Connect with us

Društvo

SRPSKA KRIJE PRAZNU KASU? Nema para za turističke vaučere

Povratak turističkih vaučera, zahvaljujući kojima su tokom pandemije virusa korona brojne domaće destinacije oživjele, s nestrpljenjem su i ove sezone čekali stanovnici i hotelijeri, ali u rebalansu ovogodišnjeg budžeta Srpske nema novca za subvencionisanje odmora građana.

Projekat turističkih vaučera Srpska je pokrenula u vrijeme pandemije virusa korona, kada su granice bile zatvorene za putovanja u inostranstvo, a domaći turizam na ivici opstanka. S obzirom na to da se pokazao kao pun pogodak, nadležni su odlučili da taj oblik podrške urede zakonom, budući da je mjera prethodnih godina realizovana novcem iz Kompenzacionog fonda.

Izmjenama Zakona o turizmu u februaru ove godine obezbijeđen je pravni osnov za dodatni podsticaj turističkoj privredi i građanima Srpske, a turistički vaučeri su propisani kao moguća, a ne obavezna mjera Vlade RS. U budžetu Ministarstva trgovine i turizma RS za ovu godinu nije bilo novca za te namjene, ali se očekivalo da rebalansom budžeta to bude promijenjeno.

Nema mjesta u rebalansu budžeta
– Tokom pripreme rebalansa budžeta za tekuću godinu uputili smo zahtjev za proširenje budžeta sredstvima potrebnim za realizaciju projekta turističkih vaučera u tekućoj godini.

Zahtjeve za proširenje budžeta za značajne projekte uputila su i druga ministarstva, a Vlada se, vodeći se predviđenim finansijskim okvirom, opredijelila za prioritetne projekte usmjerene na razvoj privrede i socijalna davanja, tako da sredstva namijenjena za projekat turističkih vaučera nisu planirana rebalansom budžeta – rekli su u resornom ministarstvu.

Dodali su da imaju namjeru da ovaj projekat, na bazi odličnih rezultata u prethodnom periodu zaživi, te da će javnost biti blagovremeno informisana kada budu stečeni uslovi za nastavak njegove realizacije.

– Prema trenutnim turističkim pokazateljima ovaj sektor bilježi rekordne rezultate kada je u pitanju broj dolazaka i noćenja te ostvarenih prihoda po ovom osnovu – naveli su u Ministarstvu.

Izvršni direktor za operacije i marketing u Zdravstveno-turističkom centru “Banja Vrućica” u Tesliću Aleksandar Radošević kaže za “Glas” da su im turistički vaučeri mnogo pomogli tokom pandemije te da su dobrodošli i u budućem periodu.

– Najbolje bi bilo kada bi se primjenjivali u jeku turističke sezone, odnosno u ljetnom periodu, jer smo primijetili, kada su vaučeri bili dostupni, da su mnogi građani dali prednost nama i drugim banjskim centrima u Srpskoj u odnosu na more, što je bilo društveno korisno – rekao je Radošević.

On je istakao da je ljetna sezona u “Banji Vrućici” protekla veoma dobro.

– Naše tradicionalno tržište je Hrvatska, ali ove godine smo napravili znatan pomak i na tržištu Slovenije, odakle nam dolazi znatan broj gostiju. Domaćih gostiju je bilo nešto manje u odnosu na lani – dodao je on.

Zahvaljujući turističkim vaučerima opština Višegrad imala je znatan priliv turista pa se u tamošnjoj Turističkoj organizaciju nadaju da će ta mjera što prije zaživjeti.

– Turistička sezona je ove godine slabija u odnosu na 2022, koja je bila rekordna. Nažalost vremenske prilike nam nisu išle na ruku. Priželjkujemo da vaučeri opet budu aktuelni, jer to osim što povećava broj gostiju, oživi čitav grad – rekao je direktor TO Višegrad Marko Božić.

