoj 24. septembra, za koja se ističe da je neozbiljno i neprofesionalno svaliti krivicu na jednog aktera.
“U ‘kosovski lonac’ uključeni su brojni akteri sa svojim interesima i uticajem, i bez temeljne nezavisne istrage neprofesionalno i neozbiljno je svaliti odgovornost samo na jednog aktera, Srbiju, odnosno njenog predsjednika Aleksandra Vučića, dok Srbija više od 20 godina ne vrši efektivnu vlast na Kosovu. Kosovo je jednačina sa mnogo elemenata i nepoznanica, domaćih i stranih. Ukoliko međunarodna zajednice, koja sve više postaje dio problema na Kosovu ne promijeni svoj odnos u rješavanju ovog otvorenog pitanja ne treba isključiti mogućnost spontanog otpora srpskog stanovništva”, navodi se u analizi.
Dodaje se i da izolovani incident u mjestu Banjska 24. septembra unio nemir među lokalno stanovništvo i povećalo napetosti, tim prije što je poslije tog incidenta vlada u Prištini insistirala na uvođenju međunarodnih sankcija za Srbiju, koju su optužili da stoji iza napada na kosovsku policiju, a vojna misija NATO/KFOR u više navrata odbacila mogućnost “preuzimanje policijskih dužnosti” od tzv. kosovske policije.
U analizi se pominje i Rezolucija o dešavanjima na KiM koju je nedavno usvojio Evropski parlament za koju se ističe da je važno što se u njoj pominje ne samo šta treba da uradi srpska strana, već i da Priština pokaže ozbiljnu posvećenost dijalogu, pregovorima, pitanjima na koja se odnosi dijalog poput osnivanja ZSO, smanjivanja tenzija, provođenja pune istrage o svim nasilnim incidentima uključujući i napade na Srbe, kao što je onaj na Badnje veče ove godine.
Ocjenjuje se i da posjeta tzv. Velike petorke šalje poruku da postoji jedinstvo EU i SAD u stavu da se neće odustati od Sporazuma o normalizaciji odnosa, kojeg su strane postigle 27. februara u Briselu i aneksa primjene koji je usaglašen 18. marta u Ohridu.
Rasprava u Savetu bezbjednosti UN-a 23.oktobra, povodom šestomjesečnog izvještaja o stanju na Kosovu pokazala je svu nemoć UN-a zbog gomile problema u svijetu. UN nije u stanju preventivno da detektuje probleme u svijetu i odredi prioritete od Afrike, Kavkaza, Bliskog istoka.
“Misija UNMIK na Kosovu služi za pripremanje izvještaja SBUN-a, rezolucija broj 1244 postoji samo formalno, a UN je nevažan faktor na Kosovu iako bi ključni problemi u svijetu, prema povelji UN-a, trebali da se rješavaju u okviru sistema UN”, navodi Ifimes.
Takođe, naglašava se da Priština nije spremna za sprovođenje popisa stanovništva u skladu sa standardima EUROSTAT-a u periodu od 1. novembra do 15. decembra ove godine, iako je popis važan za KiM kako bi se prikupili vjerodostojni podaci i na osnovu kojih bi mogao da se planira budući razvoj.
“Iako po metodologiji UN-a prilikom popisa stanovništva nije obavezno izjašnjavanje o etničkoj i vjerskoj pripadnosti, na području Kosova ali i regiona je to izjašnjavanje od najvećeg (nacionalnog) interesa”, navodi se u analizi.
Ocjenjuje se i da Bugarska, dok su u porastu napetosti između Srba i Albanaca, koristi postojeću situaciju da “pronađe” što veći broj Bugara na KiM i dodijeli im državljanstva.
