Connect with us

Društvo

OD SUTRA U APOTEKAMA NA RECEPT dostupne nove terapije – evo koje

Osiguranim licima Fonda zdravstvenog osiguranja /FZO/ Republike Srpske od sutra će u apotekama na recept biti dostupne nove terapije za hipertenziju, hroničnu opstruktivnu bolest pluća, ulcerozni kolitis i hemofiliju, a uvode se i dvije nove farmaceutske usluge.
Iz FZO je saopšteno da su na A listu lijekova koji se izdaju na recept uvršteni “aklidinijum bromid, “formoterol” prašak za inhaliranje koji koriste oboljeli od hronične opstruktivne bolesti pluća i lijek “mesalazin” rektalna suspenzija, koji se primjenjuje kod akutnih faza ulceroznog kolitisa.

“Riječ je o efikasnim terapijama zahvaljujući kojima se smanjuje potreba za hospitalizacijama pacijenata. Takođe, na A listu su uvršteni i rekombinovani faktori koagulacije /`moroktokog alfa` i `simoktokog alfa`/ koje koriste oboljeli od hemofilije. Naime, ovi lijekovi su od ranije dostupni oboljelima, ali samo u Univerzitetskom kliničkom centru /UKC/ Republike Srpske, jer se nalaze u programu lijekova i nabavlja ih Fond putem javnih nabavki”, navodi se u saopštenju.

Da bi se olakšalo oboljelima, naročito iz drugih krajeva Srpske, da ne moraju da dolaze u UKC samo radi terapije, uvrštavanjem ovih lijekova i na listu onih koji se izdaju na recept ubuduće će biti dostupni oboljelima od hemofilije i u apotekama.

Kako se naglašava, na ovaj način poboljšaće se i olakšati dostupnost terapija pacijentima, čemu FZO, uz uvođenje novih terapija, konstantno teži.

Na B listu uvršten je lijek “zofenopril” za hipertenziju, koji doprinosi boljoj kontroli pacijenata, što dugoročno rezultuje smanjenjem razvoja komplikacija. Ovaj lijek, dodaje se, pruža dodatnu zaštitu srca i krvnih sudova.

“Za lijekove sa B liste sva osigurana lica učestvuju u troškovima u iznosu od 50 odsto cijene lijeka i niko nije oslobođen plaćanja. Za referentne lijekove sa A liste FZO u potpunosti snosi troškove za osiguranike koji su oslobođeni plaćanja participacije, dok ostali plaćaju participaciju u iznosu od 10 odsto cijene lijeka”, navode u FZO.

Kada je riječ o farmaceutskim uslugama, od 15. januara Fond će za osigurana lica finansirati dvije nove usluge u apotekama i to farmaceutsku uslugu izrade podijeljenih praškova i uslugu izrade sirupa.

“Ove usluge su uvedene jer doze i oblici pojedinih lijekova nisu prilagođeni dječijem uzrastu, te djeca ne mogu da ih koriste. Naime, mnogi lijekovi koji se nalaze na našim listama dostupni su samo u obliku čvrstih farmaceutskih oblika koje mlađa djeca ne mogu da progutaju, a i doze nisu prilagođene njihovom uzrastu”, navodi se u saopštenju.

Zbog toga će FZO početi finansirati usluge magistralne izrade lijekova u vidu praškova ili sirupa, kako bi se djeci obezbijedile potrebne propisane terapije.

Društvo

HEROJSKA REAKCIJA: Mladi policajci spriječili samoubistvo Dobojlije

Dobojski policajci danas su spriječili samoubistvo četrdesetogodišnjeg muškarca iz ovog grada, koji je namjeravao da skoči sa četvrtog sprata stambenog objekta u Ulici Gorana Nikolića.

Riječ je o mladim pripadnicima Policijske stanice Doboj jedan – Peđi Slijepčeviću i Dejanu Blagojeviću, koji su prijavu o navedenom slučaju primili jutros u 8.55 časova.

Slijepčević je izjavio novinarima da su zatekli muškarca da stoji na dijelu klima sa spoljne strane objekta, prenosi Srna.

