Connect with us

Politika

NEMA PREČICE: Pred BiH i dalje TRNOVIT PUT DO EU

Nema prečice za put ka Evropskoj uniji, glasila je jedna od poruka delegacije iz Brisela, koja je u utorak u Sarajevu razgovarala sa institucionalnim zvaničnicima BiH, a takva poruka, kažu sagovornici “Nezavisnih novina”, pokazuje da je EU zainteresovana da završi ovaj posao sa Bosnom i Hercegovinom, ali isto tako da će trnje na tom putu morati da raskrče bh. političari, i to što je prije moguće.

A podsjetimo, oni će imati pune ruke posla, jer je rok za donošenje nekoliko suštinskih reformskih zakona, poput onog o suzbijanju pranja novca, sukobu interesa i zakonu o sudovima, mart ove godine, kada bi Evropska komisija, sa Ursulom fon der Lajen na čelu, trebalo da podnese izvještaj Savjetu Evrope.

Miloš Šolaja, profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci, smatra da se iz posjete evropskih zvaničnika može gledati optimizam u smislu da će ipak Evropska komisija predložiti BiH, odnosno da će EU u cjelini prihvatiti da započne kandidatske pregovore sa BiH, što bi za domaće političare bio poen da su nešto uradili.

Međutim, on smatra da je u vezi s pitanjem reformi i procesa, BiH i dalje daleko od onoga što je traženo od nje.

“Tu ne mislim samo na opšte principe koje je EU postavila za socijalističke zemlje, već i na onih 14 prioriteta koje su nam dali, gdje smo veoma sporo to radili. Sve se to nekako više svodi na prihvatanje forme da smo u evropskom procesu, što na neki način treba i EU, jer i ona u suštini bilježi neuspjeh u procesu proširenja, a sa druge strane, treba i našim političarima da pokažu da su nešto radili, pogotovo u godini u kojoj idu lokalni izbori, koji ipak imaju mnogo šire značenje sada nego obično”, mišljenja je Šolaja.

Na pitanje – vjeruje li da će do marta politički predstavnici uspjeti da usvoje neki od formalnih prioriteta, koji se traže od BiH, odgovara da je to veoma teško reći. u vezi sa Ustavnim sudom BiH, ne vjerujem da će moći da se govori o ispunjavaju uslova i ostaćemo na repu”, kaže Šolaja, koji nije optimističan ni u mišljenju da bi BiH dobila precizan datum početka pregovora za članstvo u EU, sve i da ispuni prioritete do marta.

“I to kad bude urađeno, onda će to biti više uslovni i formalni čin otvaranje pregovora, bez nekih preciznih datuma, koraka i svega, što znači da i dalje ostaje taj naporni proces unutrašnjih promjena, prilagođavanja i reformi, a kada će to suštinski ići u tom pravcu članstva u EU, u ovom trenutku je nemoguće reći. Bilo je mnogo datuma koji su propali, tako da i sada ne možemo licitirati datumom kada bi BiH mogla postati članica”, naglasio je Šolaja.

Novinar Dejan Šajinović smatra da posjeta delegacije iz Brisela pokazuje da izjave evropskih zvaničnika proteklih mjeseci o namjeri da BiH bude dio evropskih integracija nisu bile samo deklarativne.

“Zbog rata u Ukrajini i geostrateških posljedica koje taj rat ima, EU je shvatila da je zapadni Balkan njen ‘meki trbuh’ i evropskim integracijama regiona želi da se politički, ekonomski i bezbjednosno osnaži na tom području”, ističe Šajinović.

Dodaje da je iz posjete i poslatih poruka jasno da su problemi isključivo na bh. strani.

“Očigledno je da je došlo do zastoja reformi, a suštinski razlog zašto je to tako jeste da većina političkih lidera jednostavno ne želi da BiH ikada bude dio EU, ali se ne usuđuju to javno da kažu na taj način, pa onda se deklarativno predstavljaju da su za evropske integracije, a suštinski čine sve da do njih nikada ne dođe”, zaključio je Šajinović.

Politika

NIKŠIĆ SE IZVINIO ČOVIĆU “Bio sam pod pritiskom Majkla Marfija”

Predsjednik SDP-a Nermin Nikšić javno je danas uputio izvinjenje predsjedniku HDZ-a BiH Draganu Čoviću što je pod pritiskom bivšeg američkog ambasadora u BiH Majkla Marfija SDP uz podršku svih bošnjačkih stranaka preglasao HDZ u Vladi i Parlamentu FBiH prilikom usvajanja Zakona o južnoj interkonekciji.

Nikšić je rekao da je na današnjem sastanku stranaka vladajuće koalicije u FBiH jedan od tema bila i “Južna interkonekcija”, te da su dogovorili neke postupke i da nemaju više dilema.

On je podsjetio da je upravo na toj temi “trojka” prekršila dogovor koji je imala sa HDZ-om zbog, kako je rekao, pritiska zna se koga.

– To je jedan od izazova koje smo prošli. Da nisu ovako stabilni odnosi u FBiH ne bismo. Imali smo to što smo imali, jedan pritisak – svi znamo odakle. Nakon naše komunikacije, ja sam rekao `Dragane izvini, ovo se promijenilo, čovjek je razumio, mi smo preglasali HDZ` – rekao je Nikšić noviinarima u Mostaru.

On je naveo da i kada se ne slažu oko nečega treba da razgovaraju, a ne da ratuju jedni protiv drugih ili donose odluke koje se reflektuju na sve građane FBiH.

Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović najavio je korigovanje Zakona o južnoj interkonekciji.

