Connect with us

Svijet

SKANDAL TRESE AMERIKU! Niki Hejli VARALA MUŽA tokom guvernerske kampanje?

Niki Hejli, koja vodi trku sa Donaldom Trampom za kandidata republikanaca na američkim predsjedničkim izborima, varala je svog supruga Majkla, tvrdi britanski Dejli mejl.

Hejli je prema navodima lista slagala američku javnost kad je 2008. godine tokom svoje guvernerske kampanje poricala da je imala dve vanbračne afere. Dejli mejl navodi da su Vil Folks (49) i Lari Marčant (61) potpisali izjave pod zakletvom 2010. godine u kojima se navodi da su imali seksualni odnos sa tadašnjom poslanicom Južne Karoline prije nego što je postala guvernerka.

Hejli (51) je tada negirala optužbe i tvrdila da je „100 odstu vjerna“ ocu svoje dvoje djece sa koji je u braku 28 godina. Majora Majkla Hejlija, koji je 2012. bio raspoređen u Avganistanu u sastavu Nacionalne garde, političarka sada često navodi kao razlog za svoju predsjedničku kandidaturu, prenose Novosti.

Više izvora tvrdi za Dejli mejl da su najbliži svjesni Hejlinog nevjerstva kao poslanika u Južnoj Karolini – uključujući priče o sastancima na zadnjem sjedištu njenog uatomobila i plesa u krilu njenih ljubavnika u barovima, ali i noćima provedenim zajedno u dupleksu u Kolumbiji u Južnoj Karolini.

Hejli nije odgovorila na zahtjev Dejli mejla za komentar.

Informacija se pojavila dok se Hejli priprema za predizbore u Nju Hempširu 23. januara i borbu za osvajanje drugog mjesta u trci za republikanskog predsedničkog kandidata nakon što je Ron DeSantis osigurao dva poena prednosti u odnosu na nju na unutarstranačkim izborima u Ajovi u ponedeljak.

Folks je u izjavi iz 2010. godine naveo da se sa Hejli upustio u neprikladnu fizičku vezu koja je uključivala brojne slučajeve neprikladnog seksualnog kontakta. Rekao je da je prvi put poljubio Hejli u automobilu početkom 2007. godine i da je imao redovne sastanke sa njom u svom stanu u centru Kolumbije. Napisao je da je raskinuo sa Hejli u junu 2007. godine kad je počeo da izlazi sa ženom koju je oženio sledeće godine.

Marčant je pod zakletvom napisao izjavu imao seksualne odnose sa Hejli u njenoj hotelskoj sobi na konferenciji u Solt Lejk Sitiju u junu 2008. godine.

– Hejli i ja smo se nakon zajedničke večere i pića sa ostalim učesnicima konferencij vratili u njenu sobu gde smo imali seksualni odnos. Tamo sam proveo ostatak večeri. Izašao sam iz njene sobe oko 6 ujutro. Javno sam se oglasio po ovom pitanju tek nakon što su me kontaktirali mediji i nakon što sam čuo predstavnicu Hejli da tvrdi da je bila 100 posto verna svom mužu kao odgovor na tvrdnje Folka – naveo je Marčant.

Lobista Kolumbije, koji je u to vrijeme bio oženjen, razveo se 2013. godine, a njegova supruga je u sudskim dokumentima citirala aferu Hejli.

Izvor Dejli mejla navodi da su bliski saradnici znali za aferu i da su se Hejli i Marčant kasno sastajali u njegovoj kancelariji. Drugi istaknuti republikanac iz Južne Karoline rekao je da je redovno viđao njen automobil ispred Folksovog dupleksa u Kolumbiji.

Dodao je da Hejli nije krila svoje navodne romanse.

– Lično sam je video kako sjedi u Larijevom krilu. Mnogo ljudi ju je vidjelo kako sjedi u njegovom krilu – navodi izvor.

Treći svjedok, jedan od Hejlinih bivših zaposlenih u kampanji, rekao je za Dejli mejl da niko od njih sumnjao u prirodu njene veze sa Folksom i Marčantom. Četvrti izvor, visoki politički zvaničnik u Južnoj Karolini, tvrdi da su mu jedan dvojice političara, ne nevodeći koji, priznao da je imao seks sa Hejli u njenom automobilu na parkingu restorana.

Tvrdnje o nevjerstvu Hejli prvi put su javno iznesene tokom njene kampanje za guvernera 2010. godine. Skandal nije uspio da uguši njenu kampanju. Hejli je bila guvernerka do 2017. godine kad je postala ambasador u Ujedinjenim nacijama pod Trampovom administracijom.

Svijet

UZALUD TRAMPOVE CARINE! Kineski izvoz porastao uprkos padu trgovine sa SAD

Kineski izvoz je u aprilu porastao za 8,1 odsto međugodišnje uprkos velikom padu trgovine sa Sjedinjenim Američkim Državama koji je nadoknađen snažnom potražnjom iz jugoistočne Azije, objavila je danas Uprava carina Kine.
Snažan rast izvoza je znatno premašio očekivanja analitičara iz Rojtersove ankete koji su prognozirali skromniji porast od 1,9 odsto.

Ukupni kineski izvoz robe u zemlje koje su članice Asocijacije nacija jugoistočne Azije (ASEAN ) porastao je za 20,8 odsto, pri čemu je izvoz u Indoneziju skočio za 37 odsto, a u Tajland za 28 odsto.

Nasuprot tome, kineski izvoz u Sjedinene Američke Države u aprilu je potonuo za više od 21 odsto, dok je uvoz iz SAD pao za skoro 14 odsto, prije svega zbog novog talasa carina koje pokrenuo američki predsjednik Donald Tramp.

