Connect with us

Region

CIFRA OD KOJE SE VRTI U GLAVI! Koliko vrijedi oteta srpska imovina na Kosmetu?

U opljačkanu srpsku imovinu na Kosovu i Metohiji koja, prema nekim procjenama, vredi nekoliko stotina milijardi dolara, od Svetog Nikole ubraja se i “Rajska banja” u selu Banjska kod Zvečana.

U ovaj objekat upali su do zuba naoružani kosovski policajci, na ulici ostavili 60 radnika, a kompleks – uzurpirali.

Srbi sa sjevera sumnjaju da će na tom prostoru građenom za 1.000 pacijenata, biti formirana još jedna baza tzv. kosovske policije. Kako je rekao Dragiša Milović, nekadašnji gradonačelnik Zvečana, to bi bila 28. baza na sjeveru KiM, čime se ovaj dio srpske pokrajine pretvara u geto pod okupacijom tzv. kosovske policije.

“Rajska banja” nije ni prvi, a po svemu sudeći ni posljednji objekat koji su Albanci nasilno uzeli. U posljednje dvije decenije oteta su brojna preduzeća ogromne vrijednosti, a pljačku društvene, javne, crkvene i privatne imovine aminovala je, a vrlo često i potpomagala međunarodna zajednica, koja je u potpunosti zanemarila neprikosnoveno pravo svojine.

Analize Privredne komore Srbije pokazuju da se samo vrijednost oko 1.500 privatizovanih srpskih preduzeća na KiM procjenjuje na više od 1,2 milijarde evra.

Prema procjenama stručnjaka, među uzurpiranom imovinom najvrijedniji su kombinat “Trepča” i 30 rudnika.
Brojke koje je izveo beogradski Rudarsko-geološki fakultet kažu da se u pokrajini nalazi oko 15,7 milijardi tona lignita, koji može da se eksploatiše narednih 200 godina. Rezerve rude cinka i olova procijenjene su na 46 miliona tona, magnezita na osam miliona tona, boksita na 1,6 miliona tona, a registrovana su i značajna nalazišta nikla. Ova imovina vrijedi nevjerovatnih 100 milijardi dolara!

Osim rudnika, Albanci su oteli i objekte “Elektroprivrede Srbije” – kopove, elektrane i distributivne mreže čija je vrijednost procijenjena na više od tri milijarde dolara.

Na udaru se našlo i preduzeće “Telekom Srbija” koje je ostalo bez baznih stanica i druge opreme, a računica pokazuje da je šteta oko 1,4 milijarde dolara.

Oteta je i imovina “Željeznica Srbije”, a vrijednost infrastrukture i voznih sredstava procjenjuje se na 206 miliona dolara.

Naftna industrija Srbije do NATO bombardovanja je u vlasništvu imala 31 objekat, koji su odlukom Unmika uzurpirani i njima upravlja preduzeće “Kosovo-petrol”.

Na udaru Albanaca našlo se i skijalište “Brezovica”, a veliku vrijednost imaju i otete vojne i zdravstvene ustanove, škole i zgrade ustanova kulture, sportski, objekti…

Meta pljačke bila je i privatna imovina Srba, a Albanci su uzurpirali više od milion privatnih katastarskih parcela čiji su vlasnici protjerani. Vrhunac pravog siledžijstva bio je donošenje Uredbe po kojoj onaj ko uzurpira zemljište može poslije 10 godina da dobije pravo vlasništva na tom zemljištu, pozivajući se na pojam “državna imovina”.

Prema riječima Igora Popovića, pravnika u Kancelariji za KiM i pomoćnika direktora Kancelarije za KiM, ovo tijelo vodi 42.000 sporova pred tzv. Agencijom za verifikaciju i upoređivanje imovine.

– Imamo više od 30.000 imovinskih suđenja i 18.000 tužbi za uništenu imovinu koja je protivpravno uzurpirana – kaže Popović.

Ni crkvena imovina nije zaštićena, a upravo “Rajska banja”, u koju su prije tri dana upali kosovski policajci je crkvena imovina. Da uzurpacija ovog lječilišta predstavlja ogoljenu otimačinu privatne imovine SPC naveo je i Petar Petković, direktor Kancelarije za KiM. On je rekao da je ovaj kompleks jedan od najznačajnijih investicija Vlade Srbije i Kancelarije za KiM.

Večernje novosti

Region

VUČIĆ KATEGORIČAN “Nisam promijenio odluku, idem u Moskvu 9. maja”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da trpi velike pritiske zbog odluke da prisustvuje Paradi pobjede 9. maja u Moskvi, ali da odluku nije promijenio.

Vučić se obratio javnosti iz Palate Srbije i govorio o nizu tema, uključujući najavljenu posjetu Rusiji i istragu o tome da li su na nedavnim beogradskim protestima korišteni zvučni uređaji.

– Dolazi nam period ogromne diplomatske aktivnosti, kao i velikih pritisaka povodom Parade pobjede 9. maja u Moskvi, 80 godina od pobjede nad fašizmom, na kojem smo najavili učešće ja i jedna jedinica Vojske Srbije. Ne znam šta će drugi da odlučuju, da li Vojska može da izdrži pritisak, ali ja nisam odluku do ovog trenutka promijenio. Spreman sam da mi se svo nebo sruči na glavu – kazao je Vučić.

