Connect with us

Politika

NAJAVLJEN PROTEST U SARAJEVU! Od Šmita traže NAMETANJE izmjena Izbornog zakona

Iz organizacije ReSTART BiH najavili su za srijedu proteste ispred sjedišta OHR u Sarajevu zahtijevajući od Kristijana Šmita da nametne izmjene Izbornog zakona BiH do Nove godine.

“Udovoljavanje stranačkim programima i ciljevima u svrhu jačanja sistema koji favorizuje etničko, mora da prestane i konačno, on (Šmit) mora da počne da se bavi svojim poslom u korist države i njenih građana za šta je više nego dobro plaćen. Naš napredak prema evroatlanskim integracijama zavisi isključivo od toga šta to protektor nametne”, saopšteno je iz ReSTART-a.

Naveli su da će OHR-u uputiti šest zahtjeva i tražiti da se izmjenama Izbornog zakona uvede optičko skeniranje glasačkih listića, obavezno glasanje, drugi krug glasanja, povećanje cenzusa na pet odsto, onemogućavanje dualizma funkcija i sukoba interesa, kao i da se donese novi zakon o finansiranju stranaka.

Optičko skeniranje glasačkih listića, objašnjavaju, predstavlja jednostavan sistem po kojem se na biračkom mjestu listići ubacuju u glasačku kutiju kroz optički skener tako da svaki glas ide direktno u CIK što smanjuje mogućnost zloupotrebe.

Smatraju da bi ova izmjena Izbornog zakona smanjila broj ukradenih glasova za 10 do 20 odsto, prenosi sarajevski portal Kliks.

“Sa skenerima bi se smanjila mogućnost dodavanja novih listića i dopisivanje broja glasova na putu od birališta do opšine, ali i u samoj opšini, što je do danas bila uobičajena praksa. Samim tim se gubila demokratija, ali i volja građana da izlaze na izbore”, naveli su iz ReSTART-a.

Govoreći o obaveznom glasanju navode da bi zakoni obavezali punoljetne građane da glasaju, jer je to pravo i obaveza.

“Isto kao što građani imaju dužnost da šalju djecu u osnovnu školu, plaćaju porez ili se pojave na sudu ako su pozvani, tako bi morali da obavljaju i ovu dužnost. BiH je školski primjer države koja bi morala da ima obavezno glasanje”, naveli su i dodali da 15 odsto demokratskih država ima uveden instrument obaveznog glasanja.

Politika

VELIKA SUMNJA U POZADINI AFERE “VIADUKT”: Plan moćnika koji je koštao milione?

Nema sumnje da su moćnici namjerno namjestili i izgubili sudski spor, i da će od Viadukta, kao i od Serdarova, veliki dio novca završiti u džepovima moćnika koji su odgovorni”, naveo je Vukanović

Nebojša Vukanović, lider “Liste za pravdu i red” i poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske komentarisao je slučaj “Viaduct” i naplatu višemilionskog duga u ovoj arbitraži.

Vukanović je naveo da se samo u Republici Srpskoj može desiti da zbog korupcije, kriminala i zloupotreba, vlada izgubi više od 100 miliona KM bez kamata.

“Od tašna-mašna slovenačke firme Vijadukt bez radnika, koja ima samo poštansko sanduče, i da zbog toga niko ne odgovara, ne bude sankcionisan i pozvan na odgovornost.

Iako imaju mnogo veće budžete i lakše ni platili presudu, Vlada Švedske, Njemačke ili Austrije bi, pale a ministri i premijer bi bili pozvani na odgovornost, vjerovatno i uhapšeni, jer su ugrozili funkcionisanje države i društva, a kod nas se odgovorni, od (Milorada) Dodika, (Petra) Đokića do Željke Cvijanović, koja je kao premijer angažovala advokate u ovom predmetu, šepure se, rugaju naciji u lice i prebacuju na druge odgovornost”, istakao je Vukanović.

Mišljenja je da nema razlike, kako kaže, u pljački države, društva i naroda u slučaju Viaduct, kao sa Serdarovim, davanjem pa otkupom koncesije za hidroelektranu Mrsovo ili rudnik uglja u Ugljeviku.

Gdje je do sada Republika Srpska izgubila više od 120 miliona maraka, a samo kod nas je moguće da se zbog prirodnog bogatstva i resursa gubi ogroman novac umjesto da se društvo razvija.