Izvoz Kine ka Evropskoj uniji porastao je za 8,3 odsto na međugodišnjem nivou, dok su uvozi pali za 16,5 odsto, prenosi Si-En-Bi-Si.

Kina je u aprilu zabilježila gotovo nepromijenjen nivo uvoza u odnosu na prošlu godinu – pad od samo 0,2 odsto, iako su analitičari očekivali minus od 5,9 odsto.

Analitičari će pažljivo pratiti najavljeni sastanak američkih i kineskih zvaničnika u Švajcarskoj tokom vikenda koji bi mogao da bude prekretnica u trgovinskom sporu Vašingtona i Pekinga, dodaje američka medijska kuća, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

NEMA KRAJA OTKAZIMA! Tramp smijenio bibliotekarku Kongresa

Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp smijenio je Karlu Hejden sa mjesta bibliotekarke Kongresa, prema mejlu o otkazu koji je objavio “En-Bi-Si njuz” (NBC News).

U poruci koju joj je uputio zamjenik direktora predsjedničkog kadrovskog odjeljenja Trent Mors, navedeno je da je njen posao “završen”.

Portparol Kongresne biblioteke kasnije je potvrdio smjenu, dok je vršilac dužnosti, Robert Nulen, obavijestio zaposlene da će preuzeti njene dužnosti do daljeg.

Hejden je postavljena na funkciju 2016. godine odlukom tadašnjeg predsjednika Baraka Obame, i bila je prva žena i prva Afroamerikanka na toj poziciji u istoriji biblioteke dugoj 225 godina.

Njena smjena dolazi godinu dana prije isteka desetogodišnjeg mandata, koji je uveden zakonom iz 2015.

U svjedočenju pred Kongresom ranije ove nedjelje, Hejden je predstavila napore za modernizaciju biblioteke, ali je ubrzo nakon toga smijenjena, čime je postala druga visoka funkcionerka ove nedjelje koja je ostala bez funkcije poslije javnog svjedočenja, nakon što je otpušten i v.d. direktora FEMA Kameron Hamilton.

Demokrate su oštro reagovale na otpuštanje Hejdenove, optuživši Trampa za “političku odmazdu”.

Oni su odluku ocijenili kao “neznalačku” i povezali je sa “nastojanjima da se zabrane knjige i revidira američka istorija”, prenosi Tanjug.

Nastavi čitati

Svijet

PUTIN I SI NAPALI AMERIKU! Objavili zajedničko pismo

Tokom posjete predsjednika Kine Si Đinpinga Moskvi povodom obilježavanja 80. godišnjice završetka Drugog svjetskog rata, koji Rusija obilježava Dan pobjede, on i ruski predsjednik Vladimir Putin su rekli da ”određene zemlje pokušavaju da iskrive rezultate pobjede u Drugog svjetskog rata”.
Ovo je Sijeva jedanaesta posjeta Rusiji otkako je preuzeo dužnost 2013. U četvrtak su on i Putin razgovarali skoro četiri sata, nazivajući jedan drugog bliskim prijateljem.
Putin je najavio i dolazak u Kinu na jesen, gdje će biti obilježen poraz Japana u Drugom svjetskom ratu. Zajednička izjava otišla je dalje nego ranije, direktno optužujući Sjedinjene Američke Države, prenosi b92.

“SAD i njihovi saveznici pokušavaju da prošire NATO ka azijsko-pacifičkom regionu, stvarajući zatvorene saveze i pokušavajući da pridobiju zemlje u regionu za njihovu ‘indo-pacifičku strategiju’, podrivajući time mir, stabilnost i prosperitet u regionu”, navodi se u saopštenju.

Kina godinama dijeli mišljenje Rusije da širenje NATO-a ugrožava bezbjednost. Takođe su rekli da ”jednostrane mjere prinude, uključujući ekonomske sankcije koje zaobilaze Savjet bezbjednosti UN, krše Povelju Ujedinjenih nacija i međunarodno pravo i podrivaju globalnu bezbjednost”.

Kina je godinama u trgovinskom ratu sa SAD, započetom dolaskom Donalda Trampa na vlast, i taj sukob potresa svjetska tržišta. Kina i SAD treba da održe početne razgovore ovog vikenda kako bi smirile tenzije. Istovremeno, SAD vrše pritisak na Rusiju da pristane na mirovne pregovore u Ukrajini.

Susret kineskog i ruskog lidera još jednom potvrđuje koliko su njihovi odnosi bliski i koliko se vide kao protivteža američkoj dominaciji. Si je ove nedjelje rekao i da je Drugi svjetski rat predstavljao ”oslobođenje Tajvana” i njegov ”povratak Kini”.

Iako Komunistička partija Kine smatra Tajvan dijelom svoje teritorije, nikada nije vladala ostrvom – vlasti Republike Kine povukle su se tamo 1949. nakon poraza u građanskom ratu. Kina i dalje tvrdi da će silom anektirati Tajvan ako bude potrebno, a Si vidi rješavanje tog pitanja kao dio svog političkog nasljeđa.

U saopštenju se takođe navodi da Rusija “čvrsto podržava mjere Kine za zaštitu suvereniteta i teritorijalnog integriteta i postizanje nacionalnog ujedinjenja”.

Iako Kina i Rusija nemaju formalni vojni savez, njihova intenzivna vojna saradnja sve više zabrinjava. Prema projektu “Čajna Pauer”, samo prošle godine održali su čak 14 zajedničkih vojnih vježbi. Kineska počasna garda učestvovaće i na vojnoj paradi u Moskvi, koja se održava danas – prvi put od 2015. godine.
Nezavisne

Nastavi čitati

Aktuelno