Connect with us

Banjaluka

Savić-Banjac o vantjelesnoj oplodnji: Cilj Grada je da se parovima omogući neograničen broj pokušaja

Grad Banjaluka podržaće sve zahtjeve za sufinansiranje jednog pokušaja vantjelesne oplodnje, koji su ispunili uslove iz javnog poziva.

Tako će podršku Grada dobiti 40 validnih zahtjeva, za šta će iz budžeta biti izdvojeno 160.000 KM.

– Iako je prvobitno bilo planirano da se za ove namjene izdvoje sredstva u iznosu od 92.000KM, odlukom gradonačelnika odobrena su dodatna sredstva u iznosu od 68.000 KM – poručila je nedavno savjetnica gradonačelnika za kulturu i socijalnu politiku Mirna Savić – Banjac.

Ističe da je to i rekordna podrška koju je Grad izdvojio za ove namjene.

– Problem steriliteta je sve izraženiji i sve više parova ima poteškoće da se ostvare kao roditelji. Zbog toga sistemski moramo pratiti ovakve trendove i parovima koji se bore za potomstvo pružiti najbolju moguću podršku. Znamo da su procedure vantjelesne oplodnje, pored toga što su izazovne i za psihičko i fizičko zdravlje, veoma skupe – ističe Savić-Banjac.

Ističe da se, kada je ovaj problem u pitanju, treba ugladati na Srbiju.

– Naš cilj treba da bude da se, kao u Srbiji, omogući neograničen broj pokušaja za parove koji se bore sa sterilitetom. U skladu s tim, Grad Banjaluka je napravio značajan iskorak i omogućio velikom broju parova da pokušaju da se ostvare kao roditelji nakon neuspješnih pokušaja finansiranih od strane Fonda – navodi ona.

Banjaluka

„TROTOART“ Festival uličnih zabavljača i ove godine u Banjaluci (FOTO)

Festival uličnih zabavljača „Trotoart“ i ovog ljeta pretvoriće ulice Banjaluke u veliku pozornicu umjetnosti, muzike, plesa i kreativnosti. Peto izdanje festivala biće održano od 15. do 21. juna, a publiku očekuje sedam dana bogatog i raznovrsnog programa u kojem će učestvovati čak 420 domaćih umjetnika.

Kako je istakla Milada Šukalo, posebno je raduje činjenica da Festival iz godine u godinu okuplja sve veći broj domaćih umjetnika, koji „Trotoart“ prepoznaju kao prostor slobodnog izraza, susreta i zajedničkog stvaranja.

– Nakon uspješno provedenog javnog poziva, Projektni tim je sa velikom pažnjom pregledao sve prijave i zaista nas raduje što ćemo ove godine ugostiti čak 40 domaćih grupa i veliki broj individualnih umjetnika. Posebnu ljepotu festivala upravo i čine naši sugrađani – talentovani ljudi koji svojom energijom, muzikom, plesom i kreativnošću ulicama nešeg grada daju poseban duh. Vjerujemo da će i ovo izdanje „Trotoarta“ donijeti mnogo osmijeha, dobre atmosfere i nezaboravnih trenutaka za sve generacije – poručila je Šukalo.

Osim Gradskog tamburaškog orkestra kao suorganizatora, sugrađani i posjetioci imaće priliku da uživaju u nastupima Škola tambure „Branko Davidović“, Baba Djex Tribe (UG „Afrodizijak“), Ansambla „Banjalučki vez“, Ansambla „Lira“, Bachata Team -a, likovne sekcije KUD „Čajavec“, Dankan – teatar i plesni klub, Muzičkog ansambla „Instrumentići“, grupe KreArtivci, uličnog svirača Dragoslava Ramića, face paint umjetnice Branke Repac, Jelene Pucar i Mirjane Ilić, kao i Predškolske ustanove „Školica“ sa grupom „Čudna šuma“. Publici će se predstaviti i Goran Mušan sa performansom na bubnjevima, te umjetnica Ivana Šobić.

Za ovogodišnji „Trotoart“ selektovani su i Mješoviti hor „Pjetro Maskanji“, Mješoviti hor „Davorin Jenko“, Mješoviti hor „Banjalučki Krajani“, Hrvatsko pjevačko društvo „Nada“, Ivana Kozomara sa programom „Ivanče baštovanče“, Jasna Malbašić, SRU „La Tambora“, Zoran Aranut, gitaristi Manuel Jović i Mihajlo Ćejić, kao i Rock Liga Bend.

