Connect with us

Društvo

KASNE IM PLATE: Radnici Nacionalnog parka “Sutjeska” najavljuju PROTEST U BANJALUCI

Radnicima Nacionalnog parka „Sutjeska“ kasni nekoliko plata, zbog čega najavljuju podizanje kolektivne tužbe i protest pred zgradom Vlade Republike Srpske.

Nacionalni park „Sutjeska“ u teškoj je dubiozi već duže vremena, kasne sa izmirivanjem obaveza prema bankama, računi su im donedavno bili blokirani, a radnici su prošle godine bili u tromjesečnom štrajku zbog neisplaćenih plata.

Vlada Republike Srpske nudila je razna obećanja za probleme u NP „Sutjeska“, ali, prema riječima sagovornika, rješenje do danas nije pronađeno.

Nedavno je Vlada odlučila da će garantovati za 320.000 KM kredita Nacionalnog parka, što nije ni blizu iznosa od tri miliona maraka, koliko je „Sutjeska“ putem tendera koji je raspisan sredinom novembra zatražila.

Drakul: Ne vidimo izlaz iz teške situacije
Predsjednik Sindikalne organizacije NP „Sutjeska“ Dragomir Drakul tvrdi da zaposlenima u ovom preduzeću kasne čak četiri plate.

„Nama su preskočene dvije plate, za maj i jun od prošle godine, zbog sezonaca, i za novembar i decembar nam kasne plate“, rekao je Drakul.

Ističe da su prošle godine od Vlade dobijali obećanja da će se uključiti u problem finansiranja NP „Sutjeska“, ali da do danas ništa od toga nije bilo.

„Prvo smo imali obećanje da ćemo ući u neku investiciju u neko privatno partnerstvo, ali od toga se odustalo, pa smo imali obećanje da ćemo dobiti pet miliona KM kredita, pa da ćemo dobiti tri miliona KM kredita, da bi Vlada na kraju garantovala za 320.000 KM“, naglasio je Drakul.

Kaže da su radnici u jako teškoj situaciji, na ivici siromaštva, te da im doprinosi nisu uplaćeni od januara prošle godine.

„Ne vidim neki izlaz iz ove situacije, dosta se tih plata nagomilalo. Svaka plata dođe sa nekim kašnjenjem. Sutjeska je u velikim kreditima i dosta kasni sa svojim obavezama, tako da nam se obračunavaju zatezne kamate“, upozorio je on.

Prema njegovim riječima , sindikalni odbor je u stalnom zasjedanju i sve opcije su otvorene, moguć je čak i novi štrajk.

„Veću podršku imamo da odemo pred zgradu Vlade i da tamo izrazimo zadovoljstvo, a razmišljamo i o kolektivnim tužbama jer zaista više ne možemo trpjeti da se plate ne isplaćuju i da stalno kasne“, naveo je Drakul.

Blagojević: Plate će biti isplaćene narednih dana
S druge strane, Veljko Blagojević direktor NP „Sutjeska“ kazao je da su plate koje su preskočene iz perioda kada on nije bio na čelu NP „Sutjeska“, ali da će biti isplaćene narednih dana.

„Kada je u pitanju plata za decembar ona ne kasni jer je tek januar i nije joj ni vrijeme da bude isplaćena, a sve plate će biti isplaćene u narednim danima“, naveo je on.

Međutim, nakon pitanja kako se planiraju snaći sa 320.000 KM za koje je Vlada RS garantovala s obzirom na to da su tražili da im se odobri tri miliona maraka kredita, te koji su planovi NP „Sutjeska“ za budućnost, Blagojević više nije bio spreman za razgovor.

„Sva ta pitanja uputite pismeno na Nacionalni park i dobićete odgovore“, rekao je on.

Podsjećanja radi, „Sutjeska“ je već duže vrijeme u teškoj dubiozi, a radnici su prošle godine štrajkovali 90 dana zbog neisplaćenih plata.

S druge strane, prema ranijim pisanjima medija, dok su radnici štrajkovali uprava je sebi isplaćivala pozamašne akontacije, prenosi capital.ba.

Društvo

DAN ŽALOSTI U RS: Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja

U Republici Srpskoj je Dan žalosti povodom obilježavanja 33 godine od muslimanskog zločina nad Srbima u srednjem Podrinju i Birču, gdje je stradalo 3.267 Srba tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata.