Nema sumnje da su moćnici namjerno namjestili i izgubili sudski spor, i da će od Viadukta, kao i od Serdarova, veliki dio novca završiti u džepovima moćnika koji su odgovorni”, naveo je Vukanović.

Između ostalog je poručio i to da je veoma čudno da narod na sve ovo šuti.

“Najčudnije je kako narod šuti i nijemo posmatra samouništenje, postaje saučesnik svoje propasti, i kako nema pokušaja otpora, osim nekolicine medija i opozicije, da se pokuša suprotstaviti i zaustaviti potpuno uništenje Republike Srpske, u koje nas ludaci na vrhu režima vode”, zaključio je Vukanović.

Nastavi čitati

Politika

DODIK SPREMAN NA SVE: Otkrio šta slijedi ako mu zabrane ulazak u izbornu trku

Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, kaže da će biti premijer ako mu, hipotetički, zabrane kandidaturu na opštim izborima sljedeće godine.

“Tačno je da su stvari neizvjesne. Jer, oni meni mogu da zabrane kandidaturu putem CIK-a. Hipotetički govorim sada, eto i da mi zabrane kandidaturu, biće kandidat neko drugi u ime vladajuće koalicije i pobijediće. I onda ću ja biti premijer”, rekao je Dodik.

Ne mogu mu, kako je dodao, zabraniti da bude premijer, a za njih je to opasnije nego da je predsjednik.

“Ponavljam, govorim hipotetički. Tačno je i da su nam uzurpirali pravo na izbore za parlament Srpske i predsjednika kao i lokalne izbore na teritoriji Srpske. Šta CIK ima s tim? Predviđeno je da u CIK-u ne može biti prethodno politički aktivna osoba pa su imenovali zvaničnika PDP-a. Sve je moglo dok je tu bio taj Marfi. Ali, vidjećemo kako će to dalje izgledati. Nisam baš siguran da će muslimani i dalje dobijati sve što traže. Možda im je najbolje da se okrenu dogovoru s nama. Imaju još vremena, ali u jednom trenutku će možda biti kasno pa mi nećemo htjeti da razgovaramo”, rekao je Dodik za “Glas Srpske”.

Nastavi čitati

Politika

OPET NA ČEKANJU: O smjenama Špirića, Košarca i Amidžića tek na kraju sjednice

Nikola Špirić, predsjedavajući Doma naroda, zakazao je sjednicu za 24. april, a kao i prethodnih nekoliko puta, tačke koje se odnose na njegovu i smjenu Srđana Amidžića, ministra finansija i trezora BiH, i Staše Košarca, ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa, stavio je kao posljednje.

Ako budu slijedili praksu sa posljednjih nekoliko zasjedanja, delegati koji dolaze iz SNSD-a će, kada na kraju sjednice na dnevni red dođu tačke o smjenama, vrlo vjerovatno napustiti zasjedanje.

U tom slučaju Dom naroda će ostati bez kvoruma, i od smjena, kao ni prethodnih nekoliko puta, neće biti ništa.

Ipak, moguće je da sjednica Doma naroda bude prekinuta i prije toga s obzirom na to da se na dnevnom redu nalaze izmjene Izbornog zakona BiH koje je u proceduru uputio HDZ. Upravo zbog ove tačke dnevnog reda, Klub Bošnjaka na posljednjoj sjednici napustio je salu, i na taj način “srušio” kvorum za rad, a nakon čega je sjednica prekinuta.

Na dnevnom redu sjednice Doma nalazi se čak 56 tačaka dnevnog reda, što je čini jednom od najobimnijih, a osim toga, u okviru jedne tačke nalazi se čak 73 izvještaja raznih institucija na nivou BiH, a koji se uglavnom odnose na 2023. godinu.

Kada je riječ o zakonima, delegati će, ukoliko sjednica ne bude prekinuta na početku, osim Izbornog zakona, razmatrati i izmjene Zakona o finansiranju institucija BiH, zatim izmjene Zakona o službi u oružanim snagama BiH te Zakon o finansiranju političkih stranaka.

Takođe, na dnevnom redu se nalaze i izmjene Zakona o administrativnim taksama te dopune Zakona o PDV-u, ali i izmjene Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima BiH.

Delegati Doma naroda će razmatrati i dopune Krivičnog zakona BiH te izmjene Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH.

Nastavi čitati

Aktuelno