Connect with us

Politika

ZAUSTAVITE NEPOTREBNO TROŠENJE! Fiskalni savjet pozvao Vladu RS

Hoće li vlast u Srpskoj zaista zaustaviti nepotrebnu potrošnju, pitanje je koje se postavlja nakon što je Fiskalni savjet RS u Konsolidovanom izvještaju o izvršenju budžeta za prvu polovinu 2023. godine naglasio potrebu za dodatnom uštedom na svim neprioritetnim rashodima (poput kupovine poslovnih prostora, službenih automobila…) s ciljem očuvanja fiskalne održivosti i stabilnosti.

Struka, sa druge strane, smatra da u Republici Srpskoj zvanične statistike nikada nisu pratile budžetsku potrošnju, tako da se ovdje i ne zna šta je racionalno trošenje, a šta razbacivanje novcem.

Savjet je, podsjećamo preporučio strogo kontrolisanje javne potrošnje i sprovođenje mjera štednje, izuzev prioritetnih rashoda koji imaju direktan efekat na održavanje domaće tražnje, a sve navedeno, uz nove prijedloge koji se tiču izvršenja budžeta, biće pred poslanicima u Narodnoj skupštini RS na sjednici u četvrtak, 2. novembra.

Ali, prije nego što je izvještaj sa preporukama Fiskalnog savjeta i stigao u parlament, oglasio se Radovan Višković, predsjednik Vlade RS, poručivši da se neće nabavljati luksuzni automobili te da je već izdat nalog da se to obustavi.

“Vlada će se sigurno toga držati”, kazao je Višković.

Komentarišući preporuke Fiskalnog savjeta, ekonomista Slaviša Raković smatra da bi u normalnim okolnostima one bile znak za uzbunu i da bi sugerisale da se očekuje probijanje troškova te nedovoljnost prihoda za pokrivanje budžeta.

“Veoma je teško govoriti o troškovima u javnom sektoru u Srpskoj. Nakon 30 godina kontinuiteta mi još nemamo definisane standarde troškova, pa možemo davati komentare samo upirući prstom u neke očigledne probleme (upotreba službenih vozila). Takođe postoje i oni problemi koji nisu vidljivi. Ni statistika u tom smislu ne prati budžetsku potrošnju, tako da mi nikada ne znamo šta je racionalno, a šta razbacivanje, a za to su se pobrinuli političari”, kazao je on.

Stručnjaci napominju da je u Srpskoj veoma važno da se svi rashodi podijele na produktivne i neproduktivne, odnosno na one koji dolaze iz budžetskih institucija, a u funkciji su stvaranja određene vrijednosti, i na one koji to nisu, poput institucija i agencija koje su čisto regulatornog karaktera pa imaju ograničen doprinos.

Ali, i ove druge, a koje nazivamo neproduktivnim, u Srpskoj su postavljene tako da u jednom momentu iziskuju ogromne troškove, jer su, kako navodi struka, često žarište partijskog zapošljavanja, što znači da treba izdvojiti značajna finansijska sredstva kako bi se njima isplatile plate.

“Oni nemaju konkretan doprinos niti efekat na cjelokupnu ekonomiju, a troškovi koji su im potrebni, i u smislu prostora, opreme, automobila i slično, izuzetno su visoki. Zato smatram da je potrebno da se napravi određena studija gdje bi se tačno podijelili rashodi prema stepenu produktivnosti, da tačno znamo koliko i šta neko doprinosi društvu i privredi i shodno tome da uporedimo veličinu rashoda za te namjene i onoga šta su oni konkretno doprinijeli. Kad bismo sve to uradili, vidjeli bismo da u tom administrativnom (birokratskom) segmentu tih različitih agencija i tijela imamo nesrazmjer između izdvajanja i usluga koje oni objektivno pružaju”, kaže Predrag Mlinarević, profesor na Ekonomskom fakultetu u Palama.

