Connect with us

Politika

VUKAN O MUKAMA kroz koje je prošao! “NISAM MOGAO DA SPAVAM zbog dugova, bio sam predmet PODSMJEHA”

Prošao sam uske prolaze. Bilo je trenutaka kad nisam mogao da spavam jer sam bio pritisnut dugovima sa svih strana. Gubio sam poslove i bio predmet podsmijeha kada sam ušao u politiku, ali to je danas iza mene.

Ovako je jedan od najglasnijih poslanika i lider liste “Za pravdu i red”, Nebojša Vukanović ukratko opisao svoj ulazak u politiku 2012. godine i nevolje koje su ga pratile zbog “oštrog jezika” i čvrstih političkih stavova koje zastupa, a zbog kojih je mnogo puta do sada bio na meti kako politčara iz vlasti, tako i iz opozicije.

Vukanović je gostujući na podkastu mostarskog portala Bljesak.info otvorio dušu i ispričao dosad nepoznate detalje iz svog života.

Govorio je o tome kako je prvu dnevnicu zaradio sa 14 godina, radeći fizički posao kod jednog čovjeka od 5 ujutro do 21 sat.

– Dobio sam upalu mišića, a zaradio 20 KM. Bilo je to 1993. godine. Naradio se jesam, ali sam naučio cijeniti dinar – ispričao je Vukanović.

Govoreći o tužbama za klevetu zbog kojih se mnogo puta do sada našao pred sudovima širom Republike Srpske, pa čak i u Crnoj Gori, Vukanović je rekao kako je bilo trenutaka kada nije mogao da se iščupa iz dugova, pa je dizao kredite.

– Kad možete kući platiti račune, imati za hranu i da kupiti roditeljima lijekove, vi ste bezbrižni. Ali, ako dođete u makaze da gubite 10.000 – 15.000 KM za mjesec dana, vi ste pod velikim pritiskom, a oni samo čekaju trenutak da ne platite jednu presudu i da krenu u prinudnu naplatu – kaže Vukanović.

Sjetio se događaja od prije pet do šest godina, u vrijeme dok je njegov otac bio živ, kada su mu na vrata porodične kuće zakucali sudski izvršitelji zbog duga koji nije mogao da plati.

Riječ je o sudskoj presudi od 8.750 KM koju u tom momentu nije mogao da plati.

Moj pokojni otac je imao 76 godina i nije imao pojma da se tužim po sudu. Kada su došli sudski izvršitelji on je bio u kući. Kasnije kad je došla majka kući on joj je rekao: “Onaj srećo nam je prokockao kuću, sve će nam odnijeti”. Za njega je 8.750 KM bio Las Vegas. On je u to vrijeme imao 400 KM penzije, potiče iz zemljoradničke porodice i za nas je nekoliko hiljada maraka uvijek bila misaona imenica – ispričao je Vukanović.

On dodaje da je za njegovog oca bio šok kada je vidio sudske izvršitelje na vratima te da nije mogao shvatiti šta se dešava.

Ili je droga ili kocka

– Pitao je kako? Prokockao si! On misli da sam se ja kockao ili drogirao. Ne možeš mu objasniti – prisjetio se Vukanović.

Dodao je da je jedno vrijeme jedva krpio kraj s krajem pa je čak u jednom momentu digao 30.000 KM kredita kako bi pokrpio dugove.

Na tužbe za klevetu do sada je isplatio oko 80.000 KM, a novac je uspio da “skucka” zahvaljujući zaradi koju ima od svog bloga i youtube kanala.

Vukanović ističe da mu je “odskočna daska” bio prilog koji je pustio na svoj youtube kanal, a koji se odnosio na njegovu raspravu sa trebinjskim sudijama koje je tjerao na posao – “Na pos’o odmah”.

Do tada je, kaže Vukanović, zarađivao par stotina evra mjesečno od svog bloga i youtube kanala, a taj mjesec je zaradio 4.000 evra.

Zahvalujući tim zaradama uspijeva da pokriva troškove sudskih presuda.

– Znam za sastanke gdje je Milorad Dodik govorio da ne mogu sam izaći iz dugova, pa se pitao ko to stoji iza mene. Tragali su po Hercegovini misleći da imam neku zaleđinu, nagađali su da li su to Nijemci, neko iz Srbije i slično. Istina je da nemam nikoga ko stoji iza mene – navodi Vukanović.

On kaže da je bilo građana koji su mu priskakali u pomoć. Obično su to bili Hercegovci koji žive u inostranstvu i koji su mu izašli u susret kada je bio finansijski potpuno potnuo.

