Connect with us

Društvo

UNIŠTAVANJE POTKOZARSKIH SELA! Bistrica plaća cijenu ZBOG PRIVATNIH INTERESA, na redu i rudnik na “BUKOVOJ KOSI”

Raskopavanje rudnika u selu Bistrica kod Prijedora za manje od godinu dana nepovratno je uništilo veliku površinu do tada nedirnute prirode i odavno je izašlo iz okvira koncesione naknade, tvrde mještani ovog sela. Ipak to je samo početak jer rude u Bistrici ima relativno malo, pravi cilj onih kojima zdravlje građana ne znači ama baš ništa je Bukova Kosa gdje se planira kopanje rude dok se problem sumpornih isparenja koja će se spuštati direktno na Prijedor zanemaruje. Takođe ovaj poduhvat “rudara” iz političkih redova zahtijevaće i izmještanje puta Prijedor-Kozarska Dubica.

Oni tvrde da je teslićka kompanija “Drvo-export” u vlasništvu SNSD-ovog odbornika Srđana Klječanina Rufija kopanjem lignita u njihovom selu uništila okolne njive i nepovratno upropastila seosku prirodu koja je trebala da postane dio zaštićenog parka prirode na Kozari.

U videu jednog od najglasnijih mještana Bistrice Zorana Ninića mogu se vidjeti razmjere katastrofe koju je jedna privatna firma bliska vlasti napravila bez ikakve dozvole.

Na samo stotinjak metara od prvih kuća iskopani su ogromni krateri da bi se došlo do lignita, a kao posljedica nekontrolisanog širenja, nastali su odroni obradivog zemljišta, pucanje i raspadanje šumskog tla.

Mještani pričaju da se svaki dan pomjera ivica iskopanog za oko metar i ruši njihove njive i šume.

“To što bager nije ušao u njivu, ne znači da je nije potkopao i da vam zemlja nije nestala. Kompletna njiva od četiri dunuma, čiji je vlasnik u inostranstvu, nestala je zbog potkopavanja i odrona. Pitanje je šta će biti za nekoliko godina, ako su ovaj teren ovoliko uništili od proljetos“, kaže on i dodaje da je pitanje je dana kada će se otvoriti novi odron i nastati još jedna provalija.

Ninić se sa nekoliko stotina mještana sela od marta ove godine bori za zaustavljanje nezakonitog iskopavanja lignita u Bistrici. Uprkos brojnim protestima, zatvaranjima prolaza za kamione pa i sjednici Skupštine Grada Prijedora na kojoj je jednoglasno odlučeno da se svi radovi obustave, prevladao je interes privatnika koji, u to vrijeme, nije imao dozvolu za rad.

“Koliko vidim za njih nema granice. Mi nemamo drugi način nego da se fizički branimo“, kaže jedna mještanka.

Rufijevi bageri u Bistricu su stigli u martu i do kraja ljeta raskopavali su po selu bez ikakve dozvole i uprkos vapajima mještana da se radovi zaustave. Ministarstvo energetike i rudarstva RS je žmirilo na njihove zahtjeve, a republičke i lokalne inspekcije se nisu previše miješale u svoj posao, pa za ovo nezakonito kopanje na privatnoj zemlji niko nije platio ni marku kazne.

Rudnik je naknadne dozvole dobio prije dva mjeseca, kada je resorno ministarstvo najednom progledalo i Rufijevoj firmi dalo sve potrebne dozvole. Do tada su bageri uništili ogromnu površinu i značajno ugrozili okolna zemljišta koja nisu obuhvaćena naknadnom koncesijom.

Prema riječima mještana, ugalj koji se kopa na ovom mjestu, iz Bistrice odlazi direktno u Termoelektranu „Nikola Tesla A“ u Obrenovcu.

Mještani tvrde da od svoje borbe neće odustati i da će braniti svoje selo i dalje. Kažu da su potpuno razočarani u državu i njene predstavnike koji je interes privatnika stavio ispred svojih građana.

“Za nas, raskopavanje rudnika lignita u našem selu je mjesto gdje je pokazano da ne postoji ustavnopravni poredak Republike Srpske. Ovdje se protivzakonito uništavaju prirodna bogatstava i krše ljudska prava. Očigledno je da granica ne postoji, barem ona koja se odnosi na ljudsku pohlepu, bezobzirnost, zloupotrebu položaja i svega onoga što karakteriše savremenu ljudsku civilizaciju“, kaže Ninić.

