Connect with us

Društvo

PROPALA IDEJA VLADE SRPSKE za povećanje cijene za priključak ELEKTRIČNE ENERGIJE!

Operatori distributivnih sistema, odnosno bivša distributivna preduzeća u Republici Srpskoj tražila su od Regulatorne komisije za energetiku (RERS) dozvolu za povećanje cijena usluge priključka na distributivnu mrežu, ali njihov zahtjev nije odobren, saznaje portal CAPITAL.
Svih pet zavisnih preduzeća koja posluju u sklopu Elektroprivrede Republike Srpske (ERS) su se požalila komisiji da su troškovi priključka daleko veći nego što to korisnik na kraju plaća, a da je najveći krivac tome inflacija zbog koje je došlo do velikog poskupljenja materijala i opreme na tržištu.

Primjera radi, prosječni trofazni priključak na području Banjaluke košta između 850 i 1.000 maraka, dok troškovi iznose i do 2.000 maraka, tako da se često dešava da preduzeće bude u duplom gubitku.

Pored cijena materijala, operatori su dozvolu za novi viši cjenovnik tražili i zbog uvođenja naprednih sistema za očitanje potrošnje (AMM).

RERS nije dala saglasnost na njihove ideje.

U komisiji su smatrali da je ovaj sistem od značaja za sve potrošače i proizvođače struje u Srpskoj te da zbog toga svi zajedno treba da snose troškove, a ne samo novi korisnik.

Oni zato predlažu da se pokrene postupak kojim bi se izmijenila naknada za korištenje distributivne mreže.

„Ova aktivnost utiče na sve korisnike distributivne mreže, pa kako na one korisnike čiji su objekti već priklјučeni na elektrodistributivnu mrežu tako i na one koji će se ubuduće priklјučivati na mrežu. Zbog toga, ovaj trošak se ne može obračunavati samo budućim korisnicima distributivnog sistema“, navodi regulator.

Društvo

RAZLIKE SU OGROMNE! Koliko su konobari plaćeni u Hrvatskoj, Crnoj Gori i Sloveniji?

Letnja sezona je uveliko počela a sa njom i vreme sezonskih poslova. Za one koji i dalje traže, a još uvek nisu bili u prilici, ostalo je još malo vremena da se prijave na oglas i pošalju svoj rezime. Kao što se može očekivati velika potražnja je za radnicima u ugostiteljskom sektoru.

https://adserver.adape.io/www/delivery/lg.php?bannerid=0&campaignid=0&zoneid=231&loc=https%3A%2F%2Fbanjaluka.net%2Fkoliko-su-konobari-placeni-u-hrvatskoj-crnoj-gori-i-sloveniji%2F&cb=ce5d1a7c78Tako, više lokala u Crnoj Gori još uvek traži konobare odnosno konobarice za letnju sezonu. Smeštaj i hrana su obično obezbeđeni a jedan poslodavac, pored smeštaja, nudi samo dva obroka dnevno. Osnovna plata je u rasponu od 700 do 1.000 evra mesečno, plus bakšiš.

Posao pomoćne konobarice na hrvatskom poluostrvu Pelješac plaća se 1.200 evra mesečno dok pomoćni kuvar u Zadru može zaraditi od 1.100 do 1.300 evra mesečno. U oglasu za ovaj posao stoji da su smeštaj i hrana besplatni, radno vreme je od 8 do 9 sati dnevno, 6 dana u nedelji.

Konobar u Sloveniji može zaraditi i 1.500 evra mesečno. U jednom oglasu stoji da posao traje 4 meseca ali da može potrajati i duže u zavisnosti od toga kako se kandidat pokaže na radnom mestu. Smeštaj i obroci su plaćeni kao i prevoz do Slovenije. Rad se obavlja u dve smene, a poznavanje engleskog jezika je obavezno.

Roštilj majstor u Brelima može da zaradi 1.500 evra mesečno. Potrebno je da iza sebe ima iskustvo bar dve sezone, a hrana i smeštaj su obezbeđeni.

Još uvek mogu da se nađu oglasi koji traže radnike za berbu malina u okolini Arilja i Užica. Dnevnice su uglavnom po dogovoru.

Traže se i radnici za pakovanje proizvoda. Oni mogu zaraditi do 77.000 dinara mesečno – a ova vrsta posla dostupna je i studentima.