Dodaje da je administracija u Srpskoj spremna za određene rezove.

“Pogotovo na te troškove materijalne prirode, poput nabavke raznorazne opreme, automobila, prostora, jer oni nekada nisu ničim uslovljeni niti će dati neki efekat u radu. U prvoj fazi njih treba rezati”, navodi Mlinarević, pojašnjavajući kako je to uradila Crna Gora.

“Oni su najavili da će napraviti analizu budžeta, gdje će nivo neproduktivnih rashoda smanjiti, a već su napravili prve procjene i rekli da se radi o iznosu od oko 150 miliona evra, na osnovu čega su kazali da je to dovoljno da se povećaju minimalne penzije na 450 evra. Dakle, oni su iz postojećeg budžeta, samo relokacijom neproduktivnih rashoda povećali podršku penzionerima. Kad bismo kod nas napravili jednu ovakvu analizu, a da ne diramo plate, već samo da se reže ono što zaista nije neophodno i kad bismo dobili konkretne uštede na tim stvarima, mogli bismo, na primjer, još više da povećamo penzije”, rekao je Mlinarević.

Politika

DODIK PORUČIO KONAKOVIĆU “Može da priča u svoje ime, a NE U IME BiH”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković može da govori u svoje i u ime svoje partije, dijelom i svog naroda, ali ne i u ime BiH, te ocijenio da će Bošnjaci time sigurno sahraniti BiH.

Dodik je naveo da je Konaković pričom da će nešto prekinuti “pobrkao lončiće”, te dodao da se to njega ne tiče i da se lažno predstavlja.

“Ako žele da ovdje nešto funkcioniše onda to moraju da vrate na odlučivanje u organe na nivou BiH”, rekao je Dodik novinarima u Doboju.

On smatra da je Bošnjacima bila nepotrebna rezolucija o Srebrenici, nanošenje etikete cijelom srpskom narodu, navodeći da je u pitanju priča pisana od nekih drugih, kao što je Njemačka koja je počinila niz genocida.

“Sjetila se da svjetski dan za obilježavanje genocida bude 11. juli iz čisto podmuklih razloga jer onda ne možete da donesete neki drugi datum da se obilježava na svjetskom nivou”, rekao je Dodik.

Ako misle da će neko zaboraviti, Dodik je istakao da se to neće desiti, da Srbi potenciraju činjenicu da je urađeno mimo organa BiH, da je Zlatko Lagumdžija počinio krivično djelo, a da to čine i svi oni koji ga podržavaju

“Oni misle da je dovoljno da imaju iza sebe Njemačku, Ameriku i da mogu da rade šta hoće, vidjećete da to nije dobro”, naglasio je Dodik.

On je ukazao da Mađarska ovu rezoluciju doživljava kao razlog da bi moglo doći do unutrašnjih tenzija, što smatra da je istina.

“Mislim da će ovo usložniti situaciju u BiH, učiniti je gotovo politički nemogućom za funkcionisanje”, rekao je Dodik, a prenosi Srna.

Ministar inostranih poslova u Savjetu ministara Elmedin Konaković uputio je u otvorenom pismu evropskom komesaru za proširenje i susjedstvo Oliveru Varheljiju kritike navodeći da je “očekivao odgovorniji, ozbiljniji, humaniji stav” po pitanju rezolucije o Srebrenici, prenosi Atv.

U pismu Konaković nije naveo razlog odluke da Ministarstvo inostranih poslova u Savjetu ministara neće nastaviti primjenu Akcionog plana o prenosu znanja o procesu pristupanja EU između ovog ministarstva i Ministarstva inostranih poslova i trgovine Mađarske, koji je podrazumijevao obuku diplomata iz BiH.

Nastavi čitati

Politika

PDP SAOPŠTIO ODLUKU o izlasku na izbore! Naveli gdje će imati SAMOSTALNE KANDIDATE

Glavni odbor Partije demokratskog progresa /PDP/ odlučio je da 6. oktobra učestvuje na lokalnim izborima, rekao je predsjednik Odbora Siniša Golić.

