Connect with us

Politika

ODBIJENA hitna procedura izmjena IZBORNOG ZAKONA BIH

Delegati u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine oborili su prijedlog SDA o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH koji se trebao razmatrati po hitnoj proceduri, a odnosio se na integritet izbornog procesa. Umjesto toga, razmatraće se u redovnoj proceduri.

Delegati SNSD-a i HDZ-a su prilikom rasprave obrazložili zašto smatraju da ovaj zakon mora ići u redovnu, a ne hitnu proceduru. Istakli su stav da rješenja SDA nisu dovoljno dobra i da će u redovnoj proceduri to biti ispravljeno.

Ono što je cilj jeste implementirati prijedloge iz Laktaša u izmjene Izbornog zakona, a Dragan Čović je kazao da je ovdje riječ o “pokušaju spašavanja izmjena zakona za koje mu je nezamislivo da su prošle Predstavnički dom”.

Inače, obaranje hitnog postupka i vraćanje na redovnu proceduru koja uključuje amandmane znači da će zakon morati na dodatno usaglašavanje te da vrlo vjerovatno neće biti moguće usvojiti ga do marta kada očekujemo otvaranje pristupnih pregovora.

Šta je prethodilo povlačenju izmjena Izbornog zakona
Koalicioni partneri na bh nivou su se na sastanku u Laktašima dogovorili da obore trenutni prijedlog tehničkih izmjena izbornog zakona, koji se u parlamentarnoj proceduri našao po hitnom postupku.

Oboreni prijedlog je krajem prošle godine predložila SDA nakon što je visoki predstavnik, kojeg ne priznaju vlasti u RS, Kristijan Šmit najavio da će nametnuti izmjene Izbornog zakona BiH s ciljem jačanja integriteta izbora ukoliko se domaći lideri ne dogovore.

Prijedlog je po hitnoj proceduri prošao Predstavnički dom, ali s obzirom na to da je oboren u Domu naroda, o ovim izmjenama će se razmatrati u redovnom postupku.

Prijedlozi koalicionih partnera na bh nivou s ciljem izmjene Izbornog zakona usaglašeni su u Laktašima, a Čović je prema dogovoru, nekoliko dana kasnije, stranačkim šefovima dostavio nacrt izmjena Izbornog zakona BiH, koji je sačinjen od ideja do kojih su došli na sastanku. Te prijedloge dalje planiraju uputiti u parlamentarnu proceduru umjesto prijedloga od SDA ili kao njegova dopuna.

Međunarodna zajednica u BiH je kritikovala planove koalicije kazavši da je u njihovim izmjenama Izbornog zakona ostavljen prostor za izbornu krađu te da se određenim prijedlozima jača politički interes u izbornom procesu, umjesto da bude smanjen.

Loading...

Politika

MIRA PEKIĆ “Svako ko je korupcijom stekao imovinu TREBA DA BUDE PREDMET ISTRAŽIVANJA!”

 

Ponovno otvaranje slučaja kupovine vile na Dedinju, čiji je vlasnik Milorad Dodik, te višegodišnja neprocesuiranost brojnih korupcionih afera vezanih za njegovo ime, postavljaju pitanje odgovornosti pravosudnih institucija u BiH. Na ovu temu je za N1, između ostalog, govorila i šef Kluba poslanika PDP-SDS-Lista a pravdu i red u PD PS BiH, Mira Pekić, istakavši da niko iz političkih struktura ne smije biti izuzet iz istražnih radnji.

“Tužilaštvo treba da radi svoj posao, istražuje i donese svoj sud. U ovom slučaju, postupak traje već dugo, a informacije cure na kapaljku. Nije lako ni Tužilaštvu jer mora sve što iznese na sudu i da dokaže. Međutim, svako ko je korupcijom stekao imovinu treba da bude predmet istraživanja”, izjavila je Pekić.

