Connect with us

Svijet

SVIJET NA IVICI DA IZGORI: Ove države imaju ŠIBICE U RUKAMA

Dok traju ratovi Rusije i Ukrajine u Evropi i sukob Izraela i Hamasa na Bliskom istoku, trajaće i opasnost po cijeli svijet.

aime, Rusija i Izrael su nuklearne sile, a njihovi zvaničnici su posljednjih dana prijetili i upotrebom nuklearnog oružja.

Devet zemalja posjeduje nuklearno oružje: Sjedinjene Države, Rusija, Francuska, Kina, Velika Britanija, Pakistan, Indija, Izrael i Severna Koreja.

Ukupno, globalne nuklearne zalihe iznose blizu 13.000 komada oružja. Iako je taj broj manji nego što je bio tokom Hladnog rata – kada je bilo oko 60.000 komada oružja širom svijeta – to ne mijenja prijetnju čovječanstvu koje ovo oružje predstavlja.

Ruski arsenal sadrži približno 6.000 bojevih glava, od kojih je 1.584 raspoređeno; u kombinaciji sa Sjedinjenim Državama, ovo čini više od 90 odsto svjetskog nuklearnog oružja. Antagonizam između Sjedinjenih Država i Rusije u velikoj mjeri objašnjava sporost smanjenja nuklearnog naoružanja.

Posljednja prijetnja u nizu je došla nedavno kada je sekretar ruskog Savjeta bezbjednosti Nikolaj Patrušev rekao da „destruktivna” politika SAD i njenih saveznika povećava rizik od upotrebe nuklearnog, hemijskog ili biološkog oružja, prenosi Rojters.

– Prirodna posljedica destruktivne politike Sjedinjenih Država je pogoršanje globalne bezbjednosti. Povećava se rizik da će biti upotrebljeno nuklearno, hemijsko i biološko oružje. Međunarodni režim kontrole naoružanja je podriven – rekao je on.

Zamjenik šefa bezbjednosnog savjeta Dmitrij Medvedev je ponavljao prijetnje Ukrajini, ali i svima koji se kače sa Rusijom.

– Zamislite da ofanziva (Ukrajine), koju podržava NATO, uspije i da nam otkinu dio zemlje (Krim, koji je Rusija anektirala, prim.prev) onda bismo bili primorani da upotrebimo nuklearno oružje po pravilima ukaza predsjednika Rusije. Jednostavno ne bi bilo druge opcije. Zato naši neprijatelji treba da se mole za (uspjeh) naših ratnika. Oni se staraju da se globalni nuklearni požar ne zapali – rekao je on.

Šta bi se desilo kada bi Rusija upotrebila nuklearno oružje protiv Ukrajine? Uslijedila bi katastrofa u Ukrajini sa velikim brojem žrtava, ali ne samo to.

SAD i njeni saveznici bi uništili ruske trupe i opremu u Ukrajini – kao i potopili njenu crnomorsku flotu – ako ruski predsjednik Vladimir Putin upotrebio nuklearno oružje u zemlji, bivši direktor CIA i penzionisani vojni general sa četiri zvjezdice Dejvid Petreus nedavno je upozorio.

To bi međutim moglo da dovede dalje do uvlačenja Kine, ruskog saveznika, u nov svjetski sukob.

Svijet je u vrijeme Hladnog rata bio na ivici nuklearne katastrofe najviše zbog opasnosti da Rusija i SAD pritisnu crveno dugme.

Međutim, danas su tu i druge sile i novi ratovi.

Smatra se da država Izrael, koja je trenutno u krvavom sukobu sa Hamasom, posjeduje nuklearno oružje. Procjene izraelskih zaliha kreću se između 80 i 400 nuklearnih bojevih glava, a vjeruje se da zemlja posjeduje sposobnost da ih isporuči na nekoliko metoda, uključujući avionom, kao krstareće rakete lansirane sa podmornica, i preko serije „džeriho“ balističkih jedinica srednjeg do interkontinentalnog dometa. Smatra se da je prvo izraelsko nuklearno oružje bilo završeno krajem 1966. ili početkom 1967. godine; što bi ga učinilo šestom zemljom na svijetu koja ih je razvila.

