Connect with us

Društvo

POTPUNI HAOS U ZDRAVSTVENIM USTANOVAMA! Čekanjima nema kraja

Ni deset dana nakon hakerskog napada na Integrisani zdravstveni informacioni sistem (IZIS) nije riješen problem, što je dovelo do velikih gužvi u ambulantama i usporilo rad ljekara, a u pojedinim domovima zdravlja tvrde da je broj pregleda prepolovljen.

Ipak, u zdravstvenim ustanovama uvjeravaju da nijedan pacijent neće ostati bez zdravstvene usluge, ali su redovi neizbježni dok se problem ne riješi, a prema najavama nadležnih sistem bi trebalo da profunkcioniše za desetak dana.

Pomoćnik direktora za medicinska pitanja u Domu zdravlja Bijeljina Gordana Savin rekla je za “Glas Srpske” da je hakerski napad na IZIS doveo do gužvi u Semberiji, ali da ne trpe pacijenti.

Prema njenim riječima, nestrpljenje kod pacijenata je prisutno, kada je radio IZIS bilo je oko 60 pregleda sa napisanim terapijama dnevno, sada je to duplo manje.

– Neminovne su gužve, jer sve ide ručno, pacijenti donose lijekove, izvještaje specijalista, nemamo uvid u karton, jer ne možemo znati ko šta pije. Sve to odugovlači rad što je ranije išlo klikom – rekla je Savinova.

Direktorica trebinjske bolnice Maja Mićunović rekla je za “Glas Srpske” da je nijedan pacijent od kada ne funkcioniše IZIS nije vraćen kući bez usluge.

– Kada je riječ o propisivanju recepata i uputnica ljekari kažu da im je lakše nego kada je sistem bio u funkciji. Ono što nam predstavlja veliki problem jeste to što nemamo evidenciju o redovnim terapijama, nemamo bazu podataka šta i koliko piju od lijekova – rekla je Mićunovićeva.

Iz Fonda zdravstvenog osiguranja (FZO) Republike Srpske rekli su za “Glas Srpske” da je najvažnije da pacijenti u što manjoj mogućoj mjeri trpe zbog prestanka rada IZIS-a usljed hakerskog napada na ovaj sistem i da im se pruža potrebna zdravstvena zaštita.

– Prema informacijama koje dobijamo od naših radnika iz poslovnica Fonda širom Srpske, koji izlaze na teren i na raspolaganju su zdravstvenim ustanovama, izuzev nešto sporijeg rada i većih gužvi, koje su uobičajene nakon praznika, u zdravstvenim ustanovama nema većih problema i pacijenti dobijaju potrebne usluge – rekli su u Fondu.

Pozvali su i pacijente i zdravstvene radnike na strpljenje i razumijevanje.

– Samo na taj način možemo da, sa što manje posljedica, prevaziđemo novonastalu situaciju na koju niko od nas u zdravstvenom sistemu nije mogao da utiče – poručuju iz Fonda i ističu da su zdravstvene ustanove pravovremeno dobile sve instrukcije kako da postupaju dok IZIS ne bude pušten ponovo u funkciju. Između ostalog, obaviještene su kako da propisuju recepte, zakazuju preglede, kako da postupaju kada su u pitanju bolovanja i drugo.

Iz FZO su istakli da je baza IZIS-a sačuvana, ali sa ponovnim uspostavljanjem sistema se neće ići dok se ne sprovedu sve potrebne mjere.

– Glavni razlog zbog čega se čeka sa vraćanjem IZIS-a u funkciju jeste to što želimo da ostavimo dovoljno vremena kako bi i eksterni sistemi mogli da provjere bezbjednost svojih informacionih sistema, a uporedo i stručna služba za informacione tehnologije FZO RS, zajedno sa eksternim partnerima, svakodnevno intenzivno radi – kazali su u Fondu.

Glas Srpske

Društvo

NIŠTA NIJE KAO PRETHODNIH GODINA! Cijene u Grčkoj divljaju

U nekim poznatim grčkim ljetovalištima, cijene su ove godine iznenadile turiste iz Srbije.

Cijene variraju kao i obično od mjesta do mjesta, što je slučaj i sa hranom, poput recimo popularnog girosa, međutim, jedna žena kaže da je na istom mjestu on prošle godine bio tri evra, dok sada iznosi čak devet čime je frapirana.