“PDP će imati samostalne liste kandidata u većini opština i gradova i u nekoliko opština u Federaciji BiH /FBiH/, kao i kandidate za načelnike i gradonačelnike u Banjaluci, Kotor Varošu, Novom Gradu, Višegradu i Kalinoviku”, rekao je Golić novinarima u Bijeljini poslije sjedice Glavnog odbora.

Prema njegovim riječima, velika je vjerovatnoća da će PDP imati kanditata i za gradonačelnika Doboja i još nekoliko manjih opština u Srpskoj, a vrlo vjerovatno i u Bosanskom Grahovu u FBiH.
Golić je naveo da je donesena odluka o formiranju Izbornog štaba koji od danas počinje da radi, a verifikovana je i odluka o saradnji sa Partijom ujedinjenih penzionera.

Generalni sekretar PDP-a Nenad Vuković je rekao da je jedinstveno mišljenje Glavnog odbora PDP da se kategorički odbaci poziv vlasti na sastanak partija iz Republike Srpske u ponedjeljak, 20. maja, u Banjaluci, o tome da se odustane od izbora koje je raspisala Centralna izborna komisija BiH.

On je u ime PDP odbacio tvrdnje da opozicija dogovora predaju vlasti bošnjačkim političkim strankama u Srebrenici, Prijedoru i Doboju.
Kada je riječ o Bijeljini, Vuković kaže da očekuju dogovor o ponovnoj podršci sadašnjem gradonačelniku LJubiši Petroviću i solidan izborni rezultat sa nekoliko odbornika iz PDP-a.

Nastavi čitati

Politika

STANIVUKOVIĆ SIGURAN U SEBE “O nama govore NAŠA DJELA, a ne prazne riječi”

Most u Česmi, prva osnovna škola, Centralno spomen-obilježje, uklanjanje starog hotela Palas, novi parkovi i uređenje obala Vrbasa, samo su neki od krupnih projekata koje je aktuelna gradska administracija na čelu sa gradonačelnikom Draškom Stanivukovićem realizovala odnosno pokrenula, a na koje je Banja Luka čekala decenijama.

-Vrijeme čekanja zamijenili smo vremenom rada – poručio je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković, govoreći o velikim projektima koji su u njegovom mandatu urađeni, a na koje je Banja Luka čekala decenijama, saopšteno je iz Gradske uprave.

Naglasio je da nakon deset godina od poplava mještani dobijaju most u Česmi.

-Dvadeset godina je prošlo od kada Banjalučani čekaju novu školu. Mi smo sagradili prvu školu nakon te dvije decenije, i to OŠ „Kosovo i Metohija“ u naselju Ada – kazao je gradonačelnik.

Ističe da 30 godina Republika Srpska čeka Centralno spomen-obilježje, a da danas njegovi stubovi niču u centru Banje Luke.

-Četrdeset godina čekalo se rušenje starog i izgradnja novog hotela „Palas“, a danas starog više nema i uskoro niče novi – naveo je gradonačelnik.

Kako je kazao, 50 godina Banjalučani nisu dobili nijedan park.

-Mi gradimo pet novih parkova. Šezdeset godina nisu uređivane ni obale Vrbasa, a danas su one postale oaze mira i pravi raj uz rijeku. U ovom mandatu uredili smo pet kilometara obala Vrbasa – istakao je gradonačelnik projekte na koje su sugrađani čekali decenijama.

Napominje da se ovaj posao mora živjeti 24 časa.

-Neki mogu da me vole ili ne, da im budem simpatičan manje ili više, ali niko ne može da ospori rezultate rada u protekle četiri godine. O nama govore djela – zaključio je gradonačelnik.
bl-portal

Nastavi čitati

Aktuelno