Connect with us

Banjaluka

Banjalučani imaju priliku da NAUČE SKIJATI I BEZ SNIJEGA

Nedavno je u Bistrici, 12 kilometara od centra Banjaluke, s radom počeo poligon sa vještačkom ski-stazom, prvi takve vrste na prostoru Bosne i Hercegovine, gdje djeca, ali i roditelji mogu da savladaju i nauče osnove skijanja tokom cijele godine, bez obzira na vremenske uslove.

Prvenstveni razlog za osnivanje Ski-centra Banjaluka je nedostatak snijega, ali i velika zainteresovanost roditelja da djeca nauče skijati, kazao je za “Nezavisne novine” Predrag Peđa Savić, instruktor skijanja i direktor ovog centra.

“Ski-poligon sastoji se od dvije staze, imamo i ski-lift, a nalazi se svega nekoliko kilometara od centra grada i lako nas je pronaći. Ljudi sve više prepoznaju potrebu da dijete u današnjem dobu, kao što zna plivati, isto tako treba da zna i skijati, jer je to neka osnovna kultura. Samim tim, kako se već godinama bavim sportom, nastavnik sam fizičkog vaspitanja i radim sa djecom osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta, stvorila se potreba da napravimo organizaciju i djecu naučimo skijanju. Mi smo koristili Kozaru, kao najbližu planinu, ali nedostatak snijega i promjene klimatskih uslova doveli su do toga da ne možemo izvoditi instrukcije skijanja redovno”, objašnjava Savić.

Dodaje da je do ideje za vještačku ski-stazu došao iz pozitivnih primjera iz zemalja regiona i Evrope.

“Ove godine smo krenuli u realizaciju ovog projekta, ali moram napomenuti da staza nije namijenjena samo za djecu, već i za roditelje koji imaju potrebu da sa svojom djecom zajedno prolaze ta divna iskustva, čari i ljepote koje nude planine i skijaški centri. Nema ni dva mjeseca kako smo postavili vještačku ski-stazu, a odziv i povratne informacije su zaista pozitivni. Većinom zabunu stvara sunčano vrijeme, jer nisu baš svi shvatili princip rada. Vještačku stazu vežu za vještački snijeg, dok naše skijalište i obuke skijanja rade nezavisno od vremena i mogu da se organizuju tokom cijele godine”, kaže Savić i napominje da su termine, koji traju cijeli dan, prilagodili roditeljima i organizuju grupe istog skijaškog nivoa.

“Posjedujemo kompletnu opremu, skije, pancerice, kacige, a bezbjednosne mjere su na visokom nivou. Naravno, sa djecom i roditeljima rade iskusni instruktori skijanja i profesori fizičkog vaspitanja. Pristup je individualizovan, imamo školicu skijanja, obično radimo šestočasovnu obuku. Jako nam je drago kada nam roditelji šalju video-zapise djece sa skijanja na pravim planinama i ponosni smo nakon što vidimo da su naši polaznici savladali i usavršili skijanje”, kaže Savić.

Dodaje da roditelji djeci treba samo da obezbijede rukavice, mogu biti i skijaške, ali i obične vunene, a u hladnije dane i skafander ili ski-odijelo da djeci ne bi bilo hladno.

Vladan Koprena, instruktor skijanja, kaže za “Nezavisne novine” da na prvom času polaznike prvenstveno upoznaju sa opremom i načinima pravilne upotrebe skijaške opreme, kao i da se nauče kretati u opremi.

“Obično djeca dođu kod nas prvi put sa malo straha, a na prvom času gledamo da razbijemo taj strah i da ih sigurno spustimo nekoliko puta, a onda i same da ih puštamo da dolaze do nas, da bismo ih do kraja časa pustili da sami voze i uživaju na stazi. Imamo dvije staze, a na blažoj stazi polaznici, nebitno da li su odrasli ili djeca, razbijaju strah, opuste se i tu zavole skijanje”, priča Koprena i kroz osmijeh dodaje da mu je skijanje u krvi.

Napominje da se na narednim časovima savladavaju elementi skijanja, kao što su kočenje, zaokreti i slično.

“Mališani malo lakše razbiju strah od odraslih, koji su više realni i razmišljaju o padovima i mogućim povredama, ali kada niste na pravoj planini, već na malom poligonu, strah se povlači i kod odraslih tako da i oni brzo savladaju osnove i spremni su za odlazak i na skijališta kao što su ona na Jahorini ili drugim planinama”, kaže Koprena.