“U našem mjestu je običan giros prošle godine bio tri evra, sada je od sedam do devet! Kafa na plaži je sedam evra. Ne, nije porcija, ona je još skuplja, obični giros košta ovoliko! Papreno je, ovolike cijene nismo uopšte očekivali. Porodično svake godine idemo u Grčku i sada smo se neprijatno iznenadili cijenama. Iznajmljivanje ležaljki je od sedam do deset evra, što i nije mnogo kao i u svim ostalim mestima, ali hrana je preskupa. Pa, mi četiri girosa moramo da platimo do 36 evra. U Srbiji za te pare možemo dva puta da jedemo”, rekla je ova Vranjanka za Kurir.

Na nekim plažama set ležaljki košta od 10 do čak 40 evra, što je objavila i Instagram stranica nikana.gr gde pišu da na jednoj plaži na Tasosu iznajmljivanje ležaljki košta do 40 evra.

“Na plaži postoji nekoliko barova u kojima uz konzumaciju možete koristiti ležaljke, a cijene se kreću od 10 do 40 evra po setu”, navodi se u objavi.

Nastavi čitati

Društvo

I SUNCE I KIŠA: Kakva nas temperatura očekuje sutra

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH sutra će biti uglavnom sunčano vrijeme uz oblačne periode i temperaturu vazduha do 33 stepena Celzijusova.

Kasnije tokom dana očekuje se toplije vrijeme uz postepen razvoj oblačnosti, koja lokalno može usloviti prolaznu kišu ili pljusak, pretežno po brdsko-planinskim predjelima na istoku, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.

Duvaće slab do umjeren vjetar, sjeverni do sjeveroistočni, a u Hercegovini ujutro pojačan uz jake udare bure.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od 15 do 20, u višim predjelima od 10, a dnevna od 27 do 33, u višim predjelima od 23 stepena Celzijusova. piše Srna.

 

Nastavi čitati

Društvo

HOLANĐANIN KRENUO NA BALKAN SPREMAN ZA RAT! Tamo ga dočekalo ono što nije očekivao ni u snovima

Holandski travel bloger Luk Patrik Hugmoed nedavno je posjetio Balkan, te je prenio utiske o svojoj posjeti.

Ovaj mladić je na Instagramu prvo objavio nekoliko fotografija i video iz BiH te ispričao kako mu je bilo u zemlji za koju su mu, kako kaže, mnogi rekli da je opasna.

„Toliko ljudi mi je reklo da budem oprezan kada idem u Bosnu (i druge balkanske zemlje). Zašto ideš tamo? Zar ne znaš da je tamo jako opasno? Zabavi se gazeći na minu, govorili su mi. Nakon što sam posjetio Bosnu i Hercegovinu već 3 puta, sa sigurnošću mogu reći da je to jedna od najbolje čuvanih tajni Evrope. Čak bih rekao da je to jedna od najboljih evropskih zemalja za putnike“, napisao je Luk na društvenoj mreži.

Dodao je da mu se najviše svidjelo Sarajevo.

„Nije najljepši grad, ali je najzanimljiviji. Najviše me zaintrigirala istorija grada, istorija devedesetih, kao i mnoge stvari koje su se događale ranije“, objasnio je.
„Sarajevo nije najlepše, ali Mostar jeste. Bez sumnje najljepši grad u Bosni i Hercegovini“, nadovezao se. Izdvojio je i vodopad Kravice, za koji kaže da je njegovo omiljeno mjesto u zemlji. Napomenuo je da je BiH odlična destinacija za ljubitelje prirode.

Potom se Luk uputio u Hrvatsku gde je posjetio Dubrovnik, Split, Zadar i Pulu. Najviše mu se svideo, Zadar.

„Split i Dubrovnik su lijepi i apsolutno ih vrijedi posjetiti, ali nisu idealni za moj ukus. Zadar jeste. Najviše su mi se svidjele morske orgulje. Zadar mi je najdraži grad u Hrvatskoj jer se u njemu ne osjeti gužva“, objasnio je.

„Hrvatska je jedna od najljepših i najpopularnijih zemalja na svijetu. Kao nekome ko preferira mir i tišinu na putovanjima, ne čudi što Hrvatska nije jedan od mojih apsolutnih favorita u Evropi, ali sam ipak imao relativno dobro iskustvo“, dodao je Luk koji je prije BiH i Hrvatske posjetio i Crnu Goru.

Nastavi čitati

Aktuelno