Politika
NEŠIĆEVO OTVORENO PISMO! “Dragi Vukane VELEIZDAJA JE kada si, zbog frustracija opozicija Republici Srpskoj”

Dragi Vukane, ne traži se od stranog građanina Kristijana Šmita da nameće Izborni zakon, nego treba da zadužišNenada Grkovića, svog poslanika u Predstavničkom domu PS BiH, da ga predloži. Za visoku platu od 7.000 KM, valjda može raditi ono što mu je u opisu posla. Ako ne umijete napisati zakon, pomoćemo vam mi, uključujući i dio za uvođenje skenera.
Odgovoran političar koji vodi računa o interesima Republike Srpske, morao bi znati da u suverenim državama parlamenti donose zakone po ustavom propisanoj proceduri. Ni Ustav BiH ni Ustav Republike Srpske ne poznaju drugog zakonodavca osim parlamenata.
Podsjetiću i da je NS RS donijela zaključke kojima ne priznaje Kristijana Šmita jer nije imenovan odgovarajućom rezolucijom SB UN. Takođe, odbačena su sva nametanja. Za te zaključke glasali su i SDS i PDP, i to je ispravan stav. Nadam se da su i ostali na tom kursu, jer kada se pozove strani državljanin Kristijan Šmit da nametne Izborni zakon, pozvan je da nametne i Zakon o državnoj imovini i sve druge zakone koje poželi.
Dragi Vukane, možeš biti opozicija vlasti u Republici Srpskoj i na nivou BiH. Veleizdaja je kada si, zbog frustracija tom vlašću, i opozicija Republici Srpskoj.
Politika
SRPSKA JE DEVASTIRANA i dovedena u potpuni haos zbog Dodika

Republika Srpska je devastirana politikom koju je u prethodnih dvadeset godina vodio Milorad Dodik. Nacionalna ekonomija ne postoji, međunarodni kredibilitet je urušen, a građani alternativu vide u odlasku, poručio je član Glavnog odbora SDS-a i načelnik opštine Šamac Đorđe Milićević u jutarnjem programu BN TV.
Hazarderska politika Milorada Dodika dovela je Republiku Srpsku u potpuni haos, jasan je Milićević.
„SNSD ne može da se dogovori sama sa sobom koliko mi to imamo predsjednika Republike. Da li je to Dodik koji i dalje koristi sve privilegije, da li Pranjić, da li je to neki budući za koga kažu da će ga izabrati ili je to neki v.d. To je totalni haos u koji su doveli Republiku Srpsku.“
Taj haos zadire u samo postojanje Srpske, navodi on.
„Nije samo u pitanju poštovanje BiH, nego i poštovanje Ustava Republike Srpske oko koga su se okupili svi kada nam je bilo najteže. S druge strane imate jednu katastrofalnu ekonomsku politiku. U takvoj situaciji imate nekoga ko pozove premijera i kaže mu da više neće biti premijer, a u toj novoj Vladi Republike nemate nijedno novo pozitivno iznenađenje.“
Osim toga, nova Vlada je zadržala svoj najvažniji princip djelovanja, a to je, objašnjava Milićević, princip poslušnosti.
„Kad vidite zasjedanje te Vlade, vidite da na njenom čelu sjedi Milorad Dodik. Odmah su posegli za novim zaduženjem, za 79-om emisijom obveznica. Tvrdili su da će raditi na ravnomjernom razvoju Republike, a prva odluka im je bila kupovina zemljišta za 850.000 KM za izgradnju trga u, zanimljivo, gradu Laktaši. Govore da su javna preduzeća preopterećena, a istovremeno, prva odluka u Ministarstvu poljoprivrede je povećanje radnih mjesta sa 202 na 239 što je više za 37 radnih mjesta samo u jednom ministarstvu“, rekao je član Glavnog odbora SDS-a i načelnik opštine Šamac.
Milićević ističe da je međunarodni kredibilitet Republike Srpske potpuno urušen konstantnim cejenkanjem, te da Republiku Srpsku više niko ne doživljava kao stranu u dijalogu nego kako određeni remetilački faktor reformskih procesa u BiH, pa i u regionu.
„Da li će nam iko ikada više išta vjerovati ako kažete da se treba obustaviti put ka EU, a onda se ministar Košarac u sumrak pojavi i glasa za Plan rasta, a u međuvremenu smo izgubili 102 miliona evra u julu jer se on nije pojavio na tadašnjoj sjednici.“
Komentarišući prijevremene izbore za predsjednika Republike Srpske Milićević je rekao da je profesor Blanuša kojeg je predložio SDS potpuna alternativa SNSD-ovoj korumpiranoj vlasti, intelektualac zavidne biografije koji može da napravi tim koji će da pokrene Srpsku s mrtve tačke.
