Connect with us

Društvo

CRNE STATISTIKE: Republika Srpska OSTAJE BEZ STANOVNIKA i domaće radne snage

Unija poslodavaca Republike Srpske i Konfederacija sindikata Republike Srpske potpisale su danas sporazum koji “Za budućnost Republike Srpske” i koji konstatuje stanje i predlaže niz ekonomskih mjera.

Unija poslodavaca Republike Srpske i Konfederacija sindikata ukazali su danas na alarmantne ekonomske i socijalne izazove s kojima se RS suočava i usvojili niz mera kako bi se prevazišli ovi problemi

U saopštenju nakon sporazuma nabraja se niz negativnih makroekonomskih trendova, uključujući pad industrijske proizvodnje, izvoza i zapošljavanja u industriji, koji su uzrokovani recesionim kretanjima u ključnim spoljnotrgovinskim partnerima i čine ozbiljnu prijetnju ekonomskoj i socijalnoj stabilnosti Republike Srpske.

Dodatno, odliv domaće radne snage prema zemljama EU i regionu, zbog nekonkurentnosti domaće ekonomije, stvara rizik za održivost ekonomske stabilnosti i socijalne zaštite.

Ističu da dugotrajni problemi u vrednovanju rada i odnosu prema radu doprinose nepravednoj raspodjeli i negativnoj selekciji, a da zastoj u realizaciji planiranih ekonomskih reformi i rkešavanje strukturnih ekonomskih i socijalnih problema Republike Srpske zahtijevaju hitnu pažnju.

U saglašen je niz mjera i aktivnosti kako bi se odgovorilo na ove izazove i obezbedila bolja budućnost. Sporazum “Za Budućnost Republike Srpske” obuhvata 11 ključnih mera.

Jedna od njih je promjena načina finansiranja zdravstva putem poreza na dodatu vrijednost kako bi se osigurao održiv sistem socijalne zaštite.

Predložena je podrška mladima u sticanju svoje prve nekretnine ili pokretanju biznisa, povećanje penzija i rješavanje pitanja invalida rada i jačanje poverenja radnika u penzioni sistem.

Smatraju da je neophodna modernizacija obrazovnog sistema radi povećanja produktivnosti i privlačenja stranih investitora, ali i podrška prelasku radnika iz javnog u privatni sektor kako bi se smanjila javna potrošnja i obezbedila sredstva za povećanje plata u javnom sektoru.

Poslodavci i Konfederacija sindikata predlažu fleksibilizaciju radnog zakonodavstva i digitalizaciju procedura, podsticanje kolektivnih pregovora i razmjene informacija između socijalnih partnera, poboljšanje procedure zapošljavanja stranaca uz istovremenu prekvalifikaciju i dokvalifikaciju domaće radne snage.

Projekat “Republika Srpska – dobro mjesto za život” predviđa i borbu protiv neformalne ekonomije radi ubrzanja razvoja i dodatnog finansiranja sistema socijalne zaštite.

RS će ostati bez domaće radne snage
U okviru sporazuma, predstavljene su zanimljive projekcije i makroekonomski pokazatelji za budućnost Republike Srpske.

Do 2033. godine, po projekcijama, Republika Srpska će imati 290.000 penzionera i 313.000 zaposlenih, što predstavlja veliki izazov za sistem socijalne zaštite. Troškovi sistema PIO (penzijsko-invalidskog osiguranja) u 2033. godini očekuje se da će porasti na 2,1 milijardu KM, što je za 800 miliona KM više nego što je trenutno.

“U narednih deset godina, radna snaga u Republici Srpskoj će se smanjiti za 12,6%. Prognozira se da će u RS raditi između 20.000 i 30.000 stranih radnika u 2028. godini. Projekcije pokazuju da će Republika Srpska dostići punu zaposlenost do 2026. godine”, navodi se u saopštenju.

Kažu da, s obzirom na demografski deficit, Srpskoj godišnje nedostaje najmanje 3.000 radnika.

“Republika Srpska će imati 950.000 stanovnika do 2033. godine, što je 139.000 manje nego što je imala 2013. godine. Ponuda radne snage je manja za 10% od oktobra 2022. do septembra 2023. Makroekonomski pokazatelji ukazuju na pad izvoza, industrijske proizvodnje i zapošljavanja u industriji, što zahteva hitnu akciju kako bi se prevazišli izazovi i osigurala budućnost Republike Srpske”, kažu u saopštenju.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Ponovo oblačno sa pljuskovima, POPODNE RAZVEDRAVANJE

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se u prvom dijelu dana očekuju lokalno slabi pljuskovi, a poslije podne razvedravanje, te sunčano i toplo vrijeme.

Ujutro će biti umjereno do pretežno oblačno, ponegdje je moguća magla ili niska oblačnost, a na zapadu kiša ili pljusak koji će se zatim premiještati ka istoku i slabiti, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

U drugom dijelu dana očekuje se razvedravanje uz manju oblačnost i toplije. Slaba kiša je moguća samo još ponegdje na istoku.

Vjetar će biti slab do umjeren, jugozapadni, na planinama i u Hercegovini pojačan.

Jutarnja temperatura vazduha od 12 do 17 u višim predjelima od devet, a najviša dnevna od 22 do 29, u višim predjelima od 17 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

U ovoj OSNOVNOJ ŠKOLI upisana su samo 3 PRVAČIĆA

U Osnovnoj školi “Branko Ćopić” u Donjem Duboviku, administrativnom centru opštine Krupa na Uni, upisana su tri prvačića, dva manje nego prošle godine.

