Connect with us

Hronika

STRAHOTA! Dječaci od 10 i 12 godina NASMRT PRETUKLI DJEDA, pa nastavili da divljaju PO GRADU

To je potvrdio Todorov rođak Dušan Jovanov koga su, kako kaže, kontaktirali iz Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu kako bi dobavili dodatnu dokumentaciju radi procesuiranja maloletnih delinkvenata.
– Pozvali su me iz Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu i tražili su da im dostavim Todorovu otpusnu listu sa Neurohirurgije u Novom Sadu gdje je završio nakon prebijanja kao i izvještaj sa obdukcije. Kada sam ih pitao za šta im to treba rekli su mi da su dječaci koji su ubili našeg Tošu ponovo počinili niz krivičnih djela. Džaba im sva ta dokumentacija. Ja stvarno ne znam kako će se naša država izboriti sa njima jer su krivično neodgovorni – priča Jovanov uz napomenu da se nada da će za nesreću koja je zadesila Tošu i njegovu porodicu konačno neko nekada odgovarati.

Jovanov je izrazio nadu da će tužilac Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu naći način da dvojicu maloletnih kriminalaca smjesti u neku ustanovu gdje neće moći nikome ništa da urade.

O čitavom slučaju obavješten je i Centar za socijalni rad, a protiv majke dječaka podneta je krivična prijava zbog sumnje da je počinila krivično djelo zapuštanje i zlostavljanje maloljetnog lica. Protiv majke je, prema saznanjima, još u julu podnijeta krivična prijava i protiv nje se vodi postupak, a ne isključuje se mogućnost da joj se oduzmu roditeljska prava.

Dječaci su ostali na slobodi nakon teškog krivičnog djela koje su počinili u Tovariševu, za koje nisu krivično odgovorni jer su maloljetnici. Od tada su identifikovani kao počinioci 32 krivična djela.

– Krali su sve i svuda. Najviše na Detelinari i oko Bulevara oslobođenja. Mesare, prodavnice, restorane, cvjećare, mjenjačnice, pa čak i salon za pse su opljačkali. Nema gdje nisu provaljivali, a ukrali bi sve što su smatrali da mogu da unovče. Osim novca krali su cigarete, mobilne telefone, pića i razne druge stvari, a policija je i ranije podnosila prijave – nezvanično se saznaje

Sada se terete za sedamnaest teških krađa, devet pokušaja ovih krivičnih djela, pet krađa i jedno krivično djelo razbojništvo.

Tri meseca nakon napada na 75-godišnjeg Todora Šunjku, kada je od batina i preminuo iz Višeg javnog tužilaštva u Novom Sadu rečeno je da je “postupak još uvjek u toku i u fazi je prikupljanje potrebnih obavještenja”.

– Pošto je izvršilac dete jer nema navršenih 14 godina života, čak i da se utvrdi da je izvršeno krivično djelo biće donijeto rješenje o odbacivanju krivične prijave, jer se prema djeci ne može voditi krivični postupak ali će se o tome obavjestiti nadležni organ starateljstva radi preduzimanja mjera iz njihove nadležnosti prema djetetu i njegovim roditeljima – rekli su u novosadskom Višem javnom tužilaštvu.

Hronika

NAJEZDA ZMIJA U SRPSKOJ! Devet ljudi već ugrizle otrovnice!

Na području grada Zvornika u proteklih šest mjeseci evidentirano je devet ujeda zmija, što je znatno više u odnosu na prethodne godine, saopšteno je danas iz Gradske uprave.

Nabavka seruma protiv zmijskog otrova otežana je i Institut za javno zdravstvo Republike Srpske ulaže maksimalne napore kako bi obezbijedio dodatne količine seruma protiv zmijskog otrova usljed povećanih potreba na terenu, navodi se u saopštenju.

Povodom povećanja broja zmijskih ujeda u odnosu na protekle godine, Gradska uprava, Bolnica i Institut za javno zdravstvo Republike Srpske apeluju da stanovništvo Zvornika i okoline bude dodatno oprezno pri boravku na otvorenom.

