Connect with us

Društvo

Evo šta je pokazalo istraživanje o vršnjačkom nasilju u školama u RS: IZVJEŠTAJ USKORO PRED POSLANICIMA

Dobijene podatke o vršnjačkom nasilju Ombudsman će Narodnoj skupštini RS predstaviti kao glas djece o ovoj jako važnoj i kompleksnoj temi.

Ombudsman za djecu proveo je istraživanje o vršnjačkom nasilju među učenicima od 1. do 3. razreda srednjih škola u Republici Srpskoj, a prema rezultatima koje su dobili deset odsto srednjoškolaca od 5.700 ispitanih izjasnilo se da su bili žrtve vršnjačkog nasilja u prvom polugodištu, a 20 odsto je navelo da su bili žrtve tokom školovanja.

“Čak 40 odsto je reklo da poznaje nekoga ko je bio žrtva vršnjačkog nasilja, a najzastupljenije je verbalno nasilje i socijalna isključenost. Učenici su navodili da se nasilje najčešće dešava u učionici”, navedeno je Posebnom izvještaju o vršnjačkom nasilju u vaspitno-obrazovnim ustanovama (možete ga pronaći u materijalima za sjednicu – LINK).

Pet odsto počinilaca su zaposleni u školi
Zabrinjavajuće je da je na pitanje „Ko je počinilac nasilja?“ 54 odsto učenika reklo da je počinilac bio učenik iz njihove škole, devet odsto da je to bio učenik iz druge škole, a čak pet odsto učenika je reklo da je to neko od zaposlenih u školi.

“Zanimljivo je da je u ovom pitanju ostavljena mogućnost da je nasilje počinjeno od strane zaposlenog i ono što nas zabrinjava je podatak da su učenici naveli da je u pet odsto slučajeva nasilje počinjeno upravo od onih koji bi trebali zaštiti, zaustaviti i spriječiti bilo koji oblik nasilja”, navodi se.

Porazni su i odgovori o reakcijama nakon prijavljivanja nasilja gdje se prema dobijenim podacima navodi da je njih 31 odsto reklo da nije bilo nikakve reakcije.

“Iz dostavljenih odgovora učenici su naveli da je najvećem broju slučajeva odreagovano i to od strane odjeljenskog starješine ili stručne službe, što je u pozitivnoj korelaciji i sa odgovorima na pitanje kome bi se povjerili i prijavili nasilje. Zabrinjava podatak iz odgovora učenika koji upućuje da se na prijavu nasilja ne reaguje. Zakonska regulativa je jasna u ovom dijelu, a akcenat se stavlja na adekvatnu i blagovremenu reakciju nadležnih organa i službi. Sam Protokol o postupanju u slučaju nasilja, zlostavljanja ili zanemarivanja djece propisuje dužnost svih zaposlenih u vaspitno – obrazovnim ustanovama za pojave nasilja nad djecom, te ih obavezuje na preduzimanje mjera radi otkrivanja i prijavljivanja problema i odgovarajuće pomoći djetetu”, stoji u Izvještaju koji će se pred poslanicima NSRS naći na 8. redovnoj sjednici koja će biti održana 12. marta.

Nema zvaničnih podataka
Na toj sjednici Ombudsman za djecu RS iznijeće i zaključak u kojem se navodi da i pored brojnih međunarodnih dokumenata, domaćih zakonskih i podzakonskih akata, koji uređuju oblast zaštite djece od svih oblika nasilja, zlostavljanja i zanemarivanja, nasilje nad djecom i među djecom je i dalje prisutno.

“Kada je u pitanju nasilje nad i među djecom poseban problem predstavlja činjenica da nema zvaničnih podataka, odnosno evidencija iz kojih bi se, pored toga, da li je i koji oblik nasilja u porastu, mogli pratiti i drugi parametri vezani za nasilje”, stoji u ovom izvještaju.

Ombudsman će predložiti i preduzimanje potrebnih mjera i aktivnosti radi zaštite djece od nasilja koje će biti upućene Ministarstvu prosvjete i kulture RS, Republičkom pedagoškom zavodu, svim vaspitno obrazovnim ustanovama i Ministarstvu porodice, omladine i sporta.