On kaže da se privatna imovina bezočno potkopava i obrušava, a da se svi oni opravdano pitanju da li za njih uopšte postoji pravo privatne imovine.

“Ovdje u Bistrici uopšte ne. Za našu borbu je izostala podrška vlasti i zaštite građana, počevši od mjesne zajednice preko gradske vlasti, inspekcija i resornog Ministarstva energetike. premijera, predsjednika. Pitamo se da li se ikome oglasio alarm da nešto preduzme ili će ovo biti i ostati naša velika sramota“, kaže Ninić.

(Capital)

Društvo

JAKO NEVRIJEME ZAHVATILO NOVI GRAD: Ogromna šteta u naselju Ravnice

U naselju Ravnice, kod Novog Grada, nevrijeme je pričinilo ogromnu štetu na stambenim i pomoćnim objektima, usjevima i putevima.

Pogođena su i sela Vodičevo i Dobrljin, a dio opštine ostao je i bez struje.

Vjetar je skinuo crijep sa više stambenih i pomoćnih objekata, te lomio i čupao drveće.

Civilna zaštita je na terenu, a očekuje se i dolazak načelnika opštine Miroslava Drljače.

Nastavi čitati

Društvo

SNAŽNO NEVRIJEME pogodilo dijelove BiH, USJEVI UNIŠTENI ZA PAR MINUTA (FOTO)

Snažno nevrijeme praćeno grmljavinom, jakim vjetrom i gradom pogodilo je okolinu Mrkonjić Grada, Kneževa, Bugojna i Viteza.

Prema najavama, nevrijeme se kreće prema istoku, sjeveru i sjeveroistoku Bosne.
Iz Bugojna dolaze fotografije na kojima se može vidjeti grad koji je padao, ali i usjevi koji su uništeni za pet minuta.

Prema prognozi Federalnog meteorološkog zavoda, u BiH se sutra očekuje umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa sunčanim periodima.
Tokom dana će biti takođe nestabilno vrijeme sa pljuskovima i grmljavinom, a lokalno je moguća i pojava grada.

Jutarnja temperatura zraka biće od 14 do 20 stepeni, a najviša dnevna od 22 do 28, na jugu i sjeveroistoku Bosne do 30 stepeni, prenosi Klix.

Nastavi čitati

Društvo

AKO SE BAVITE OVIM POSLOVIMA, u penziju možete i sa 50 godina

Nije rijedak slučaj da penzioneri odu u penziju i prije 65 godine.

Prema zvaničnim podacima, svaki deseti penzioner ode u penziju prije svoje 65 godine. Prošle godine je tačno 170.426 penzionera bilo na listi koji su ostvarili beneficirani radni staž, što znači da im se jedna godina radnog staža računala kao 14 ili 15 mjeseci ili čak i godinu i godinu i po dana.

Pravo na beneficirani radni staž maju svi koji su zaposleni na poslovima na kojima je rad naročito težak, opasan i štetan po zdravlje sa jedne strane. Na listi su i poslovi čije je obavljanje ograničeno navršenjem određenih godina života, ali i oni koji utiču na pad fizioloških funkcija u mjeri da onemogućavaju rad

Posmatrajući institucije na listi su zaposleni u MUP, BIA, VBA, VOA, Ministarstvu spoljnih poslova, Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, Poreskoj policiji, Vojsci Srbije, a od decembra 2019. godine i sudije, tužioci i zamenici tužioca.

– MUP, MSP, BIA, VBA, VOA, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija, Poreska policija, Vojska Srbije: sa navršenjem 55 godina života i 24 godine staža osiguranja od čega 14 godina efektivno provedenih na radnim mjestima na kojima se staža osiguranja računa sa uvećanim trajanjem

– podoficir i oficir u Vojsci Srbije: 53 godine života i 40 godina penzijskog staža

– pukovnik u Vojsci Srbije: 54 godine života i 40 godina penzijskog staža

– pripadnici specijalnih jedinica BIA, VBA i VOA: 53 godine života i 20 godina efektivno provedenih na određenim specifičnim poslovima u specijalnoj jedinici

-ostali policijski službenici: 60 godina života i 25 godina rada od čega 15 godina efektivno provedenih na radnim mjestima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem.

