Društvo
Komarica otvoreno: HDZ i HNS ne zanimaju Hrvati u Republici Srpskoj! (VIDEO)

„Majko moja, šta je sada ovo? Kome ja pripadam?
Ne pripadam RS, ne pripadam Mostaru, ne pripadam Banja Luci, ne pripadam Federaciji BiH, ne pripadam Sarajevu, ne pripadam Čoviću, HDZ- u, HNS (Hrvatski narodni savez, op.a). Tugo moja“, govorio je nekada banjalučki biskup Franjo Komarica.
Čovjek i biskup koji je sav rat i poratni period proveo u svom gradu, obavljajući svoju dužnost, među svojim sugrađanima i svojom katoličkom kongregacijom. Najmlađi pomoćni biskup, kojeg je tada, davne 1985. godine lično imenovao Papa Pavao II.
„Ako rukovodstvo Hrvatskog narodnog sabora kaže: nas ne interesuju Hrvati u Banja Luci, nas ne interesuju Hrvati u Posavini, nas ne interesuju Hrvati u Republici Srpskoj, Srednjoj Bosni… Mi nemamo tamo šta tražiti, toga je tako malo- to je strašna rečenica, strašna konstatacija. Oni su sebe omeđili do Kupreških vrata i imaju prava na to. Ali, nemoj zastupati onda mene, ako ti već nije uopće stalo do nas“, ponavljao je biskup Komarica, kandidat za Nobelovu nagradu za mir u intervjuu za federalne medije, naslanjajući bespomoćno glavu na ruku dodajući neprestano „Tugo moja“.
Čovjek i biskup banjalučki, koji je biskup postao 1989. godine, kada je na području biskupije Banja Luka živjelo 200 hiljada Hrvata, dočekao je kraj rata u izolaciji. Kada im se broj sveo na 15 hiljada u biskupiji. U nemogućnosti da i komunicira s njima. Zatočen u sopstvenom domu.
I ko od prvaka u Hrvata, koje je Komarica bespoštedno i kudio i molio za pomoć povratnicima ima šta da kaže?
„Ako nam je Bog dao pravo da živimo u Banja Luci, Kaknju, Varešu, Zenici, Sarajevu… Onda koji je to ovozemaljski Bog kojem se ja moram više klanjati, osim Boga u kojeg ja vjerujem? Bio to pravoslavac, musliman, katolik, svi se mi molimo istom Bogu! I onda se klanjamo ovdje malim zemaljskim bogovima! Nedopustivo je to u Božijim očima, tugo moja….“, završio je svoju emotivnu ispovijest biskup Komarica.
Pokušavajući da pojasni u kojem se stanju nalaze, ne samo katolici, već svi vjernici koji se slučajno ne nalaze u „pravom dijelu“ Bosne i Hercegovine, zaviseći od nečije milosti. Milosti pripadnika svoje nacije i svoje vjere.
Čovjek koji je 1996. godine objavio knjigu „U obrani obespravljenih: izbor iz dokumenata banjalučkog biskupa i biskupskog ordinarijata Banja Luka tijekom ratnih godina 1991. do 1995“, vrlo dobro zna šta priča.
U Republici Srpskoj, prema posljednjem popisu stanovništva, živi 2, 4 posto Hrvats, u odnosu na 20, 66 posto u Federaciji BiH. Zanemariv broj koliko i statistička greška u izbornom procesu. Plus, minus 3%.
Kome se obratiti i kome „moliti“? Nacionalne stranke i stranke sa hrvatskim nacionalnim predznakom što u Sarajevu, što u Mostaru, kao i do sada, gledaju samo broj glasača. U najboljem slučaju, ako zanemarimo iseljenja i masovne migracije poslije popisa, to je 29, 5 hiljada Hrvata, katolika u Republici Srpskoj. Sve skupa, jedna omanja opština u BiH.
I dok nas potresaju afere „malih kuća i malih ovozemaljskih bogova“, koji se bahate uz nacionalni predznak i sa ponosnim predznakom nečega što nisu sami ni stvorili, već rođenjem dobili, pred kim da zavapi biskup Komarica ili prosječan Hrvat, katolik u RS, kojeg je „odbacio“ i Hrvatski narodni sabor?
Da ide Draganu Čoviću, Davoru Čordašu, Josipu Jerkoviću? Prva dvojica i ne žive u RS, drugi „svrati“ da bude potpredsjednik RS u ime hrvatskog naroda.
Dok kalkulišu oko izbornih lista, predizbornih i postizbornih koalicija, raspravljaju ko je „legitimni“ Hrvat, ko nije, koga kako oblatiti, čiji „sporni snimak“ pustiti vjernicima… Prezauzeti su da se brinu pravima običnog čovjeka, bio on Hrvat i katolik ili nešto sasvim drugo.
Nađa Diklić
Društvo
MALO PROMJENE Danas sunčano i do 37 stepeni, pljuskovi i grmljavina ponegdje, stiže razvedravanje popodne!