Pored pravosudnih pitanja, politička scena u BiH ostaje turbulentna, posebno nakon što je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH izglasao smjene zamjenika ministara, pri čemu je HDZ bio protiv. Ovakav stav izazvao je pitanje da li HDZ i dalje štiti SNSD, na šta Pekić odgovara da se ponavlja situacija od prije nekoliko sedmica, kada su poslanici HDZ-a svojim glasovima spriječili smjene pojedinih funkcionera.

Pekić naglašava da u politici svaka stranka slijedi svoje ciljeve.

“Očekivano je da će HDZ insistirati na Izbornom zakonu, Trojka na evropskim zakonima, a mi ćemo takođe imati svoje zahtjeve. Jedan od ključnih je izmjena zakona o PDV-u, o čemu govorimo godinama”, dodala je.

Što se tiče političke scene u Republici Srpskoj, Pekić, kao dugogodišnja članica PDP-a, tvrdi da približavanje vlasti nije opcija i da postoje razlike unutar opozicije koje se rješavaju postepeno.

“Na opštinskom nivou, naravno da postoje problemi između odbornika, ali to je realnost političkog života”, zaključila je Pekić.

Nastavi čitati

Politika

DODIK O LIRMANOVOJ “Otišla je, nećemo nijemo posmatrati njeno vršljanje po Srpskoj!”

Otišla je. Ne mogu da vjerujem da je toliko naivna da je poslije svih laži i uvreda koje je izrekla, samo da bi zadovoljila sarajevsku čaršiju, očekivala da ćemo nijemo posmatrati njeno vršljanje po Republici Srpskoj, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u objavi na društvenoj mreži Iks nakon što je njemački ministar za evropska poslove i klimu Ana Lirman napustila Banjaluku.

“U dilemi sam da li je to njena pamet ili se vodila pameću opozicije. I jedno i drugo je glupo“, dodao je Dodik.

Podsjećamo, njemački ministar ta evropske poslove i klimu Ana Lirman stigla je danas u Banjaluku kako bi se sastala sa opozicijom u Srpskoj.

Vlada Srpske proglasila je na današnjoj telefonskoj sjednici Lirmanovu personom non grata.

Iz Narodne skupštine Srpske saopšteno je da nije zaprimljen nikakav zahtjev za održavanje nekog sastanka niti najave posjete bilo koga.

Nastavi čitati

Politika

ZATVORILI JOJ VRATA! Njemačka ministrica proglašena nepoželjnom u Srpskoj zbog “političkog miješanja”

Vlada Republike Srpske proglasila je danas njemačku ministricu za evropske poslove i klimu Anu Lirman za persona non grata u Republici Srpskoj, te naložila Ministarstvu unutrašnjih poslova da je prilikom ulaska na teritoriju Republike Srpske isprati van granica, prenosi Srna.

Vlada je na telefonskoj sjednici donijela zaključak kojim izražava protest zbog jednostranih i politički motivisanih mjera koje su, bez transparentnog pravnog osnova i uz nepoštovanje principa nepristrasnosti, preduzete od određenih zvaničnika Njemačke, uključujući Lirmanovu, u vidu uvođenja sankcija predsjedniku Republike Srpske, predsjedniku Vlade i predsjedniku Narodne Skupštine.

Vlada ove mjere, ali i javne istupe i današnju posjetu Republici Srpskoj Lirmanove, smatra za direktno miješanje u unutrašnja pitanja i kršenje međunarodnih konvencija, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.

Radi zaštite političkog i institucionalnog integriteta Republike Srpske, Vlada uvodi recipročne mjere, koje predstavljaju proporcionalan i legitiman odgovor u skladu s međunarodnim praksama, te proglašava Lirmanovu za persona non grata u Republici Srpskoj.

Vlada će o ovoj odluci upoznati i Narodnu skupštinu Republike Srpske.

Lirmanova je danas u Banjaluci trebalo da održi sastanak sa šefom Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igorom Crnatkom, ali je otkazan nakon što je proglašena nepoželjnom osobom.

Nastavi čitati

Aktuelno