Politika
VODEĆI RESOR ENERGETIKE I RUDARSTVA: Koliko zarađuju zaposleni u ministarstvima u Vladi Republike Srpske?

Prosječna neto plata zaposlenih u ministarstvima republičke Vlade kreće su u rasponu od 1.800 do čak 2.180 maraka.
Resor energetike i rudarstva koji vodi Petar Đokić može se pohvaliti najvećom prosječnom platom, dok je najmanja kod njegovog kolege Save Minića koji upravlja poljoprivredom, šumarstvom i vodoprivredom.
Podaci iz ministarstava u Vladi Srpske o prosječnoj zaradi za svako zasebno pokazuju da pojedini resori sa prosječnom platom i do skoro 900 maraka premašuju republički prosjek, koji prema posljednjim podacima iznosi 1.312 maraka.
Više od 2.000 KM
Prosječna isplaćena neto plata za zaposlene u Ministarstvu energetike i rudarstva za januar 2024. godine iznosila je 2.182,86 KM.
“U ovom ministarstvu zaposleno je 55 radnika, od čega su 52 sa visokom stručnom spremom i tri sa srednjom stručnom spremom”, kazali su “Glasu Srpske” u Ministarstvu energetike i rudarstva RS.
Slijedi ih resor saobraćaja i veza RS, kojim upravlja Nedeljko Čubrilović, a gdje prema posljednjim podacima prosječna neto plata iznosi 2.148,31 KM, dok nešto manji prosjek ima resor za evropske integracije i međunarodnu saradnju na čijem čelu je Zlatan Klokić. Prema njihovim podacima, prosječna plata isplaćena za januar iznosila je 2.048 KM.
Ministarstvo pravde, na čijem je čelu Miloš Bukejlović, jedino javno i to svakog mjeseca, objavljuje ove podatke još od 2016. godine, a statistika pokazuje da su zaposleni u ovom resoru u januaru u prosjeku zaradili 2.046 maraka.
Prosječnom platom koja je veća od 2.000 maraka može se pohvaliti i resor porodice, omladine i sporta kojim rukovodi Selma Čabrić, a prema posljednjim podacima prosjek plate kod njih iznosi 2.027,45 maraka.
Posljednje, šesto mjesto, ali ništa manje slavno, liste onih koji imaju prosječna primanja iznad 2.000 maraka pripalo je Ministarstvu privrede i preduzetništva kojim rukovodi Vojin Mitrović. Prosječna neto plata prema posljednjim podacima iznosi 2.023 KM.
Od 1.800 do 2.000 KM
S druge strane, prosječna zarada u šest resora Vlade Srpske kreće se od 1.900 do 2.000 maraka, a prvo ispod 2.000 maraka je Ministarstvo za naučnotehnološki razvoj i visoko obrazovanje na čijem je čelu Željko Budimir, gdje je prosjek plate 1.974,78 maraka.
Slijedi ih resor kojim rukovodi Alen Šeranić, odnosno Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite, gdje je prosječno isplaćena neto plata u januaru iznosila 1.963,20 KM.
Prosjek plate u Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, na čijem je čelu Bojan Vipotnik, je 1.935,34 marke, a u resoru uprave i lokalne samouprave, kojim rukovodi Senka Jujić, 1.927,70 maraka.
Nešto manje zarađuju u Ministarstvu finansija, na čijem je čelu Zora Vidović, a gdje prema posljednjim podacima prosječna neto plata iznosi 1.916 KM, dok je u resoru trgovine i turizma, koji vodi Denis Šulić, prosječna neto plata u januaru 2024. godine iznosila 1.902,10 maraka.
Međutim, ima i resor koji je ispod crte od 1.900 maraka, a to je Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.
“Na osnovu analize na bazi januara 2024. godine, prosječna neto plata isplaćena za zaposlene iznosi 1.811,15 KM”, kazali su u Ministarstvu poljoprivrede.
“Glas Srpske” je pitanja poslao i na adresu ministarstava prosvjete i kulture, unutrašnjih poslova te rada i boračko-invalidske zaštite kojim upravljaju Željka Stojičić, Siniša Karan i Danijel Egić, ali od njih odgovore nisu dobili.
Podaci o prosječnim zaradama zaposlenih u ministarstvima pokazuju da je onaj ko je uspio da dobije posao u javnom sektoru na dobitku, a da za rezultate svoga rada ne mora da se sekira, kazao je ekonomski analitičar Zoran Pavlović.
Naglasio je da su zbog takve situacije najpoželjniji poslovi u javnom sektoru, jer niko ne odgovara za rezultate svog rada kao što je to u privatnom sektoru.