Međutim, Izrael održava politiku namjerne dvosmislenosti, nikada zvanično ne poričući niti priznajući da posjeduje nuklearno oružje, umjesto toga ponavljajući tokom godina da „Izrael neće biti prva zemlja koja je uvela nuklearno oružje na Bliski istok“.

Ipak, nedavno je izraelski ministar zaprijetio nuklearnim napadom na Gazu, što neki smatraju priznanjem da zemlja posjeduje takvo oružje.

Izraelski ministar za pitanja i nasleđe Jerusalima Amihaj Elijahu rekao je u nedjelju da je bacanje nuklearnog oružja na pojas Gaze “opcija”.

Govoreći u radijskom intervjuu, ministar iz krajnje desnice je rekao da „u Gazi nema neboraca“, dodajući da bi pružanje humanitarne pomoći Pojasu predstavljalo „neuspjeh“.

Premijer Benjamin Netanjahu je odgovorio rekavši da su Elijahuovi komentari “razdvojeni od stvarnosti” i da Izrael i IDF djeluju u skladu sa međunarodnim pravom kako bi izbjegli štetu civilima.

Kasnije u nedjelju ujutro, Netanjahuova kancelarija je saopštila da je Elijahu suspendovan sa sastanaka vlade do daljnjeg.

Ovo nije prvi put da izraelski političar sugeriše da zemlja ima nuklearni arsenal. Godine 2007. tadašnji premijer Ehud Olmert priznao je da zemlja ima nuklearno oružje u intervjuu na njemačkoj televiziji.

– Iran, otvoreno, eksplicitno i javno prijeti da će izbrisati Izrael sa mape. Možete li reći da je to isti nivo kada oni teže da imaju nuklearno oružje, kao Amerika, Francuska, Izrael, Rusija? – Olmert je rekao tokom intervjua.

Dan kasnije, tokom konferencije za štampu, Olmert je rekao da njegovi komentari ne predstavljaju priznanje bilo kakvog programa nuklearnog oružja.

Ruski zvaničnici pridružili su se drugim zemljama u izražavanju zabrinutosti zbog primjedbi izraelskog ministra, rekavši da to postavlja „veliki broj pitanja“.

Njegov arsenal čini druge obližnje zemlje više zainteresovanim za nabavku tehnologije za nuklearnu energiju koja bi im, ako se preusmjeri, mogla omogućiti da naprave nuklearno oružje.

Izrael je često govorio da Iran ima upravo takve namjere.

Šta bi se desilo ako bi Izrael upotrebio nuklearno oružje u Gazi? Mali prostor gusto naseljen bi vjerovatno nestao sa lica zemlje. Uslijedila bi humanitarna katastrofa. Izrael bi vjerovatno na sebe navukao gnjev svih zemalja sa većinskim muslimanskim stanovništvom u regionu i nastala bi velika vjerovatnoća novog velikog rata na Bliskom istoku. A kako SAD podržavaju Izrael, moguće bi bilo i njihovo uplitanje dalje u sukob. SAD su nedavno poslale podmornicu koja može da ispaljuje nuklearne bojeve glave kod obala Bliskog istoka.

S druge strane kao saveznici Irana mogli bi da se umiješaju i Rusija i Kina. Sve ove mogućnosti djeluju strašno i svijet je, čini se, u sve većoj opasnosti iz dana u dan.

