Connect with us

Društvo

“PEJAKOVIĆA NEKA JE SRAMOTA”: “Borac” za prava radnika NOĆU SNIMAO “Bemu” i vrijeđao Marinka

Tvornica obuće “Bema”, koja je jedna od najuspješnijih tvornica na našim prostorima i koja zapošljava 1.200 radnika, sinoć oko ponoći je napadnuta od strane izvjesnog Dražana Pejakovića, koji se predstavlja kao administrator grupe na fejsbuku, pod nazivom “Crna lista poslodavaca Republike Srpske”.

Potvrdio je to za Banjaluka.net tehnički direktor “Beme” Marinko Umičević, koji sa velikim uspjehom vodi ovu fabriku skoro punih 20 godina, i koja je sa Umičevićem na čelu izrasla u privrednog giganta, koji je danas simbol grada na Vrbasu i tvornica koja posluje po svim propisima i standardima, nije dužna nikome niti jedan fening, a okrenuta je povećanju proizvodnje, prije svega domaće, te koristi svaku priliku da dokaže svoju društvenu odgovornost.

On je dodao da je Pejaković sinoć oko ponoći došao ispred kapije “Beme”, snimao se i tom prilikom vrijeđao njega lično, tvornicu “Bema”, a samim tim i svih 1.200 radnika koji zajedno sa Umičevićem žive od svog rada u ovoj uspješnoj tvornici.

“Pejaković je iznio niz optužbi, laži i uvreda. S obzirom na to, pomenuti snimak je predat advokatskom timu tvornice obuće Bema, te očekujemo da će protiv Dražana Pejakovića biti podnesena krivična prijava i tužba za klevetu. Tvornica obuće “Bema” je već neko vrijeme na tepetu pojedinaca koji nas prozivaju i napadaju ili iz neinformisanosti ili pokušajvaju da nas reketiraju. Tako je sinoć, oko ponoći, jer po danu očigledno ne smije i nema hrabrosti, a i zna da nije u pravu, izvjesni Dražan Pejaković koji se predstavlja kao administrator grupe na fejsbuku “Crna Lista poslodavaca RS”, došao ispred fabrike, kod našeg parkinga i neovlašteno snimao fabriku. Tom prilikom je iznio niz laži i optužbi na moj račun i račun “Beme”. Pitam se ko je on da tako govori i sudi bez ijednog argumenta”, rekao je Umičević. Prema njegovim riječima, Facebook stranica “Crna lista poslodavaca Republike Srpske” je prijavljena za lažni sadržaj i govor mržnje i izrazio je očekivanje da će administratori Facebooka onemogućiti rad stranice.

“Zaista ne znam zašto je gospodinu Pejakoviću potrebno da iznosi laži, a moja vrata su uvijek otvorena za razgovor. Uvijek sam spreman na prijedloge, sugestije i konstruktivne kritike.

Tvornica obuće “Bema” zapošljava 1.200 radnika i ovdje niko nije svezan. U fabriku je lako ući, a kome ne odgovara, lako je i izaći. U današnje vrijeme kada se posao nudi na svakom koraku niko nije lud da da radi gdje mu ne odgovara, a pogotovo tamo, kako Pejaković opisuje da je u “Bemi”. Želim da napomonem da se iz “Beme“ rijetko odlazi, a često dolazi i u ovom trenutku imamo 70 molbi za posao”, poručio je uvijek iskreni Marinko Umičević, čovjek koji je zajedno sa svojim radnicima od “Beme” za dvije decenije napravio giganta, tvornicu koja je nadaleko poznata kao odgovoran poslodavac, a Umičević kao čovjek koji je uvijek na strani radnika, i koji je uvijek spreman da pomogne, što je dokazao nebrojeno puta do sada, ali to očigledno nekima smeta pa pokušavaju da šire laži o “Bemi”, koja uistinu jeste jedna uspješna poslovna priča.

Pored toga, Tvornica obuće “Bema” je poznata kao društveno odgovorna firma i prema svojim radnicima i prema gradu Banjaluci i cijeloj našoj Republici Srpskoj.

“Nažalost, mi smo niskoakumulativna industrija koja dopunjava kućni budžet, gdje prodajemo jefitinu nekvalifikovanu žensku radnu snagu, ali za 20 godina rada u Tvornici obuće “Bema” plata nikada nije zakasnila ni jedan dan i svi doprinosi su redovno uplaćeni. Došli smo do prosjeka neto plate koji sada u “Bemi” iznosi 1.000 KM. Svjesni smo da to nije neka plata za današnje uslove, ali mi smo takva industrija koja dopunjava kućni budžet. Od dotičnog gospodina ne tražim izvinjenje, nego ćemo podnijeti krivičnu prijavu, a on ako se sveo na to da pljuje i blati firme i samim tim i ljude koji rade u tim firmama, mogu samo da se zapitam šta on radi, šta je u životu uradio za društvo i za ovaj grad? Osim što si frajer, pa se sakriješ u pola noći iza ograde i lupetaš gluposti”, upitao je Umičević, koji je uvijek bio i ostao čovjek, a posebno čovjek koji otvoreno, svakome, može i smije da kaže istinu u lice, jer je jednostavno riječ o čovjeku koji, kako se narodski kaže “nema oraha u džepovima” i nema potrebe da se krije iza kojekakvih ograda, kontejnera ili po parkinzima. A možda baš to nekima smeta, ali otom potom.

