Connect with us

Svijet

IZBORNA TRKA U SAD zvanično kreće danas kada će početi UNUTARSTRANAČKI IZBORI u Republikanskoj partiji

Trka za predsjedničke izbore u SAD ove godine zvanično kreće danas kada će početi unutarstranački izbori u Republikanskoj partiji – kokusima u američkoj državi Ajovi.

Glasači u toj državi biraće predsedničkog kandidata republikanaca prema pravilima koja se ove godine razlikuju u odnosu na prethodna glasanja, objavio je Glas Amerike.

Kokusi su prvi korak u višemjesečnom odabiru delegata za završnu konvenciju stranke u julu ove godine na kojoj će biti izabrani kandidati republikanaca za predsjednika i potpredsjednika.

Kokuse organizuje politička stranka, a i Demokratska i Republikanska stranka će ove godine održati danas kokuse u Ajovi.

Demokratski kokusi biće održani samo da bi formalno počeo izbor delegata za završnu konvenciju koja će biti održana na ljeto.

Za razliku od republikanaca, demokrate će za svoje kanditate u Ajovi glasati poštom i ti rezultati se neće znati do marta.

Za demokrate kokusi svakako neće imati uticaj na predsjedničku trku, jer aktuelni američki predsjednik Džozef Bajden nema ozbiljne protivkandidate u stranci, dok će kod republikanaca biti drugačije: birači će prvi put pokazati ko je njihov favorit, a u odnosu na broj glasova svaki kandidat će dobiti i određeni broj delegata za završnu konvenciju, napominje Glas Amerike.

Iz Ajove ukupno dolazi 40 delegata i to je samo jedan mali dio, odnosno 1,6 odsto od ukupnog broja republikanskih delegata širom SAD.

Dvije su tačke na dnevnom redu na republikanskim kokusima: izbor predsjedničkog kandidata i izbor delegata za završnu konvenciju.

Učesnici poslaničkog kluba u Ajovi okupiće se večeras u više od 1.500 škola, crkava i društvenih centara da bi raspravljali o opcijama, u nekim slučajevima satima, pre nego što tajno glasaju, javio je AP.

Agencija navodi da je favorit za kandidata za republikansku predsedničku nominaciju bivši američki predsjednik Donald Tramp, dok se guverner Floride Ron Desantis bori u trci za drugo mjesto.

Bivša ambasadorka Ujedinjenih nacija Niki Hejli, jedina žena u trci, glavni je konkurent Desantisu.

Poslije Ajove, republikanski predizbori biće održani u Nju Hempširu, Nevadi i Južnoj Karolini u narednim sedmicama prije nego što budu održani u drugim američkim saveznim državama ovoga proljeća.

Svijet

Jezive poplave u Njemačkoj, Francuskoj i Belgiji: AUTOMOBILI PLUTAJU ULICAMA

Poplave zbog jakih oluja su nastale u Njemačkoj, Francuskoj i Belgiji.

Nekoliko regiona u Njemačkoj, Belgiji, Francuskoj i Holandiji pogođeno je jakim kišama i poplavama, što je izazvalo značajnu štetu. Njemački kancelar Olaf Šolc posetio je danas regiju Sar, na granici sa Francuskom i Luksemburgom, koja je najviše pogođena porastom vodostaja poslije proloma oblaka tokom noći.

“Ovdje vidimo svu silu prirode i šta ona može da izazove i u kojoj mjeri moramo da se pripremimo za ovakve događaje”, rekao je Šolc. U toj pokrajini je prije 36 sati proglašeno vanredno stanje zbog vremenskih prilika. Ovo su najgore poplave koje su pogodile region Saara u posljednjih 30 godina.

Nakon što su probijeni nasipi u Kuierschiedu, vlasti su obustavile rad elektrane. U Saru je mobilisano oko 850 pripadnika vatrogasne službe i civilne zaštite. Njemačka još pamti katastrofalne poplave iz 2021. godine u kojima su život izgubile 183 osobe.

Obilne kiše u Francuskoj, Belgiji…
Oblast Liježa u istočnoj Belgiji takođe je pogođena poplavama izazvanim obilnim kišama, koje su već izazvale štetu u Francuskoj. Na području tog grada do sada je zabilježeno oko 550 intervencija, a guverner Erve Jamar mobilisao je 150 vatrogasaca u borbi protiv posljedica elementarne nepogode. “Uglavnom se radi o intervencijama ispumpavanja vode koje se nastavljaju u subotu ujutru”, saopštila je kancelarija guvernera pogođene pokrajine.

U Furonu, na sjeveroistoku zemlje, voda u nekim kućama porasla je “do grudnog koša”, rekao je gradonačelnik Joris Gaens i dodao da je to najgora poplava u istoriji Furona. Sa druge strane granice, u holandskoj pokrajini Limburg, evakuisana su dva kampa zbog opasnosti od poplava.

Nastavi čitati

Svijet

ITALIJANSKI MEDIJI: Kejt Midlton operisali doktori koji su liječili papu Franju

Operaciju abdomena kojoj je Kejt Midlton bila podvrgnuta u januaru ove godine, navodno je izveo tim italijanskih ljekara koji su prethodno operisali papu Franju, pišu italijanski mediji.

Papa je podvrgnut laparotomiji u julu prošle godine, a ova operacija uključuje otvaranje abdomena.

Prema pisanju italijanskog portala ”Gente“, ovaj tim specijalista je iz rimske klinike ”Gemelli” otišao u London kako bi operisao princezu od Velsa, a ova operacija je dovela do dijagostifikovanja kancera.

Kejt Midlton povukla se sa javnih dužnosti nakon što je 22. marta objavila da joj je dijagnostikovan oblik raka i da je započela tretman hemoterapijom.

Princ Vilijam je u petak podijelio novosti o zdravstvenom stanju svoje supruge Kejt rekavši da joj ”dobro ide“.

Nastavi čitati

Svijet

ERDOGAN JE PRVI JAVNO REKAO “Izvori vode i rezervoari postaju PODRUČJA SUKOBA širom svijeta”

Turski predsjednik Redžep Tajip Erdogan izjavio je danas da zbog negativnih efekata klimatskih promjena, izvori vode i rezervoari postaju područja sukoba širom svijeta.

“Mnogi sukobi u Aziji, Americi, severnoj Africi i na Bliskom istoku potiču od sporova oko izvora vode. Zbog štetnih efekata klimatskih promena, izvori vode i rezervoari postaju područja sukoba”, rekao je Erdogan na skupu o poljoprivredi koji je organizovala turska državna banka Zirat u Istanbulu, prenosi Anadolija.

Povodom dogovora o crnomorskom žitu iz 2022. godine, uz posredovanje Turske i UN između Rusije i Ukrajine, Erdogan je ocijenio da, da nije bilo tog sporazuma u kojem je Turska posredovala, “mnoga područja bi patila od gladi, posebno afričke zemlje”.

Predsjednik je naglasio da je Turska u jeku pandemije kovida 19 i rata u Ukrajini “spriječila pogoršanje situacije tako što je obezbedila prolazak 33 miliona tona žitarica” kroz svoje moreuze.

Nastavi čitati

Aktuelno