Tokom festivalske sedmice na ulicama grada nastupiće i grupa „Gusari“ iz Predškolske ustanove „Korak po korak“, članovi Rubik kluba sa prezentacijama i radionicama, Sister duo, Udruženje „Deveta dimenzija“ sa školom stripa, The Fandangos, Tijana Mihić, Udruženje „Djeca svjetlosti“, Udruženje građana „Bozon“ sa izložbama rukotvorina i kreativnim radionicama, Vivid Colors Band, Ansambl „Banjalučka svita“, Ženski kamerni hor „Iris“, Slobodan Kesić, kao i Fakultet lijepih umjetnosti.

Tokom sedam festivalskih dana, Banjaluka ponovo će postati centar ulične umjetnosti i kreativnog izraza, mjesto susreta umjetnika, građana i turista, te prostor u kojem će svaki kutak grada oživjeti kroz muziku, boje, pokret i pozitivnu energiju.

Nastavi čitati

Banjaluka

ZAVRŠENE PRIPREME! Sutra počinje program obilježavanja Spasovdana

Pridružite se programu obilježavanja krsne slave grada – Spasovdana, koji će započeti već sutra, 20. maja prazničnim bedenjem, prigodnom izložbom, te tradicionalnim kulturno-umjetničkim programom „U susret Spasovdanu“.

Naime, uoči Spasovdana, u srijedu 20. maja od 18.00 časova u porti Hrama Hrista Spasitelja biće održano praznično bdenje, a u istom periodu u Kući Milanovića biće otvorena izložba slikara Perice Ivanovića, sa motivima pravoslavnih manastira.

Od 20.00 časova u porti Hrama Hrista Spasitelja očekuje vas tradicionalni koncert SPD „Jedinstvo“ pod nazivom „U susret Spasovdanu – sloboda – tradicija“. Gost večeri biće arhimandrit g. Stefan (Vučković) iguman manastira Velika Remeta na Fruškoj gori, koji će održati prigodnu poučnu duhovnu besjedu.

U slučaju kiše program će biti održan u Banskom dvoru.

U duhu tradicije uz bogat kulturno-umjetnički program, Banja Luka će obilježiti krsnu slavu grada – Vaznesenje Gospodnje Spasovdan, u četvrtak, 21. maja.

Obilježavanje Spasovdana u četvrtak, 21.maja započeće u 9.00 časova služenjem Svete arhijerejske liturgije u Hramu Hrista Spasitelja, nakon čega će uslijediti tradicionalna Spasovdanska litija oko Hrama.

U duhu tradicije i običaja uz bogatu trpezu i prigodan program proslava slave grada biće nastavljena i u večernjim časovima odnosno od 18.30 časova na šetalištu pored Hrama. Iste večeri biće proglašeni i pobjednici ovogodišnjeg izbora za najbolju slavsku pogaču i rakiju.

Od 19.30 časova biće održano i guslarsko veče, koje će upriličiti Škola gusala „Sandić“.

Kompletan program pogledajte OVDJE.

Nastavi čitati

Banjaluka

SPASOVDAN U BANJALUCI Pogledajte program obilježavanja slave grada i Hrama Hrista Spasitelja (FOTO)

Pridružite se i uživajte u bogatom kulturno-umjetničkom programu, koji je pripremljen u okviru ovogodišnjeg obilježavanja slave grada i Hrama Hrista Spasitelja– Spasovdana.

Naime, uoči Spasovdana 20. maja od 18.00 časova u porti Hrama Hrista Spasitelja biće održano praznično bdenje, a u istom periodu u Kući Milanovića biće otvorena izložba slikara Perice Ivanovića, sa motivima pravoslavnih manastira.

Od 20.00 časova u porti Hrama Hrista Spasitelja očekuje vas tradicionalni koncert pod nazivom „U susret Spasovdanu – sloboda – tradicija“ kada će, pored organizatora SPD „Jedinstvo“ nastupiti i brojni gosti.

Obilježavanje Spasovdana u četvrtak, 21.maja započeće u 9.00 časova služenjem Svete arhijerejske liturgije u Hramu Hrista Spasitelja, nakon čega će uslijediti tradicionalna spasovdanska litija oko Hrama.

U duhu tradicije i običaja uz bogatu trpezu i prigodan program proslava slave grada biće nastavljena i u večernjim časovima odnosno od 18.30 časova na šetalištu pored Hrama. Iste večeri biće proglašeni i pobjednici ovogodišnjeg izbora za najbolju slavsku pogaču i rakiju.

Kao i do sada trećeg dana slave grada u petak, 30. maja u 19.00 časova biće održano guslarsko veče, koje će upriličiti Škola gusala „Sandić“.

Kompletan program pogledajte u nastavku.

Nastavi čitati

Aktuelno