Svijet

KINEZI RUSIMA OKRENULI LEĐA? Podržali prijedlog Ukrajine i Evrope

Kina je izrazila podršku prijedlogu za 30-dnevni prekid vatre u Ukrajini, inicijativu koju su predložili Kijev, njegovi evropski partneri i Sjedinjene Države, kao dio napora da se stvori prostor za nastavak diplomatskih razgovora sa Rusijom.
Portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Lin Jian komentarisao je predlog 12. maja za Ukrinform, navodeći da Kina podržava svaki napor usmjeren na političko rješenje, nazivajući trenutnu situaciju u Ukrajini “ukrajinskom krizom”.

– Kina je bila dosljedna i jasna u svom stavu o “ukrajinskoj krizi”. Vjerujemo da svi napori treba da budu usmjereni ka postizanju mira – rekao je Lin, dodajući da se Kina nada da će sve strane nastaviti dijalog i pregovore kako bi se postigao pravedan, dugoročan i obavezujući mirovni sporazum prihvatljiv za sve strane.
Prekid vatre je predložila Ukrajina sa evropskim saveznicima, dok se ruski lider Vladimir Putin tome protivi.

Umjesto toga, predložio je direktne pregovore Rusije i Ukrajine u Istanbulu 15. maja.

Portparol ruskog predsjednika Dmitrij Peskov izjavio je da su direktni pregovori između Moskve i Kijeva neophodni za postizanje prekida vatre u sukobu u Ukrajini.

– Potrebno je da vodite direktne pregovore kako biste pronašli put do prekida vatre. Pojednostavljen pristup prekidu vatre je neprihvatljiv – naglasio je portparol ruskog lidera.

(Srpskainfo)

Nastavi čitati

Svijet

POLICIJA ISTRAŽUJE SLUČAJ! Izbio požar u kući britanskog premijera

Britanska policija istražuje požar u privatnoj kući premijera Kira Starmera u sjevernom Londonu, objavio je list Tajms, dodajući da niko nije povrijeđen u incidentu koji je otklonjen tokom noći i koji je oštetio vrata.

Vatrogasci navode da je policija dobila obavještenje od londonske vatrogasne brigade u 01.35 ujutru “na stambenoj adresi u ulici Kauntes Roud, NW5”.

Britanski mediji navode da je to adresa na kojoj je Starmer živio sa suprugom i djecom prije nego što se preselio u Dauning strit broj 10 nakon izborne pobjede.

“Policija je izašla na lice mjesta. Pričinjena je šteta na ulazu u objekat, niko nije povrijeđen. Požar se istražuje i kordoni ostaju na mjestu dok se istraga nastavlja”, saopštila je policija.

Policija je pokrenula hitnu istragu kako bi utvrdila uzrok požara. Ulica Countess Road, gdje se nekretnina nalazi, ostaje zatvorena dok se istraga nastavlja. Stanovnicima i svjedocima je upućen apel da se jave sa bilo kakvim informacijama koje bi mogle pomoći u istrazi.

Nekretnina je četvorosobna kuća koju je Starmer kupio 2004. godine i koju trenutno izdaje. Vrijednost kuće procjenjuje se na oko 2 miliona funti, piše Tajms.

Istraga o požaru je u toku, a vlasti još nisu objavile da li se incident tretira kao slučaj podmetanja požara ili nesrećni slučaj.

Nastavi čitati

Svijet

Masovna hapšenja djece po Evropi, MALOLJETNIČKI EKSTREMIZAM UZEO MAHA!

Vještačka inteligencija, koliko god bila korisna, sve je veći faktor u radikalizaciji mladih, pokazuju slučajevi tinejdžera koji su u Evropi u posljednjih nekoliko godina planirali terorističke napade.

Američki “Wall Street Journal” piše da je u posljednjih nekoliko mjeseci nekoliko desetina mladih osoba, među kojima su neki strosti od samo 14 godina, uhapšeno širom Evrope, pod optužbom da su zbog ideološke radikalizacije, planirali napade na muzičke dvorane, trgovačke centre i vjerske objekte.

Jedno od najalarmantnijih područja je Belgija. Naime, trećina svih slučajeva terorizma u Belgiji između 2022. i 2024. uključivala je maloljetnike.

