Društvo
Dronovi nadlijeću granicu BiH

Menadžment Granične policije BiH skrojio je prvu verziju plana rada za narednu godinu u kojem su ukazali na izazove kojih se pribojavaju, a poseban akcenat su stavili na opremu, odnosno uvođenje i dronova u nadzor granice.
Graničari su, prema najnovijim podacima, angažovani na 86 prelaza, među kojima su međunarodni granični prelazi i oni za pogranični promet. I u najnovijem planskom dokumentu nije izostala rečenica u kojoj je ukazano da većina prelaza u BiH ne zadovoljava standarde i uslove izgradnje kao i opremanja graničnih prelaza u skladu sa važećim pravilnikom, na šta je i ranije bilo dosta kritika.
Pod kontrolom Granične policije je i nadzor granice u graničnom pojasu, koji obuhvata područje do deset kilometara u dubinu teritorije BiH, a iz te institucije su ponovo upozorili da nadzor takozvane “zelene granice” otežavaju prirodno-geografski uslovi, ali i putevi koji sijeku granicu, a koji su građeni kada se na tom prostoru nije protezala granica, što ide naruku migrantima i onima koje se bave prekograničnim kriminalom, piše Glas Srpske.
Iz Granične policije poručuju da je opremanje graničnih prelaza opremom za otkrivanje ilegalnih migranata u prevoznim sredstvima i poboljšanje tehničkog nadzornog sistema veoma važno. Jedinstveni informacioni sistem je, kažu, dostupan na 67 prelaza, a uz to su završene aktivnosti na unapređenju aplikacije, odnosno modula za automatsko očitavanje tablica na vozilima.
– Potrebno je stvoriti tehničke uslove za rad mobilnih setova na novoj platformi aplikacije granične provjere, ali i dogradnja “kalkulatora za izračunavanje trajanja bezviznog boravka” (bezvizni kalkulator). U planu je proširenje sistema novom aplikacijom “Nadzor granice”. Uz to, treba izraditi operativne procedure za upotrebu bespilotnih letjelica (dronova za nadzor granice) i sprovesti obuku u rukovanju – potvrdili su u Graničnoj policiji BiH.
Stav nadležnih u Graničnoj policiji, koja traži gotovo 90 miliona KM u kasi za narednu godinu, jeste da je obnova opreme i nabavka nove ključna za dobru kontrolu na granici, a ponovo su onima koji imaju posljednju riječ o svemu ukazali da im je potrebno još službenika na terenu.
– Informatičko-komunikacijsku opremu je potrebno stalno zanavljati. U skladu sa zakonskim odredbama o zaštiti tajnih podataka i podzakonskim aktima, Granična policija treba sistem za razmjenu klasifikovanih podataka u elektronskom obliku do nivoa tajnosti “tajno” – smatraju u toj instituciji na zajedničkom nivou vlasti.
Iz parlamentarnih komisija za saobraćaj i komunikacije su isticali da je stanje na granici daleko od poželjnog na mnogim adresama, uz naglasak da je potrebno daleko više analizirati situaciju i na osnovu rezultata ulagati u tom sektoru.
Vazdušne luke
Iz vrha Granične policije BiH su poručili da je u svim domaćim vazdušnim lukama potrebno ažurirati procedure, ukazuju da opremljenost bezbjednosnom opremom u svim međunarodnim vazdušnim lukama nije na istom nivou.
– Postojeća oprema koju koristi antibombni tim je nabavljena 2003. i ne može zadovoljiti potrebe i standarde – rekli su u Graničnoj policiji.
Društvo
I TO JE MOGUĆE: Srpska više izvozi u Švajcarsku nego što iz nje uvozi

Mada na prvu zvuči nevjerovatno, Republika Srpska više izvozi u Švajcarsku nego što iz te zemlje uvozi.
Ova država je, međutim, tek jedna od rijetkih u kojima Srpska bilježi pobjedu u spoljnotrgovinskoj razmjeni, o čemu svjedoči i podatak Republičkog zavoda za statistiku, prema kojem je u prvom kvartalu ove godine spoljnotrgovinski deficit iznosio 587.005.000 KM, dok je pokrivenost uvoza izvozom bila tek 68 odsto.
“Od januara do marta ove godine obim robne razmjene Republike Srpske s inostranstvom iznosio je 3.086.891.000 KM, od čega se na izvoz odnosilo 1.249.943.000 KM, a na uvoz 1.836.948.000 KM”, precizirali su iz Republičkog zavoda za statistiku.
Kada je u pitanju 20 zemalja sa najvećim učešćem u obimu razmjene sa Republikom Srpskom, u samo sedam država izvoz je veći od uvoza.
U pitanju su Švajcarska (pokrivenost uvoza izvozom iznosi 346,9 odsto), Crna Gora (255,7 odsto), Rumunija (246 odsto), Slovačka (216,7 odsto), Hrvatska (202,2 odsto), Austrija (154,7 odsto), te Slovenija (135,7 odsto).
