Connect with us

Politika

SPREMA SE BURA U NSRS! Rat za FUNKCIJE, mogu dvije plate, ali ne i duple POZICIJE!

Da poslanici istovremeno ne mogu biti i direktori javnih ustanova i preduzeća ključna je odredba Nacrta zakona o sprečavanju sukoba interesa u organima vlasti RS koji je na dnevnom redu sjednice republičkog parlamenta zakazanoj za 2. novembar.

Kreator ovog zakona je SDS, a šef Kluba poslanika te stranke u Narodnoj skupštini RS Vukota Govedarica rekao je da je na izradi rješenja radio tim stručnjaka sve sa ciljem da se pojam sukoba interesa precizno uredi.

– Javnost u Srpskoj se više puta uvjerila da se postojeći Zakon o sprečavanju sukoba interesa ne poštuje, a razlozi su nemušti. Aktuelna vlast je napravila ruglo od pojma koji definiše sprečavanje sukoba interesa. Neshvatljivo je i nepojmljivo to što rade jer u klasičan sukob interesa i nespojivost funkcija dovode određene funkcionere – kazao je “Glasu” Govedarica.

Kao primjer naveo je da poslanici Narodne skupštine biraju vladu, koja zatim kasnije one koji su za njih glasali postavlja za direktore javnih institucija, a koji nadalje izvještaj o svom radu podnose parlamentu.

Govedarica je naglasio da su novim zakonom o sprečavanju sukoba interesa sve te stvari uredili na precizan način, te da su predloženim rješenjima obuhvaćeni i izvršni direktori kojih nema u trenutnom zakonu.

– Propisane su i drakonske kazne, jer su one trenutne najminimalnije moguće. Zakon nije protiv teorije da se ne mogu iz budžeta Srpske primati dvije plate. Naš fokus je isključivo na funkcionerskim pozicijama, odnosno da ne mogu ljudi biti na dvije ili više funkcija u izvršnoj i zakonodavnoj vlasti – poručio je Govedarica.

Kao primjer naveo je da ljekar koji radi u bolnici može istovremeno biti poslanik, jer se u zdravstvenoj ustanovi ne nalazi ni na kakvoj funkciji.

– Ali sa druge strane, istovremeno ljekar ne može biti direktor zdravstvene ustanove i poslanik. To su nespojive funkcije. I pod hitno je potrebno tome stati u kraj – kazao je Govedarica.

SDS je, navodi, predložio zakon koji je precizan u svakom slovu i svakoj riječi.

– Ako poslanici žele da promijene stvari rješenja su ispred njih. Nadam se da će doći do rasprave jer ne bih volio da aktuelna skupštinska većina u poslovničkoj normi od 24 sata pred samo zasjedanje podnese zahtjev za skidanje sa dnevnog reda zakona koji smo predložili. Trebamo otvoriti široku diskusiju i to isključivo o kvalitetu zakona koji smo predložili – poručio je Govedarica.

Podsjetio je i da je posljednji pokušaj da se ovo pitanje riješi bio prije decenije, ali do toga nije došlo.

– Prije desetak godina nismo mogli ni predvidjeti da ovakav haos može nastati kada je riječ o ovoj problematici. Vlada je i nedavnim izmjenama proširila radijus kretanja kada je riječ o sukobu interesa. Kako je krenulo najbolje bi bilo da zakona i nema i da tu radi ko šta hoće, što i imamo realno. U prevodu imamo zakon koji ne poštuju – zaključio je Govedarica.

Iz SNSD-a navode da su ranije podržavali zakone SDS-a kako u formi prijedloga, tako i nacrta.

– Neću da isključujem nijednu mogućnost ni kada je riječ o njihovom zakonu o sprečavanju sukoba interesa. Generalno, tu oblast bi trebalo urediti. Bilo bi bolje da je taj zakon predložila Vlada ali, evo, zakon SDS-a je na stolu. Imam određenih zamjerki. Neke stvari bi drugačije formulisao – kazao je “Glasu” poslanik SNSD-a u republičkom parlamentu Srđan Mazalica.

Na koji način i koliko zakon treba biti rigorozan, naglašava, reći će poslanici.

– Uvijek postoje podijeljena mišljenja o ovim rješenjima, jer ovakvim zakonom, između ostalog, narodni poslanici ograničavaju sebe i svoja prava. Zato je važno da oni budu objektivni, nepristrasni i da dobro izvažu šta je to sukob interesa i nespojivost funkcija – poručio je Mazalica.

Dodik

O duplim funkcijama pričalo se i ranije, a predsjednik SNSD-a Milorad Dodik je nakon opštih izbora u oktobru prošle godine izjavio da će ta stranka operacionalizovati stav da izabrani ili imenovani funkcioneri mogu obavljati samo jednu funkciju.

– SNSD će, u skladu sa ranijim opredjeljenjem, kroz organe stranke operacionalizovati stav da izabrani ili imenovani funkcioneri mogu obavljati samo jednu funkciju – rekao je Dodik. Međutim, ta ideja poslata sa adrese SNSD nije sprovedena u djelo.

Glas Srpske

Politika

MILANOVIĆ O TRAGEDIJAMA U REGIONU “Da li smo mogli spriječiti ove zločine?”

Član Predsjedništva PDP-a, Dragan Milanović, osvrnuo se na niz tragičnih događaja koji su potresli region, izražavajući duboko saosjećanje sa porodicama stradalih i postavljajući ključna pitanja o uzrocima ovakvih zločina.

“Strašne vijesti dolaze sa Cetinja. Javljaju, najmanje 11 mrtvih. Ubica od ranije poznat policiji. Hapšen zbog nasilja, privođen zbog posjedovanja oružja i eksploziva,” rekao je Milanović, podsjećajući na zločine poput onog u Zagrebu, gdje je ubica bio psihički bolesnik, te masovne tragedije u Ribnikaru i Mladenovcu.