Do početka jula otvoren je konkurs za posao konduktera na međunarodnoj autobuskoj liniji u Beogradu. Za ovaj posao potrebna je srednja stučna sprema kao i poznavanje engleskog jezika. U oglasu se navodi da nije potrebno prethodno iskustvo ali se ne navodi plata.

Jedan poslodavac u svom oglasu traži dve žene za čišćenje 6 apartmana na Krku u Hrvatskoj. Osim što navodi da je posao plaćen 12 evra po satu ističe da ovo može biti i letovanje, s obzirom da je plaža veoma blizu zgrade.

Osim poslodavaca i radnici sami nude svoje usluge. Naime, jedan buregdžija objavio je oglas u kome nudi svoje usluge tokom jula i avgusta, dok jedna žena u svom oglasu navodi da ima višegodišnje iskustvo u čišćenju i spremanju stanova te da je otvorena za posao.

Sezonskih poslova i ove godine ima mnogo, a oni koji traže zaposlenje treba da požure, pretraže internet i pronađu nešto što će im najviše odgovarati i omogućiti da i tokom ove letnje sezone dodatno zarade, prenosi Telegraf Biznis.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Nestabilno, uz lokalne pljuskove i grmljavinu

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se očekuje nestabilno vrijeme sa lokalnim pljuskovima i grmljavinom, a nepogode će biti češće na sjeveru, u široj regiji rijeka Save i Drine.

Tokom jutra i prijepodneva u Krajini će biti pretežno oblačno, uz kišu i pljuskove sa grmljavinom, a u ostalim krajevima promjenljivo uz smjenu sunčanih i oblačnih perioda.

Kasnije tokom dana, padavine će zahvatiti istok i sjever. Mjestimično su moguće nepogode uz obilnije padavine, pojavu grada ponegdje i pojačan vjetar, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske.

U noći na četvrtak očekuje se novo jače naoblačenje na sjeveru, koje će usloviti kišu i pljuskove sa grmljavinom. Na jugu sunčanije, uz povremene pljuskove sa grmljavinom.

Vjetar slab do umjerene jačine južnog i jugoistočnog smjera, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Najniža jutarnja temperatura vazduha većinom između 14 i 19 stepeni Celzijusovih, na jugu do 22 stepena Celzijusovih.

Najviša dnevna temperatura vazduha uglavnom između 25 i 30, na jugu do 33 stepena Celzijusovih.

Nastavi čitati

Društvo

SPREMA SE NEVRIJEME! Evo koji gradovi su na udaru

Dolaskom nestabilnog vremena uslijedila su i upozorenja meteorologa, a danas su nekoliko gradova u BiH označili kao područja koja će biti na udaru oluja.

Žuti meteoalarm zbog jakih pljuskova i grmljavina izdat je za područja Banjaluke, Bihaća, Foče, Livna, Mostara, Prijedora, Sarajeva, Tuzle i Višegrada.

Meteorolozi upozoravaju da građani, pogotovo iz gore navedenih gradova trebaju biti svjesni i u toku sa aktuelnom vremenskom prognozom.

-Budite svjesni da se mogu pojaviti oluje sa grmljavinom. Budite posebno pažljivi u izloženim područjima, kao što su planine, šume i otvoreni tereni – istakli su iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda BiH (FHMZ BiH).

Prognozirani periodi kada bi se moglo očekivati olujno nevrijeme:

Livno – od 9:00 do 18:00 časova

Mostar – od 12:00 do 18:00 časova

Sarajevo – od 12:00 do 19:00 časova

Tuzla – od 9:00 do 17:00 časova

Banjaluka – od 10:00 do 18:59 časova

Foča – od 12:00 do 18:59 časova

Prijedor – od 12:00 do 18:59 sčasova

Višegrad – od 12:00 do 18:59 časova.

Prethodnih dana veliko nevrijeme praćeno gradom pogodilo je nekoliko gradova.

Iako za danas nije najavljena moguća pojava grada, upozorava se stanovništvo da adekvatno zaštiti svoju imovinu i da ne boravi na otvorenom za vrijeme nevremena jer nije isključeno da dođe i do pojave leda. Ove mjere predostrožnosti su bitne kako bi se izbjegle povrede i materijalna oštećenja.

Prema prognozi, od danas sve do kraja sedmice se očekuje nestabilno vrijeme praćeno jakom kišom i grmljavinom na području BiH.

Temperature vazduha biće nešto niže, ali i dalje veoma visoke, prenosi N1.

Nastavi čitati

Aktuelno