Izgubio i posao i izbore
To se, pojašnjava Vukanović, desilo nakon izbora 2012. godine kada je bio kandidat za gradonačelnika Trebinja i izgubio.

Ostao mu je dug od 36.000 KM, nije imao posao i nije znao šta dalje da radi.

– Tada su mi u pomoć priskočili Hercegovci koji su mi pomogli da prebrodim krizu i vratim dugove – navodi Vukanović.

Ispričao je i kakva je bila reakcija ljudi oko njega kada im je rekao da planira izaći na izbore kao samostalni kandidat za gradonačelnika Trebinja.

Vukanović tvrdi da je bio “predmet podsmijeha čak i u svom bližem okruženju”.

– Govorili su “ti da ideš bez stranke i bez para da razbijaš sistem, ti si lud. Svi su mi se smijali. Izgubio sam posao u školi, pa su mi rekli opet da sam lud jer gubim lagodan život i primanja – prisjetio se Vukanović te 2012. godine kada je odlučio da se bavi politikom.

Osvrnuo se na političku kampanju koja se vodila te godine, a u kojoj je bio na meti i stranaka vlasti i opozicije jer se svojom kandidaturom zamjerio i jednima i drugima.

– Govorili su mi da nemam šanse, da sam topli zec i slično. Ovi iz SNSD su čak tvrdili kako sam kupio stan na ime svoje majke. Objavili su i neki tobož notarski ugovor da to dokažu ali su se zeznuli jer je na tom mjestu umjesto stambene stajala poslovna zgrada firme Beko. Onda sam rekao “eto moja majka pošla da kupi stan pa kupila čitavu zgradu” – prisjetio se Vukanović kroz smijeh..

Kaže i da ima podršku brojnih građana koji žive u inostranstvu, a i ne zavise od ove vlasti.

– Da se glasa samo iz inostranstva imao bih dvotrećinsku većinu – istakao je on.

Politika

NEBOJŠA DRINIĆ “Podijelio radost zbog otkrivanja spomenika MAJCI”

Sa narodom srbačkog kraja radost zbog otkrivanja spomenika u čast majci, pored manastira Osovica, podijelio je i narodni poslanik iz Banjaluke Nebojša Drinić.

“Duboko vjerujem da majka, kao simbol života i ljubavi, predstavlja stub svake porodice, a porodica stub društva. Kao narodni poslanik borio sam se i nastaviću da se borim protiv porodičnog nasilja i femicida, da se zalažem za prava majki djece s poteškoćama u razvoju, za Alimentacioni fond, za žene preduzetnice i sve ostale čiji sam glas u Parlamentu Republike Srpske”, istakao je Drinić.

Naglasio je da je primjer odgovorne politike i odnosa prema porodici Banjaluka.

“Subvencije za vantjelesnu oplodnju i vrtiće, finansijska podrška porodiljama, besplatni udžbenici školarcima… samo su neke od olakšica koje imaju Banjalučani. Želim da ovaj primjer slijede i ostali gradovi i opštine u Republici Srpskoj. Djeca nam se rađala”, poručio je Drinić.

Nastavi čitati

Politika

ODBIJEN ZAHTJEV da se general Mladić prebaci na liječenje u Srbiju

Zahtjev da se Ratko Mladić prebaci na dalje liječenje u Srbiju je odbijen, rekao je za RTRS njegov sin Darko Mladić koji se sinoć vratio iz Haga.

Naveo je da ljekari smatraju da mu se stanje popravlja, kao i da oni smatraju da mogu dobro da ga oporave da bi se vratio u ćeliju.

– Јa nemam povjerenja u njihove doktore, ali na njihovu odluku nemamo pravo žalbe. Nastavićemo da šaljemo ljekare i da reagujemo što je brže moguće na njegove promjene – rekao je Darko Mladić.
Istakao je da je stanje njegovog oca vrlo kritično i da je on veoma slab.

– Mi smo dobili i detalje nalaza kada je prebačen u bolnicu i postalo nam je jasno zašto su odugovlačili sa tim nalazima. Јasno je da je to bilo zbog greške ljekara. Greška je elementarna – naveo je Mladić.

Nastavi čitati

Politika

POVEĆAVAJU CIJENE! CIK tjera lokalne zajednice u minus

Centralna izborna komisija BiH odlučila je da naknada predsjedniku biračkog odbora bude 400 KM, a njegovom zamjeniku 200 KM, što će dovesti u probleme brojne opštine i gradove u Bosni i Hercegovini s obzirom na to da su te naknade planirali u znatno nižem iznosu.