Ciklusi
Projekat turističkih vaučera do sada je realizovan u dva ciklusa, odnosno od 15. juna 2020. do 30. juna 2021. godine te od 1. jula 2022. do 30. oktobra te godine. U resornom ministarstvu ranije su istakli da je građanima Srpske ukupno izdato više od 65.000 vaučera u iznosu od 100 maraka.

Društvo

NAGRADA ZA GUBITAŠA DECENIJE? Radnicima “Šuma Srpske” veće plate, a GUBE MILIONE

Cijena rada za zaposlene u preduzeću “Šume Republike Srpske” biće povećana sa dosadašnjih 175 KM na 200 KM za puno radno vrijeme i učinak.

Ovo je predviđeno sporazumom koji su potpisali vršilac dužnosti direktora “Šuma Republike Srpske” Blaško Kaurin i predsjednici Sindikata zaposlenih u ovom preduzeću Aleksandar Koprivica i Jedinstvene udružene sindikalne organizacije Branka Zeković.

Sporazumom su obavezani svi organizacioni dijelovi ovog javnog preduzeća koji su po periodičnom i godišnjem izvještaju iskazali gubitak u poslovanju da, u skladu sa odredbama Kolektivnog ugovora i programima proizvodno-finansijske konsolidacije, izvrše umanjenje cijene rada, do momenta konsolidacije, saopšteno je iz preduzeća “Šume Republike Srpske”.

Kaurin je nakon sastanka rekao da su sindikalne organizacije i Uprava javnog preduzeća potpisivanjem ovog sporazuma još jednom potvrdili da su partneri i dobri saradnici u zaštiti radničkih prava.

– Radnici treba da su na prvom mjestu, jer zadovoljan radnik je vrijedan radnik. Današnje potpisivanje ovog sporazuma je potvrda da se dijalogom dolazi do željenih rezultata – istakao je Kaurin.

Srna

Nastavi čitati

Društvo

PORODIČNA SREĆA! Aleksandra i Nikola poslije dvojice sinova DOBILI 3 KĆERKE

Šestomjesečne bebe Anđelija, Đurđina i Danica su trojke koje su Aleksandri i Nikoli Bogdanović iz Tešice donijele nesvakidašnju sreću. Oni su se, posle dvojice sinova, nadali jednoj kćerki.

Uslijedilo je iznenađenje kada su čuli da je Aleksandrina trudnoća blizanačka, a pred sam porođaj dogodio se novi šok za cijelu porodicu ljekari su ustanovili da će se roditi tri bebe.
Еkipa Anadolije posjetila je mlade roditelje petoro djece.
To što su dobili trojke prirodnim putem Aleksandra i Nikola vide kao veliku sreću, svjesni da je vjerovatnoća za takav događaj bila jedan prema deset hiljada. A činjenica da su sve tri djevojčice za njih je, kažu, još veća radost.

“Kada smo saznali za moju treću trudnoću, nadali smo se da će biti djevojčica poslije Jovana i Petra. Onda je bilo iznenađenje da će ih biti dvije, ali na kraju su se rodile njih tri. Neopisiva sreća i radost! Hvala Bogu, što se sve završilo kako treba, što su žive i zdrave i što, evo, napreduju kako treba”, kaže mama Aleksandra.

Iako Aleksandra i Nikola nisu planirali da sa tridesetak godina postanu roditelji čak petoro djece, jako su srećni i ponosni što se tako desilo. Tri bebe su, kažu, došle u pravom trenutku, kada su već stekli dovoljno roditeljskog iskustva odgajanjem šestogodišnjeg Jovana i dvogodišnjeg Petra.

“Cijela trudnoća se vodila kao da su bliznakinje, da su dvije devojčice, i onda na kraju, na dan porođaja, ispostavilo se da su tri djevojčice, tako da je to bio baš šok za nas. Moglo je da se iskomplikuje, ali imali smo tu sreću da je sve prošlo kako treba”, govori tata Nikola.
Vijest o njihovom rođenju baka i deka dobili su dok su kod kuće 22. novembra sa gostima proslavljali drugi dan slave.

