Zdravlje
ZASPAĆETE ZA SAMO PAR MINUTA! Stara japanska tehnika rješava nesanicu

Vježba disanja pomaže u smirivanju vašeg tijela, reguliše disanje i otkucaje srca kako biste se osećali opušteno i spremno za spavanje.
Nema ništa gore nego kad legnete u krevet i ne možete da zaspite, pa provedete noć vrteći se. Ako vam ovo zvuči poznato, nemojte da paničite, jer postoji nekoliko načina uz pomoć kojih možete da zaspite. Jedan od njih je mjesečevo disanje.
Šta je mjesečevo disanje?
To je japanska tehnika, na sanskritu poznata kao Chandra Bhedana, i koristi se u jogi, a pomoći će vam da zaspite za nekoliko minuta, piše Metro.
Mjesečevo disanje praktikuje se zatvaranjem desne nozdrve i udisanjem i izdisanjem kroz lijevu nozdrvu. Da biste to učinili, lezite u krevet i udobno se smjestite, a zatim palcem nježno zatvorite desnu nozdrvu. Polako udahnite držeći desnu nozdrvu zatvorenu, a zatim polako izdahnite kroz lijevu nozdrvu.
Iako ovo može da zvuči prilično neobično, vrlo je efikasno jer se smatra da je lijeva strana vašeg tijela povezana s parasimpatičkim nervnim sistemom. To je mreža nerava koja pomaže opuštanju vašeg tijela nakon razdoblja stresa ili opasnosti, a takođe je korisna za odmor. Vježba disanja pomaže umirivanju vašeg tijela, reguliše disanje i otkucaje srca kako biste se osjećali opušteno i spremno za spavanje.
Jednostavno treba da ponovite korake nekoliko puta dok ne otkrijete da vam um više ne radi i da se razbistrio, a tijelo se opustilo. A, ako se iz nekog razloga još uvijek borite da utonete u san, uvijek možete da pokušate mijenjanjem nozdrve. Započnite zatvaranjem desne i udahnite kroz lijevu nozdrvu. Zatim kažiprst stavite na lijevu nozdrvu i udahnite kroz desnu stranu. Mijenjajte i ponavljajte onoliko puta koliko je potrebno.
Ako se budite usred noći, takođe možete da isprobate mjesečevo disanje koje će vam pomoći da ponovno utonete u san. Ali, ako to ne pomaže, postoji i nekoliko drugih korisnih tehnika joge koje vam mogu pomoći.
Džesi Galber, osnivač YOGI TIMES-a, podijelio je najbolje tri joga poze koje će vam pomoći da zaspite – i sve možete da radite iz kreveta. To uključuje pozu srećne bebe, pozu djeteta i pozu mrtvaca.
Evo kako se one izvode:
Za pozu srećne bebe započnite ležanjem na leđima i privlačenjem koljena prema grudima. Zatim rukama uhvatite spoljne rubove stopala, otvarajući koljena u širini torza. Nježno se ljuljajte s jedne na drugu stranu, masirajući kičmu o dušek.
Za isprobavanje poze djeteta kleknite i sjednite sebi na pete. Raširite kolena u širini kukova, a zatim se savijte prema naprijed kako biste torzo položili između butina. Ispružite ruke prema napred ili uz tijelo, s čelom naslonjenim na podlogu.
I na kraju, poza mrtvaca (šavasana) možda je najjednostavnija od svih. Samo lezite ravno na leđa s blago raširenim nogama. Držite ruke opuštene uz tijelo s dlanovima okrenutim prema gore. Zatvorite oči i usredsredite se na duboko, sporo disanje.
Zdravlje
ZAŠTO JE DOBRO JESTI DORUČAK svaki dan u isto vrijeme? Ova navika može vam PROMIJENITI ŽIVOT

Konzumiranje doručka svakog dana u isto vrijeme, odlično može uticati na vaše cjelokupno zdravlje, od poboljšanog metabolizma do odlične kognitivne funkcije.
Kada jedete, jednako je važno i ono šta jedete, tvrde stručnjaci. Istraživanja pokazuju da je za vaše cjelokupno zdravlje bolje unijeti većinu kalorija ujutru pa smanjivati kako se približava večera.
