Politika
KOMŠIĆ SA GUTERESOM: Podjele unutar EU odlažu odluku o otvaranju pregovora sa BiH

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić sastao se sa glavnim sekretarom UN-a Antoniom Guteresom u Njujorku.
Predsjedavajući Komšić i sekretar Guteres na početku razgovora ponovili su da osuđuju kršenje humanitarnog prava u Gazi i teror koji se vrši nad nevinim civilima, najvećim dijelom nad djecom i ženama, ništa manje ne umanjući teroristički čin Hamasa nad civilima Izraela.
Razgovarajući o dešavanjima u Bosni i Hercegovini sekretar Guteres je čestitao dobijanje kandidatskog statusa i kazao da će sa čelnicima EU raditi na podršci punopravnom članstvu zemlje, ali i svih zemalja Zapadnog Balkana u Uniji.
Bez obzira na status, predsjedavajući Komšić je kazao da je dosta posla pred Bosnom i Hercegovinom koja će morati raditi na unutrašnjim promjenama u skladu sa evropskim zakonima, kao i da se čeka odluka o otvaranju pregovora sa EU koja, s obzirom na podjeljene stavove unutar članica EU, za zemlju može biti stavljena na čekanje.
Sagovornici su razgovarali i o sjednici Savjeta bezbjednosti posvećenoj Bosni i Hercegovini, pozdravljajući jednoglasno glasanje o produženju mandata EUFOR-ove misije “Altea”, naglasivši važnost njene uloge za mir i stabilnost, kako u BiH tako i u čitavoj regiji. Sastanku je prisustvovao i stalni predstavnik BiH pri Ujedinjenim nacijama u New Yorku, Zlatko Lagumdžija.
Politika
BODIROGA “Foča–Šćepan Polje je SNSD-ov mit – KREDITI STVARNI – PUT IZMIŠLJEN”

Sva obećanja SNSD-ove vlasti koja se tiču izgradnje puta Foča-Šćepan Polje bila lažna, izjavi je šef Kluba poslanika SDS u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Ognjen Bodiroga.
Bodiroga je detaljno objasnio o čemu govori i podsjetio na sva obećanja koja nisu ispunjena.
– 2013. godine Nedeljko Čubrilović, koji je i tada bio ministar saobraćaja i veza, rekao da je obezbijeđeno 2,5 miliona evra od IPA fondova za projektnu dokumentaciju. 2015. godine život su izgubile tri mlade osobe u saobraćajnoj nesreći na ovom putnom pravcu – navodi Bodiroga.
On kaže da je tokom 2016. godine bila aktuelna izrada glavnog projekta za ovaj putni pravac.
– 2017. godine kreće izgradnja puta Foča – Šćepan Polje po savremenim standardima, a navedene je cijena oko 70 miliona evra. 2018. godine ministar Neđo Trninić izjavljuje da je gotova projektna dokumentacija i da će cijena radova biti oko 88 miliona evra. 2019. godine Neđo Trninić izjavljuje da je Evropska banka za obnovu i razvoj obezbijedila 75 miliona evra za izgradnju puta Foča – Šćepan Polje – podsjeća šef Kluba poslanika SDS.
Bodiroga dodaje da su 2020. godine u izbornoj kampanji zvaničnici Vlade Republike Srpske izjavili da kreće izgradnja ovog putnog pravca.
– 2021. godine Milorad Dodik izjavljuje da ovaj putni pravac nije na listi prioriteta, a 2022. godine u izbornoj kampanji Dodik svečano otvara početak izgradnje puta Foča – Šćepan Polje. Tad obećava da će u idućem periodu biti uređeno prvih 11 kilometara do fantomskog mosta koji treba da ide preko rijeke Drine. Naravno, nažalost, od toga nije ništa bilo – navodi on.
godine je direktor “Puteva RS”, Milan Dakić, izjavio da su aplicirali za zaduženje prema Svjetskoj banci od 75 miliona evra i da imaju urađen projekat i studiju izvodljivosti.
– Iste godine ministar Nedeljko Čubrilović sa predstavnicima Svjetske banke izražava opredjeljenje za nastavak i finalizaciju projekta izgradnje magistralnog puta Foča- Šćepan Polje. 2024. godine Radovan Višković potpisuje memorandum sa Kinom za kreditno zaduženje od 100 miliona evra kod kineske banke za izgradnju ovog puta – kaže Bodiroga.
Dodaje da se ove godine pominje zaduženje kod Međunarodne banke za obnovu i razvoj od 81 miliona evra za ovaj projekat.
– Molim vlast da demantuje ove moje navode, a građane pitam dokle ćemo i hoćemo li da trpimo ova poniženja – poručio je Bodiroga.
Srpskainfo
Politika
BOŽOVIĆ O SNSD-u “Ko jednom proda vjeru za večeru, PRODAĆE OPET”