“I prije dvije godine, isto na Cetinju, masovni ubica ubio je 10 ljudi. Takođe je bio psihički bolesnik,” dodao je.

Milanović se pita: “Šta se dešava? Gdje se griješi? Jesu li ove nevine žrtve mogle biti spašene? Da li je neko odgovoran? Je li moralo biti tako?”

Napominje da odgovori na ova pitanja možda neće vratiti izgubljene živote, ali bi mogli pomoći u sprječavanju budućih tragedija.

“Iskreno saučešće porodicama žrtava. I da da Bog da se ovako nešto nikad i nigdje ne ponovi,” zaključio je Milanović.

Nastavi čitati

Politika

Stevandić u svom stilu o ŠMITOVOJ ODLUCI “Nije valjda cilj da nam pokvare Božić”

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da trenutno ne zna motiv za odluku Kristijana Šmita o zaključcima Narodne skupštine, kao što ne zna razlog zašto ga ambasada SAD tretira kao batlera i prije OHR-a objavljuje njegove odluke.

– Ali, znam da su zaključci Narodne skupštine podržani od Suda BiH, koji je u slučaju suđenja predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku postupio po njima i štitio prava pacijenta, imenujući tim vještaka i uvažavajući njegovo mišljenje. Takođe znam da su zaključci u skladu sa evropskim standardima gdje niko van zakodonodavnih tijela ne donosi zakone, pa molim da pročitaju mišljenje Venecijanske komisije”, naveo je Stevandić.

On je istakao da zna i to da zaključci Narodne skupštine Republike Srpske traže poštovanje, a ne rušenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i da su prodejtonski jer po njemu odluke donose narodi i entiteti u skupštinama, a ne Savjet za sprovođenje mira ili ambasade.

– Nije valjda cilj da nam pokvare Božić i nastupajuće praznike? Za sad toliko”, naveo je Stevandić na društvenoj mreži “X”.

Nastavi čitati

Politika

MINISTAR PRAVDE PORUČIO “Vlada nastavlja borbu protiv korupcij, NEMA BRZIH RJEŠENJA”

Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović izjavio je da je Vlada opredijeljena za nastavak sistemskih aktivnosti koje će doprinijeti prevenciji i sprečavanju korupcije u Srpskoj.

Bukejlović je napomenuo da je borba protiv korupcije izuzetno dug i kompleksan proces u kojem nema brzih i jednostavnih rješenja, već to mora biti organizovan proces koji uključuje sve relevantne faktore u državi.

On je naveo da je Prijedlog strategije borbe protiv korupcije u Republici Srpskoj za period 2025-2031. godina, koji je usvojen na posljednjoj sjednici Vlade, donesen na bazi prethodne analize stanja u društvu, prepoznavanja slabosti i rizika od korupcije, kao i pojavnih oblika korupcije, te da je u njegovu izradu uključen veći broj relevantnih subjekata iz vladinog i nevladinog sektora.

Bukejlović je podsjetio da je riječ o četvrtom strateškom dokumentu iz oblasti borbe protiv korupcije.

– Nakon detaljno urađene analize realizacije prethodnog strateškog dokumenta od Ministarstva pravde i eksternog konsultanta, formirana je radna grupa i krenulo se u proces izrade strategije po fazama koje su predviđene Uredbom o strateškim dokumentima u Republici Srpskoj – napomenuo je Bukejlović.

On je naveo da je strateška platforma sačinjena na osnovu analize prethodne Strategije i izvještaja o Akcionom planu za sprovođenje Strategije sačinjene na osnovu prikupljenih podataka u prethodne tri godine, kao i analize trenutnog stanja u društvu.

– Strategija pokazuje glavne probleme u oblasti borbe protiv korupcije, izazove koji postoje, slabosti u oblasti prevencije i sprečavanju koruptivnih pojava – precizirao je Bukejlović za Srnu.

On je rekao da je i u ovom strateškom dokumentu primijenjen takozvani “trostubi” metodološki pristup koji podrazumijeva prevenciju, represiju, kao i edukaciju.

– Ponovo se i posebno insistira na jačanju integriteta te obavezi unapređenja izrade i sprovođenja planova integriteta u javnom i privatnom sektoru, kao jednom od najsnažnijih mehanizama preventivnog djelovanja – naglasio je Bukejlović.

On je precizirao da su strateški ciljevi jačanje institucionalnog i normativnog okvira za prevenciju i borbu protiv korupcije, unapređenje transparentnosti javnog sektora, jačanje integriteta u javnom i privatnom sektoru, kao i podizanje svijesti o korupciji sa fokusom na edukaciju građana, učenika, nastavnika i javnosti o štetnim efektima korupcije i načinu njenog prijavljivanja.

Bukejlović je dodao da je u proces izrade ovog dokumenta bio uključen širi krug predstavnika pravosuđa, nevladinog sektora, uprave, Saveza opština i gradova zbog čega je izrada strategije trajala duže od predviđenog.

– U dva navrata su održane javne konsultacije, odnosno dokument je i u Nacrtu strateške platforme u konačnoj verziji dostavljen institucijama koje preventivno ili represivno učestvuju u borbi protiv korupcije – naveo je Bukejlović.

On je rekao da će Akcioni plan, koji će kroz jasno definisane antikorupcijske aktivnosti precizirati sadržaj strategije i rokove za njihovu primjenu, biti jedinstvenog centralizovanog karaktera.

– Time se izražava opredijeljenost za formiranje sveobuhvatnog sistema za efikasno praćenje njihove primjene – naveo je Bukejlović.

Nastavi čitati

Aktuelno