“Na udaru se posebno nalaze Bošnjaci i Goranci, čiji će se broj znatno smanjiti zbog agresivnosti Bugarske, koja upravo dodjelom državljanstava i bugarskih dokumenta od njih stvara ‘novopečene Bugare”. Bugarizacija Kosova je intenzivirana upravo zbog popisa stanovništva, jer Bugarska želi kroz popis stanovništva da legalizuje prisutnost Bugara u strukturi kosovskog stanovništva i naredni korak je uvrštavanje u ustav bugarske zajednice kao što to već zahtijevaju od Sjeverne Makedonije. Cilj je da Bugari zvanično postanu jedna od tzv. nevećinskih zajednica na Kosovu”, ocjenjuje se u analizi.
Naglašava se da je Srbija je dolaskom Aleksandra Vučića na vlast i Srpske napredne stranke (SNS) ponovno postala epicentar dešavanja u regionu i motor evropskih integracija i dodaje da Srbija doživljava ekonomski preporod i ubrzano radi na članstvu u EU.
“Uspjela je na godišnjem nivou da održi visok nivo stranih investicija, koji se kreće oko pet milijardi evra godišnje, daleko više nego sve ostale zemlje regiona zajedno. Pokazalo se da je 21. vek za Srbiju postao vijek šansi i ostvarenja. Uvijek kada je Srbija kroz istoriju ubrzano krenula napred dešavalo se da se taj put pokušao usporiti ili čak zaustaviti. To se pokazalo u nedavnoj prošlosti ubistvom premijera Zorana Đinđića”, piše Ifimes, prenosi Tanjug.
Kako se navodi, Srbija se uspješno repozicionirala i rebrendirala u regionalnim i međunarodnim odnosima što je najvidljivije kroz vođenje dijaloga između zvaničnog Beograda i Prištine gdje je Vučić uspio da nametne paradigmu “ne mogu oni dobiti sve, a mi ništa”.
“Tako su SAD zauzele stav, koji traži potpunu implementaciju Briselskog i Vašingtonskog sporazuma, sa naglaskom na formiranju Zajednice srpskih opština (ZSO). Vučić je dokazao, da je državnik, jer se upustio u rješavanje najtežeg državnog i nacionalnog pitanja (Kosovo) uprkos svim izazovima i opasnostima, koje sa tim dolaze. Svaka dodatna destabilizacija i pogoršanje bezbjednosne situacije na Kosovu najviše košta Srbe, jer im prijeti fizički nestanak. Potrebno je postići opšti društveni i politički konsenzus i vlasti i opozicije kada se radi o najvažnijem državnom i nacionalnom pitanju, pri tome je važan i stav Srpske pravoslavne crkve”, navodi se u analizi.
Srpska opozicija ne razumije svoje istorijske uloge, jer umjesto da je opozicija Vučiću, ona je sve više opozicija državi Srbiji, navodi Ifimes i dodaje da je najveću štetu Srbiji naneo je “dvojac Boris Tadić – Vuk Jeremić”, koji su pokrenuli, ničim izazvani, pitanje legaliteta kosovske nezavisnosti pred Međunarodnim sudom pravde (ICJ) u Hagu, kada je Sud pravde presudio da je proglašenje nezavisnosti KiM “u skladu sa međunarodnim pravom”.
Analitičari smatraju, da je pogrešan pristup opozicije, koja svoje političko djelovanje gradi na izrazitom antagonizmu prema Vučiću, a ne na osnovu kvalitetnog političkog programa.
“Okupljanje opozicije je pogrešno, umjesto da se okupe oko najstarije političke stranke – Demokratske stranke (DS), oni se okupljaju oko pojedinaca koji su razbili Demokratsku stranku. Oni koji su uspjeli da razore najveću stranku ne mogu da grade budućnost Srbije i to građani sve više uviđaju”, navodi se u analizi.
Smatra se i da je Srbija na istorijskom maksimumu svog ekonomskog i društvenog razvoja i da se taj trend ne smije zaustaviti i/ili ugroziti, odnosno da EU ne sme da izgubi Srbiju i mora da vodi korektniju politiku prema Srbiji bez stalnih uslovljavanja.
“Jer poigravanje sa Srbijom može dovesti do ponavljanja istorije od prije 30-tak godina na ovim prostorima”, navodi se u analizi Ifimesa.
