Connect with us

Politika

HRVATI TRAŽE SVOJ DIO KOLAČA! RiTE Gacko prijeti gubitak 200 miliona KM

Rudnik i Termoelektrana Gacko (RiTE) suočeni su sa potencijalno ozbiljnim finansijskim problemima, jer bi mogli da izgube oko 200 miliona KM, a sve zbog neispunjenih investicionih obaveza od prije 40 godina, koje su potpisali sa tadašnjom SR Hrvatskom.

Naime, “Hrvatska elektroprivreda” od RiTE Gacko traži 100 miliona evra i kamate na ime obeštećenja po osnovu ulaganja u izgradnju termoelektrane, a u narednim redovima ćemo obrazložiti zašto je Gacko uopšte dospjelo u ovu situaciju.

Prvo ćemo se vratiti u osamdesete godine 20. vijeka, kada je odlučeno da će na zapadnom dijelu Gatačkog polja “nići” RiTE Gacko.

Prvi kilovati električne energije jednog od najvećih proizvođača struje, danas u Republici Srpskoj, a tada u SR BiH, proizvedeni su 1983. godine, a sa raznih strana se ulagalo u kapacitete industrijskog giganta.

Pošto je BiH tada, uz Crnu Goru i pokrajinu Kosovo i Metohija, smatrana manje razvijenom republikom, ostale članice SFRJ (Srbija, Hrvatska, Slovenija i Makedonija), investirale su za pomenute jedinice bivše države.

Hrvatska je to činila i u Gacku, pomažući izgradnju Termoelektrane, 1983. godine, a u međusobno potpisanom sporazumu iz tog perioda, RiTE su se obavezale da će joj isporučivati jednu trećinu proizvedene struje. To je počelo već 1984. godine, a obaveze su redovno plaćane do 1992. godine, kada je počeo rat u BiH.

Nakon toga, iz Gacka put Hrvatske više nije otišao ni kilovat električne energije, što je “Hrvatskoj elektroprivredi” (HEP) sada dalo za pravo da traži ono što joj se duguje, tj. ono što je ulagala (procjene su da je to bilo 400 miliona njemačkih maraka).

HEP je na tom planu 2017. godine poslao zahtjev za mirnim rješavanjem spora Savjetu ministara BiH (mirno poravnanje), tražeći da im se na ime odštete plati 100 miliona evra. Međutim, od tada se situacija nije pomjerila sa mrtve tačke, pa se, kako saznajemo, hrvatska strana okrenula drugom rješenju, međunarodnom arbitražnom sporu.

“Na temelju ulaganja u TE Gacko u vrijeme SFRJ, HEP smatra da ima određena prava, uključujući potraživanja na ime obeštećenja”, piše u odgovoru za “Nezavisne novine” iz HEP-a, kojim se direktno potvrđuje da neće odustati od ove priče.

Tvrde da su od 2017. godine tri puta dobijali zahtjev Pravobranilaštva BiH da se produži rok kako bi se izjasnili o zahtjevu, ali da ni nakon toga nije došlo do nagodbe.

“S obzirom na to da je postupak u vezi s ulaganjima HEP-a u TE Gacko u toku, ne možemo iznositi više detalja”, dodali su iz ovog preduzeća.

Da je stvar ozbiljna, govori i činjenica da je Pravobranilaštvo BiH o namjerama HEP-a nedavno obavijestilo i rukovodstvo Rudnika i Termoelektrane Gacko.

Maksim Skoko, vršilac dužnosti direktora RiTE Gacko, potvrdio je “Nezavisnim” da, prema njihovim saznanjima, Hrvatska još nije pokrenula arbitražu, ali i da bi to mogao da bude naredni scenario.

Nije želio da govori o mogućim posljedicama.

“Spor još nije pokrenut i ne bih želio da govorim o posljedicama”, kazao je Skoko.

Slična situacija, podsjećanja radi, Republici Srpskoj dogodila se nedavno, kada je po tužbi “Elektroprivrede Slovenije” za predratno ulaganje u RiTE Ugljevik presuđeno da Slovencima treba isplatiti 67 miliona evra, a da Ugljevik, sve dok bude radio, mora isporučivati trećinu proizvedene struje slovenačkoj kompaniji.

Ipak, Skoko tvrdi da se radi o dva različita samoupravna ugovora.

“Oni nisu identični. Zato kažem da ostavljamo i hipotetički posmatramo to, i bilo bi neozbiljno sa moje strane da sada nešto konkretno komentarišem”, dodao je on.

Sa druge strane, Mlađen Mandić, bivši pravobranilac BiH, a koji je sa te funkcije na samom početku pregovarao o zahtjevu HEP-a, nije optimističan. Smatra da je glavna krivica što su RiTE Gacko uopšte dospjele u ovu situaciju na bivšem rukovodstvu.