(Mondo)

Društvo

NAKON STRAŠNE TRAGEDIJE Hrvatska podiže mjere bezbjednosti u školama

Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je danas na prvoj sjednici Vlade u ovoj godini da će popodne biti potpisan Protokol o podizanju mjera bezbjednosti u školskim ustanovama, a jedna od njih je i zapošljavanje osoba s potrebnim vještinama u zaštiti.

Nakon tragedije koja se dogodila posljednjeg dana prvog polugodišta u zagrebačkoj Osnovnoj školi Prečko, pripremljen je prijedlog osnovnih mjera jačanja nivoa bezbjednosti u školama.

-Zajednički cilj je podići mjere bezbjedosti u svim školama. Ono što so procijenili je da je najbolje kao dugotrajno rješenje da se kroz sistematizacije i edukacije zaposle u školskim ustanovama osobe koje imaju potrebne vještine za zaštitu, a ujedno su posebno senzibilizovane i edukovane za rad s djecom, roditeljima i nastavnicima i koje bi onda trajno pomogle da se sigurnost škola digne na viši nivo nakon ove velike tragedije koja se dogodila u OŠ Prečko”, rekao je Plenković na otvorenom djelu sjednice Vlade.

Dodao je da će ostale mjere biti zaključavanje vrata, promjena vrata, ugradnja novih sistema sigurnosti, a lokalni timovi policije će na sastancima sa rukovodstvom škola razgovarati o pitanjima bezbjednosti, prenosi Tanjug.

 

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Jutarnja magla, tokom dana porast oblačnosti

Danas u Republici Srpskoj i Federaciji BiH pretežno oblačno uz postepenu kišu, susnježicu i snijeg.

Prije podne u Bosni po kotlinama i uz riječne tokve magla ili niska oblačnost, koja ponegdje može biti i dugotrajna.

Tokom dana, postupno povećanje oblačnosti. Vjetar umjeren na momente i pojačan južnog smjera.

Jutarnja temperatura vazduha od -10 do -4, na jugu do 2, a dnevna od -3 do 3, na jugu do 8 stepeni.

Nastavi čitati

Društvo

SNAŽNA PORUKA PATRIJARHA PORFIRIJA “Povratak hrišćanskim vrijednostima može donijeti mir”

Njegova svetost patrijarh srpski Porfirije uputio je povodom tragedije na Cetinju saučešće Njegovom visokopreosveštenstvu mitropolitu crnogorsko–primorskom Јoanikiju, uz poruku da izraze molitvenog saučešća i očinske brige prenese porodicama stradalih i vjernicima u Crnoj Gori.

– U ovoj zastrašujućoj bujici tuge, molimo se za upokojenje duša nevino postradalih čeda Božjih, dok naše molitvene oči ostaju zagledane u lica porodica postradalih. Neka Hristos uteši i osnaži ožalošćena srca njihova, a duše preminulih obasja svjetlošću svog neprolaznog Carstva i daruje im vječni pokoj – poručio je srpski patrijarh.

Srpski patrijarh je naglasio da je dar života bescijena vrijednost budući da je svako ljudsko biće, premudrošću i ljubavlju Božjom, prizvano u ovaj svijet.

Patrijarh je naveo da u SPC dijele veliku zabrinutost činjenicom da je ovo jedan u nizu veoma tragičnih događaja koji su se, u posljednje vreme, odigrali na užem bratskom i bliskom, geografskom području, saopšteno je na sajtu SPC.

– Ovi predbožićni dani svima nama ukazuju da samo suštinski povratak hrišćanskim vrijednostima i načinu života, koje na Cetinju oličava drevna lavra Svetog Petra Cetinjskog, može donijeti duhovni mir i pouzdano rasuđivanje u trenucima ličnih i opštih kriza i iskušenja – naveo je patrijarh.

Dvanaest osoba, među kojima i dvoje djece, ubijeno je juče u masovnom zločinu na Cetinju, dok se za život četvoro Cetinjana bore ljekari Kliničkog centra u Podgorici.

Masovni zločin je počinio Aco Martinović, koji je potom izvršio samoubistvo.

Nastavi čitati

Aktuelno