Connect with us

Banjaluka

O OVOM VEĆINA MOŽE SAMO DA SANJA! U Banjaluci isplaćena plata od skoro milion maraka

Najveće neto primanje po osnovu radnog odnosa tokom devet mjeseci ove godine isplaćeno je u Banjaluci, gdje je radnik u djelatnosti izgradnje hidrograđevinskih objekata za samo jedan mjesec zaradio skoro milion maraka.
Naime, prema podacima Poreske uprave Republike Srpske, najveći iznos ličnog primanja je 983.026 KM, a u taj iznos su, osim plate, uračunati i regres, topli obrok, prekovremeni rad, bonus, naknade i dodaci na uslove rada.

Kada se u obzir uzme podatak da je u septembru prosječna plata u Srpskoj iznosila 1.277 KM, ovom radniku isplaćeno je takvih 769 plata.

“Drugo pojedinačno neto primanja po visini po osnovu radnog odnosa u iznosu od 251.769 KM ostvario je radnik u djelatnosti ostalog novčanog poslovanja, odnosno posredovanja”, naveli su u Poreskoj upravi Srpske za “Nezavisne novine”.

Za mjesec dana rada platu vrijednosti 107.462 KM primio je radnik u djelatnosti trgovine na veliko duvanskim proizvodima čije se sjedište poslodavca nalazi u Istočnoj Ilidži.

Među pet najvećih plata ove godine našle su se i plate od 98.078 KM i 96.499 KM isplaćene u Banjaluci u oblasti djelatnosti bolnica, odnosno ostalog novčanog poslovanja – posredovanja.

Predrag Mlinarević, profesor na Ekonomskom fakultetu u Palama, ističe da su navedene plate najvjerovatnije menadžerske plate i da nisu reprezentativne.

“Veoma je važno da se tu vidi, od tih viših zarada koje imamo, koji je procenat onih koji te zarade primaju. Zarade na nivou incidenta koje su zanimljive sa stanovišta iznosa zbog toga što “bodu oči” nisu nikada plod ekonomije niti su odraz toga šta jedna ekonomija može da ponudi, već su više sporadična pojava iza koje mogu da stoje razne stvari”, rekao je Mlinarević za “Nezavisne novine”.

Mlinarević ističe da je potrebno dovesti investicije koje imaju viši tehnološki nivo, odnosno viši nivo dodate vrijednosti i koje bi tako mogle da isplate veće zarade, a da to ne bude nauštrb profita tih kompanija.

“Mi smo se, nažalost, pretvorili u ekonomiju koja se bavi uvozom i gdje je taj segment najplaćeniji. Drugim riječima, svi oni koji posreduju uvoz određenih vrsta proizvoda na naše tržište ostvaruju tu zaradu bez toga da mi imamo domaću proizvodnu osnovu, gdje bi se iz proizvodnje i u proizvodnji isplaćivale te više zarade”, objašnjava on.

Mlinarević dodaje da su ove zarade zanimljive kao neka vrsta statističkog rariteta.

“Oni koji učestvuju u raspodjeli kao što su finansije posredovanja, a ne u stvaranju dohotka, oni imaju najveće zarade, dok oni koji stvaraju dohodak imaju najmanju zaradu. U takvim okolnostima imamo neku vrstu paradoksa u našoj ekonomiji, ali nije neobjašnjivo”, ističe Mlinarević objašnjavajući da pripadamo ekonomiji zasnovanoj na potrošnji i uvozu, odnosno prisutan je potrošačko-uvozni model rasta koji treba transformisati u proizvođački i izvozno orijentisan model rasta sa djelatnostima koje imaju veći nivo dodate vrijednosti.

Loading...

Banjaluka

BANJALUKA UZ NAJMLAĐE! Iako budžet nije usvojen POČELA ISPLATA SUBVENCIJA za boravak djece u privatnim vrtićima

Počela je isplata subvencija za boravak djece u privatnim predškolskim ustanova za februar mjesec u iznosu od 150 KM, odnosno 200 KM zavisno od broja djece u istoj porodici.

Kako je pojasnila gradski menadžer Mirna Savić – Banjac, iako se Banjaluka i dalje nalazi u privremenom finansiranju, bez usvojenog Budžeta za 2025. godinu, iznos subvencija je i dalje 150 KM, jer gradska administracija nije željela da tu mjeru smanjuje.

-Već odranije je poznata činjenica da su subvencije za boravak djece u privatnim predškolskim ustanovama u protekloj godini iznosile 60 KM, a da ove godine iznose 150 KM. Logično je da, ukoliko u toku privremenog finansiranja imate mogućnost da isplatite 60 KM mjesečno, da ne možete isplaćivati 150 KM. Međutim, s obzirom da je upravo gradonačelnik Draško Stanivuković osmislio i realizovao ovu mjeru sa ovom gradskom administracijom, nije želio da zbog svega što rade predsjednik Skupštine Grada Ljubo Ninković, SNSD i njihovi koalicioni partneri – da smanjuje te subvencije. Stoga, danas su počele isplate ovog vida podrške u iznosu od 150 KM – rekla je ona.

Podsjetila je i na to zašto se plaćanje subencija vrši nešto drugačijom dinamikom.