“Niko nije mogao da vjeruje! Baš nesvakidašnja stvar, trebalo je dosta vremena da svi naviknemo na tako nešto. A sada hranjenje, presvlačenje… Sve u krug, od jutra do mraka. Baš je zahtevno, ali snalazimo se, borimo se, imamo i pomoć mojih roditelja”, kaže Nikola.

Dvije bebe su u dom Bogdanovića stigle nekoliko dana po rođenju, dok je najmlađa sestra, za koju kažu da se “skrivala” tokom ljekarskih pregleda, bolnicu napustila poslije 23 dana. Roditelji su presrećni što redovne ljekarske kontrole dokazuju da sve tri djevojčice napreduju kako treba.

“Moramo stalno biti oko njih. Presvlačenje, oblačenje, hranjenje… Jedna, druga, treća… To je krug bukvalno od jutra do mraka. Ali, dobro, kako vrijeme odmiče, sve se to mijenja. Biće sve lakše i lakše, nadam se, kako rastu”, govori Aleksandra.

Brigu o bebama olakšava najstariji sin Jovan, koji ih rado nosi, zabavlja i hrani. Bogdanovići kažu da uživaju u šetnjama, iako im prethodi priprema koja često traje i do sat i po vremena.

“Volimo porodične šetnje i putovanja, ali pakovanje ne baš toliko. Dok razmišljamo jesmo li sve poneli, proveravamo šta se gde nalazi, uvek se desi da neko mora nazad na presvlačenje…”, pričaju kroz smijeh roditelji.
Anadolija

Nastavi čitati

Društvo

IGORU JANKOVIĆU IZ BANJALUKE STIŽE KONTEJNER, ali mu je najpotrebnija hrana

Igor Janković iz Banjaluke, koji živi u izuzetno teškim uslovima, konačno bi ovih dana trebalo da dobije kontejner za stanovanje, ali mu je i dalje najpotrebnije – hrana.

Kako navodi, već duže vrijeme se sam snalazi, ali teško uspijeva da obezbijedi osnovne namirnice.

“Snalazim se, ali to je stvarno nedovoljno. Dajem sve na hranu, ostaju neplaćene obaveze i sve ostalo”, kaže Janković.

Dodaje da je ranije kontaktirao Crveni krst, ali da je pomoć dobio još u decembru prošle godine, te da mu je sada ponovo potrebna pomoć.

“Nekada su davno donijeli, to je bilo polovinom decembra. Sada ništa. Prebacuju me da zovem neke brojeve. Kontaktirao sam, ali ništa konkretno”, kaže on.

Prema ranijem dogovoru s predstavnicima Grada Banjaluka, privremeni smještaj mu je najprije ponuđen u Stričićima, ali je Janković tu opciju odbio zbog velike udaljenosti.

“To je 35 kilometara daleko, nisam jednostavno to prihvatio. Dogovorio sam da se kontejner privremeno postavi ovdje gdje sam sada, malo bliže putu, da bude pristupačnije”, kaže on.

Kontejner je, kako tvrdi, obezbijeđen, ali se još čeka rješavanje priključaka i drugih tehničkih detalja. Kako kaže, mjesečno prima 350 maraka od Centra za socijalni rad, što je jedva dovoljno za lijekove i ponešto ostane za hranu.

Igor trenutno živi u kući staroj više od 70 godina, koja je u potpuno neuslovnom stanju.

” Samo što se sve nije urušilo”, kratko kaže.

Ovo je još jedan apel humanim ljudima i nadležnim institucijama da se uključe – jer je kontejner samo prvi korak. Igoru je sada najpotrebnije osnovno za život a to je hrana.

Račun za uplatu na koji možete pomoći Igoru je: BBAN 5520301838964945 Addiko bank Banjaluka na ime Igor Janković ili na broj telefona 066/945 – 670.
Nezavisne

Nastavi čitati

Aktuelno