Čović je naveo da su “Južnu interkonekciju” danas spomenuli, jer je bilo aktivnosti na terenu, a juče su ga resorni hrvatski ministar i direktor kompanije “Plinakro” informisali da imaju komunikaciju sa nivoa FBiH.

– Oni su u zahtjevnoj situaciji, jer razgovara država sa državom, a ne entitet sa državom, jer bi onda nastali problemi druge vrste. Mi na nivou BiH nemamo stav, ali naš stav je jasan od ranije – rekao je Čović.

On je dodao da će biti tražena rješenja i da će već od sutra u HDZ-u napraviti koordinaciju zbog, kako kaže, prijatelja iz Hrvatske da ih neko ne bi zavlačio i das ne bi upali u problem na nivou BiH, odnosno FBiH.

Čović je istakao da je Zakon o južnoj interkonekciji koji je usvojen u FBiH neprovodiv.

– Sada ga treba spustiti na niže nivoe vlasti da kantoni, gradovi i opštine daju određene saglasnosti. Ako ne dogovorimo to, provodeći slijepo zakon koji je nametnut imaćemo opšti zastoj. To nam nije cilj već da imamo strateški interes. Naći ćemo način da korigujemo ono što treba kako bi taj projekat išao što prije – rekao je Čović.

Kada je u pitanju Izborni zakon BiH, Čović je ponovio da je to za njih osnova funkcionisanja BiH.

– To je mjera i za funkcionisanje vlasti na nivou BiH, ali to danas nije bila tema. I na tom modelu idemo da radimo – rekao je Čović.

Srna

Nastavi čitati

Politika

NEMA SAGLASNOSTI oko Zakona o zaštiti ustavnog uređenja Srpske, IDE SE NA USTAVNI SUD

Zajednička komisija Narodne skupštine Republike Srpske i Vijeća naroda Republike Srpske za usaglašavanje zakona, propisa i akata danas nije postigla saglasnost o Zakonu o zaštiti ustavnog uređenja Srpske, u vezi sa Odlukom Kluba delegata iz reda bošnjačkog naroda u Vijeću naroda o pokretanju postupka zaštite vitalnog nacionalnog interesa bošnjačkog naroda.

Klub bošnjačkog naroda u Vijeću naroda Republike Srpske je ostao pri stavu da su Zakonom o zaštiti ustavnog uređenja Republike Srpske, povrijeđeni vitalni nacionalni interesi bošnjačkog naroda.

Budući da nije došlo do usaglašavanja, predmetna pitanja prosljeđuju se Ustavnom sudu Republike Srpske, odnosno Vijeću za zaštitu vitalnog interesa da donese konačnu odluku.

Sjednicom je predsjedavao predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

Podsjećamo, Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 13. marta Zakon o zaštiti ustavnog uređenja Republike Srpske.

Zakonom, koji je predložio predsjednik Srpske Milorad Dodik, efikasno se štiti ustavno uređenje, te predviđa osnivanje specijalnog tužilaštva i specijalnog suda Srpske.

Ustavni sud donijeće odluku o Zakonu o zaštiti ustavnog uređenja
Stevandić je izjavio da Zajednička komisija parlamenta i Vijeća naroda za usaglašavanje zakona, propisa i akata na današnjoj sjednici nije usaglasila stavove o Zakonu o zaštiti ustavnog uređenja Srpske, te da će zbog toga Ustavni sud Srpske donijeti konačnu odluku o ustavnosti ovog akta.

Stevandić je rekao da su ostali nepromijenjeni stavovi Kluba Bošnjaka, koji je pokrenuo pitanje zaštite vitalnog nacionalnog interesa, kao i predlagača Zakona.

– S tim u vezi, ova materija će biti obrađivana na Ustavnom sudu Srpske koji će donijeti konačnu odluku – izjavio je Stevandić.

On je istakao da niko nije osporio pravo Narodnoj skupštini da donosi ovaj zakon već su stavili primjedbu na Zakon u cjelini što smatra pravnim trikom da bi se dobilo na vremenu.

– Potpuno je jasno da ovdje nema povrede nacionalnog interesa nego da se pokušava pitanje identiteta staviti u negiranje čitavog zakona – rekao je Stevandić.

On je naveo da mnoge evropske zemalje imaju zakonska rješenja kao što je Zakon o zaštiti ustavnog uređenja Srpske, pojasnivši da on štiti ustavni poredak Srpske kao što postoje i zakoni koji štite ustavni poredak drugih zemalja, pa i BiH.

– Nije ga niko nametnuo nego će biti u normalnoj demokratskoj proceduri, imaće legalitet, legitimitet, predlagača, odluke Vijeća naroda i Ustavnog suda Srpske, sve ono što nema zakon koji je nametao Kristijan Šmit – naglasio je Stevandić.

Nastavi čitati

Politika

LUKAČ BRANI ĐAJIĆA “On je ljekar, zaslužio je KLJUČ GRADA”

Šef Kluba odbornika SNSD-a u Skupštini grada Banjaluka Dragan Lukač izjavio je da je odluka o dodjeli Ključa grada Vladi Đajiću donesena isključivo na osnovu njegovih profesionalnih zasluga u oblasti medicine, a ne političkog angažmana.

– Dr Đajić je poznat građanima širom Banjaluke , a u svom gradu je pregledao i pomogao hiljadama ljudi. Komisija koja je odlučivala o dodjeli nagrade jasno je navela da je Đajić, kao ljekar, svojim radom i rezultatima zaslužio da dobije Ključ grada – rekao je Lukač.

On je naglasio da nije riječ o političkom priznanju, te da svako ima pravo na svoje mišljenje o političkom angažmanu Đajića, ali da to nije bila tema ove odluke.

Nezavisne

Nastavi čitati

Aktuelno