Politika
KORUPCIJA U BIH CVJETA! Zakon samo mrtvo slovo na papiru!
Institucije na nivou BiH uglavnom su do sada sjedjele skrštenih ruku kada je u pitanju borba protiv korupcije, jer je na tom polju urađeno malo, odnosno bolje reći nimalo. Nadležni tvrde da će konačno krenuti u rat protiv te pošasti koja je postala model ponašanja u ovoj zemlji.
Koliko je borba protiv korupcije u BiH, koja je ušla u sve pore društva, zanemarena pokazuje i to da se sastanci nadležnih za borbu protiv te pošasti održavaju rijetko. To priznaju i u Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije iz koje su poručili da su nakon dužeg vremena održali dvodnevni sastanak sa tijelima za sprečavanje korupcije u BiH.
– Cilj sastanka je osim, međusobne razmjene informacija u vezi sa procesom profesionalizacije tijela, budućih izazova i razvoja strateškog okvira, bio i oživljavanje saradnje koja je proteklih godina bila na nezadovoljavajućem nivou – poručeno je iz te agencije.
Da je borba protiv korupcije u BiH zanemarena od strane nadležnih koji primaju platu za to priznaju i u nadležnoj parlamentarnoj komisiji na nivou BiH.
– Tek nedavno smo intenzivirali rad Komisija za borbu protiv korupcije i kleptokratije. Uputili smo i dopis relevantnim institucijama, uključujući i agenciju na nivou BiH da nam dostave izvještaje o rezultatima dosadašnjeg rada. Borba protiv korupcije se tek sada budi, odnosno institucije počinju ažurnije raditi svoj posao – kazao je “Glasu Srpske” predsjedavajući Komisije za borbu protiv korupcije i kleptokratije Predstavničkog doma Branislav Borenović.
Podaci sa terena, naglasio je Borenović, pokazuju da je korupcija duboko ukorijenjena u svakom segmentu društva u BiH.
– Počeli smo da radimo. Korupcija je, nažalost, postala model ponašanja u BiH. Insistiraćemo i zahtijevati od nadležnih kojih su zaduženi da se ova pošast u BiH počne iskorjenjivati i da rade posao za koji primaju platu. Pravosuđe bi, takođe, trebalo da preuzme adekvatniju ulogu, odnosno da slučajeve visoke korupcije i svakog drugog oblika procesuira na adekvatan i efikasan način – poručio je Borenović.
Ključni problem, navodi on, jeste to što u BiH postoji sindrom nezamjeranja ili nečinjenja kada je riječ o borbi protiv korupcije.
– Institucije se jednim dijelom i boje da išta rade u tom segmentu. Imam osjećaj kao da ih je strah da će doći do jednog vrha ledenog brijega kojim bi te iste institucije i ljude koji njima upravljaju mogla “zaboljeti” glava. Takav pristup trebalo bi što prije promijeniti i na tome ćemo insistirati – zaključio je Borenović.
I u najnovijem izvještaju Evropske komisije za BiH navedeno je da nadležni nisu postigli ama baš nikakav napredak u borbi protiv korupcije.
Priprema strategije
Na sastanku Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije koji je održan u Mostaru razgovarano je i o pripremi nacrta strategije borbe protiv korupcije za period od 2024. do 2028. godine.
Takođe, prezentovane su smjernice za primjenu kriterijuma kod dodjele novca organizacijama civilnog društva iz budžeta institucija BiH, kao i onlajn izrada planova integriteta i mogućnosti uspostavljanja registra rizika od korupcije u institucijama BiH.
Politika
Stevandić u svom stilu o ŠMITOVOJ ODLUCI “Nije valjda cilj da nam pokvare Božić”
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da trenutno ne zna motiv za odluku Kristijana Šmita o zaključcima Narodne skupštine, kao što ne zna razlog zašto ga ambasada SAD tretira kao batlera i prije OHR-a objavljuje njegove odluke.
On je istakao da zna i to da zaključci Narodne skupštine Republike Srpske traže poštovanje, a ne rušenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i da su prodejtonski jer po njemu odluke donose narodi i entiteti u skupštinama, a ne Savjet za sprovođenje mira ili ambasade.
– Nije valjda cilj da nam pokvare Božić i nastupajuće praznike? Za sad toliko”, naveo je Stevandić na društvenoj mreži “X”.
Politika
MINISTAR PRAVDE PORUČIO “Vlada nastavlja borbu protiv korupcij, NEMA BRZIH RJEŠENJA”
Ministar pravde Republike Srpske Miloš Bukejlović izjavio je da je Vlada opredijeljena za nastavak sistemskih aktivnosti koje će doprinijeti prevenciji i sprečavanju korupcije u Srpskoj.
Bukejlović je napomenuo da je borba protiv korupcije izuzetno dug i kompleksan proces u kojem nema brzih i jednostavnih rješenja, već to mora biti organizovan proces koji uključuje sve relevantne faktore u državi.
On je naveo da je Prijedlog strategije borbe protiv korupcije u Republici Srpskoj za period 2025-2031. godina, koji je usvojen na posljednjoj sjednici Vlade, donesen na bazi prethodne analize stanja u društvu, prepoznavanja slabosti i rizika od korupcije, kao i pojavnih oblika korupcije, te da je u njegovu izradu uključen veći broj relevantnih subjekata iz vladinog i nevladinog sektora.