U Britaniji je gotovo svaki peti osumnjičeni za terorizam bio dijete.

“Novost je broj mladih koji su direktno uključeni u planiranje nasilnih napada, uključujući i vrlo mlade pojedince”, rekao je za “Wall Street Journal” Tomas Renard, direktor Međunarodnog centra za borbu protiv terorizma u Hagu.

Gotovo svi mladi radikaliziraju se putem interneta, a internet se pokazao delotvorniji i u ubrzanju procesa radikalizacije.

Prema Globalnom indeksu terorizma, prosječno vrijeme potrebno za radikalizaciju 2002. godine bilo je 16 mjeseci, a godine 2015. to se vrijeme skratilo za 40 odsto, pa je danas za to dovoljno samo nekoliko sedmica.

Primjer tipičnog ekstremiste iz generacije Z je mladić kom se trenutno sudi u Belgiji. Abdul Kerim Gadaev, 19-godišnji čečenski izbjeglica, radikalizovao se nakon što mu je otac deportovan iz Francuske u Rusiju.

Nakon deportacije počeo je da se osjeća otuđeno u školi. Na internetu je pisao da želi da ponovi “Bataklan”, teroristički napad iz 2015. u kojem je ubijeno 90 ljudi.

On je na internetu pronašao grupe vršnjaka koje su zanimali sport i religija, posebno na TikToku gdje su njegovi krugovi postajali sve više politički.

U februaru prošle godine pridružio se operativnom kanalu na aplikaciji Signal gdje su članovi počeli da planiraju napad, prema riječima tužioca.

Neki su bili u dobi od samo 13 godina.

Raspravljali su o tome kako da se nabavi oružje i dijelili su fotografije cilja – koncertne dvorane u središtu Brisela.

Gadaev je izjavio da je bio spreman da učestvuje, pod uslovom da napad bude dobro pripremljen.

U martu 2024. belgijska savezna policija uhapsila je Gadaeva i još troje maloljetnika širom Belgije.

“Već neko vrijeme govorimo da je složenost naših istraga veća nego prije, a širina i dubina onoga s čime se suočavamo je izvanredna”, rekla je Viki Evans, glavna koordinatorka britanske protivterorističke policije, te pozvala tehnološke kompanije da pomognu u rješavanju problema.

Naime, algoritmi društvenih mreža imaju snažan privlačni momenat na mlade, predlažući im sve nasilniji sadržaj i stvarajući digitalne “rupe bez dna”.

Vještačka inteligencija dodatno pogoršala taj problem, rekla je Julia Ebner, stručnjak za internet radikalizaciju iz Instituta za strateški dijalog i Univerzitet Oksford.

“Videozapisi i slike koje stvara vještačka inteligencija pogađaju vrlo duboke emocije i ljudsku prirodu. AI i algoritmi uveliko obavljaju posao harizmatičnog regrutera, samo stotinu puta uspješnije”, upozorila je Ebner.

Mnogi slučajevi ne dopru do javnosti, ali oni koji jesu, uključuju 14-godišnju djevojčicu iz Crne Gore koja je uhapšena u Austriji u maju prošle godine pod optužbom da je planirala napad na “nevjernike”.

U njenom domu su pronađeni sekira, nož i propagandni materijali Islamske države.

U februaru iste godine uhapšen je njen vršnjak koji je planirao napad na željezničku stanicu.

Najpoznatiji je ipak slučaj trojice tinejdžera koji su prošle godine planirali napad na tri koncerta Tejlor Svift u Beču.

“U prvih osam mjeseci nakon početka rata u Gazi, u Evropi je zbog terorizma uhapšeno 60 islamističkih ekstremista, od kojih su dvije trećine tinejdžeri”, rekao je Peter Njuman, profesor bezbjednosnih studija na King‘s koledžu u Londonu, prenosi “b92”.

Nastavi čitati

Aktuelno