Connect with us

Politika

UŽAS! “Odugovlače suđenje za Jošanicu kako bi umrlo što više svjedoka”

U Srpskoj vlada sve jače uvjerenje da pravosuđe na nivou BiH namjerno, a s ciljem da pomre što više svjedoka, odugovlači početak suđenja za “krvavi Nikoljdan”, odnosno brutalni zločin koji se dogodio 19. decembra 1992. u Jošanici, kod Foče, kada je ubijeno 56 Srba, pretežno civila, među kojima je bilo i žena i djece.

Podsjetimo, kako je u utorak rečeno iz Suda BiH, ročište zakazano za taj dan, u predmetu “Ferid Buljubašić i drugi”, otkazano je jer nisu ispunjene procesne pretpostavke za početak glavnog pretresa.

Milorad Čančar, koji je među prvima vidio tijela žrtava, uključujući i tijelo dvogodišnje djevojčice, ogorčen je jer se početak suđenja ne nazire.

“Svaka ljudska duša mora biti razočarana ako u sebi ima imalo ljudskosti. Negiraju zločin nad nedužnom djecom. To je katastrofa”, rekao je Čančar za “Nezavisne novine”.

Prema njegovim riječima, očigledno je da na ovaj način Sud BiH pokušava doći do toga da svjedoci što više zaborave ono što se dešavalo, a neki i da umru.

“To je očigledno. Najmanje 10 živih svjedoka, civila, koji su poživjeli, već je umrlo. Oni su gledali ubijanja i klanje”, rekao je Čančar.

On se prisjeća i kako je 1992. pokušavao pomoći žrtvama, ali im nije bilo spasa.

“Nas pet je otišlo na mjesto gdje se to dešavalo, ne bismo li pronašli nekog ko je ranjen, da pomognemo, ali nije bilo spasa nikome”, rekao je Čančar.

Janko Filipović, predsjednik Opštinske organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Foča, kaže da ih ne iznenađuje neprofesionalnost Suda BiH kada je u pitanju procesuiranje zločina nad srpskim narodom.

Očekuju, kaže, da će ovo biti maratonski proces s obzirom na dosadašnju praksu Suda BiH.

“Nadamo se da nisu opravdane naše sumnje da su pred Sudom BiH srpske žrtve žrtve drugog reda te da su Srbi u BiH građani drugog reda”, naveo je Filipović za “Nezavisne novine”.

Zašto je u utorak otkazan početak suđenja u ovom slučaju i da li je poznat novi datum pitanje je koje smo juče poslali Sudu BiH, ali smo dobili nejasan, odnosno neprecizan odgovor.

“Nisu ispunjene procesne pretpostavke za početak glavnog pretresa. Novi datum će biti objavljen na kalendaru suđenja na vebstranici Suda”, rečeno je iz Suda BiH za “Nezavisne novine”.

Napadači su, podsjetimo, 19. decembra 1992. godine ušli iz pravca Goražda u zaleđe srpskih položaja i, paleći sve pred sobom, na kućnom pragu dok su se spremali da slome slavski kolač, masakrirali srpske žene, starce i djecu.

Desetak zaselaka Gornje Jošanice u opštini Foča izbrisano je sa geografske karte popaljene su ne samo kuće, već i pomoćni objekti. Uz nejač ubijana je i stoka, a gdje su to stigli zločinci su čak posjekli i stabla voćaka.

Žrtve su ubijali na veoma svirep način, često hladnim oružjem. Zločinci su jednom mještaninu motornom testerom odsjekli glavu, a mnoge žrtve su spaljene i izgorjele u svojim kućama. Među ubijenim je bila 21 žena, kao i troje djece mlađe od 11 godina. Najstarija žrtva u ovom pokolju bio je devedesetogodišnji starac.