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH danas će biti sunčano uz malu do umjerenu oblačnost, a na sjeveru se u prvom dijelu dana očekuju padavine.
Ponegdje će biti jači pljuskovi sa grmljavinom, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Poslije podne se na sjeveru očekuje prestanak padavina uz razvedravanje, dok će se od jugozapada ka istoku javiti lokalni razvoji oblačnosti koji će ponegdje donijeti kišu i pljuskove praćene grmljavinom.
Јutarnja temperatura vazduha od 13 u višim predjelima i na istoku do 23 na jugu, a dnevna od 30 na sjeveru do 37 na jugoistoku, u višim predjelima u Krajini od 25 stepeni Celzijusovih.
Duvaće slab do umjeren vjetar, povremeno pojačan, uglavnom sjevernih smjerova, u Hercegovini južnih.
U Republici Srpskoj i FBiH preovladava sunčano vrijeme uz malu oblačnost, podaci su Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Društvo
NA TRPEZAMA PILETINA SUMNJIVOG PORIJEKLA! U BiH se prodaje odmrznuti turski file nepoznate starosti!

U BiH se uvozi smrznuti pileći file iz Turske, kojem je starost nepoznata i koji se nezakonito stavlja u promet, nakon što se odmrzava i koristi u prodaji kao svježi proizvod u prodavnicam, restoranima i roštiljnicama.
Upozoravaju na ovo iz Koordinacionog odobra živinara/peradara BiH.
-Proizvođači živinarskih/peradarskih proizvoda traže da se onemogući stavljanje u promet odmrznutog filea i da se propišu drastične kazne radi narušavanja zdravlja potrošača. Posebno djece, te odraslih osoba – navodi se u saopštenju.
Naime, najveće firme u oblasti živinarske/peradarske proizvodnje i proizvodnje hrane za životinje, koje pokrivaju 90% proizvodnje sektora BiH, ukazali na probleme sa kojim se konstantno susreću. Poskupljenje energenata, sirovina i repromaterijala, velika opterećenja od strane države, problemi radne snage i uvoza živinarskih/peradarskih proizvoda drastino se odražavaju na proizvodnju.
-Konstantan uvoz piletine sumnjivog kvaliteta pored domacih proizvodnih kapaciteta poznatih po kvalitetu piletine i sa dozvolom za izvoz na trzište zemalja EU, a koji mogu zadovoljiti potrebe domaćeg tržišta, je problem za proizvođače – poručuju iz Koordinacionog odobra živinara/peradara BiH.
Srpskainfo
Društvo
NOVI UDAR NA DŽEPOVE RODITELJA! Cijene udžbenika u Srpskoj veće za pet odsto

Uoči početka nove školske godine roditelje osnovaca u Srpskoj dočekaće nimalo prijatno iznenađenje, kompleti udžbenika za školsku 2025/2026. godinu u prosjeku će biti skuplji za pet odsto u odnosu na lani, a ove korekcije uz rast cijena ostalih potrepština neophodnih za đake zasigurno će predstavljati veliki udar na kućne budžete.
Da će doći do promjene cjenovnika za “Glas” su potvrdili u Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva, navodeći da su na taj korak primorani zbog porasta cijene udžbenika.
– Za školsku 2025/2026. godinu došlo je do usklađivanja cijena sa cijenom koštanja udžbenika, a to podrazumijeva cijenu materijala od kojih se udžbenici izrađuju, cijenu štampe, autorska prava i druge pojedinosti koje ulaze u cijenu koštanja. Uzimajući u obzir sve navedeno, kod nekih udžbenika je došlo do povećanja, a kod nekih do pada maloprodajne cijene. Povećanje nije išlo linearno, već isključivo prema troškovima proizvodnje i nabavke. U prosjeku cijena kompleta udžbenika povećana je za pet odsto. Ovdje isključivo govorimo o udžbenicima koji su u našem izdanju – pojasnili su iz Zavoda i dodali da još nisu dobili cijene udžbenika za pojedine strane jezike kao i udžbenika namijenjenih djeci koja izučavaju nacionalnu grupu predmeta po nekom od NPP-a kantona, a za koje Vlada Srpske nabavlja knjige, jer traje tenderska procedura.
Poredeći sa prethodnom godinom u Zavodu navode da je povećanje cijene kompleta išlo od četiri KM, koliko je poskupio komplet udžbenika za šesti razred pa do 21,50 KM za peti razred, navodeći činjenicu da od ove školske godine imaju udžbenik za nastavni predmet digitalni svijet, koji do sada nije postojao.
– Cijena kompleta udžbenika za peti razred je 166,50 KM i data je sa dvorazrednim udžbenicima – Muzičkom kulturom četiri i pet i Atlasom nijemih karata četiri i pet. Bez ova dva udžbenika cijena iznosi 146,50 KM. Takođe, cijene kompleta za šesti razred iskazane su sa drugim stranim jezikom, njemačkim, čiji smo mi izdavač, baš kao i za sedmi, osmi i deveti razred, s tim da u ta tri kompleta nije uračunat Školski geografski atlas, koji učenici kupuju najčešće u šestom razredu i traje do kraja osnovnoškolskog obrazovanja – pojasnili su u Zavodu.