“S druge strane, vidimo da se narušava dogovor ili sugestija Svjetske banke po kojoj ne treba zapošljavati nove radnike u javnom sektoru i povećavati plate. Kao što vidimo, to se ne poštuje, a veliko je pitanje iz čega će se sve to moći i isfinansirati s obzirom na to da su prihodi od indirektnih poreza u porastu, ali i obaveze po osnovu vraćanja kredita rastu, dok su direktni porezi u padu”, rekao je Pavlović za “Glas Srpske”.
To u prevodu, naglašava, znači da će javni sektor ili morati da uzima kredite da bi isplaćivao plate ili da te plate smanjuje.
“Drugu opciju je veoma teško izvesti jer je uglavnom riječ o zaposlenima koji su iz određenih krugova i partija koje su na vlasti”, zaključio je Pavlović.
Sindikat
Predsjednik Sindikata uprave RS Božo Marić rekao je da visokom prosjeku plata u ministarstvima najviše doprinose rukovodeći kadrovi.
“Nisu računate plate namještenika koji nemaju status službenika, a rade u tim ministarstvima. S druge strane, ako posmatramo to na način da je jedan načelnik odjeljenja, koji je zadužen za izradu nekog zakona, imao 1.800 pa i 1.900 maraka primanja, a iz toga izuzmemo topli obrok i regres, dođemo do toga da on ima platu oko 1.500, 1.600 KM, što i nije tako velika plata u odnosu na druga zanimanja, gdje zaposleni nisu uložili znanje da bi radili najsloženije poslove za državu”, kazao je Marić.
Politika
“BRAVO” ZA SNSD! Odvoz smeća u Trebinju poskupljuje za 20 odsto

Lokalna vlast u Trebinju na čelu sa gradonačelnikom Mirkom Ćurićem spremila je za građane i privrednike poskupljenje usluge odvoza smeća za 20 odsto i usput uvela dodatni namet u vidu paušala za održavanje komunalne opreme.
Inicijativa za poskupljenje usluga je potekla od preduzeća „Komunalno“, a o njoj će se raspravljati na narednom skupštinskom zasjedanju koje je zakazano za 28. maj.
S obzirom na to da SNSD ima većinu u gradskom parlamentu, a da je predlagač gradonačelnik, nema sumnje da će poskupljenje biti izglasano.
Kako se navodi u prijedlogu odluke, usluga odvoza smeća za domaćinstva trebalo bi da poskupi sa 0,13 na 0,16 KM po kvadratu, Republičke gradske ustanove sa 0,20 na 0,24 KM i za pravna lica sa 0,26 na 0,31 KM.
Odvoz smeća će poskupiti i za one koji plaćaju uslugu paušalno. To su mesnice, piljare i restorani koji će plaćati ovu uslugu 62,40 KM mjesečno, a prethodno je iznosila 59,80KM.
Ugostiteljski objekti, pekare, kladionice i apoteke umjesto 41,4 ubuduće će plaćati 43,2 KM, a butici, zlatare i advokati umjesto 20 plaćaće 24 KM bez PDV-a.
Ovom odlukom svima se uvodi i naknada za održavanje komunalne opreme, sortiranje i reciklažu otpada u paušalnom iznosu od 0,85 KM bez PDV-a, odnosno jednu marku sa porezom.
U obrazloženju odluke navodi se da je poskupljenje neophodno zbog inflacije.
„Davalac komunalne usluge „Komunalno“ Trebinje uputilo je zahtjev za povećavanje usluga sakupljanja i odvoza komunalnog otpada, obrazlažući istu porastom cijene svih pratećih aktivnosti koje su potrebne za pružanje ove usluge kao i inflacijom koja je nastupila u odnosu na period zadnjeg utvrđivanja cijene navedene usluge“, navodi se u odluci.
Politika
DISCIPLINSKI POSTUPAK protiv glavnog tužioca u predmetu “RiTE Gacko”

Kancelarija disciplinskog tužioca pokrenula je, nakon prijave Transparency Internationala u BiH, disciplinski postupak protiv glavnog tužioca Okružnog javnog tužilaštva u Trebinju, kao postupajućeg u slučaju nabavki goriva za RITE Gacko.
TI BiH je krivičnu prijavu u ovom predmetu podnio još 2021. godine jer je uprava ovog javnog preduzeća bez ikakvog javnog nadmetanja dijelila milionske poslove Optima Grupi.
Okružno javno tužilaštvo u Trebinju odlučilo je još u novembru 2022. godine da neće provoditi istragu po ovoj prijavi, a ta informacija nije dostavljena TI BiH-u kao prijaviocu.