Istovremeno, Milićević je rekao da je SNSD-ov Siniša Karan u proteklim godinama u direktnoj službi vlasti Milorada Dodika i ne može da se pohvali dobrim rezultatima.
Osim toga, poniženje koje je doživio od Dodika u Sudu BiH dovoljno ga diskvalifikuje u težnjama da bude predjednik Republike, jasan je funkcioner SDS-a.
Politika
Primiče se rasprava o budućnosti EUFOR-a u BiH: RUSIJA NEĆE STAVITI VETO?

Iako se proteklih sedmica mnogo spekulisalo da bi Rusija mogla uložiti veto na misiju EUFOR “Althea” u BiH, Igor Kalabuhov, ambasador Rusije u BiH, otklonio je ovu mogućnost.
On je, naime, u emisiji FACE TV rekao da je u javnosti bilo pokušaja provokacija u vezi s odnosom Rusije prema “Althei”, ali da neće doći do promjene ruskog stava.
“Što se tiče našeg odnosa prema ‘Althei’, mi kao odgovoran član procesa implementacije Dejtonskog mirovnog sporazuma mislimo da ovdje moraju biti neke garancije sigurnosti. Nemamo ništa protiv da ostane ‘Althea'”, rekao je Kalabuhov.
Podsjećanja radi, Milorad Dodik, predsjednik SNSD-a, rekao je da će na sastancima u Rusiji tražiti od Vladimira Putina, predsjednika Rusije, da ta zemlja na sjednici Savjeta bezbjednosti Ujedinjenih nacija krajem oktobra o stanju u BiH stavi veto na vojnu misiju EU.
Na pitanje voditelja šta ako bi u slučaju odlaska “Althee” u BiH mogao doći NATO odgovorio je da je to hipotetička situacija i dodao da “to ne bi bilo baš jednostavno”.
“‘Althea’ je bolji izbor jer ima saglasnost Savjeta bezbjednosti. Mislim da će sjednica biti samo potvrda mandata na još jednu godinu 31. oktobra i naravno kao i uvijek biće spomenuta situacija s nelegitimnim visokim predstavnikom. Ali vidjećemo kako će to biti formalno”, rekao je Kalabuhov.
O razlozima zašto ne bi bilo realno da Rusija stavi veto na EUFOR više smo puta pisali. Jedan od njih se odnosi na mogućnost da u BiH dođe NATO, ali drugi razlog, o kojem se manje govori, je da bi uskraćivanjem mandata EUFOR-u Rusija sama sebi sklonila stolicu u međunarodnim odnosima jer se, kako tvrdi samo rusko rukovodstvo, ta zemlja zalaže za poštovanje međunarodnog prava, a vojna misija u BiH je pokrenuta u dogovoru i sa Rusijom. Osim toga, Rusija želi od Zapada da se poštuju njeni bezbjednosni interesi na području bivšeg Varšavskog pakta, a Jugoslavija nije nikad bila dio tog bloka.
Aleksandar Radić, vojni analitičar iz Beograda, ističe da Rusiji nije u interesu da se u BiH uspostavi vojna misija NATO.
“Bez obzira na to što bi i dalje ostale iste zemlje i što se ne bi desila suštinska promjena, očigledno je da Moskva ne želi još jednu misiju NATO. Vojnici EUFOR-a koji su tu ne bi čak ni uniforme promijenili, samo bi se promijenio lanac komandovanja. Sve bi ostalo isto, ali bi se to politički drugačije gledalo jer bi to tada bio NATO”, ističe Radić.
On podsjeća da je poslana jasna poruka time što je nedavno KFOR-ova rezerva, koji je NATO misija na Kosovu, vježbala u BiH.
I Dean Džebić, vojni analitičar, smatra da nije realno da Rusija stavi veto na vojnu misiju EU, iako se, kako kaže, svake godine između Dodika i ruskih zvaničnika vode razgovori o tome. U tom slučaju bi, kako ističe, umjesto EUFOR-a u BiH došao NATO. Džebić, naime, podsjeća da je u Dejtonskom sporazumu definisano da prisustvo međunarodnih vojnih snaga u BiH mora postojati sve dok garanti mirovnog sporazuma ne konstatuju da za tim više nema potrebe, odnosno da se ne može dozvoliti da dođe do bezbjednosnog vakuuma.
