Connect with us

Svijet

SNJEŽNA OLUJA POGODILA EVROPU “U Njemačkoj stablo usmrtilo čovjeka” FOTO

Jedna osoba je poginula kada je drvo palo na automobil u oluji koja je pogodila pokrajinu Šlezvig-Holštajn na krajnjem sjeveru Njemačke, što je prva žrtva prve veće oluje u zemlji ove jeseni.
Nesreća se dogodila u petak popodne na ostrvu Femarn u Baltičkom moru, rekao je portparol policije.

Snažna istočna oluja u petak je lomila grane i poplavila plaže i obale u Šlezvig-Holštajnu.

Željeznički i automobilski saobraćaj na mnogim mjestima je bio otežan.
U gradu Flenzburgu voda je dostigla nivo više od dva metra iznad normalnog, prema podacima ministarstva životne sredine Šlezvig-Holštajna. Za Flenzburg, ovo je najviši vodostaj u više od 100 godina.

Tokom noći očekuje se ponovno smirivanje vremena i povlačenje poplavnih voda.

Problemi u Danskoj, Švedskoj i Norveškoj

Olujni udar u Baltičkom moru izazvao je u petak evakuacije i nestanke struje u južnim i istočnim danskim obalnim područjima.

Danska policija pozvala je stanovnike i turiste preko platforme društvenih medija Ks, ranije poznate kao Tviter, da napuste područje oko plaže Sandersvig. Prema navodima policije, popustio je nasip u vikend naselju u blizini Hadersleva u jugoistočnom Jutlandu. Na ostrvu Møn na jugoistoku Danske, stanovnicima odmarališta je rečeno da napuste svoje domove do petka uveče.

Nadležna opština je na svom sajtu objavila da očekuju poplave u regionu. Oko 200 danskih domova ostalo je bez struje u petak popodne, a prema izveštaju TV2, snabdevač strujom N1 rekao je da su pogođene sve ljetnje kuće u Abenrau, nedaleko od njemačko-danske granice.

Danski vazdušni i trajektni saobraćaj u petak je bio strogo ograničen. Aerodrom Kopenhagen je u popodnevnim satima saopštio da je do sada otkazano 88 letova zbog jakog vetra. Kako se navodi u saopštenju, moglo bi doći do daljih otkazivanja letova i dužih kašnjenja u večernjim satima.

Od četvrtka uveče obustavljen je i trajektni saobraćaj između Njemačke i Danske. Očekuje se da će se redovni raspored nastaviti u subotu.

Pogođene su i susjedne zemlje Švedska i Norveška.

Na jugu Švedske zatvoreno je nekoliko železničkih linija i došlo je do poplava, prenosi novinska agencija TT. Norveški meteorološki zavod upozorio je na nevreme i jake udare vjetra na jugu i jugozapadu zemlje, a otkazano je nekoliko letova i trajektnih veza.


Jedna žrtva u Austriji

U austrijskoj pokrajini Tirol, jednog čovjeka ubilo drvo koje je palo tokom nevremena. Prema navodima policije, 86-godišnji muškarac je u petak izašao iz svog automobila u Landeku jer je drvo bilo na kolovozu.

U tom trenutku su se srušila još dva drveta, od kojih je jedno palo na čovjeka, rekli su. U Tirolu su u petak izmjereni udari vjetra od skoro 200 kilometara na sat. Topla oluja Foehn sa juga rušila je drveće i čupala krovove.

Želejznička pruga preko prevoja Brener zatvorena je ujutru zbog drveća koje je palo na prugu. Štete od nevremena je bilo i u drugim provincijama.

Svijet

NASTAVLJA SE DRAMA U IRANU! Otkriveni SIGNALI iz srušenog HELIKOPTERA

Tokom potrage za predsjednikom Irana Ebrahimom Raisijem, čiji helikopter se srušio danas, Oružane snage Irana su navodno otkrile signale iz helikoptera i mobilnog telefona člana letačke posade.

“Sada se krećemo prema tom području sa svim vojnim snagama i nadam se da možemo dati dobre vijesti ljudima”, rekao je Ašgar Abasholizadeh, komandant Korpusa islamske revolucionarne garde (IRGC) u regiji Istočni Azerbejdžan, preneo je Tasnim.

“Na ovom području ne može više snaga da dođe”, dodao je.

Podsjećamo, predsjednik Irana Ebrahim Raisi vraćao se sa ceremonije otvaranja brane na granici Irana i Azerbejdžana i tada se njegov helikopter srušio pri slijetanju u regiji Varzakan, 600 kilometara od Teherana.

Iranska delegacija je inače putovala sa tri helikoptera.

Druge dvije letjelice sa ministrima su bezbjedno stigle na svoje odredište.

Najmanje 40 timova za brzo reagovanje traga za helikopterom iranskog predsjednika.