Stručnjaci firme Plumbnation istakli su važnost toga da doručak postane redovni dio vaše svakodnevne rutine.
1. Poboljšava metabolizam
Doručak u isto vrijeme svaki dan pomaže u regulisanju unutrašnjeg sata i metabolizma vašeg tijela. Kada vaše tijelo zna kada treba očekivati hranu, postaje djelotvornije u njenoj obradi. To pomaže u boljem iskorišćavanju energije, hormonskoj ravnoteži, a i smanjuje vjerovatnoću gojenja. Redovan raspored ishrane neće dovesti do kasnijeg prejedanja.
2. Poboljšana kognitivna funkcija
Dosljedne navike doručka pridonose stabilnom nivou šećera u krvi, što je ključno za kognitivnu funkciju. Stabilan nivo glukoze obezbjeđuje stalno pothranjivanje mozga energijom, poboljšavajući zadržavanje pamćenja i prisjećanje. To pomaže i kod koncentracije što znači bolja radna učinkovitost.
3. Bolja probava
Doručak svaki dan u isto vrijeme pomaže u regulaciji probavnog sistema. Podstiče crijeva na redovno pražnjenje i sprečava probavne tegobe, kao što je nadutost. Dosljedan obrazac ishrane omogućuje vašem tijelu da bolje apsorbuje hranljive materije iz hrane koju jedete, pridonoseći cjelokupnom zdravlju.
4. Balans energije tokom dana
Sprečava pad energije već tokom jutra, koja je najčešće uzrokovana nepravilnim navikama u ishrani ili potpunim preskakanjem doručka. Takav balans pomaže i u rutini vježbanja, pridonoseći boljoj kondiciji. Pomaže da ostanete koncentrisani svakog dana.
5. Bolje raspoloženje i mentalno stanje
Konzumiranje doručka u isto vrijeme može smanjiti stres i tjeskobu koji su povezani sa nepravilnim obrascima ishrane i nepredvidivom glađu. Održava stabilan nivo šećera u krvi što doprinosi emocionalnoj stabilnosti, prenosi Najžena.alo.rs.
Zdravlje
ISTRAŽIVANJE! Vitamin D može značajno SMANJITI RIZIK od raka debelog crijeva

Rak debelog crijeva sve je češći, posebno među mlađim odraslim osobama. Iako se i dalje smatra bolešću povezano sa starenjem, sve je više dokaza da na razvoj ovog raka snažno utiču životne navike i spoljašnji faktori. Stručnjaci procjenjuju da se čak 50 posto slučajeva raka debelog crijeva može spriječiti promjenom načina života, a vitamin D pokazuje se kao jedan od ključnih faktora u prevenciji.
Šta pokazuje najnovije istraživanje?
Naučnici su analizirali podatke iz čak 50 studija koje su obuhvatile više od 1,3 miliona ljudi kako bi utvrdili ulogu vitamina D u prevenciji kolorektalnog karcinoma, piše MindBodyGreen.
Rezultati su pokazali da su osobe s višim nivoima vitamina D u krvi imale 39 posto manji rizik od razvoja raka debelog crijeva. Praćenjem vitamina D kroz vrijeme pokazalo se da veće količine vitamina D smanjuju rizik za 20 posto.
Jedna od ranijih studija pokazala je da su žene s najvećim unosom vitamina D imale 58 posto manji rizik. U drugoj studiji, uzimanje vitamina D i kalcijuma povezano je s 15 posto manjim rizikom, dok su u kanadskoj studiji dodaci vitamina D smanjili rizik od polipa za čak 33 posto.
Kako vitamin D štiti od raka?
Iako još nije potpuno razjašnjeno na koji način vitamin D djeluje, brojna istraživanja pokazuju da njegov aktivni oblik (kalcitriol) može usporiti rast ćelija raka i podstaći programirano odumiranje ćelija, održavati zdravlje crijevne sluznice, smanjiti upalu u crijevima te doprinositi ravnoteži crijevne mikroflore.
Kako povećati unos vitamina D?
Vitamin D možemo unositi: prehranom (npr. losos, pastrmka, jaja, mlijeko obogaćeno vitaminom D), izlaganjem suncu te kvalitetnim dodacima vitamina D.