Konkretno, u prvom kvartalu ove godine izvoz Republike Srpske u Švajcarsku iznosio je oko 20,6 miliona KM, a uvoz je bio tek oko 5,9 miliona maraka.
Zoran Škrebić, predsjednik Unije poslodavaca Republike Srpske, ističe da je švajcarsko tržište atraktivno jer je riječ o državi sa jednim od najviših standarda u Evropi.
“Firme koje tamo posluju zbog visokih primanja i svih drugih troškova koji čine poslovanje privrednog društva veoma teško mogu da izvoze na inostrana tržišta, a naročito u Republiku Srpsku. S druge strane, to je veoma atraktivno tržište za sva privredna društva iz Srpske, tako da se mnogi odlučuju da pokušaju pronaći partnere u Švajcarskoj”, rekao je Škrebić za “Nezavisne novine”.
Međutim, svaka medalja ima dvije strane, pa tako i ova: Švajcarci i te kako paze šta im stiže u državu.
“Oni zaista imaju visoku kontrolu kvaliteta proizvoda, te veoma jako udruženje potrošača, koje veoma brzo reaguje i prijavljuje sve nepravilnosti. Takva je potrošačka kultura na tom tržištu. Dakle, sve one kompanije koje imaju visok kvalitet proizvoda lako nađu partnere na tom tržištu. Ali ovo je i potvrda da mi sigurno možemo ispuniti visoke standarde”, naglasio je Škrebić.
Pošteno govoreći, izvoz iz Republike Srpske u Švajcarsku je od januara do marta iznosio tek 1,6 odsto u odnosu na ukupan izvozni kolač, dok je na prvom mjestu Hrvatska (18,4 odsto), na drugom Srbija (16,2 odsto), a na trećem Slovenija (10,9). U Privrednoj komori Republike Srpske kažu da je bitno rasti na onim tržištima gdje se količinski i finansijski bilježe najveći uspjesi, ali, svakako, pozdravljaju rezultate koji stižu iz Švajcarske.
“To na prvi mah fino izgleda, ali kad se uđe u suštinu vidi se da to nije veliki izvoz. Ipak, činjenica da se nešto radi na tom tržištu je svakako povoljna. Ja imam informacije da smo iz oblasti metalne industrije i mašinoprerade dobili određene poslove u Švajcarskoj. To je sigurno dalo taj rezultat da se stvori takva slika. Međutim, mi moramo gledati one zemlje gdje je procenat izvoza najveći”, rekao je Pero Ćorić, predsjednik Privredne komore Republike Srpske.
U svakom slučaju, kako je naglasio, bilo kakav pomak daje nadu.
“Mi imamo preduzeća koja su u posljednjih desetak godina i te kako investirala u nove tehnologije, koje su garant da možemo dati kvalitetne proizvode po nižoj, konkurentnoj cijeni”, istakao je Ćorić u izjavi za “Nezavisne novine”.
Društvo
SVE VEĆI BROJ SIVIH RAZVODA! Novi početak za parove poslije 50. godine

Sve veći broj “sivih razvoda”, odnosno razvoda među parovima starijim od 50 godina, postao je globalni fenomen koji oblikuje porodične dinamike na neočekivane načine.
Istraživanje pokazuje da očevi nakon razvoda češće gube kontakt sa svojom djecom, ostavljajući dugoročne posljedice na međusobne odnose i emocionalno zdravlje porodice.
Trend nazvan “grey divorce” posljednjih decenija bilježi porast, naročito u zapadnim zemljama, Sjedinjenim Američkim Državama, Kanadi i Velikoj Britaniji.
Istraživanje objavljeno marta 2024. godine analiziralo je podatke o 9.000 pojedinaca, prateći učestalost kontakta između roditelja i djece, emocionalnu povezanost i međusobnu podršku nakon razvoda.
Rezultati su jasno pokazali da očevi često postaju emocionalno i fizički distancirani od svoje djece, a stručnjaci kažu da glavni razlog za ovaj fenomen leži u društvenoj i emotivnoj ulozi majki.
“Majke su često primarni njegovatelji i održavaju kontakt sa djecom. Kada brak završi, majke lakše zadržavaju veze, dok se očevi povlače zbog osjećaja krivice ili socijalne stigmatizacije”, kaže za Dejli mejl Zafer Bujukečeci, sa Instituta Maks Plank za demografska istraživanja u Njemačkoj, koji je vodio je istraživanje.
Linker
“Očevi imaju tendenciju da dožive veći pritisak nakon razvoda u odnosima između roditelja i djece u poređenju sa majkama”, dodaje on.
Očevi, naročito u kasnijim godinama, suočavaju se sa emocionalnim izazovima kao što su osjećaj neuspjeha ili strah od odbijanja.