“Bio sam tada u toku i pokušao sam da to završim mirnim putem. Međutim, nije bilo saglasnosti, jer su tadašnji rukovodioci RiTE Gacko bili previše optimistični i tvrdoglavi i mislili su da to mogu opovrgnuti svojim argumentima. Ali pravo ne poznaje partiotizam ni emocije. Ako u ovom slučaju dođe do arbitraže, a s obzirom na stanje arbitraže prema Ugljeviku, mislim da će Republika Srpska to izgubiti”, rekao je Mandić za “Nezavisne novine”.

On naglašava da, ukoliko dođe do arbitražnog spora, Srpska će samo za pokretanje spora morati spremiti oko milion i po evra.

“Gacko i Republiku Srpsku spasava samo da se odbije arbitraža”, poručio je Mandić.

Pored Gacka i Ugljevika, Hrvatska i Slovenija su osamdesetih godina prošlog vijeka ulagale i u TE Tuzla i Kakanj, a i oni su morali hrvatskoj strani da plaćaju tu “uslugu”. Međutim, “Elektroprivreda BiH” je oba slučaja uspješno riješila.

“Poslije rata elektroprivreda u BiH se podijelila, osnovana su odvojena preduzeća. ‘Elektroprivreda BiH’ je imala obaveze da plati Sloveniji i Hrvatskoj i mi smo te obaveze usaglašavali od 2002. do 2005. i tada smo izmirili sva potraživanja i tako riješili potencijalne probleme sa kojim se sada suočavaju Gacko i Ugljevik. Ne znam zašto oni to nisu riješili”, rekao je za “Nezavisne” Alen Jerlagić, stručnjak za energetiku.

Loading...

Politika

HRVATSKA I SLOVENIJA SLOŽNE! Neće uvesti sankcije Dodiku?

Uvođenju sankcija se, navodno, protivi Ministarstvo spoljnih poslova Slovenije sa Tanjom Fajon na čelu.

Slovenija neće uvoditi sankcije predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, saznaje Istraga.ba iz više diplomatskih izvora u Ljubljani.

Uvođenju sankcija se, navodno, protivi Ministarstvo spoljnih poslova Slovenije sa Tanjom Fajon na čelu.

Za ovakav stav Ministarstva najzaslužniji je, prema informacijama Istrage, gradonačelnik Ljubljane Zoran Janković koji se direktno uključio u lobiranje protiv sankcija jer ne želi pokvariti svoje odnose sa srpskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem. Dio Vlade Republike Slovenije je za uvođenje sankcija, ali, s obzirom na to da ne postoji konsenzus unutar koalicije, sankcije u ovom trenutku neće biti izrečene.

Nastavi čitati

Politika

NIKŠIĆEVO NE SRPSKOJ! “Ne da novac Federacije za otplatu duga prema Viaduktu”

Ministar Toni Kraljević i ja smo glasali protiv oba prijedloga za namirenje duga Republike Srpske prema Viaduktu, a pošto sam jedini Bošnjak, onda se moj glas tretira kao veto.
Poručio je ovo premijer FBiH Nermin Nikšić, nakon što je, danas, na sjednici Fiskalnog savjeta BiH uložio veto na njihove prijedloge otplate duga Republike Srpske u arbitražnom postupku Viadukt.

Kaže da su na stolu bila dva prijedloga. Prvi je, navodi, podrazumijevao da se iz sredstva od 200 miliona KM dobiti Centralne banke, koja su prethodno bila planirana za transfere entitetima, u omjeru dvije trećine Federacija, jedna trećina Republika Srpska, izdvoji 110 miliona za isplatu obaveza prema arbitražnoj presudi u ovom predmetu.
–Dakle, 73 miliona na teret Federacije, a 37 miliona na teret stvarnog dužnika. Drugi prijedlog je podrazumijevao da se okvir za institucije Bosne i Hercegovine poveća za 68 miliona KM i to tako da ukupan okvir iznosi 1.638.500.000 KM, gdje bi izvor finansiranja bio iz prenesenog viška/finansijskog rezultata iz 2024. godine. Smatram da je bilo neozbiljno ponuditi dvije varijante, od kojih ni u jednoj nije planirano plaćanje duga prema Viaduktu od strane Republike Srpske, nego od Bosne i Hercegovine, pri čemu bi Federacija plaćala u prvoj varijanti sama dvije trećine duga, a u drugoj bi se dio prelio i na kantone. Za mene je to bilo neprihvatljivo – ističe Nikšić.
Navodi da Savjet ministara može tražiti od Predsjedništva ili Parlamenta Bosne i Hercegovine da kroz budžet preuzmu plaćanje na teret BiH, ali da bi, i u tom slučaju, dvije trećine platila Federacija.

