Connect with us

Društvo

Slučajevi koji su potresli grad: Dobojski policajci imali pune ruke posla

Pripadnici Policijske uprave Doboj rasvijetlili su više slučajeva koji su potresli ovaj grad, a u kojima su bacane bombe na kafić, te zapaljeno i oštećeno više automobila, potvrđeno je za Srpskainfo.

Operativnim radom na terenu policija je uhapsila više osoba i rasvijetlila pomenute slučajeve.

Sve je počelo prije dvije godine, kada je bačena bomba na ugostiteljski objekat u Doboju, a zadnji slučaj zabilježen je 27. juna ove godine kada su zapaljena dva automobila u Doboju. Zbog ovih slučajeva uhapšeno je više osoba.

“Policiji je 1. oktobra 2020. prijavljeno da je u noćnim časovima bačena bomba na ugostiteljski objekat „Pops“ u Doboju. Operativnim radom na terenu utvrđeno je da je za ovaj slučaj odgovoran B.M. iz Doboja”, pojasnila je portparol Policijske uprave Doboj Dragana Kerkez.

Više puta hapšen

Daljim radom utvrđeno je da se on može dovesti u vezu sa još nekim krivičnim djelima.

“On se sumnjiči i da je 28. oktobra iste godine maskiran došao na parking istog ugostiteljskog objekta, te zapalio automobil „ford“, a koji koriste radnici „Popsa“. Takođe, postoji i osnov sumnje da je on 14. juna 2021. godine oštetio automobil „golf“ koji koristi M.J. iz Doboja, tako što je polupao stakla na vozilu i oštetio lim”, istakla je Kerkezova.

Drugi slučajevi su izazvali još više pažnje javnosti, a to je paljevina automobila koje koriste Aleksandar Vasiljević i njegova supruga Adrijana Petrović.

Aleksandar Vasiljević je više puta hapšen, a javnost je poznat kao bivši momak Saške Kovačević, poznate kao Fatalna Saška iz Modriče. Zajedno s njom je ucjenjivao fratra eksplicitnim snimcima.

Zbog paljevine njihovih automobila privedeno je takođe više osoba i ovi slučajevi su u potpunosti rasvijetljeni.

Dobojskoj policiji je 27. februara ove godine u kasnim večernjim časovima prijavljeno da je zapaljen skupocjeni automobil „rendž rover“, koji koriste Vasiljević i Petrovićeva.

Radeći na ovom slučaju policija je otkrila da se sa ovim slučajem može dovesti Slaviša Ljubojević iz Modriče i on je uhapšen.

Kolateralna šteta

Poslije četiri mjeseca ponovo je zapaljen automobil koji koriste Vasiljević i Petrovićeva.

“Policijskoj stanici Doboj 27. juna prijavljeno je da je u noćnim časovima nepoznata osoba zapalila automobil „citroen C4“ kojeg koriste A.V. i A.P, oboje iz Doboja. Tom prilikom došlo je i do oštećenja vozila „opel korsa“, parkiranog u blizini”, pojasnila je Kerkezova.

Izvor Srpskainfo je istakao da je policija rasvijetlila i ovaj slučaj.

“Ubrzo nakon paljevine otkriveno je ko stoji iza nje. Nakon provedene istrage uhapšeni su Sanin Salihović (20) i Duno Huskić (21). Takođe je utvrđeno da im je u ovom slučaju pomagala Larisa Spahić (44)”, pojasnio je naš sagovornik.

On je dodao je da je protiv njih podnesen izvještaj Okružnom javnom tužilaštvu u Doboju.

Jatak

Izvor blizak istrazi rekao je da je tokom rasvjetljavanja ovog slučaja Spahićeva osumnjičena da je Salihoviću i Huskiću pomagala prije i poslije izvršenja krivičnog djela tako što im je na korištenje ustupila stan u blizini, te dodao da je motiv paljevine raniji sukob koji su imali.

“Ovom prilikom je na “citroenu” pričinjena materijalna šteta u iznosu od 12.000 KM, a na “opel korsi” u iznosu od oko 700 KM”, navodi izvor blizak istrazi uz pojašnjenje da je Spahićevoj 8. jula ove godine Osnovni sud u Doboju odredio jednomjesečni pritvor.