Dodaju da pripremu i štampu udžbenika privodi kraju te da se nadaju da će u prvoj sedmici avgusta u knjižarama imati sve knjige, uključujući i nove odobrene.
– U našim knjižarama ovih dana nije zabilježena veća potražnja za udžbenicima. Kako je jul mjesec godišnjih odmora i kako većina roditelja zna da još traje štampa, veću potražnju očekujemo od narednog mjeseca, a gužve u posljednjoj sedmici avgusta i prvoj sedmici septembra. Sve knjižare će imati dovoljne količine udžbenika i za osnovnu i za srednju školu – kazali su u Zavodu.
I ove godine, baš kao i prethodnih, Zavod je roditeljima ponudio mogućnost kupovine udžbenika i školskog pribora na rate.
– To su aktivnosti koje sprovodimo desetak godina. Na taj način želimo roditelje rasteretiti većeg udara na kućni budžet u septembru, kada je, pored udžbenika i školskog pribora, potrebno zadovoljiti i sve druge potrebe koje nastaju polaskom djeteta u školu, odnosno spremanjem školaraca za novu školsku godinu – rekli su u Zavodu.
Predsjednica dobojskog udruženja građana “ToPeeR” Snežana Šešlija za “Glas” kaže da je neprijatno iznenađena odlukom o poskupljenju udžbenika, navodeći da ne vidi potrebu za takvim potezom.
– Ovo poskupljenje će zasigurno biti još jedan udarac za većinu roditelja u Srpskoj. Veoma mali broj lokalnih zajednica dijeli besplatno udžbenike i to ne svim učenicima, rijetko su obuhvaćene sve kategorije djece, tako da je ovo neprijatno iznenađenje, jer nije dovoljno samo kupiti knjige. Školarcima se mora obezbijediti i pribor, rančevi, odjeća, obuća, što roditeljima odnosi daleko više novca. Obrazovanje ne smije biti luksuz, a ovako to ispada – kategorična je Šešlija.
Vlada Srpske već godinama obezbjeđuje besplatne udžbenike za osnovce od prvog do četvrtog razreda te za pojedine kategorije učenika, poput pobjednika republičkog takmičenja ili za socijalno osjetljive kategorije, a prošle godine ovom odlukom bilo je obuhvaćeno 43.870 đaka, odnosno 53 odsto ukupnog broja učenika. Pojedine lokalne zajednice, poput Banjaluke, obezbjeđuju besplatne udžbenike za sve osnovce od petog do devetog razreda.
Cijene kompleta udžbenika za školsku 2025/2026. godinu
RAZRED CIJENA (u KM)
prvi 27
drugi 133
treći 144
četvrti 151,50
peti 166,50
šesti 237
sedmi 252
osmi 271
deveti 261
SREDNjE ŠKOLE
U Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva RS napomenuli su da su cijene udžbenika za srednju školu mahom ostale na prošlogodišnjem nivou.
– Samo kod pojedinih udžbenika je došlo do povećanja cijene i tu je bilo neminovno da dođe do korekcije, to jest povećanja maloprodajne cijene. Naglašavamo da od ove godine prvi put imamo udžbenike za određene predmete u strukama zdravstvo, saobraćaj i ekonomija, pravo i trgovina te se nadamo da ćemo ovim olakšati savladavanje sadržaja i doprinijeti kvalitetu nastavnog procesa – rekli su u Zavodu, prenosi Glas Srpske.
-
Zdravlje4 sata ago
JELO KOJEM ĆETE SE VRAĆATI! Recept za carsku pitu koja je fantastična za doručak
-
Svijet3 dana ago
INCIDENT U TRAVNIKU: “Mudžahedini” pozvali na obračun s Hrvatima
-
Politika3 dana ago
BORENOVIĆ: Sanja Vulić više nije mjera za glupost, sad postaje mjera za LAŽ! OTIMAČINA 120 MILIONA KM MORA NA SUD!
-
Banjaluka3 dana ago
DAMJAN VRAČAR predgrupa Ceci Ražnatović na SPEKTAKLU NA KASTELU!
-
Banjaluka3 dana ago
STANIVUKOVIĆ U PAVLOVCU: Nova svetinja uzdiže duh i identitet našeg naroda
-
Politika2 dana ago
BIVŠI SUDIJA O PROCESU PROTIV DODIKA: Šmitov novi zakon omogućiće oslobađajuću presudu
-
Banjaluka23 sata ago
TREĆI PUT ISTA PRIČA! “Akvana” ne može da preživi bez pomoći, Skupština okreće leđa!
-
Hronika2 dana ago
STRAHOTA U PRNJAVORU! Brat nožem usmrtio rođenog brata!