-Sumnjam da će za takav prijedlog biti podrške i u Predsjedništvu BiH i u Parlamentu. Što se tiče sjednice Fiskalnog savjeta ministar Kraljević i ja smo glasali protiv oba prijedloga, tako da prvi prijedlog nije prošao zbog veta, dok drugi prijedlog svakako ne bi prošao, jer nije imao podršku ni iz Savjeta ministara – zaključio je Niškić.

Kamate
Na vanrednoj sjednici Fiskalnog savjeta Bosne i Hercegovine nije postignuta suglasnost o prijedlozima Ministarstva finansija i trezora BiH za rješavanje arbitražne presude ICSID Tribunala u predmetu Viadukt d.o.o. Portorož i drugi protiv Bosne i Hercegovine.
Iz Savjeta ministara BiH ističu da izmirenjem višemilionske obaveze, koja je posljedica arbitražnog spora sa slovenačkom firmom Viadukt d.o.o Portorož protiv Bosne i Hercegovine, želi zaustaviti daljnji obračun kamata koje na dnevnoj osnovi iznose 9.000 evra i omogućiti neometano funkcionisanje BHANSA, ali i zaustaviti postupke tužilaca pokrenute u Bosni i Hercegovini (u Mostaru, Banjaluci, Brčkom i Sarajevu) i inostranstvu (Luksemburg i Belgija), koji, navode, idu u pravcu ugroze imovine Centralne banke BiH i proračunskih sredstava institucija BiH.

-Takođe, osvrtom na pojedine informacije koje se iznose u medijima u vezi sredstava iz dobiti Centralne banke Bosne i Hercegovine, napominjemo da dobit Centralne banke BiH, koja se u skladu sa Zakonom o Centralnoj banci uplaćuje u proračun institucija BiH, vlastiti je prihod proračuna institucija BiH i koristi se za pokrivanje rashoda unutar proračuna institucija BiH ili se eventualno raspoređuje na neki drugi način isključivo i jedino kako se to propiše Zakonom o proračunu institucija BiH i međunarodnih obvezaBiH – navode u Savjetu ministara BiH.

Najjednostavniji, najbrži i najzakonitiji način da se arbitražna presuda izvrši kako bi se, kažu, spriječile daljnje štetne posljedice za BiH i koji neće uzrokovati probleme u funkcionisanju institucija BiH, kako u ovoj, tako i u narednim godinama, jeste korekcija Zakona o proračunu institucija BiH na strani rashoda kroz direktne transfere.

Nastavi čitati

Politika

NENAD VUKOVIĆ “Republika Srpska će platiti dug „Vijaduktu“, NEMINOVNO I SA KAMATAMA”

Delegat u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH, Nenad Vuković, upozorio je da će troškove duga prema firmi „Vijadukt“, uključujući i kamate, na kraju snositi Republika Srpska, bez obzira na to ko će ih formalno isplatiti i kada će do toga doći.

„I glavnicu i kamate za dug ‘Vijaduktu’ će platiti Republika Srpska, kad-tad, ovako ili onako. Nebitno je da li će sada taj iznos platiti budžet BiH, ili će biti pljenidba i prodaja objekata institucija BiH – sve će na kraju pasti na teret budžeta Republike Srpske, bilo regresno, bilo direktno. I svaki dan kašnjenja košta nas novih 9.000 evra“, istakao je Vuković.

On je poručio da je ponašanje SNSD-ovih predstavnika u Savjetu ministara i Vladi Srpske „žalosno i sramotno“, te da se radi o pokušaju izbjegavanja odgovornosti za dug koji je, kako kaže, napravljen neodgovornim odlukama Vlade Republike Srpske.

„Svakog normalnog čovjeka je sramota gledati kako naša vlast prvo ne želi prihvatiti svoju obavezu, a potom pokušava prevariti Federaciju BiH. Nemam potrebu da branim Nermina Nikšića, ali hajde da budemo pošteni – kakve veze on ima sa dugom koji su napravili naši muljatori?“, upitao je Vuković.

On je dodao da je potpuno pogrešno i, kako kaže, skandalozno što režimski mediji okreću pažnju javnosti prema premijeru Federacije BiH, umesto da pozovu na odgovornost čelnike iz Banjaluke.

„Predstava za javnost služi da se stvori utisak kako će dug biti prebačen na teret svih građana BiH, ali je jasno da od toga neće biti ništa. Republika Srpska će to platiti, samo je pitanje kada“, naglasio je on.

Prema njegovim riječima, mnogo je važnije pitanje kako je ovaj spor uopšte nastao i ko će snositi odgovornost za štetu koja iznosi preko 100 miliona KM.

„Ovo mora biti predmet istrage. Ne smije se dozvoliti da se odgovornost sakrije iza kolektivnih odluka. Ne može se pobjeći od istine – neko će na ovome imati veliku korist, a građani Srpske će platiti cijenu“, zaključio je Vuković.

Nastavi čitati

Aktuelno