Nema detaljnih informacija o lokaciji i stanju predsjedničkog helikoptera. Posljednja tačka na kojoj je radio GPS helikopter bio je u blizini rudnika bakra Sangun, prenosi Press tv.

Nastavi čitati

Svijet

NESTALA TRI PRIPADNIKA spasilačke službe koja traga za IRANSKIM PREDSJEDNIKOM

Tri spasioca koja su tragala za srušenim helikopterom u Iranu su nestala, rekao je portparol Crvenog polumjeseca, prenose mediji.

Timovi za potragu su blizu mjesta gdje se helikopter možda srušio, dodaje portparol.

Kažu da će se operacija potrage usporiti jer se uskoro očekuje jako zahlađenje s još kiše na putu, prenosi Indeks.

Tamo je pala i noć.

Mobilizovane su i sve vojne snage.

Nastavi čitati

Svijet

KINA GRADI MISTERIOZNI BROD: “Ovako nešto nema niko na svijetu”

Kina je tajno izgradila prvi namjenski nosač dronova na svijetu. Ušuškan u brodogradilištu na Jangceu, daleko od glavnih brodogradilišta Šangaja, nosač dronova obavijen je velom misterije.

Ovaj nosač se značajno razlikuje od tri nosača aviona koje Kina već koristi. Kako J. Majkl Dam saradnik na Mičel institutu za aeronautičke studije, objašnjava za “Naval News”, veličina ovog namjenskog broda je oko trećine ukupne dužine i pola širine konvencionalnih nosača aviona. Ima pistu i pilotsku palubu dovoljno široku da upravlja avionima ili dronovima sa rasponom krila od oko 20 metara, kao što su kineski ekvivalenti američkih dronova Predator.

Mnoge zemlje su najavile planove za izgradnju nosača bespilotnih letjelica, uključujući Peru, Holandiju i Iran, ali nijedna to još nije zvanično učinila.

“Ako se potvrdi da je ovo plovilo namijenjeno samo za bespilotne letjelice, to je zaista značajno jer bi Kina bila prva zemlja koja bi ovu ideju pretvorila u stvarnost. Da bismo utvrdili njenu potencijalnu efikasnost, prvo moramo da znamo kakve će mogućnosti upotrebe i kako će se uklopiti u kineske snage”, rekla je Dženifer Parker, bivši mornarički oficir i saradnica na Australijskom nacionalnom univerzitetu, za “Telegraph”, prenosi Jutarnji list.

Prvobitna analiza plovila pokazuje da se radi o katamaranu sa velikim razmakom između trupa i veoma niskom palubom. Pored toga, izgleda da nema tipičan hangar za avione, što znači da je broj aviona koji može da primi ograničen. Moguće je leteti avionima sa fiksnim krilima, ali ne dozvoljava avionima da polete i slete u isto vrijeme.

Brodogradilište u kojem je izgrađen nosač dronova, ranije je korišćeno za izgradnju bespilotnih brodova za mornaricu kineske narodnooslobodilačke vojske (PLAN). Međutim, iz trenutno dostupnih informacija nije jasno da li je namjenski brod dio zvaničnog programa PLAN-a ili je komercijalni projekat.

Ako se potvrdi da je nosač dronova deo PLANA, to će značiti da Peking ima “impresivan apetit za inovacije, dok preuzima sve razvojne rizike koji dolaze sa takvim eksperimentima”, rekao je Euan Graham, analitičar Australijskog instituta za stratešku politiku.

“Druge mornarice bi mogle da uče iz primjera Kine, a to je samo po sebi važan razvoj. Dronovi su možda novo lice modernog ratovanja, ali ipak morate nekako da ih dovedete na bojno polje. A na Pacifiku to uključuje velike udaljenosti i ima ranjivosti na koje su se već susreli konvencionalni nosači aviona, čini se da nema vidljive hangare ili sistem za brzo usporavanje aviona pri slijetanju, što sugeriše da bi ga Narodnooslobodilačka vojska Kine mogla smatrati vrednijim rizika od postojećih nosača aviona”, dodao je Grejem.

Iako nije poznato kojim tipom dronova Kina može da upravlja sa broda, oni bi potencijalno mogli biti lansirani za jednosmerni napad na brodove ili kopnene ciljeve.

“Nije iznenađujuće što PLAN razvija namenske nosače bespilotnih letjelica koji bi mogli da obavljaju misije dronova većeg obima. Namjenske platforme koje nose veliki broj dronova mogle bi da se koriste u napadima zasićenja protiv dobro branjenih ciljeva ili u misijama kao što je nadgledanje širokog područja”, objasnio je Dru Tompson, bivši zvaničnik američke odbrane.

Kina ima najveću ratnu mornaricu na svijetu, sa više od 370 ratnih brodova, a nedavno je počela i pomorska ispitivanja svog trećeg i najnaprednijeg nosača aviona Fudžijan.

Nastavi čitati

Aktuelno