Odluku o proglašenju Dana žalosti donijela je Vlada Republike Srpske.

Na svim institucijama Republike Srpske zastave će danas biti spuštene na pola koplja, sve kulturne manifestacije će biti otkazane, a sportski događaji prilagođeni Danu žalosti.

Nastavi čitati

Društvo

NEMA DA FALI! Evo koliko koštaju obroci za zatvorenike u Banjaluci

Kazneno-popravni zavod Banjaluka ne puni medijske stupce spektakularnim pričama iz zatvora, ali zato troškovi hrane svakako zaslužuju pažnju. Jer, hraniti pritvorenike i osuđenike nije ni malo jeftino.

Kazneno-popravni zavod Banjaluka odlučio je tako da nabavi svježe i konzervirano voće i povrće koje će koštati više od 130.000 KM godišnje.

Tender je bio otvoren, javila su se dva ponuđača, a posao je na kraju dobila firma „Trnisa“ iz Laktaša. Ugovor traje tri godine, a ukupna vrijednost je 380.710 maraka bez PDV. Kad se sve podijeli, dolazimo do cifre od oko 127.000 KM godišnje i to bez PDV.

Samo za voće i povrće. Ali to je tek dio menija.

U martu ove godine, KPZ Banjaluka je sklopio još jedan trogodišnji ugovor i to sa firmom „Novo-teks“ iz Banjaluke, ovaj put za nabavku hrane. Ugovor vrijedan 1.709.400 KM bez PDV pokriva ostatak kuhinje: meso, hljeb, mliječne proizvode, suhomesnate proizvode i sve ono što zatvorska trpeza (ipak) podrazumijeva.

Kad se sve sabere, dolazimo do cifre od više od 2 miliona maraka za tri godine. To znači da nas zatvorska ishrana u Banjaluci godišnje košta preko 620.000 KM.

Naravno, ovdje ne govorimo o luksuzu, već o osnovnim obrocima koji moraju zadovoljiti zakonom propisane standarde ali i dalje, cifra nije mala.

Treba imati na umu da se u zatvorskom restoranu hrane i zaposleni, ali najveći dio ovog iznosa ipak otpada na potrebe osuđenika i pritvorenika. I tako, dok se na slobodi mnogi pitaju kako spojiti kraj s krajem, iza zatvorskih zidina, makar kad je riječ o tanjiru, stvari izgledaju prilično stabilno, prenosi Srpskainfo.

Jer zatvorski život možda i nije lak, ali ni džabe ne dolazi. Bar ne poreskim obveznicima.

Nastavi čitati

Društvo

REVIZIJA ILI ŠMINKANJE? Novi direktor IRB RS produžio radno vrijeme, zaposleni sumnjaju u pravu namjeru!

Novi vršilac dužnosti direktora Investiciono – razvojne banke (IRB) Republike Srpske Boris Knežević produžio je radno vrijeme za sve rukovodioce, direktore svih sektora, ali i izvršne direktore do 18:00 časova zbog revizije poslovanja, koju inače provodi lično on, saznaje portal CAPITAL.

Odluka je izazvala pravu pometnju među zaposlenima koji su ostali zatečeni njegovim namjerama.

Iz IRB-a navode da Knežević reviziju obavlja nakon 18 časova kada završi sa svima i dobije informacije nakon čega vrši analizu dostavljene dokumentacije u skladu sa Zakonom o računovodstvu i finansijama Republike Srpske.

Dodaju da je kvalifikovan jer ima znanje ovlašćenog sudskog vještaka i licenciranog internog revizora iz oblasti bankarstva.

„Dodatna olakšavajuća okolnost je ta što je v.d. direktora, preuzimanjem dužnosti, zatekao i proces eksterne revizije, koji je još u toku, što mu omogućava brzinu u radu i kvalitet informacija“, stoji u odgovoru IRB-a.

Oni tvrde da ostali radnici rade kao i do sata, od osam do 16:00 časova.

Podsjećamo, Knežević je na čelo IRB-a došao nakon što je prethodni vršilac dužnosti direktora Srđan Jovanović podnio ostavku, navodno iz zdravstvenih razloga.

Nastavi čitati

Aktuelno