Sa druge strane, pravo na beneficirani radni staž imaju i zanimanja definisana u Pravilniku o radnim mjestima, odnosno poslovima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem.

Na tom spisku se nalazi 37 različitih industrija, tj. sektora:

– Rudnici

– Geološka i rudarska istraživanja

-Crna metalurgija-željezare

-Obojena metalurgija

-Livnice

– Kovačnice

– Proizvodnja vatrostalnog materijala

-Vatrostalno zidanje

– Proizvodnja i prerada nafte i proizvodnja tečnog naftnog gasa

– Šumarstvo i drvna industrija

– Hemijska industrija

– Namjenska proizvodnja eksploziva i eksplozivnih materija

– Riječna brodogradnja i brodoremont

– Proizvodnja stakla

– Saobraćaj

– Izgradnja i održavanje dalekovoda i nadzemnih vodova

– Građevinarstvo

– Grafička industrija

– Kožarsko-prerađivačka industrija

– Tekstilna industrija

-Gumarska industrija

– Farmaceutska industrija

– Proizvodnja električne energije (termoelektrane i toplane)

– Proizvodnja akumulatora

– Industrija mesaIndustrija kablova

– Rad na niskim temperaturama

-Rad pod vodomIndustrija viskoznih proizvoda i celuloze

– Proizvodnja hlora i lužine

– Komunalna djelatnost

– Zdravstvene ustanove

– Proizvodnja vagona

– Umjetnička djelatnost

– Nuklearna postrojenja i laboratorije

Da bi se staž osiguranja računao sa uvećanim trajanjem potrebno je da se lice efektivno bavilo opasnim poslovima minimum 10 godina, za starosnu penziju i 5 godina, za invalidsku penziju. Takođe, pravo na beneficirani radni staž imaju i svi koji sami sebi plaćaju staž, pod uslovom da se utvrdi da su zaista radili teške i opasne poslove koji su zakonski obuhvaćeni ovom beneficijom.

Kako se računa beneficirani radni staž?
U slučaju beneficiranog staža, svakih 12 mjeseci efektivno provedenih na poslovima na kojima se staž računa sa uvećanim trajanjem, računa se najviše kao 14, 15, 16 ili 18 mjeseci staža osiguranja.

Staž osiguranja računa se sa uvećanim trajanjem pod uslovom da je na radnim mjestima odnosno poslovima iz člana 53. ovog zakona osiguranik efektivno proveo ukupno najmanje 10 godina, odnosno ukupno najmanje pet godina ako je utvrđena invalidnost.

Staž osiguranja se uvećava samo za vrijeme koje je efektivno provedeno na radu.

Kako utiče na visinu penzije?
Iz PIO Fonda objašnjavaju da visina penzije, shodno propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju, zavisi i od penzijskog staža koji je navršio osiguranik. Kako se staž osiguranja uvećava za vrijeme koje je efektivno provedeno na radu na radnim mjestima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem, i to u zavisnosti od stepena uvećanja staža osiguranja koji su utvrđeni za rad na takvim radnim mjestima, to za iste periode rada, zaposleni koji su radili na radnim mjestima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem mogu da navrše više ukupnog penzijskog staža od zaposlenih koji nisu radili na radnim mjestima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem.

– Na taj način, dužina ukupno navršenog penzijskog staža osiguranika, u koji ulazi i staž osiguranja sa uvećanim trajanjem, može uticati na visinu penzije. Isto tako, osiguranicima iz člana 42. Zakona o PIO, osim osiguranicima iz člana 42. stav 1. tačka 4a tog zakona, koji ispunjavaju uslove u pogledu penzijskog staža za sticanje prava na starosnu penziju iz člana 43. i 43a tog zakona, iznos penzije se uvećava za 20 odsto, u skladu sa članom 79. Zakona o PIO.

Rast penzija zavisi od usklađivanja penzija, bez obzira na to da li je korisnik imao navršen staž osiguranja sa uvećanim trajanjem ili ne, piše Blic.

Nastavi čitati

Aktuelno