Region
KO JE ĐURO MACUT, mandatar za sastav Vlade Srbije?

Doktor Đuro Macut će biti mandatar za sastav nove Vlade, objavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Profesor doktor Đuro Macut je rođen u Beogradu, a diplomirao je, magistrirao i doktorirao na Medicinskom fakultetu u Beogradu.
Bio je na specijalizaciji iz reproduktivne medicine i biologije na Univerzitetu u Ženevi i Svetskoj zdravstvenoj organizaciji.
– Našu medicinu, kao i Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu, proslavio je širom sveta, kao jedan od najpriznatijih svetskih stručnjaka iz oblasti endokrinologije, rekao je Vučić.
Od 2015. do 2023. godine bio je član Stručnog savjeta Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.
Zamjenik je direktora Klinike za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.
Redovni je profesor Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, na Katedri interne medicine, i gostujući profesor na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Atini i na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Skoplju.
Predsjednik je Srpskog društva za reproduktivnu endokrinologiju. Član je Izvršnog odbora Evropskog endokrinološkog društva i predsjednik Finansijskog komiteta ovog društva.
Pored toga što je autor više od 140 originalnih radova objavljenih u međunarodnim časopisima sa recenzijom, prof. dr Macut je i pomoćnik glavnih urednika i član redakcija nekoliko međunarodnih časopisa iz oblasti medicine.
Ukazom Predsjednika Republike Srbije, za svoj rad i doprinos Srbiji, odlikovan je Ordenom Karađorđeve zvezde II stepena, 2024. godine.
– Član je Inicijativnog odbora pokreta koji se trenutno osniva, a koji će okupiti najeminentnije stručnjake iz svih oblasti kako bi u ovim izazovnim vremenima pomogli Srbiji da se vrati na put rasta, razvoja i pobjede, na put mira, stabilnosti i zajedništva, izjavio je Vučić.
Region
RASKOL U SPS-U? Oglasio se prvi odbor koji je podržao Ružića

Iz Opštinskog odbora SPS-a u Kuršumliji kažu da se protive suspenziji Branka Ružića sa svih stranačkih funkcija i da mu pružaju bezrezervnu podršku.
Smatraju da su protesti, kojima je Ružić prisustvovao, studentski, a ne opozicioni, kao i da studenti zapravo traže ono što je u skladu s programom Socijalističke partije Srbije.
Statutarna komisija SPS-a je 4. aprila utvrdila da je potpredsjednik Glavnog odbora Branko Ružić teže povrijedio Statut stranke „učešćem u protestu protiv vlasti čiji je dio i SPS“. Zato mu je izrečena mjera suspenzije sa svih funkcija u SPS-u.
Opštinski odbor SPS-a u Kuršumliji je na jučerašnjoj sjednici razmatrao tu odluku i kažu da su jednoglasno zaključili da se protive tome i da Ružiću pružaju potpunu podršku.
– Odluku Statutarne komisije smatramo krajnje neprimjerenom i apsolutno neprihvatljivom. Odluka je neosnovana, jer potpredsjednik SPS-a Branko Ružić nije učestvovao u protestima protiv vlasti, već je bio prisutan u javnom prostoru koji pripada svima, pa i njemu, a za vrijeme trajanja studentskih protesta protiv korupcije – navode iz OO SPS-a u Kuršumliji.
Smatraju da je riječ o „montiranom statutarnom procesu“ protiv Ružića i da se time nanose politička i istorijska šteta partiji, dok se njeni članovi „progone i ponižavaju“.
– Kao dio SPS-a, nasljednice KPJ, a koja je ovjekovječena u istoriji kao pijemont borbe protiv totalitarizma, sa indignacijom odbacujemo bilo čije pravo da procjenjuje zašto se bilo ko našao na nekom mjestu u neko vrijeme. To je ustavno pravo svakog čovjeka i zove se sloboda kretanja – navode u saopštenju.
Ističu i da su protesti „studentski i ničiji više“.