“EUFOR ima rezervne snage koje bi u slučaju vakuuma imale ključnu ulogu da popune tu prazninu. To bi bila druga misija i druga namjena i jednostavno puno toga bi se zaista promijenilo u tom nekom funkcionalnom smislu, ali možemo reći da bi na neki način zaista vojnici samo skinuli ambleme EUFOR-a i stavili ambleme misije koju bi imenovao NATO”, rekao je Džebić za “Nezavisne”.
On je podsjetio da je tokom krize u vezi sa hapšenjem Dodika došlo do raspoređivanja dijela rezervnih snaga, te da su u roku od 72 časa u BiH došle padobranske jedinice iz Češke, kao i da bi se u tom slučaju desio sličan scenario. Prema njegovom mišljenju, te jedinice bi u slučaju povlačenja EUFOR-a došle u sklopu misije NATO, a ostalo bi se nastavilo kao i do sada u smislu sprovođenja mandata.
Mandat EUFOR-a je održavanje sigurnog i stabilnog okruženja u BiH kroz implementaciju vojnog dijela Dejtonskog sporazuma.
Politika
ČEGA SU SE PREPALI, OD ČEGA BJEŽE: Zašto najviši funkcioneri SNSD nisu kandidati na prijevremenim izborima

Prema najnovijim informacijama iz Vlade RS i pojedinih javnih preduzeća, SNSD je naredio opštu mobilizaciju u svojim redovima, kao i u koaliciji, jer su njihove blic analize na terenu pokazale da se većina naroda sprema da glasa protiv nastavka njihovih politika, koje donose nemir, nestabilnost i neizvjesnost.
Ovo je na društvenim mrežama objavio potprtedsjednik PDP i šef kluba poslanika te stranke u Narodnoj skupštini Republike Srpske, Igor Crnadak.
– Sada je jasno da je SNSD isturio alibi-kandidata Sinišu Karana, samo zato što niko iz rukovodstva Stranke i koalicije nije smio i htio, znajući kakvo je raspoloženje naroda – istakao je Crnadak.
Zato su, tvrdi on, svjesno plasirali priču o kandidatu opozicije kao žrtvi, o nekome ko je fin čovjek, ali je poslan da izgubi, prikrivajući činjenicu da su upravo oni povukli takav potez.
– Željka Cvijanović, Radovan Višković, Sanja Vulić, Luka Petrović, Miroslav Bojić su potpredsjednici SNSD, Srđan Amidžić je generalni, a Igor Dodik organizacioni sekretar SNSD. Zašto najviši funkcioneri SNSD nisu kandidati, čega su se prepali, od čega bježe – pita Crnadak.
Ako je Cvijanović, dodaje on, bila ograničena zbog funkcije koju sada obavlja, šta je sa ostalim članovima najužeg rukovodstva? Šta je sa liderima manjih stranaka iz koalicije?
– Poigravanje sa narodom, koji je sve više na udaru visokih troškova svakodnevnog života, dok se tzv. elita Republike Srpske razmeće nevjerovatnim bogatstvom stečenim korupcijom, očigledno je došlo na naplatu – zaključio je Crnadak.
-
Politika2 dana ago
Maja Dragojević Stojić poručila Vukanoviću “PRESTANITE ŠIRITI NEISTINE”
-
Banjaluka2 dana ago
ZA KOGA RADI POLICIJA SRPSKE? MUP branio neregularni koncert SNSD-a, udaljio komunalnu policiju!
-
Društvo2 dana ago
25 DANA BEZ HRANE! Majka iz Bihaća na ivici SNAGE – noć provela NAPOLJU, traži PRAVDU za svoje dijete!
-
Politika21 sat ago
SAD SAMI SEBE SLAVE! Petrović ćuti dok Vlatković pozira! ERS TONE U GUBITKE DOK DIREKTORI POZIRAJU!
-
Politika3 dana ago
“ON ODLAZI KAO MILIJARDER”: Ljubiša Petrović savjetuje narod kako da Dodik više ne bude “VELIKI I MOĆAN”
-
Svijet3 dana ago
ŠVEĐANI KUPUJU HRANU ZA SLUČAJ RATA: “Nabavila sam ćebad i grijalicu, napravila zalihe u svojoj kući na selu”
-
Svijet1 dan ago
NETANJAHU BIJESAN ” Evropski lideri pokazuju slabost pred islamističkim terorizmom”
-
Region1 dan ago
KO JE IZDAO SRBIJU? Vučić progovorio o agentima “druge strane”!