“Muškarci često nisu naučeni kako da izraze emocije ili grade odnose izvan tradicionalne uloge hranitelja. Nakon razvoda, oni gube strukturu koju su ranije imali, što ih udaljava od porodice”, objašnjava dr Džudit Valerštajn, poznata američka psihoterapeutkinja i autorka studije o uticaju razvoda na djecu, prenosi Politikin Magazin.
“Sivi razvod” nije samo kraj braka, već početak složenih promjena koje utiču na cijelu porodicu i može biti posebno finansijski poguban za žene. Studije pokazuju da prihodi žena generalno opadaju do 40 odsto u godini nakon razvoda, dok njihov životni standard opada za 45 procenata. Finansijski pad kod muškaraca je obično manje ozbiljan i iznosi oko 21 odsto.
Uticaj na odraslu djecu
Iako mnogi vjeruju da odrasla djeca bolje podnose razvod roditelja, stvarnost je često drugačija. Gubitak bliskog kontakta sa ocem, često može da izazove osjećaj tuge, gubitka i otuđenosti.
Britanski terapeut dr Stiven M. Džonson, autor knjige o porodičnoj psihologiji, napominje: “Djeca, čak i kada su odrasla, žele roditeljsku podršku i prisustvo. Otuđenje od oca nakon ‘sivog razvoda’ može da izazove osjećaj emocionalne praznine koji traje godinama, bez obzira koliko godina ima ‘dijete’”.
Jedan od učesnika studije, 34-godišnji Džejms iz Londona, podijelio je svoje iskustvo:
“Nakon što su se moji roditelji razveli, tata je prestao da me zove. Pretpostavio sam da mu je neprijatno, ali meni je to djelovalo kao odbacivanje. Naš odnos se nikada nije vratio na staro”, rekao je on.
Muškarci u ovoj životnoj dobi često osjećaju sram ili neuspjeh zbog razvoda, što može dodatno da produbi jaz između njih i njihove djece, smatra dr Džonson.
Rješenja za očuvanje porodičnih odnosa
Kako bi se ublažile posljedice “sivog razvoda”, stručnjaci ističu važnost emocionalne otvorenosti i terapijske podrške.
Dr Džon Gotman, poznati američki psiholog i osnivač Gottman Instituta za bračnu terapiju, često je isticao da nakon razvoda, roditelji moraju aktivno da ulažu u odnose sa djecom.
“Važno je priznati greške i pokazati želju za ponovnim povezivanjem. Odrasla djeca žele autentičnost, a ne savršenstvo. To naročito važi za očeve. Stariji očevi mogu da obnove odnos sa djecom ako pokažu inicijativu i spremnost za promjenu”, govorio je.
Terapeuti, takođe, predlažu zajednički rad kroz porodične terapije kako bi se obnovila komunikacija. Dr Teri Ril, porodični psihoterapeut iz Bostona, navodi: “Stariji očevi moraju da prevaziđu tradicionalne barijere muškosti i otvoreno razgovaraju sa svojom odraslom djecom. To nije znak slabosti, već snage”.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura do 25 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ sutra će biti pretežno sunčano i malo toplije, sa maksimalnom dnevnom temperaturom do 25 stepeni Celzijusovih.
Ujutru će biti malo sviježije i pretežno vedro, a oko rijeka i po kotlinama prolazna magla, dok će duvati slab do umjeren sjeveroistočni vjetar, u Hercegovini umjerena do jaka bura.
Minimalna temperatura vazduha kretaće se od pet do devet, na jugu do 14, a maksimalna temperatura od 19 do 25 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
U Republici Srpskoj i FBiH danas je umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa lokalnim pljuskovima, koji su ponegdje bili praćeni grmljavinom, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
-
Svijet3 dana ago
NI TAMO NISU MOGLI BEZ SKANDALA! Zelenski i supruga prekršili STROGI KODEKS
-
Banjaluka3 dana ago
DRAMA U ELEKTROTEHNIČKOJ ŠKOLI U BANJALUCI! Đaci optužili direktoricu da je poslala SVOG SINA u Beč
-
Banjaluka3 dana ago
OPTUŽEN I DIREKTOR MEDICINSKE ŠKOLE! Sakrio dopis o putovanju u BEČ?
-
Politika3 dana ago
ORUŽANA POBUNA! BIVŠI SAVJETNIK ŽELJKE CVIJANOVIĆ: Karan je saizvršilac krivičnog djela sprečavanja SIPA-e u privođenju
-
Politika3 dana ago
VUKOVIĆ ŽESTOKO UDARIO NA ŠPIRIĆA: “Politička lešina zbog koje narod mrzi politiku”
-
Politika2 dana ago
CVIJANOVIĆ PORUČILA BEĆIROVIĆU! “Nisi nadležan”
-
Politika2 dana ago
DODIKOV ODGOVOR DENISU! “Srpska je napadnuta od KRETENA kao što je Bećirović”
-
Politika2 dana ago
KARAN UPOZORAVA! “Intervencija na Ustav BiH o statusu Distrikta Brčko automatski znači NEZAVISNOST SRPSKE”