“Sa njegovim ocem ušli smo u stan, uspostavili verbalnu komunikaciju i iskoristili trenutak njegove nepažnje i izvukli ga”, opisao je Slijepčević i dodao da je muškarac upućen u dobojsku Bolnicu.

Blagojević je naveo da su tokom školovanja imali obuku i za ovakve situacije, kada im je ukazano na to koliko je važno da budu smireni i steknu povjerenje.

Zamjenik komandira Policijske stanice Doboj jedan Slađan Đukanović pohvalio je današnju reakciju mladih policijskih službenika, naročito njihovu smirenost.

Nastavi čitati

Društvo

POZNATI SVI DETALJI: Evo kada budući studenti polažu prijemni na Univerzitetu u Banjaluci

Prijemni ispit za upis na prvi ciklusa studija na Univerzitetu u Banjaluci u akademskoj 2026/27. godini biće održan 29. juna, dok će konkurs za upis biti objavljen 10. juna, rečeno je Srni u ovoj visokoškolskoj ustanovi.

Iz ovog univerziteta su naveli da će prijem dokumenata za polaganje prijemnog ispita trajati od 22. do 26. juna, a da je upis primljenih kandidata u prvom upisnom roku planiran od 6. do 10. jula.

Kandidati će i ove godine imati mogućnost da prijavu za upis podnesu elektronskim putem posredstvom informacionog sistema E-UPIS, koji je dostupan na zvaničnoj internet stranici Univerziteta u Banjaluci.

Budući studenti će u tekstu konkursa moći da pronađu sve potrebne informacije o uslovima upisa, broju raspoloživih mjesta na studijskim programima, potrebnoj dokumentaciji, kao i načinu polaganja prijemnog ispita i kriterijumima za rangiranje kandidata.

Konkurs će biti objavljen u dnevnim novinama i na zvaničnoj internet stranici Univerziteta, a kandidati će blagovremeno biti informisani i o svim drugim aktivnostima u vezi sa upisom.

Drugi upisni rok biće organizovan na fakultetima i Akademiji umjetnosti na kojima nakon prvog upisnog roka ostane slobodnih mjesta.

Objavljivanje konkursa u drugom upisnom roku predviđeno je 12. avgusta. Prijem dokumenata za upis trajaće od 24. do 28. avgusta, prijemni ispit biće održan 31. avgusta, a upis primljenih kandidata od 7. do 11. septembra.

Iz ove visokoškolske ustanove su pozvali zainteresovane maturante i druge kandidate da prate zvanične informacije o upisu i da na vrijeme pripreme neophodnu dokumentaciju za prijavu na konkurs.

Univerzitet u Banjaluci je najveća visokoškolska ustanova u Republici Srpskoj, koja kroz svoje fakultete i Akademiju umjetnosti obrazuje studente u različitim naučnim i umjetničkim oblastima.

Svake godine ova visokoškolska ustanova privlači veliki broj kandidata iz Republike Srpske, FBiH i regiona.

Agencije

Nastavi čitati

Društvo

RODITELJIMA KOJI ODBIJU VAKCINACIJU PRIJETI KAZNA DO 1.000 KM: Inspektorat Srpske kontroliše imunizaciju djece

Inspektorat Republike Srpske kontroliše obaveznu imunizaciju djece.

Uslučaju da zdravstvena ustanova dostavi podatke o roditelju koji odbija vakcinaciju, roditelji se službeno pozivaju da se izjasne da li i dalje odbijaju vakcinaciju, pri čemu se još jednom ukazuje na rizik od nevakcinisanja, a predviđene su i novčane kazne.

Za RTRS portparol Inspektorata Republike Srpske Dušanka Nikolić istakla je da kazna za roditelji koji odbijaju vakcinaciju iznosi od 100 do 1.000 KM.

– Domovi zdravlja dužni su da prate vakcinalni status djeteta i dostavljaju podatke inspekciji. U 40 slučajeva je bilo prekršajnih postupaka protiv roditelja u protekloj godini – dodala je ona.

Nastavi čitati

Aktuelno