– To je jasno svakom ko se bavio politikom duže od nedjelju dana. Navode da iza protesta stoji opozicija ovaj OO ne prihvata, tačnije smatra potpuno neosnovanim i netačnim, te sljedstveno smatra da Branko Ružić nije povrijedio nijednu odredbu Statuta SPS-a – kažu iz Odbora u Kuršumliji.
Statutarnoj komisiji koja je donijela odluku o Ružićevoj suspenziji poručuju i da „izdaje i progoni one koji su zaista socijalisti“.
– Mišljenja smo da je vrijeme da pročitate Program SPS-a. Kada ga budete pročitali, saznaćete da studenti traže zapravo realizaciju našeg programa – zaključuju iz kuršumlijskog SPS-a.
Inače, Ružićeva mjera suspenzije je u trajanju od šest mjeseci.
Region
VUČIĆ ĆE VEČERAS saopštiti ime mandatara za SASTAV VLADE SRBIJE

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić obratiće se javnosti u 20 časova povodom izbora mandatara za sastav nove vlade.
Predsjednik Vučić obratiće se u 20 časova iz Palate Srbija, navodi se u saopštenju iz Predsjedništva.
“Na osnovu ustavnih ovlašćenja, predsjednik Republike predložiće Narodnoj skupštini kandidata za predsjednika Vlade, pošto je saslušao mišljenja predstavnika izabranih izbornih lista”, saopšteno je iz Predsjedništva.
Rok za izbor nove vlade u Narodnoj skupštini ističe 18. aprila u ponoć.
Nakon konsultacija sa parlamentarnim strankama koje su održane u srijedu i četvrtak, predsjednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević rekao je da je ta stranka za to da se ide u formiranje nove vlade i dodao da je izbor za mandatara sveden na dvije osobe.
Predsjednik Vučić je u četvrtak rekao da su ga predstavnici SNS-a pitali za mišljenje, kao i da se još “lome” da li da idu sa stranačkim kandidatom za predsjednika vlade ili da idu sa nestranačkim kandidatom.
“Nisam želio da presudno utičem, osim što sam im rekao koji su to važni zadaci pred budućom vladom, šta ta vlada sve mora da uradi, koliko mora da radi, koliko mora da se nadoknadi sve ono što smo izgubili u mjesecima terora”, istakao je Vučić.
Predsjednik Vučić je ranije najavio da će na skupu u Beogradu, koji je najavljen za 12. april u 19 časova, biti predstavljen pokret za narod i državu.
Istakao je da “moramo da vratimo sigurnost u naše domove, djecu u škole i moramo da vratimo Srbiju u tokove uspjeha i pobjeda kojih smo imali bezbroj u prethodnim godinama”.
-
Politika2 dana ago
ZATVORILI JOJ VRATA! Njemačka ministrica proglašena nepoželjnom u Srpskoj zbog “političkog miješanja”
-
Društvo3 dana ago
PARADOKS KOJI IZAZIVA NEVJERICU! Doktor ima platu 1.930 KM, a POLICAJAC SA SREDNJOM ŠKOLOM 1.878 KM
-
Politika2 dana ago
MIHAJILICA PITA: Gdje je završilo dodatnih 7 miliona KM za garažu UKC-a?
-
Politika2 dana ago
DODIK TRAŽI DA SE SRPSKA uključi u VOJNI SPORAZUM sa Srbijom i Mađarskom
-
Politika2 dana ago
“PREŠAO CRVENU LINIJU”: Austrijska ministarka poručila da je DODIKU ZABRANJEN ULAZAK u ovu zemlju
-
Region2 dana ago
PRONAĐENI DUKS I RANAC: U potragu za dječakom biće uključeni i dronovi, DJED OTKRIO DETALJE
-
Svijet2 dana ago
OGLASILA SE ANA LIRMAN: Dodik PRIJETIO NASILJEM i protjerivanjem iz Banjaluke (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
DODIK I OBRT SITUACIJE: “Pristali bi da damo ODREĐENE INGERENCIJE Sudu i Tužilaštvu BiH i SIPA”