Motivi napada na imovinu Vasiljevića i Petrovićevu su sukobi koji su imali odranije s napadačima, prenosi Srpskainfo.

Vasiljević je dugo već poznat policiji, a osim pomenutih automobila zapaljeno mu je još jedno skupocjeno vozilo ranije. Takođe, hapšen je i osuđivan zbog napada na policiju. Oduzet mu je i automobil zbog toga što nije mogao dokazati njegovo porijeklo, kao i zbog saobraćajnih kazni.

Fatalna Saška Kovačević iz Modriče osuđena je u Osnovnom sudu u Doboju na godinu dana zatvora, a Aleksandar Vasiljević na sedam mjeseci zato što su porno snimcima ucjenjivala fratra I. K. Pored ucjene, Vasiljević se optužnicom teretio i za lažno predstavljanje, jer se u pojedinim kontaktima sa I. K. predstavljao kao inspektor SIPA.

U prvom slučaju fratra je namamila Saška, koja mu je godinama izjavljivala ljubav. Govorila mu je da želi seks s njim, a nakon što su se sastali u župnoj kući u Gradačcu pili su alkohol, a fratar je poklekao i pristao na seks. Saška ga je vezala lisicama i preko glave mu stavila fantomku, pod izgovorom kako se stidi da je vidi golu. Imao je seks sa ženom, ali to nije bila Saška već Danira S, dok je Saška sve snimala.

Tri mjeseca kasnije ponovo je snimljen u seksu sa ženom i od tada je počeo da plaća optuženima za ćutanje. Kada više nije mogao da izdrži namete ucenjivača obratio se istražnim organima, pa su Saška i Vasiljević uhapšeni nakon što im je fratar u označenim novčanicama platio 15.000 KM.

 

   

Društvo

AKO SE BAVITE OVIM POSLOVIMA, u penziju možete i sa 50 godina

Nije rijedak slučaj da penzioneri odu u penziju i prije 65 godine.

Prema zvaničnim podacima, svaki deseti penzioner ode u penziju prije svoje 65 godine. Prošle godine je tačno 170.426 penzionera bilo na listi koji su ostvarili beneficirani radni staž, što znači da im se jedna godina radnog staža računala kao 14 ili 15 mjeseci ili čak i godinu i godinu i po dana.

Pravo na beneficirani radni staž maju svi koji su zaposleni na poslovima na kojima je rad naročito težak, opasan i štetan po zdravlje sa jedne strane. Na listi su i poslovi čije je obavljanje ograničeno navršenjem određenih godina života, ali i oni koji utiču na pad fizioloških funkcija u mjeri da onemogućavaju rad

Posmatrajući institucije na listi su zaposleni u MUP, BIA, VBA, VOA, Ministarstvu spoljnih poslova, Upravi za izvršenje krivičnih sankcija, Poreskoj policiji, Vojsci Srbije, a od decembra 2019. godine i sudije, tužioci i zamenici tužioca.

– MUP, MSP, BIA, VBA, VOA, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija, Poreska policija, Vojska Srbije: sa navršenjem 55 godina života i 24 godine staža osiguranja od čega 14 godina efektivno provedenih na radnim mjestima na kojima se staža osiguranja računa sa uvećanim trajanjem

– podoficir i oficir u Vojsci Srbije: 53 godine života i 40 godina penzijskog staža

– pukovnik u Vojsci Srbije: 54 godine života i 40 godina penzijskog staža

– pripadnici specijalnih jedinica BIA, VBA i VOA: 53 godine života i 20 godina efektivno provedenih na određenim specifičnim poslovima u specijalnoj jedinici

-ostali policijski službenici: 60 godina života i 25 godina rada od čega 15 godina efektivno provedenih na radnim mjestima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem.

Sa druge strane, pravo na beneficirani radni staž imaju i zanimanja definisana u Pravilniku o radnim mjestima, odnosno poslovima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem.