Inače, Tvornica obuće “Bema”, sa svojih 1.200 radnika, se trudi da pravi kvlitetnu obuću po povoljnim cijenama za domaće tržište i želi da na taj način pomogne građanima Banjaluke i Republike Srpske.

“A gospodina Pejakovića neka je sramota. Mi ćemo pravdu potražiti u policiji i sudu”, poručio je ogorčeni Umičević.

Društvo

PENZIONERI NAJAVILI PROTEST, Vlada FBiH im osniva vijeće

Vlada Federacije BiH ovlastila je Nermina Nikšića, premijera Federacije BiH, da u ime Vlade potpiše Sporazum o osnivanju vijeća penzionera Federacije BiH.

Pored Nikšića, sporazum će potpisati i predsjednik Upravnog odbora Saveza udruženja penzionera u FBiH te predsjednik Saveza kantonalnih udruženja penzionera FBiH.

Zanimljivo je da se Vlada Federacije BiH na formiranje ovog vijeća odlučila nakon ozbiljnih prijetnji penzionera da će izaći na ulice i tražiti svoja prava, odnosno veće penzije, koje im, kako su ranije rekli, i pripadaju.

Upravni odbor Saveza penzionera u Federaciji BiH na ranijoj sjednici donio je i odluku da se ide u štrajk, ali su ipak ostavili vremena Vladi i Parlamentu FBiH da promijene zakon i omoguće vanredno usklađivanje penzija, odnosno promijene formulu za usklađivanje penzija koja umjesto rasta BDP-a treba da sadrži rast prosječne plate.

Inače, sadašnji Zakon o PIO/MIO Federacije BiH omogućava samo jedno usklađivanje penzija godišnje, koje je posljednjih godina podrazumijevalo da penzije rastu simbolično, iako su troškovi života drastično porasli.

Vijeće penzionera, kako je saopšteno iz Vlade Federacije BiH, biće najviši oblik socijalnog dijaloga.

“Istovremeno, osnivanjem tog vijeća ne umanjuju se uloga, značaj, reprezentativnost i sveukupna pozicija saveza udruženja penzionera registrovanih na nivou Federacije BiH, koji i dalje imaju ključnu ulogu zastupanja interesa svojih članova prema Vladi Federacije i drugim institucijama”, saopšteno je iz Vlade Federacije BiH.

Između ostalog, sporazum predviđa da je vijeće penzionera savjetodavno tijelo Vlade FBiH koje o pitanjima iz svog djelokruga rada, područja penzionog i zdravstvenog osiguranja i socijalne politike prati, razmatra i ocjenjuje uticaj socijalne politike i mjera na razvoj i socijalnu stabilnost penzionog sistema i položaj penzionera.

Takođe, razmatra i predlaže izmjenu propisa iz oblasti penzionog i invalidskog osiguranja, preporuke, informacije, mišljenja i zaključke dostavlja Vladi putem resornog ministarstva, podstiče mirno rješavanje svih pitanja iz oblasti penzionog i invalidskog sistema, razmatra nacrte zakona, podzakonskih akata, programa i drugih dokumenata iz djelokruga svog rada i svoja mišljenja o tim dokumentima putem resornog ministarstva dostavlja Vladi.

Nastavi čitati

Društvo

RASPLAMSALI SE POŽARI U HERCEGOVINI: Vatrogasci ne pamte težu noć (VIDEO)

Veliki požari rasplamsali su se noćas u Hercegovini, na području Popovog Polja, sela Tulje i Mrkonjići, a nakon što su vatrogasci i mještani od kuća odbili vatru u naseljima Hrupjela i Podglivlju, novi požar prijeti kućama u Popovom Polju.

“Izuzetno teška noć za pripadnike nadležnih službi, ni najstariji vatrogasci ne pamte posljednjih 15, 20 godina da je tako nešto zabilježeno u našem gradu. Herojska borba u naseljima Hrupjela i Podglivlju, gdje su u pitanju porodične kuće, vatrogasne službe zajedno sa dobrovoljnim vatrogasnim društvima i velikim brojem mještanima uspjeli da odbrane”, rekao je za RTRS Stevan Bekan, načelnik Štaba za vanredne situacije Trebinje.

Istakao je da su već jutros od 6 časova ekipe na terenu.

“Vatrogasne jedinice su uspjele da odbrane vatru od kuća, dejstvovaće i helikopter MUP-a Srpske. Očekuje nas izuzetno težak dan”, naveo je Bekan.

U podnožju planine Leotar požar se spustio do magistralnog puta Trebinje-Bileća.

Vatrogasci su na terenu, dežuraju da požar ne pređe put.

