Zanimljivosti
ĐAK KOPAO KROMPIR, pa iskopao egipatsku skulpturu STARU 4.000 godina
Učenik iz Škotske kažnjen je da na njivi iskopava krompire, ali dok je izvlačio povrće iz zemlje nabasao je na nešto mnogo vrijednije – oko 4.000 godina staru egipatsku skulpturu.
Ovo „remek-djelo egipatske umjetnosti“ bilo je prvo od 18 artefakata otkrivenih na imanju Melvilove kuće u Fajfu tokom godina, a istraživači su tek sada uspjeli da shvate kako je ova značajna kolekcija Nacionalnog muzeja Škotske uopšte stigla do Ostrva, piše LajvSajns.
Svi predmeti otkriveni su na imanju Melvilove kuće, sagrađene 1697. po naređenju prvog erla od Melvila. Tokom Drugog svjetskog rata na ovom imanju bio je smještaj za vojnike, a nakon toga je postala škola.
Privatna škola na imanju
– Tokom 1952. Melvilova kuća postala je privatna škola Dalhausi Kasl. Te godine, dečak koji je za kaznu bio prinuđen da iskopava krompir na njivi, iskopao je statuu od crvenog peščara iz vremena 12. dinastije Starog Egipta, za koju je prvobitno mislio da je krompir. Nju je preuzeo Muzej – navodi se na sajtu Muzeja i nastavlja:
– Tokom 1966. egipatska bronzana statueta Apisa pronađena je kada je dečak tokom preskakanja kozlića sleteo na statuetu, koja je izvirila iz zemlje. Nastavnik koji je držao čak, inače isti dječak koji je 14 godina ranije iskopao statuu, odmah je odnio u Muzej na identifikaciju.
– Tokom 1984. dr Elizabet Goring bila je novi kustos Nacionalnog muzeja Škotske kada je grupa tinejdžera donela predmet na identifikaciju. Bronzanu figuricu muškarca, takođe iz doba Starog Egipta, otkrilo je dečak koristeći detektor metara, u vreme kada je ova škola već postala državna – objašnjava se na sajtu Muzeja.
Svima je bilo jasno da su tri predmeta povezana, ali niko nije shvatao kako su egipatski predmeti završili u Britaniji. Kasnije je otkriveno još njih, poput figurice Izide sa sinom Horusom do Horusovog oka.
– Iskopavanja i istraživanja predmeta iz Melvilove kuće bila su najneobičniji projekat moje arheološke karijere i oduševljena sam što ću otkriti priču do kraja. Otkriće drevnih egipatskih predmeta u Fajfu je potpuno neočekivano, pa naknadna istraživanja porekla donela su neverovatnu priču, ali u kojoj i dalje ima misterija koje možda nikad nećemo rešiti – rekla je dr Goring.
Nasljednik imanja u Egiptu
Jedan od mogućih odgovora na pitanja o poreklu predmeta je da ih je Aleksander Lesli-Melvil, lord Balgoni, (1831-1857), nasljednik imanja, donio kada je posjetio Egipat 1856. sa svoje dve sestre. Tu zemlju je posjetio po nalogu ljekara, kako bi se oporavio od bolesti koju je dobio tokom Krimskog rata, ali mu se zdravlje dodatno pogoršalo, pa je umro godinu dana kasnije od tuberkuloze.
To je bilo vrijeme kada su prodavci po Egiptu na veliko nudili razne artefakte, pa moguće da su ih oni tad kupili.
– Ovo je fascinantna kolekcija, koju još značajnijom čini upravo misterija porekla. Otkriće egipatskih artefakata zakopanih u Škotskoj više od 100 godina daje dokaze o nivou trgovine antikvitetima u 19. vijeku – rekla je dr Margaret Mejtland, glavni kustos zbirke antičkog Sredozemlja u Nacionalnom muzeju Škotske.
Riječ je o jedinim drevnim egipatskim predmetima otkrivenim u Škotskoj.
Zanimljivosti
PRED NAMA TRI MOĆNA PRAZNIKA! Želja zaželjena na KRSTOVDAN jača od svega!
Pred nama su tri veoma velika i moćna praznika u januaru: Krstovdan, Bogojavljenje i Sveti Jovan.
Iako je u crkvenom kalendaru obilježen sa crnim slovom, Krstovdan se poštuje i praznuje veoma pobožno, sa strogim postom koji podrazumijeva suvu hranu i vodu, ali i sa iskrenom molitvom.
Ovim rigoroznim postom na vodi i hljebu, tijelo se priprema za ispijanje bogojavljenske vodite koja se uzima u hramu, sutradan na Bogojavljenje.
Noć između Krstovdana i Bogojavljenja smatra se najmagičnijom od svih. Hrišćani vjeruju da se upravo ove noći nebo otvara, a Bog sluša naše molitve. Stoga budite pažljivi šta tražite i na koji način to radite.