Bukejlović je podsjetio da je riječ o četvrtom strateškom dokumentu iz oblasti borbe protiv korupcije.
– Nakon detaljno urađene analize realizacije prethodnog strateškog dokumenta od Ministarstva pravde i eksternog konsultanta, formirana je radna grupa i krenulo se u proces izrade strategije po fazama koje su predviđene Uredbom o strateškim dokumentima u Republici Srpskoj – napomenuo je Bukejlović.
On je naveo da je strateška platforma sačinjena na osnovu analize prethodne Strategije i izvještaja o Akcionom planu za sprovođenje Strategije sačinjene na osnovu prikupljenih podataka u prethodne tri godine, kao i analize trenutnog stanja u društvu.
– Strategija pokazuje glavne probleme u oblasti borbe protiv korupcije, izazove koji postoje, slabosti u oblasti prevencije i sprečavanju koruptivnih pojava – precizirao je Bukejlović za Srnu.
On je rekao da je i u ovom strateškom dokumentu primijenjen takozvani “trostubi” metodološki pristup koji podrazumijeva prevenciju, represiju, kao i edukaciju.
– Ponovo se i posebno insistira na jačanju integriteta te obavezi unapređenja izrade i sprovođenja planova integriteta u javnom i privatnom sektoru, kao jednom od najsnažnijih mehanizama preventivnog djelovanja – naglasio je Bukejlović.
On je precizirao da su strateški ciljevi jačanje institucionalnog i normativnog okvira za prevenciju i borbu protiv korupcije, unapređenje transparentnosti javnog sektora, jačanje integriteta u javnom i privatnom sektoru, kao i podizanje svijesti o korupciji sa fokusom na edukaciju građana, učenika, nastavnika i javnosti o štetnim efektima korupcije i načinu njenog prijavljivanja.
Bukejlović je dodao da je u proces izrade ovog dokumenta bio uključen širi krug predstavnika pravosuđa, nevladinog sektora, uprave, Saveza opština i gradova zbog čega je izrada strategije trajala duže od predviđenog.
– U dva navrata su održane javne konsultacije, odnosno dokument je i u Nacrtu strateške platforme u konačnoj verziji dostavljen institucijama koje preventivno ili represivno učestvuju u borbi protiv korupcije – naveo je Bukejlović.
On je rekao da će Akcioni plan, koji će kroz jasno definisane antikorupcijske aktivnosti precizirati sadržaj strategije i rokove za njihovu primjenu, biti jedinstvenog centralizovanog karaktera.
– Time se izražava opredijeljenost za formiranje sveobuhvatnog sistema za efikasno praćenje njihove primjene – naveo je Bukejlović.
Politika
Zaharova: Vašington i Kijev ODGOVORNI za prekid isporuke gasa preko Ukrajine!
Moskva smatra Vašington i Kijev odgovornim za prekid isporuke ruskog gasa preko Ukrajine u Evropu, saopštila je portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.
Ona je ocijenila da je Ukrajina prekinula tranzit ruskog gasa iz geopolitičkih razloga, te da su SAD glavni dobitnik u promjenama na evropskom energetskom tržištu.
– Prekid isporuke konkurentne i ekološke ruske energije ne samo da slabi ekonomski potencijal Evrope, već najnegativnije utiče na životni standard evropskih građana”, dodala je Zaharova.
Ruska kompanija “Gasprom” prekinula je juče isporuku gasa Evropi preko Ukrajine.
Iz kompanije su naveli da je odluku izazvalo odbijanje Kijeva da produži ugovor sa Rusijom o tranzitu gasa, koji je juče istekao.
Sporazum je omogućavao tranzit 40 milijardi metara kubnih ruskog gasa kroz Ukrajinu godišnje, prenosi Srna.
Ukrajinske vlasti saopštile su da su spremne za dalji tranzit gasa na osnovu zahtjeva Evropske komisije, ali da je to moguće sve dok se taj gas “ne smatra ruskim”.
-
Društvo1 dan ago
ZIMA SE VRAĆA! Snijeg, kiša i jak vjetar obilježiće naredna dva dana
-
Zanimljivosti1 dan ago
KAKVA REAKCIJA! Sanidah se obradovala poklonu iz publike, evo gdje je završio (VIDEO)
-
Banjaluka1 dan ago
“NAŠE MOLITVE SU SA VAMA” Stanivuković uputio saučešće porodicama stradalih na Cetinju
-
Banjaluka1 dan ago
TADEJ PRVA BEBA ROĐENA U BANJALUCI u 2025! Stanivuković darovao bebu i majku
-
Hronika2 dana ago
Umrle BLIZNAKINJE STARE MJESEC DANA povrijeđene u teškom udesu kod Novog Sada
-
Politika1 dan ago
NOVA GODINA, NOVA OBEĆANJA! Ćorić: U toku gradnja 120 kilometara auto-puta, 2026. završetak dvije dionice
-
Hronika2 dana ago
NOVOGODIŠNJI KARAMBOL U PRNJAVORU! Autom uletio u kafić
-
Hronika1 dan ago
KRVAVI PIR NA CETINJU! Napadač u bjekstvu, među žrtvama i ČLANOVI NJEGOVE PORODICE