-Dinamika je drugačija zbog izazova u kojem se našao Grad. Mi smo imali dvije opcije – da mijenjamo Pravilnik, da smanjujemo subvencije i da isplaćujemo 60 KM. To zaista nismo željeli, jer je to korak unazad. Za mart mjesec zasada su subvencije još uvijek nisu isplaćene, ali nadamo da se da će Budžet da bude usvojen, te da ćemo dalje sve subvencije isplaćivati dinamikom koja je potrebna. Čim bude usvojen Budžet Grada, a i u zavisnost da li će skupštinska većina da odblokira prihode Gradu, tendencija gradske administracije jeste da iznosi ovih subvencija budu veći. Dodala bih i to da je netačna informacija da je u Pravilniku naglašeno da je rok za isplatu subvencija do petog u mjesecu. To nigdje ne piše. Piše da je rok privatnim predškolskim ustanovama da Gradskoj upravi do petog u mjesecu dostave evidenciju koja to djeca i dalje pohađaju vrtić. Mi se nismo obavezivali nikakvim rokom, vođeni prijašnjim iskustvom šta se dešava u gradu – poručila je Savić – Banjac.

Nastavi čitati

Banjaluka

SAVIĆ-BANJAC: Još uvijek nemamo Budžet, za personalnu asistenciju nećemo smanjivati sredstva!

– Nikome iz ove gradske administracije nije plan da se smanjuju bilo kakva sredstva, a posebno ne za udruženja koja pružaju neku vrstu pomoći i to je ono što svi moraju da znaju.

Kazala je ovo gradski menadžer Mirna Savić – Banjac, koja se osvrnula na još jedno okupljanje predstavnika udruženja koji vrše usluge pomoći u kući i personalne asistencije.

Istakla je to kako je ova gradska administracija u svakodnevnoj komunikaciji sa njima, a sve u cilju iznalaženja najboljeg rješenja.

-Ono što je važno reći jeste da sredstva nisu planirana da budu smanjena. Što se tiče povećanja, na nizu sastanak koji smo imali sa predstavnicima ovih udruženja više puta smo naglasili to kako nismo  htjeli da budemo neozbiljni i da govorimo o tačnim iznosima, ali smo u svakom slučaju rekli da ćemo u skladu sa prihodima grada raspoređivati budžet, te da su nam ova udruženja prioiret.  Dakle, pored održanog niza sastanaka a nakon usvajanja budžeta, napravićemo još jedan sastanak – dodala je ona.

Istakla je kako će upravo na taj sastanak biti pozvani predstavnici Centra za socijalni rad, udruženja kao i sva nadležna odjeljenja u Gradskoj uprave.

-Sastanak će se ticati iznalaženja konkretnih rješenja. Na tom sastanku ćemo zajedno tražiti način kako da u što većoj mjeri ispunimo zahtjeve koji su njima neophodni za funkcionisanje. Ja u potpunosti razumijem njihovo okupljanje danas, već su ranije bili ispred Gradske uprave i tada sam i ja bila sa njima. Naime, imaju problem sa neizmirenim dugovanjima iz 2023. godine i znamo da je to period kada nije bilo rebalansa budžeta – dodala je Savić – Banjac.

Podsjetila je i na to da je gradska administracija već na protekloj sjednici Skupštine Grada predoložila odbornicima jedan dokument koji se ticao plana izmirenja neizmirenih dugovanja iz tog perioda, ali da taj dokument nije dobio potrebnu većinu.

-Mi ćemo i dalje u Budžetu planirati plaćanje svega toga, njima je decembar 2023. godine ostao sporan. Sigurna sam da ćemo doći do nekih zajedničkih rješenja, a da je prekasno za usvajanje Budžeta – mi to stalno govorimo. April već uveliko traje, a Banja Luka je jedina lokalna zajednica koja nem bilo kakve mogućnosti kada je riječ o kreiranju budžeta – zaključila je Savić – Banjac.

Nastavi čitati

Banjaluka

MATURANTI ZAVLADALI KAMPUSOM! Festival fakulteta i Dan otvorenih vrata u Banjaluci privukli stotine budućih studenata!

Za maturante srednjih škola iz Republike Srpske protekle sedmice organizovan Dan otvorenih vrata Univerziteta u Banjoj Luci a ovom događaju prisustvovali su i predstavnici Grada.

Iz Univertiteta su naveli kako su sve aktivnosti bile u znaku najznačajnijih informacija i savjeta o budućem akademskom obrazovanju, te da su maturanti imali priliku da učestvuju na Festivalu fakulteta.

Tom prilikom, svi oni su mogli da dobiju sve potrebne i neophodne informacije o fakultetima i Akademiji u sastavu Univerziteta u Banjoj Luci.

Paralelno sa Sajmom fakulteta, maturanti su imali priliku i da u grupama posjete fakultete za koje su zainteresovani, gdje su imali priliku da se upoznaju sa studijskim programima, uslovima upisa, polaganjem prijemnih ispita, kao i sa drugim aspektima studentskog života.

-Ovaj značajan događaj, visoko pozicioniran u kalendaru aktivnosti Studentskog parlamenta i čitave akademske zajednice našeg univerziteta, održava se u okviru Dana studenata Univerziteta u Banjoj Luci, koji traju od 7. do 17. aprila 2025. godine. Dani studenata su najveći studentski događaj u Republici Srpskoj i regionu, a organizuju ih Studentski parlament Univerziteta u Banjaluci i Unija studenata Republike Srpske. Podršku su dali Univerzitet u Banjaluci i Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje Republike Srpske – poručili su predstavnici Univerziteta u Banjoj Luci.

Nastavi čitati

Aktuelno