Zdravlje
RAK POSTAJE PROŠLOST? Ruski naučnici razvili lijek koji će promijeniti svijet?

Deveti arbitražni apelacioni sud u Moskvi utvrdio je da je u Rusiji razvijen inovativni lijek za liječenje raka koji nema pandan u svijetu, navodi se u dokumentima do kojih je došla agencija RIA Novosti.
“Tokom razmatranja žalbe, sud je uzeo u obzir da je kao rezultat realizacije ugovora razvijen lijek bez svjetskih analoga, koji omogućava liječenje onkoloških bolesti bez obzira na stadijum bolesti”, stoji u sudskim aktima.
Radi se o preparatu nazvanom “Afotid”, koji se već koristi u terapiji dobrovoljaca. Njegova bezbjednost potvrđena je dostavljenom medicinskom dokumentacijom, a klinička ispitivanja dozvoljena su u sedam specijalizovanih centara u Rusiji.
Ministarstvo tražilo raskid ugovora, sud stao na stranu naučnika
Ovaj slučaj proistekao je iz tužbe Ministarstva industrije i trgovine Rusije protiv kompanije “Lina M” iz grada Koroljova, koje je tražilo raskid državnog ugovora vrijednog 150 miliona rubalja, potpisanog još 2014. godine. Ugovor je obuhvatao istraživanje i razvoj inovativnog lijeka iz grupe aktinomicina za liječenje karcinoma, uz korišćenje vektora za proteinsku isporuku.
Ministarstvo je, osim raskida ugovora, tražilo i povraćaj više od 117 miliona rubalja neiskorišćenog avansa, kao i preko 80 miliona rubalja kamata. Tvrde da je došlo do više od šest godina kašnjenja i da krajnji rezultat navodno nije imao tržišnu vrijednost.
Međutim, Arbitražni sud Moskve je u novembru odlučio da raskine ugovor i dosudio naplatu 117 miliona rubalja, ali nije odobrio kamate. Obje strane su se žalile na presudu.
Apelacija: Kašnjenje bilo opravdano, lijek ima društveni značaj
Apelacioni sud je, međutim, značajno smanjio iznos naplate – na 14 miliona rubalja, uz obrazloženje da je do kašnjenja došlo zbog objektivnih razloga. Ispostavilo se da je dozvola za klinička ispitivanja izdata sa jednogodišnjim zakašnjenjem, da su ispitivanja kasnije više puta prekidana zbog pandemije i zabrane angažovanja dobrovoljaca, kao i da su zapadne sankcije primorale domaće stručnjake da razvijaju i sopstvenu opremu, uključujući specijalni homogenizator za visoko pritisne polimerne čestice.
Na osnovu svih tih okolnosti, sud je zaključio da je kompanija “Lina M“ uprkos teškoćama uspjela da razvije lijek koji ima veliki značaj za društvo i zdravstvo.
-
Zdravlje3 dana ago
ZAŠTO JE DOBRO JESTI DORUČAK svaki dan u isto vrijeme? Ova navika može vam PROMIJENITI ŽIVOT
-
Politika2 dana ago
PANDUREVIĆEVA PORUČILA DODIKU: “Mi nismo TI, Republiku Srpsku ćemo sačuvati i od tebe!”
-
Hronika3 dana ago
ZBOG POKUŠAJA HAPŠENJA DODIKA: MUP RS podnio krivične prijave protiv sedam pripadnika SIPA-e
-
Region2 dana ago
NAKON FICA DOŠAO NA RED I PREDSJEDNIK SRBIJE! Letonija i Litvanija zabranile prelet Vučiću do Moskve
-
Hronika1 dan ago
U ZAGREBU NESTALA SEDMOGODIŠNJA DJEVOJČICA! Alarm za policiju
-
Svijet2 dana ago
ŠTA SE DEŠAVA? Kadirov traži od Putina da ga razriješi dužnosti
-
Politika1 dan ago
RADISLAV JOVIČIĆ oslobođen optužbi da je oštetio MUP Srpske za 260.000 KM
-
Politika2 dana ago
ĆULUM PLANIRA POVRATAK NA ČELO SIPA-e: Radni odnos još uvijek otvoren