Na tom spisku se nalazi 37 različitih industrija, tj. sektora:

– Rudnici

– Geološka i rudarska istraživanja

-Crna metalurgija-željezare

-Obojena metalurgija

-Livnice

– Kovačnice

– Proizvodnja vatrostalnog materijala

-Vatrostalno zidanje

– Proizvodnja i prerada nafte i proizvodnja tečnog naftnog gasa

– Šumarstvo i drvna industrija

– Hemijska industrija

– Namjenska proizvodnja eksploziva i eksplozivnih materija

– Riječna brodogradnja i brodoremont

– Proizvodnja stakla

– Saobraćaj

– Izgradnja i održavanje dalekovoda i nadzemnih vodova

– Građevinarstvo

– Grafička industrija

– Kožarsko-prerađivačka industrija

– Tekstilna industrija

-Gumarska industrija

– Farmaceutska industrija

– Proizvodnja električne energije (termoelektrane i toplane)

– Proizvodnja akumulatora

– Industrija mesaIndustrija kablova

– Rad na niskim temperaturama

-Rad pod vodomIndustrija viskoznih proizvoda i celuloze

– Proizvodnja hlora i lužine

– Komunalna djelatnost

– Zdravstvene ustanove

– Proizvodnja vagona

– Umjetnička djelatnost

– Nuklearna postrojenja i laboratorije

Da bi se staž osiguranja računao sa uvećanim trajanjem potrebno je da se lice efektivno bavilo opasnim poslovima minimum 10 godina, za starosnu penziju i 5 godina, za invalidsku penziju. Takođe, pravo na beneficirani radni staž imaju i svi koji sami sebi plaćaju staž, pod uslovom da se utvrdi da su zaista radili teške i opasne poslove koji su zakonski obuhvaćeni ovom beneficijom.

Kako se računa beneficirani radni staž?
U slučaju beneficiranog staža, svakih 12 mjeseci efektivno provedenih na poslovima na kojima se staž računa sa uvećanim trajanjem, računa se najviše kao 14, 15, 16 ili 18 mjeseci staža osiguranja.

Staž osiguranja računa se sa uvećanim trajanjem pod uslovom da je na radnim mjestima odnosno poslovima iz člana 53. ovog zakona osiguranik efektivno proveo ukupno najmanje 10 godina, odnosno ukupno najmanje pet godina ako je utvrđena invalidnost.

Staž osiguranja se uvećava samo za vrijeme koje je efektivno provedeno na radu.

Kako utiče na visinu penzije?
Iz PIO Fonda objašnjavaju da visina penzije, shodno propisima o penzijskom i invalidskom osiguranju, zavisi i od penzijskog staža koji je navršio osiguranik. Kako se staž osiguranja uvećava za vrijeme koje je efektivno provedeno na radu na radnim mjestima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem, i to u zavisnosti od stepena uvećanja staža osiguranja koji su utvrđeni za rad na takvim radnim mjestima, to za iste periode rada, zaposleni koji su radili na radnim mjestima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem mogu da navrše više ukupnog penzijskog staža od zaposlenih koji nisu radili na radnim mjestima na kojima se staž osiguranja računa sa uvećanim trajanjem.

– Na taj način, dužina ukupno navršenog penzijskog staža osiguranika, u koji ulazi i staž osiguranja sa uvećanim trajanjem, može uticati na visinu penzije. Isto tako, osiguranicima iz člana 42. Zakona o PIO, osim osiguranicima iz člana 42. stav 1. tačka 4a tog zakona, koji ispunjavaju uslove u pogledu penzijskog staža za sticanje prava na starosnu penziju iz člana 43. i 43a tog zakona, iznos penzije se uvećava za 20 odsto, u skladu sa članom 79. Zakona o PIO.

Rast penzija zavisi od usklađivanja penzija, bez obzira na to da li je korisnik imao navršen staž osiguranja sa uvećanim trajanjem ili ne, piše Blic.

Nastavi čitati

Društvo

Kada nestane maloljetno lice odmah pozvati policiju, SVAKA MINUTA JE KORISNA

Govoreći o sistemu “Pronađi me” koji treba biti uspostavljen u Republici Srpskoj, Mirna Miljanović, načelnik Odjeljenja za odnose s javnošću MUP-a Republike Srpske navela je da je najvažnije u trenutku kada nestane maloljetno lice odmah pozvati policiju.