Obmane i licemjerstvo i danas na dnevnom redu. Ko jednom proda vjeru za večeru, prodaće opet.
Ovo je na društvenim mrežama objavio član Glavnog odbora SDS i načelnik opštine Istočna Ilidža, Marinko Božović, komentarišući glasanje o zakonu o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu (VSTS) BiH od strane delegata SNSD u Domu naroda BiH.
– Glasati za zakon o VSTS u Domu naroda BiH, a prethodno formirati VSTS Republike Srpske, to može samo SNSD – istakao je Božović.
Maske će uskoro pasti, dodao je on, i svaka zvjerka će pokazati svoj trag.
– To može tako kod ovih što vide Zorana Milanovića kao velikog “Srbina”. Od nekih njihovih članova zaista jeste veći. Mislim da se danas pojedinci mogu slobodno odazivati na naziv “magarac” – zaključio je Božović.
Politika
SKANDAL DECENIJE! 40 MILIONA BAČENO U PRAZNO – Garaža na UKC-u zjapi nedovršena, a odgovorni peru ruke!

Više od pet godina, preko 40 miliona maraka, čak četiri probijena roka, a garaža na UKC-u i dalje – NE RADI. Umjesto rješenja za parking haos, građani i pacijenti su dobili nedovršen betonski spomenik nesposobnosti i bahatosti vlasti.
Investitor je digao ruke, rokovi su pogaženi, cijena narasla, a glavni posao ministra Alena Šeranića ovih dana je – prebacivanje odgovornosti. Umjesto konkretnih odgovora, ministar “očekuje rješenje”, UKC “nema veze”, izvođaču blokirani računi, a objekat zjapi prazan. Sve izgleda kao šema čiji je cilj bio sve osim izgradnje funkcionalne garaže.
– Klinički centar je potpisnik, mi čekamo rješenje – poručuje Šeranić, perući ruke pred kamerama.
Dok se odgovorni igraju gluvih telefona, pacijenti i zaposleni i dalje nemaju gdje da se parkiraju. Novinar Dejan Tovilović otkriva da su u opticaju i sulude ideje poput prodaje nedovršenog objekta kako bi se “obeštetili” izvođači, dok bi UKC “uložio u neku svoju kliniku”. A sve to jer niko nije poštovao rokove ni osnovna pravila poslovanja.
– Da je urađena bankovna garancija za dobro izvršenje posla, ovo se ne bi desilo. Projektom je rukovodio onaj ko plaća – Ministarstvo i Vlada! – jasan je bivši ministar zdravlja Slobodan Stanić.
Dok se Vlada ponosno slika na otvaranjima kružnih tokova i pumpi, ogromni državni projekti propadaju, a odgovorni ćute. Ili još gore – prebacuju krivicu kao djeca u vrtiću.
U međuvremenu, ogoljena je sva trulež sistema: milionski projekti bez nadzora, bez garancija, bez plana B. A najveći ceh opet plaćaju građani.
-
Politika2 dana ago
RTRS UGOSTIO ĐAJIĆEVOG AĐUTANTA! MILENKO LETIĆ – reketaš, lažni inspektor i NEPRIJATELJ SPC!
-
Politika3 dana ago
ČOVIĆ SE OKOMIO NA BOŠNJAKE “Neće oni birati dva člana Predsjedništva”
-
Banjaluka2 dana ago
STANIVUKOVIĆ ODGOVORIO NA PITANJE O TV DUELU: Nisam za to, bolje da radimo, nego da se svađamo
-
Politika3 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Dodik širi laži da bi prikrio strah! Srpska nikada neće biti SABIRNI CENTAR ZA MIGRANTE!”
-
Banjaluka23 sata ago
STANIVUKOVIĆ PORUČIO SNSD-u: Ne možete me pobijediti na izborima, zato pokušavate preko MUP-a!
-
Banjaluka3 dana ago
ROJ ZA ROJEM: Pčele zaposjele Banjaluku, pčelari zatrpani pozivima
-
Politika3 dana ago
SNSD MORA PRIHVATITI PORAZ: Treba li svijet da se vrti oko fotelje Nikole Špirića
-
Svijet3 dana ago
SCENE STRAVE I UŽASA: Otac godinama maltretirao i silovao 3 kćerke, one ga UBILE NA SPAVANJU