U ovom predmetu optuženi su Ferid Buljubašić, Ahmet Sejdić, Rašid Sobo, Ševko Glušac, Zakir Jamak, Bahrudin Muhić zvani Bane, Adem Fehrić, Mustafa Poljo zvani Musa, Enver Kustura zvani Pena, Muhamed Liska, Sakib Čakar, Izet Sejdić i Munir Nalo.
Nezavisne

Politika

DRINIĆ ČESTITAO DAN SLOBODE MEDIJA: Pritisak na novinare nedopustiv

Narodni poslanik Nebojša Drinić čestitao je Svjetski dan slobode medija novinarima, urednicima, udruženjima novinara i svim zaposlenima u medijima.

“Novinarstvo je plemenit poziv ako je ogledalo istine, profesionalnosti i objektivnosti i ima potencijala da bude bedem protiv zloupotrebe vlasti pomažući da se donesu i neprijatne istine”, rekao je Drinić

ističući da je cenzura grubo kršenje ljudskih prava, a pritisak na novinare nedopustiv.

Prema njegovim riječima profesionalni medijski radnici zaslužuju bolje uslove rada i veće plate.

“Kao poslanik u Narodnoj skupštini borio sam se protiv kriminalizacije klevete jer je sloboda izražavanja od suštinskog značaja za razvoj demokratskog društva”, zaključio je Drinić.

Nastavi čitati

Politika

Dodik osudio napad u kojem je oštećena kuća POVRATNIČKE PORODICE

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik osudio je napad u kojem je oštećena kuća povratničke porodice u Gacku i zatražio hitnu akciju u pronalasku počinioca.

Dodik je naveo da je tim povodom razgovarao sa ministrom unutrašnjih poslova Republike Srpske Sinišom Karanom.

“Zatražio sam hitnu akciju u pronalaženju napadača”, napisao je Dodik na mreži “X”.

Policija u Gacku izvršila je uviđaj na kući u mjestu Gračanica nakon što je vlasnik prijavio oštećenje prozorskog stakla i radi na utvrđivanju okolnosti koje su dovele to toga, saopštila je Policijska uprava Trebinje.

“Policijski službenici su utvrdili da je u kući u kojoj, prema riječima lica koje je prijavilo niko ne živi, oštećeno jedno prozorsko staklo upotrebom vatrenog oružja”, navodi se u policijskom saopštenju

Nastavi čitati

Politika

UMJESTO OSTAVKI, gradovi u Srpskoj traže SAGLASNOST CIK-a

Iako je Vlada Republike Srpske pozvala članove lokalnih administracija u Republici Srpskoj da podnesu ostavke, lokalne zajednice kao što su Prnjavor i Gradiška od CIK-a BiH tražile su saglasnost za imenovanje novih članova u lokalne izborne komisije.

Na sjednici CIK-a koja je u toku, Centralna izborna komisija BiH dala je saglasnost na odluku Skupštine grada Gradiška za imenovanje Nataše Savić kao člana Gradske izborne komisije Gradiška, a saglasnost CIK-a za imenovanje članoca Gradske izborne komisije tražila je i Skupština grada Prnjavora i CIK je tu saglasnost dao za imenovanje tri člana.

Podsjećanja radi, nakon što je Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika nametuno izmjene i dopune Izbornog zakona BiH, Vlada Republike Srpske održala je sjednicu i pozvala članove lokalnih izbornih komisija da podnesu ostavke jer kako su tada izjavljivali zvaničnici Republike Srpske, sertifikati CIK-a im neće vrijediti ništa. U to vrijeme predložen je i Izborni zakon Republike Srpske, a u nekoliko navrata je isticano da će Republika Srpska sama sprovesti izbore, međutim u posljednje vrijeme, to se gotovo i ne spominje, a lokalne zajednice širom Republike Srpske u svojim budžetima planiraju novac od Centralne izborne komisije BiH za sprovođenje lokalnih izbora.

Već tada, opozicija je govorila da to ne treba raditi, pozivajući svoje članove da ne podnose ostavke, a samo su članovi Republičke izborne komisije Republike Srpske podnijeli ostavke, međutim te ostavke još uvijek nisu prošle proceduru pred Narodnom skupštinom Republike Srpske.

Nastavi čitati

Aktuelno