“Ako ga ne možete pronaći na mjestima na kojima bude najčešće, odmah se mora pozvati policija. Treba se spriječiti protok vremena. Svaka minuta je korisna i bitne su jako procedure kako se postupa u takvim situacijama”, navela je Miljanovićeva.

Miljanovićeva kaže da je MUP Srpske u saradnji sa stranim agencijama unapređuje znanje o nestanku djece.

Vlada Republike Srpske i Ministarstvo unutrašnjih poslova odlučili su da uđu u projekat “Pronađi me” na kome se jako dugo rade pripremne aktivnosti.

“Imali smo posjetu Ministarstvu unutrašnjih poslova Srbije i fondaciji “Pronađi me” koju je osnovao Igor Јurić, onda je formiran stručni tim i sada je cilj uključiti sve organizacije koje mogu doprinijeti da to ode do što više građana”, navodi Miljanovićeva.

Prevencija i pravovremeno djelovanje ključni su faktori prilikom pronalaska nestalih maloljetnika.

MUP Srpske je od 2018. godine aktivan član nevladine organizacije “Amber Aelert Europe” koja okuplja veliki broj zemalja članica. Međutim, samo članstvo u ovoj nevladinoj organizaciji ne omogućava aktiviranje Sistema hitnog obavještavanja javnosti u slučaju nestanka maloljetnog lica, što je cilj Ministarstva u Vladi Srpske.

“Samim tim, MUP je analizirao kako takvi sistemi funkcionišu u SAD, Evropi i zemljama iz okruženja, te je donesena odlula da se počne sa realizacijom aktivnosti i definisanjem kriterijuma za uspostavljanje Sistema u Republici Srpskoj po uzoru na sistem “Pronađi me” u Srbiji”, naglašeno je ranije u saopštenju MUP-a.

Kako se dodaje, njihov sistem, u slučajevima nestanka maloljetnih lica, omogućava policiji da hitno, putem savremenih sredstava komunikacije obavijesti javnost i tako u potragu uključi širu društvenu zajednicu, objavljujući informacije putem medija, televizijskih i radio emisija, interneta, SMS poruka, ekrana na autoputevima i sl.

Osnovni cilj jeste hitno informisanje šire javnosti o nestalom maloljetniku, zbog što bržeg i efikasnijeg pronalaska.

Nastavi čitati

Društvo

Facebook i Instagram PREKRŠILI PROPISE EU

​Facebook i Instagram biće predmet istrage zbog mogućih kršenja propisa EU o onlajn sadržaju koji se odnose na bezbjednost djece, saopštila je u četvrtak Evropska komisija.

Društvene mreže kompanije Meta Platforms su dužne da učine više u borbi protiv nelegalnog i štetnog sadržaja na svojim platformama u skladu sa Zakonom o digitalnim uslugama (DSA) Evropske unije, koji se primjenjuje od prošle godine.

Evropska komisija je saopštila da je odlučila da otvori detaljnu istragu o Facebooku i Instagramu zbog zabrinutosti da nisu adekvatno odgovorili na rizike za djecu. Meta je u septembru podnijela izvještaj o procjeni rizika.

“Komisija je zabrinuta da sistemi Facebooka i Instagrama, uključujući njihove algoritme, mogu da stimulišu zavisnička ponašanja kod djece, kao i da stvore takozvane “efekte zečje rupe”, navodi se u saopštenju Evropske komisije.

Pored toga, Komisija je takođe zabrinuta zbog metoda verifikacije uzrasta korisnika koje je uvela Meta.

Sa druge strane, Meta tvrdi da već ima brojne onlajn alate za zaštitu djece.

“Želimo da mladi ljudi imaju bezbjedna iskustva na mreži koja odgovaraju uzrastu”, rekao je portparol kompanije ističući da su potrošili deceniju radeći na više od 50 alata i pravila sa ciljem da zaštite djecu. Ovo je izazov sa kojim se suočava cijela industrija i radujemo se što ćemo podijeliti detalje našeg rada sa Evropskom komisijom”.

Meta se već nalazi pod lupom EU zbog izbornih dezinformacija, uoči važnih izbora za Evropski parlament sljedećeg mjeseca. Kršenja DSA mogu dovesti do kazni od čak 6 odsto godišnjeg globalnog prometa kompanije, prenosi “b92”.

Nastavi čitati

Aktuelno