Dobro razmislite koliko vam je važno to što tražite, a onda sa punom vjerom, u ponoć, podignite glavu ka nebu i u sebi izgovorite svoju želju.
Postoji jedno pravilo koje kaže da prije nego što zaželite želju treba da sebi postavite jedno pitanje: Da li će mi ova želja biti važna za pet godina? Ako je odgovor DA, onda je izgovorite baš ove noći.
Zanimljivosti
VJEROVALI ILI NE Naplaćuju picu 120 EVRA da bi odvratili kupce da je naručuju!
Picerija “Lupa” u Norviču u Engleskoj naplaćuje havajsku picu sa šunkom i ananasom oko 120 evra (100 funti) sa ciljem da odvrati kupce da naruče tu vrstu pice.
Vlasnici i osoblje picerije “Lupa” protive se pravljenju pice sa ananasom, tako da su u meniju naveli: “Da, možete je dobiti za 100 funti. Naručite i šampanjac! Samo naprijed, čudovište!”, prenio je Gardijan.
“Apsolutno mrzim ananas na pici”, rekao je suvlasnik picerije Frensis Vulf, prenosi Tanjug.
Glavni kuvar Kvin Đanoran rekao je da bi radije stavio jagodu na picu nego ananas.
YouGov je sproveo anketu 2017. godine prema kojoj je 84 odsto Britanaca reklo da voli picu, 82 odsto da voli ananas, a 53 odsto njih navelo je da voli ananas na pici.
Oko 41 odsto Britanaca reklo je da ne voli ananas na pici.
Pronalazak havajske pice obično se pripisuje Semu Panopulosu koji je emigrirao iz Grčke u Kanadu 1954. godine kada je imao 20 godina i sa svoja dva brata držao nekoliko restorana u Ontariju.
Panopulos je počeo da dodaje ananas u pice 1960-ih, ubrzo nakon što su se Havaji pridružili SAD 1959. godine.
Rekao je da je picu nazvao “havajskom” po brendu konzerviranog ananasa koji je koristio.
Zanimljivosti
DUBAI ČOKOLADA ZAVRŠILA I NA SUDU! Jedina prava je ona koja se pravi u Dubaiju
Dubai čokolada je samo ona koja se pravi u Dubaiju, presudio je regionalni njemački sud u Kelnu u procesu protiv lanca supermarketa Aldi.
Sud je odredio da Aldi više ne može da kupcima nudi svoj produkt proizveden u Turskoj, a koji naziva Dubai čokoladom, prenosi Tagesšau.
Aldi tvrdi da je na poleđini proizvoda istaknuto da on potiče iz Turske, ali sud nije prihvatio ovu argumentaciju zbog toga što naziv produkta “Alyan Dubai Handmade Chocolate” može da zbuni potrošače i navede ih na zaključak da je čokolada proizvedena u Dubaiju.
Tužbu je podnio uvoznik konditorskih proizvoda Andreas Vilmers koji u Njemačkoj prodaje čokoladu marke Feks proizvedenu u Dubaiju.
Vilmers je u decembru pokrenuo slične tužbe protiv lanca supermarketa Lidl i švajcarskog proizvođača konditorskih proizvoda Lindt koje su još uvijek u toku.
Lindt se brani tvrdnjom da se termin “Dubai čokolada” odnosi na određeni tip proizvoda, a ne na čokoladu koja potiče iz najvećeg grada u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Dubai čokolada je postala veoma popularna zahvaljujući društvenim mrežama Instagram i Tiktok, a u predprodaji je njena cijena ponekad dostigla i stotine evra.
Cijena za 100 grama Dubai čokolade u prodaji može da dostigne i 20 evra, prenosi Tanjug.
-
Hronika3 dana ago
DA LI JE DELA UBIJEN ZBOG VRANJEŠA? Kako je bivši fudbaler upetljan u mafijaški obračun
-
Hronika3 dana ago
TUŽILAŠTVO SE OGLASILO O UBISTVU KOSTIĆA! Više uhapšenih, za jednim licem se traga
-
Banjaluka3 dana ago
NAKON TRAGIČNOG DOGAĐAJA! Oglasili se iz restorana “Stara Ada”
-
Hronika3 dana ago
SAOBRAĆAJNA NESREĆA KOD BANJALUKE! Automobil sletio u rijeku Vrbanju
-
Svijet1 dan ago
ODMOR SE PRETVORIO O PAKAO! U Italiji poginuli skijaši: Lavina ih vukla stotinama metara
-
Politika2 dana ago
Dodik o proslavi koja smeta POLITIČKOM SARAJEVU “Deveti januar nismo mi izabrali, on je izabrao nas”
-
Hronika3 dana ago
KOD “STARE ADE” DEŽURA POLICIJA, potraga za ubicom Dejana Kostića
-
Hronika2 dana ago
UBISTVO O KOM BRUJI BANJALUKA! Šta je do sada poznato o ubistvu Dele