Connect with us

Svijet

GAZA KAKVU SMO POZNAVALI VIŠE NE POSTOJI! Uništeno 45 odsto objekata, SLIJEDI POTPUNI PREKID KOMUNIKACIJE

Izraelski kopneni, morski i vazdušni napadi na Pojas Gaze, koji su uslijedili nakon napada Hamasa na Izrael 7. oktobra, doveli su do razaranja u toj oblasti kakva nikada ranije nisu viđena, piše Rojters.

U napadima na Gazu uništeno je ili oštećeno najmanje 45 odsto stambenih objekata, navodi Kancelarija Ujedinjenih nacija za koordinaciju humanitarnih pitanja (OCHA).

Procjenjuje se da je uništeno više od 40.000 i da je oštećeno još 222.000 stambenih objekata.

Podatke je nemoguće proveriti i potvrditi, ali britanska agencija navodi da njeni izvještači javljaju da je, primjera radi, u gradu Bejt Hanun “jedva i jedna useljiva zgrada ostala da stoji”.

Iz OCHA navode da je oštećeno 279 obrazovnih objekata, što je više od 51 odsto od ukupnog broja obrazovnih objekata u Pojasu Gaze.

Zbog napada izraelskih snaga, nijedan od 625.000 učenika i studenata nije mogao da se obrazuje u normalnim uslovima, prenosi Tanjug.

Istovremeno, više od polovine bolnica i skoro dve trećine domova zdravlja je van funkcije, a oštećena su i 53 vozila hitne pomoći.

Svih 13 bolnica koje se nalaze u gradu Gaza i na sjeveru Pojasa dobilo je nalog za hitnu evakuaciju od izraelske vojske.

Kancelarija UN ističe da je potrošnja vode pala za 90 odsto od početka rata i dodaje da su uočena velika curenja iz glavnog cjevovoda između Kan Junisa i egipatskog grada Rafa.

Kada je riječ o hrani, Gaza navodno ima pšenice koja bi trebalo da bude dovoljna za 12 dana, međutim jedini operativni mlin u toj oblasti ne može da pretvori pšenicu u brašno zbog nestanka struje.

Nema zaliha biljnog ulja, mahunarki, šećera ili pirinča, a stanovnici u proseku čekaju po četiri do šest sati dnevno kako bi dobili polovinu hljeba.

Civilima u Pojasu Gaze je neophodna humanitarna pomoć, međutim u tu oblast je od 10. novembra ušao ukupno 861 kamion sa humanitarnom pomoći.

Prije početka rata, 7. oktobra, u Gazu je u prosjeku ulazilo 500 kamiona na dnevnom nivou.

Procjenjuje se da je od izbijanja sukoba izgubljeno oko 390.000 radnih mesta, a stopa siromaštva je 2020. bila 61 odsto.

Iz Ujedinjenih nacija navode da se očekuje da će stopa siromaštva porasti za više od 20 procenata, kao i da će rat koštati Gazu između četiri i 12 odsto BDP-a 2023. godine.

Palestinski ministar komunikacija Yitzhak Sidr izjavio je da će sve komunikacione i internetske usluge prestati u Pojasu Gaze do četvrtka zbog nestanka goriva, te da će to dodatno “produbiti humanitarnu katastrofu”, javlja Anadolija, prenosi N1.

To će uticati na komunikaciju između Civilne odbrane, Crvenog polumjeseca i drugih humanitarnih organizacija, dodao je Sidr, naglasivši da će to “znači gubitak mnogih života”.

Svijet

E OVO SE ZOVE SREĆA! Kupio dvije identične loto karte i osvojio dva miliona dolara

Muškarac iz Masačusetsa osvojio je ukupno dva miliona dolara nakon što je kupio dvije identične loto karte za isto “Pauerbol” (Powerball) izvlačenje, saopštili su zvaničnici lutrije.

Pol Korkoran iz Finčburga kupio je prvu kartu za sedam narednih izvlačenja, ali je, vjerujući da je posljednje izvlačenje već održano, kupio još jednu kartu sa istim brojevima za 9. jul, prenio je ABC njuz.

Ispostavilo se da su obje karte bile dobitne, svaka u iznosu od milion dolara. “Obje karte poklopile su svih pet bijelih kuglica izvučenih te večeri”, navela je kompanija u saopštenju.