Naime, izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH koji je nametnuo Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika, prvi put predsjednika i zamjenika predsjednika biračkog odbora biraće Centralna izborna komisija BiH.

Ako uzmemo u obzir da je na lokalnim izborima 2020. godine bilo formirano 5.838 biračkih mjesta, od čega 5.394 redovnih, dolazimo do toga da će Centralna izborna komisija u kratkom periodu morati izabrati i imenovati više od 10.000 članova, odnosno predsjednika i zamjenika predsjednika.

U pojedinim lokalnim zajednicama rekli su nam da je pred CIK-om praktično nemoguć posao, te da je i lokalnim zajednicama bio izazov da imenuju 300 do 500 članova biračkih odbora.

“CIK je odluku o visini naknade donio kako bi motivisao ljude da se prijave, ali će nastati problemi jer će sada svi htjeti biti predsjednici i zamjenici predsjednika. Razlika između naknade predsjedniku i članu biračkog odbora bila je deset KM. Sada će svi konkurisati za predsjednika i niko se neće htjeti prijaviti za člana. CIK je to uradio kako bi sebi riješio problem, motivisao ljude da se prijave i izabrao predsjednike i zamjenike predsjednika, ali će napraviti problem drugima”, rekla je za “Nezavisne novine” Dijana Savić Božić, predsjednica Gradske izborne komisije Bijeljina.

Osim za predsjednika i zamjenika predsjednika za koje je naknada drastično povećanja, istom odlukom CIK je propisao da naknada za člana biračkog odbora bude 110 KM, a za zamjenika člana biračkog odbora 60 KM.

Ove naknade isplaćuju se jednokratno i iz budžeta lokalnih zajednica, koje bi se mogle naći u problemu s obzirom na to da su već planirali sredstva za te namjene, ali u daleko manjem iznosu, odnosno na istom nivou kao i za izbore 2020. godine.

“To je jedino moguće u zemlji koja se zove Bosna i Hercegovina da jedan organ raspiše izbore i ima pravo da nametne finansijsku obavezu za koju nije konsultovao lokalne zajednice. Nadam se da ćemo mi u lokalnim zajednicama biti dovoljno svjesni i da ćemo tražiti od CIK-a da nam obezbijedi razliku između onoga što smo mi planirali budžetima za te namjene i onoga što je CIK nametnuo kao obavezu. U suprotnom sve lokalne zajednice moraće u rebalans i opet ćemo biti u problemu. Iz godine u godinu rastu obaveze, a ne rastu prihodi, dakle opcija je da nam CIK namiri razliku ili da ponovo idemo u minus i rebalans”, rekao je Ljubiša Ćosić, predsjednik Saveza opština i gradova Republike Srpske i gradonačelnik Istočnog Sarajeva, za “Nezavisne novine”.

Kada je riječ o visini naknade, ranijim Izbornim zakonom BiH prije nego što ga je nametnuo Šmit bilo je propisano da članovi biračkih odbora imaju pravo na naknadu za svoj rad, a odluku o visini te naknade za lokalne izbore donose opštinske izborne komisije. Za prošle lokalne izbore, zavisno od opštine do opštine, naknada se kretala uglavnom oko 100 KM. Sada, nametnutim članom 2.19, stav 19, propisano je da odluku o visini naknade donosi Centralna izborna komisija BiH, i kao što smo već naveli, predsjednik biračkog odbora će dobiti četiri puta više ili 400 KM.

I u samom CIK-u rekli su da je odluka o visini naknade presedan u odnosu na ranije te da se one znatno povećavaju jer će se sa predsjednicima i zamjenicima predsjednika raditi tri mjeseca nakon njihovog selektovanja.

“Smatrali smo da treba da budu stimulisani da se uopšte prijave i duže se educiraju nego što je bio ranije slučaj kada su predsjednik i članovi imenovani u septembru i pohađali trening od jednog dana”, rekla je Irena Hadžiabdić, predsjednica CIK-a, na sjednici koja je održana u četvrtak.

Prema nezvaničnim informacijama, CIK bi konkurs za izbor predsjednika i zamjenika predsjednika biračkih odbora trebalo da raspiše u narednih nekoliko dana, najdalje do kraja maja, a tek nakon isteka roka za prijavu vidjeće se da li će uspjeti selektovati i izabrati više od 10.000 članova.

Nastavi čitati

Aktuelno