Nastavi čitati

Društvo

PRI KRAJU ŽETVA PŠENICE! Teško do dogovara o cijeni hljebnog žita

Nakon ječma pri kraju je i žetva pšenice, prinosi i kvalitet su iznad svih očekivanja, ali sreću domaćih ratara kvari niska otkupna cijena, koja je višegodišnji razlog neslaganja otkupljivača i proizvođača koji će sutra sjesti za pregovarački sto da bi pokušali da nađu zajednički jezik i prevaziđu nezadovoljstvo.

Zbog aktuelnog stanja u sektoru ratarstva i mlinsko-pekarske industrije Srpske u prostorijama Privredne komore sutra će biti održan sastanak predstavnika Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, Ministarstva trgovine i turizma RS, Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, primarnih poljoprivrednih proizvođača i predstavnika Grupacije mlinsko-pekarska industrija koja djeluje unutar Udruženja poljoprivrede i prehrambene industrije Privredne komore RS.

– Osnovni cilj sastanka je detaljna analiza aktuelnog stanja u sektoru uz učešće svih relevantnih subjekata – naveli su iz Privrede komore RS. Pomoćnik ministra poljoprivrede Saša Lalić za “Glas” kaže da ovim sastankom nastoje još jednom posredovati u prevazilaženju problema.

– Svake godine u junu se pravi kriza kada je riječ o otkupu pšenice i iako cijenu određuje tržište, počesto se percepira kao da ministarstvo diktira taj iznos. Cilj sastanka je da se vidi postoji li mogućnost za pregovore i dogovore, da mlinsko-pekarski sektor kaže koje su im sorte pšenice potrebne i interesantne i za koje bi na kraju platili više dabi ih poljoprivrednici imali u asortimanu, bar iduće godine. Da bude skrojen neki dogovor ili ugovorena proizvodnja, što bi bilo najbolje za proizvođače, ali i sve ostale u ovom sektoru – kazao je Lalić.

Predsjednik Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Stojan Marinković ići će na sastanak, ali nema prevelika očekivanja. – Čisto sumnjamo da se na tom sastanku može postići bilo kakav dogovor, ali nada da će preovladati zdrav razum i da će konačno neko shvatiti važnost svega što poljoprivrednici rade postoji. Iznijećemo svoje stavove, ali nismo optimistični da će se to završiti išta bolje nego sastanci proteklih godina – rekao je Marinković.

Na sastanak bi trebalo da dođe i direktor Poljoprivredno-proizvodnog preduzeća “Jelena” iz Kozarske Dubice Marko Vlajsević, koji smatra da probleme treba rješavati, ali ne u žetvi, već mnogo ranije.

– Mi smo već izašli sa otkupnom cijenom. Stočnu pšenicu plaćamo 36 feninga, a visokokvalitetne sorte između 39 i 42 feninga. Do sada smo primili 5.000 tona žita na skladištenje, ali samo 1.500 tona je onog kvalitetnog koje ćemo otkupiti i samljeti u brašno. To je generalno najveći problem kada je riječ o domaćoj pšenici, mahom je stočna, oko 85 odsto, dok je svega 15 odsto pogodno za mlinsku proizvodnju. Nastojim bar sa ratarima u Kozarskoj Dubici da to promijenim, da nagnam kooperante da siju kvalitetnu pšenicu, zato i nudim višu cijenu za nju – rekao je Vlajsević.

On smatra da se na republičkom nivou mora težiti ka proizvodnji u omjeru 50 odsto stočna, 50 odsto kvalitetna mlinska pšenica. – U tom slučaju bismo manje uvozili, a ovako se ne možemo osloniti na domaće ratare, jer ako ne uvezemo pšenicu, uvozićemo brašno – smatra Vlajsević.

U Semberiji, kao najvećoj žitnici Srpske, otkupna cijena znatno je niža.

– “Žitopromet” je najavio okvirnu otkupnu cijenu pšenice za ovu sezonu, koja se kreće između 0,34 i 0,36 KM po kilogramu. To je van svake pameti, ali mi nemamo drugog izbora. Većina proizvođača im je već predala rod, jer nema gdje da je skladišti i sada nam je mogu platiti koliko hoće. Ne vjerujem da sastanak može šta promijeniti – istakao je predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača “Sela Semberije” Boško Radić.

PODRŠKA

Saša Lalić kaže da je kvalitet ovogodišnjeg roda odličan te da prinosi u prosjeku dostižu oko šest i po tona po hektaru.

– To je iznad višegodišnjeg prosjeka, s tim da ima proizvođača kod kojih su prinosi po devet i deset tona po hektaru. I iako mi na cijenu otkupa ne možemo uticati direktno, indirektno i te kako utičemo kroz podršku koju pružamo ratarima. Lani smo proizvođačima pšenice isplatili devet miliona KM, a ove godine direktno blizu 12 miliona KM, kao i dva miliona za dizel gorivo – podsjetio je Lalić.

Nastavi čitati

Aktuelno