Direktor škole Andrea Krnetić Grbić rekla je da u ovoj školskoj godini nastavu u Osnovnoj školi “Branko Ćopić” pohađaju 64 učenika

Prema njenim riječima, deveti razred završava sedam učenika.

Nastavi čitati

Društvo

ZA DJEČJU PROSLAVU POTROŠE JEDNU PLATU! Zbog rođendana se roditelji hvataju za glavu

Sendviči, grickalice, torta i hrpa djece u dnevnom boravku – tako su nekad izgledali dječji rođendani. Međutim, nepisano pravilo je postalo da se oni sada raskošno poslavljaju u igraonicama, zbog čega roditelji moraju izdvojiti i do 1.000 KM.

Nekada bi se djeca nakon torte razbježala po dvorištu, a s prvim mrakom proslava bi bila gotova. Sada se proslava rođendana ne može ni zamisliti bez igraonice, animatora, tematske zabave, pozivnica, kostima, odgovarajućih salveta, ali i još mnogo toga.

Srpskainfo je istražila kako se kreću cijene i koliko novca je potrebno odvojiti za dječiji rođendan.

Dragana P. iz Banjaluke kaže da je za proslavu rođendana svog mališana, prije nekoliko dana izdvojila više od 800 KM.

– Na rođendanu je bilo oko 30 djece i 15 odraslih. Torta od oko 50 komada je koštala 150 KM, zakup igraonice 200 KM, klovn 70 KM, meza oko 150 KM, a grickalice 30 KM. Piće nas je izašlo oko 200 KM – rekla je ova majka. Istakla je da tome treba dodati i cijenu pice. Naime, oni su kupili tri i izdvojili 45 KM. Objasnila je da je sam zakup igraonice 180 KM do 15 djece, preko tog broja djece cijena zakupa je 200 KM.

-Kada se sve sabere i stavi na papir, vidi se da nas je rođendan mnogo koštao – rekla je ona.

Starija djeca, veći troškovi

Slično iskustvo dijeli i Milica R. iz Banjaluke koja kaže da su proslave do petog rođendana nekako i podnošljive.

– Što su djeca starija i troškovi su veći. Samo zakup igraonice se kreće od 150 KM do 300 KM. Neke igraonice imaju i pakete, pa nude svoje meze, grickali i sokove, ali to nikako nije isplativo. Mi obično nakupujemo porodične pice, a cijena jedne je sada oko 25 KM – rekla je Milica. U zadnje dvije godine, kako kaže, nevjerovatno je skočila i cijena torti. Tako one sa fondanom i igračkicama koje lijepo izgledaju i za fotografisanje nema ispod 130 KM, dok su one sa šlagom nešto povoljnije.

-Za stariju djecu, sada se obično organizuju tematski rođendani, neke igre u kojima svi učestvuju. Postoje laser tag igraonice, kao i škole sporta koje organizuju „sportske rođendane“ i to je ubjedljivo najskuplje. Mi smo to jednom i nikada više – istakla je Milica.

Naglasila je da sada rođendan ne može proći bez 500 KM, a i to je minimum minimuma.

-Sada djeca hoće i tetu što oslikava lice, a to se dodatno plaća i prošle godine nas je rođendan sa svim tim izašao 700 KM. Zanimljivo je pomenuti da ni pokloni nisu kao nekada čokolade i plišane mede – rekla je ova majka.

Cijene torti

U Kozarskoj Dubici je za tortu sa fondanom u prosjeku po kilogramu potrebno odvojiti 35 KM, a sa šlagom oko 25 KM po kilogramu.

-Cijena se uređuje po količini ukrasa i vrsti torte, tačnije sastojaka koji idu u nju. Najčešće se kupuju torte sa fondanom u količinu od 3-4 kg, a likove prate trenutne aktuelne crtiće, to se svaki čas mijenja – rekla je ona.

Rođendan u dvorištu

Radeći na ovoj temi, ekipa Srpskinfo je saznala da roditelji sve češće zovu i Hidrometeorološki zavod RS (HMZ) da ih pitaju za vrijeme, jer se mnogi odlučuju za proslavu tokom ljetnjih mjeseci u parku ili dvorištu.

To nam je potvrdila i Jelena S. iz Banjaluke, koja je nećaki organizovala rođendan u dvorištu.

-Roditelji moje nećakinje (moja snaja i brat) su teška srca odlučili da našoj djevojčici ne slave rođendan, jer im se to nikako nije moglo uklopiti u kućni budžet. Onda smo se nas dvije tetke organizovale i napravile smo djevojčici rođendan u dvorištu naše kuće (srećom bilo je lijepo vrijeme). Curica već ima u dvorištu ljuljašku, trampolinu, tobogan… Mi smo napravile tortu u kućnoj radinosti i sve ostalo oganizovale, proizvod je bio “top”, a sve je koštalo oko 200 KM – rekla je ova ponosna tetka.

Prednost ovakvih rođendana je, kako kaže, i to što na ovaj način niste vremenski ograničeni, dok se u igraonici može biti svega tri sata.

-Kao mama sam dječje rođendane slavila prije 20-tak godina i moram reći da je u to vrijeme sve bilo i bolje i jeftinije. Igronice su bile veće, bolje provjetrene, imale su animatore i boravak nije bio vremenski ograničen, pa bi klinci ostajali na rođendanu satima. Danas je za proslavu dječjeg rođendana u igraonici potrebno i do 1.000 KM – rekla je ona.

Psiholozi smatraju da megalomanskim proslavama dječjih rođendana roditelji više dokazuju i ostvaruju sebe i svoje neostvarene snove nego li je to samoj djeci zaista neko veliko veselje.

Nastavi čitati

Aktuelno