Osim skijanja, djeci su na raspolaganju i specijalne gume za spuštanje niz stazu, u kojima podjednako uživaju kao i na skijama, potvrdila je za “Nezavisne novine” jedna Banjalučanka koja je svoju devetogodišnju kćerku dovela na vještačku stazu.

“Moja kćerka je oduševljena, kao i sva djeca na stazi, a tim koji radi sa njima je neumoran, pravi su profesionalci i svakom polazniku pružaju podjednaku pažnju. Moja djevojčica je već naučila da skija, ali ćemo ići još nekoliko dana, a isprobali smo i dnevno i noćno skijanje i zaista je prezadovoljna, pa jedva čekamo da odemo na pravu planinu, da naučene tehnike isproba i na pravom snijegu”, kazala je ova Banjalučanka.

Banjaluka

JEDNA ULICA U BANJALUCI DANAS BEZ STRUJE! Redovni radovi na terenu

Struju danas neće imati od 10 do 12 časova jedna ulica u Banjaluci, potvrdili su ovo iz “Elektrokrajine”.

“Bez struje ostaje dio ulice Knjaza Miloša”, istakli su oni, prenose Nezavisne.

Nastavi čitati

Banjaluka

ZLATNA SRCA MALIH BANJALUČANA! Najmlađi uručili donaciju javnoj kuhinji

Javnu kuhinju posjetili su najmlađi i najslađi donatori našeg grada, zajedno sa svojim tetama iz novog vrtića “Jana”.

“Svoje igračke, garderobu, slikovnice i slatkiše poželjeli su pokloniti svojim vršnjacima koji nisu u mogućnosti da priušte ovakve stvari”, kazali su iz Udruženja građana “Mozaik prijateljstva”, te dodali kako je bilo prelijepo družiti se s humanom dječicom.

“Onako mali i preslatki u svojim ručicama su donijeli poklone i prešli za njih impozantnu razdaljinu od Rebrovca do naše javne kuhinje”, ispričali su oni.

Kako dodaju, njihove divne tete sad već po navici zajedno s njihovim roditeljima rade na zdravom odrastanju po onim pravim i jedino ispravnim ljudskim vrijednostima.

“Hvala od srca, mali drugari, hvala vašim roditeljima i vašim tetama, uživajte u svom djetinjstvu, a mi vam i ovim putem šaljemo milion najljepših želja”, kazali su oni.

Nastavi čitati

Banjaluka

ŠUKALO “Banjaluka POSEBNO PONOSNA na Đurđevdanski festival”

U banjalučkoj Sportskoj dvorani „Borik“ održan je 30. Đurđevdanski festival, na kojem su briljirale 23 male-velike đurđevdanske zvjezdice, izvodeći premijerno 20 novih kompozicija. Pobjednik je Nečujna pesma“ Danijela Alibabića, u izvođenju Maše Milovanović.

U svojevrsnom produkcijskom i muzičkom spektaklu nastupili su izvođači iz deset zemalja: Kine, Letonije, Rusije, Bugarske, Slovenije, Hrvatske, Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Republike Srpske i BiH, odnosno iz 16 gradova Evrope i Azije.

Grad Banja Luka je podržao i ovogodišnji Đurđevdanski festival, koji se nalazi u Kalendaru kulturnih manifestacija za 2024. godinu.

Upravo za dugogodišnju podršku, Gradu je uručena plaketa, koju je u ime Grada primila savjetnica gradonačelnika Milada Šukalo.

-Banja Luka može da se ponosi mnogo čime, ali posebno Đurđevdanskim festivalom. Grad Banja Luka, na čelu sa gradonačelnikom Draškom Stanivukovićem zahvalan je osnivačima i organizatoru što njeguje dječije stvaralaštvo već 30 godina i što su postali vjerni prijatelji djece u Banjoj Luci, ali i u cijelom svijetu. Zadovoljstvo nam je da je Banja Luka bila centar muzičkog stvaralaštva i da smo na 30. jubilarnom Đurđevdanskom festivalu imali priliku da ugostimo djecu od Kine do Rusije, evropskih i zemalja sa ovih prostora. Grad Banja Luka je podržavao ovaj festival kroz godine iza nas i svakako će to da nastavi i u budućnosti – poručila je savjetnica Šukalo.

Nastavi čitati

Aktuelno