Visoka predstavnica za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku Evropske unije Kaja Kalas upozorila je u ponedjeljak evropske i strane zvaničnike da ne posjećuju Moskvu povodom Dana pobjede, već da pokažu više podrške Ukrajini. Upozorila je da Brisel takve posjete neće olako shvatiti.

Pored Vučića, posjetu Moskvi je najavio i slovački premijer Robert Fico, koji je oštro kritizirao upozorenje komesarke Kalas. Posjetu Moskvi najavio je ranije i predsjednik Srpske Milorad Dodik.

Nastavi čitati

Hronika

MUP Srbije zatražio pomoć BiH! Niko NE TRAŽI DJEVOJČICU čije je tijelo nađeno u Savi

Posmrtni ostaci djevojčice uzrasta između sedam i osam godina, čije je tijelo nađeno 22. marta zakačeno za splav na lijevoj obali Save na Novom Beogradu, i dalje se nalaze u mrtvačnici i čekaju identifikaciju.

Tijelo nesretne djevojčice, u momentu kada je izvučeno iz rijeke, bilo je u fazi raspadanja, a policajci koji su bili na uviđaju nisu mogli da utvrde više detalja na osnovu vizuelnog pregleda.

Na dijelovima tijela pronađena je sivo-roze dukserica i braon pantalone.

Izvor Blica kazao je kako su obducenti na Institutu za sudsku medicinu Srbije uradili obdukciju i toksikologiju, ali se rezultati čekaju dugo.

Prema nezvaničnim informacijama, izuzet je DNK, ali se on ne poklapa ni sa jednim u bazi DNK profila Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije.

“Takođe, MUP je kontaktirao svoje kolege iz regiona, prije svega iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, kako bi provjerili u svojoj bazi nestalih osoba da li je prijavljen nestanak djevojčice sličnog opisa. U tu istragu djelimično su se uključile i vlasti u Sloveniji”, rekao je sagovornik Blica.

Obdukcijom bi trebalo da bude utvrđeno i da li je djevojčica ubijena ili je smrt posljedica davljenja.

Nastavi čitati

Region

DRAMA U HRVATSKOJ! Sto ilegalnih migranata zaposlio kao taksiste

Hrvatska policija je završila temeljitu kriminalističku istragu u Zagrebu protiv 33-godišnjeg hrvatskog državljanina, osumnjičenog za više krivičnih djela – krivotvorenje isprava, protivzakonito zapošljavanje te povredu prava iz socijalnog osiguranja.

Prema informacijama iz policije, osumnjičeni je od marta 2024. do kraja januara 2025. godine kao odgovorno lice trgovačkog društva sa sjedištem u Zagrebu pribavio najmanje 130 krivotvorenih javnih isprava. Riječ je o dozvolama za boravak i rad te iskaznicama za državljane trećih zemalja – Indije, Nepala, Turske, Sjeverne Makedonije, Pakistana i Bangladeša.

Te je krivotvorene dokumente koristio kao prave tako što ih je unosio u digitalne profile vozača koje je izradio na platformama trgovačkih društava, a putem kojih su strani državljani obavljali poslove taksi vozača – nesvjesni da su njihovi dokumenti zapravo lažni.

Tokom istog razdoblja, sumnja se da je osumnjičeni zaposlio najmanje stotinu osoba koje su nezakonito boravile na području Hrvatske. Budući da ne dolaze iz država članica Evropske unije, ti radnici nemaju pravo na slobodu kretanja i boravka u EU, a bili su zaposleni kao taksi vozači preko još dva trgovačka društva.

Nadalje, osumnjičenik navodno nije prijavio najmanje 50 radnika, takođe državljana trećih zemalja, na obavezno penziono osiguranje, čime im je uskratio zakonom zagarantovana radna prava.

Rezultati inspekcijskog nadzora

U međuvremenu, inspektori rada Državnog inspektorata proveli su 15 nadzora nad poslovanjem navedenog poslodavca koji djeluje preko digitalnih platformi, u razdoblju od 1. januara 2024. do 15. aprila 2025. godine.

Na temelju utvrđenih nepravilnosti, zbog sumnje u ukupno 19 prekršaja, inspektori su podnijeli tri optužna prijedloga protiv pravne i odgovorne osobe te izdali jedan prekršajni nalog. Takođe su državljanima trećih zemalja izdali sedam prekršajnih naloga.

Utvrđene povrede uključuju neprijavljivanje radnika na obavezno penziono i zdravstveno osiguranje, zakašnjelo prijavljivanje te rad bez potrebnih dozvola za boravak i rad.

Poslodavcu su izdata dva rješenja kojima se nalaže prijava radnika na obavezno osiguranje i uplata doprinosa u državni budžet. Takođe su donesena četiri usmena rješenja u skladu sa Zakonom o strancima, zbog rada šest stranih državljana bez odgovarajućih dozvola.

Nakon zaršetka kriminalističkog istraživanja, 33-godišnjak je u zakonskom roku predat pritvorskom nadzorniku Policijske uprave zagrebačke uz krivičnu prijavu.

Nastavi čitati

Aktuelno