Korkoran je nagradu preuzeo 11. jula u sjedištu Državne lutrije u Dorčesteru. Još nije odlučio kako će potrošiti dobitak, ali je rekao da mu “pobjednički osjećaj mnogo znači”.

Dobitni tiketi kupljeni su na dvije različite lokacije – u supermarketu u Finčburgu i na benzinskoj pumpi u Leominsteru.

“Pauerbol” navodi da su ukupne šanse za osvajanje bilo koje nagrade jedan prema 24,9, dok su šanse za džekpot jedan prema 292,2 miliona.

Korkoran za sada nije davao izjave za medije, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

TRAMP BIO U SOBI S NJOM! Zastrašujuće optužbe iz prošlosti, Njujork tajms raskrinkao veze s Epstajnom!

Američki predsjednik Donald Tramp i preminuli finansijer Džefri Epstajn koji je bio optužen za seksualnu eksploataciju maloletnika bili su bliski prijatelji 15 godina prije nego što su prekinuli sve odnose 2004. godine, piše Njujork tajms (NYT), pozivajući se na svjedočenja u slučaju Epstajna.

“Donald Tramp i Džefri Epstajn proveli su skoro 15 godina družeći se javno, rame uz rame, organizujući raskošne večere u Epstinovoj vili na Aper ist sajdu i bučne zabave sa navijačicama i manekenkama u Trampovom privatnom klubu i rezidenciji Mar-a-Lago”, navodi njujorški dnevnik.

Pozivajući se na svjedočenja u slučaju Epstajna, Njujork tajms podsjeća da je jedna od djevojaka koja je ga je optužila za silovanje došla do njega dok je radila na Trampovom imanju Mar-a-Lago.

Druga je tvrdila da ju je Tramp uznemiravao istog dana kada je Epstajn doveo u Trampovu kulu na Menhetnu, dodaje NYT. Kako navodi njujorški list, Tramp i Epstin su se upoznali oko 1990. godine, kada je finansijer kupio nekretninu u blizini Mar-a-Laga, pet godina nakon što je Tramp kupio imanje u Mar-a-Lagu.

Prema navodima NYT, 1992. godine Tramp je organizovao zabavu za mlade djevojke na svom posjedu Mar-a-Lago, gdje je Epstin bio jedini gost, što je iznenadilo organizatora događaja, biznismena iz Floride Džordža Huranija.

Huranijeva djevojka i poslovna partnerka Džil Hart kasnije je optužila Trampa za seksualno uznemiravanje, rekavši da je budući predsjednik SAD te noći odveo u spavaću sobu “nasilno je poljubio i dodirivao”, a zatim je nije puštao da ode, piše NYT.

Takođe je izjavila da joj je 22-godišnja učesnica zabave na Mar-a-Lagu rekla da je Tramp iste noći nepozvan ušao u njen krevet. Hartova je odustala od tužbe 1997. godine nakon što je Tramp, koji je negirao optužbe, pristao na nagodbu sa tužilaštvom, prenosi Tanjug

Nastavi čitati

Svijet

ALARMANTNO POGORŠANJE SITUACIJE: Sirene hitne pomoći će se oglasiti širom Gaze usred krize gladi

Ministarstvo zdravlja u Gazi najavilo je da će se u nedelju u 11 časova po lokalnom vremenu oglasiti sirene vozila hitne pomoći širom teritorije, u pokušaju da se ukaže na sve težu humanitarnu krizu i glad na tom području.

Sirene će se oglasiti ispred bolnice al-Šifa u gradu Gazi, al-Aksa u Deir el-Balehu u centralnom delu, kao i bolnice Naser u Kan Junisu na jugu pojasa.

“Ove sirene predstavljaju glas gladnih i ožalošćenih, onih koji su ostavljeni da umru”, navedeno je u saopštenju ministarstva, prenosi danas Al Džazira.

Zdravstveni zvaničnici upozoravaju na alarmantno pogoršanje situacije, posebno među djecom, usljed blokade, ograničenog pristupa hrani i humanitarnoj pomoći.

Međunarodne organizacije već nedjeljama upozoravaju na rizik od masovne gladi u pojasu Gaze, gdje je medicinski sistem praktično u kolapsu.

Nastavi čitati

Aktuelno