Nastavi čitati

Hronika

VELIKI SLUČAJ KORUPCIJE: Sud BiH zaprimio optužnicu protiv bivših funkcionera Suda i OBA-e

Sud BiH je saopštio da je juče, 1. jula, zaprimio optužnicu Tužilaštva BiH protiv Ranka Debevca, bivšeg predsjednika Suda BiH, Osmana Mehmedagića, bivšeg direktora Obavještajno-bezbjednosno agencije (OBA), i Milisava Pijuka.

Ranko Debevec se sumnjiči za višestruke prekršaje, uključujući zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, krivotvorenje službene isprave, primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem, neovlašteno prisluškivanje i zvučno ili optičko snimanje, te za krivično djelo iz člana 29. Zakona o ravnopravnosti polova BiH i lažno predstavljanje.

Osman Mehmedagić je optužen za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja i krivotvorenje službene isprave.

Milisav Pijuk se sumnjiči za neovlašteno prisluškivanje i zvučno ili optičko snimanje, kao i za krivično djelo iz Zakona o ravnopravnosti polova BiH i lažno predstavljanje.

Iz Suda BiH poručuju da će odluka o zaprimljenoj optužnici biti donesena u zakonom propisanom roku, o čemu će javnost biti blagovremeno obaviještena.

Nastavi čitati

Hronika

I TO KOD NAS MOŽE! Poreskom inspektoru umanjena kazna za primanje mita

Vrhovni sud Republike Srpske djelimično je uvažio žalbu bivšeg poreskog inspektora Nemanje Barovića te mu za pola godine umanjio ranije izrečenu kaznu za primanje mita, dok je njegovom kolegi Mihajlu Ristiću potvrđena prvostepena presuda.

Tako je Barović pravosnažno osuđen na tri godine zatvora i 6.000 maraka novčane kazne, a Ristić na dvije godine i 3.000 KM kazne zbog primanja mita. Barović je prvostepenom presudom banjalučkog Okružnog suda bio osuđen na tri i po godine zatvora.

Sekretar Vrhovnog suda RS Jelena Despotović potvrdila je da je djelimično uvažena žalba Barovića, a kao neosnovana odbijena žalba Ristića.

Pojasnila je da je Baroviću izmijenjena kazna koja se odnosi na drugu tačku optužnice te mu je potom izrečena jedinstvena kazna od tri godine. Kazala je da je u ostalom dijelu presuda potvrđena.

Barović i Ristić krivična djela su počinili kao inspektori Područne jedinice Poreske uprave u Prijedoru.

Barović je osuđen za dvije od četiri tačke optužnice, a Ristić za jedno uzimanje mita.

Prema presudi Barović je osuđen jer je uzeo 5.000 KM mita od Momira Lajšića da bi mu sredio da ne dobije krivičnu prijavu i da plati 30.000 umjesto 120.000 maraka za poreske obaveze.

Osuđen je i da je zajedno sa Ristićem uzeo mito od vlasnika prodavnice “Nina” Marinka Bilbije za “sređivanje” uočenih nepravilnosti. Navodi se da su oni za te usluge dobili po 100 KM.

Bilbija je ranije, na osnovu priznanja krivice, za davanje mita osuđen na novčanu kaznu od 500 KM.

Barović je usljed nedostatka dokaza oslobođen optužbi da je od vlasnika i poslovođe u firmi “ND Pile prom” Nemanje Šarengaće uzeo 5.000 evra i 250 KM kako bi izbjegao da obavi svoj posao i izvrši provjere te da mu je zatim tražio još 500 KM za ubrzavanje procedure preregistracije računa.

Presudom je od Barovića oduzeto 5.000 KM nelegalno stečene imovinske koristi kao i 100 KM. Od Ristića je oduzeto 100 KM, a oba su obavezani da plate sudske troškove.

Optuženi inspektori uhapšeni su u akciji “Svodna”, kada je u Barovićevoj garaži pronađeno 21.400 evra skrivenih u knjizi “Etički kodeks za profesionalne računovođe”.

Nastavi čitati

Aktuelno