Tek prošle godine nakon upita o ishodu ovog slučaja dostavljena je naredba o nesprovođenju istrage. Na taj način TI BIH-u je uskraćena mogućnost izjavljivanja pritužbe na ovu tužilačku odluku, zbog čega je upućena prijavu Kancelariji disciplinskog tužioca (UDT).
Iz KDT-a su obavijestili TI BiH da je nakon “istrage i prikupljenih dokaza, zaključeno da su navodi pritužbe osnovani, te da je u konkretnom slučaju počinjen disciplinski prekršaj neopravdano kašnjenje u provođenju radnji u vezi s vršenjem funkcije tužioca”.
Odluku o odgovornosti tužioca koji je radio na ovom slučaju donijeće disciplinska komisija VSTS-a. Sa druge strane, slučaj nezakonitih nabavki goriva u RITE Gacko je zatvoren i niko neće odgovarati, iako je po mišljenju više institucija zakon grubo prekršen.
RITE Gacko godinama bez javnog nadmetanja nabavlja gorivo od istog ponuđača, a izgovor je svaki put bila „krajnja hitnost uzrokovana nepredvidivim događajima“ jer su tender obarale žalbe nezadovoljnih ponuđača.
Po mišljenju TI BiH, radi se o otvorenoj zloupotrebi zakonske mogućnosti čije korišćenje se ne može pravdati razlozima koji se mogu povezati sa organom koji sprovodi nabavku.
Ovdje je potpuno jasno da uprava godinama sama uzrokuje ove „nepredvidive događaje,“ a na kršenje zakona su više puta ukazali Kancelarija za razmatranje žalbi, Služba za reviziju Republike Srpske kao i Agencija za javne nabavke koja je takođe tužilaštvu dostavljala infomracije u ovom slučaju.
Ipak Tužilaštvo je zaključilo da nema ništa sporno u ovakvom postupanju, jer žaliocima koji nisu mogli učestvovati u nabavci nije nanesena “nikakva šteta”.
“Nabavkom robe na ovaj način u konkretnom slučaju nije nanesena šteta niti je teže povrijeđeno pravo drugog, jer da predmetnu robu ugovorni organ nije nabavio na tad navedeni i jedini mogući način isti bi došao u situaciju da RITE Gacko obustavi proces proizvodnje što bi imalo nesagledive posljedice za javni interes i štetu samog preduzeća”, navodi se u tužilačkoj odluci.
Tužilaštvo očigledno nije tražilo obrazloženje za činjenicu da je ova praksa trajala skoro deset godina, da su milionski poslovi dodijeljeni istom ponuđaču, a da su u isto vrijeme oštećeni ostali ponuđači koji nisu mogli učestvovati u procesu.
Posljednji takav slučaj zabilježen je u februaru ove godine kada je uprava RITE Gacko dodijelila istom ponuđaču 2,8 miliona KM pregovaračkim postupkom ponovo pod izgovorom krajnje hitnosti.
Po mišljenju TI BiH ovakvom odlukom tužilaštva poslata je loša poruka brojnim ugovornim organima u BiH da mogu otvoreno i nekažnjeno kršiti zakon o javnim nabavkama, bez ikakvih posljedica.
Treba podsjetiti da ovo nije jedini primjer gdje tužioci prave otvorene propuste u predmetima koji se tiču najvećih korupcijskih afera.
Gotovo u istom slučaju TI BiH nije obavješten ni o obustavi istrage u slučaju nezakonitih nabavki Rudnika Kreka Tuzla zbog čega je takođe podnesena disciplinska prijava protiv postupajućeg tužioca.
Zato TI BiH očekuje da se ovakvi propusti adekvatno sankcionišu, posebno zbog poraznih rezultata koje BH pravosuđe ima na polju borbe protiv korupcije.
(BN)
Politika
SMIJENJEN DRAGUTIN ŠKREBIĆ! Izabran novi predsjednik Skupštine grada Teslić

Novoformirana većina u Skupštini grada Teslića okupljena oko SDS-a smijenila je danas Dragutina Škrebića sa funkcije predsjednika gradskog parlamenta na koju je potom izabrala Slavena Jelića.
Jelić je po preuzimanju dužnosti rekao da je izborna procedura izvršena u skladu Statutom i Poslovnikom o radu.
Za novog potpredsjednika Skupštine grada Teslić izabran je Mehmed Dubravac iz Pokreta za Teslić, dok je sa ove funkcije razriješen Veljko Jotanović iz koalicije “Zajedno za bolji Teslić Demos-Ujedinjena Srpska”.
Nastavku sjednice, koja je počela jutros, prisustvuje 15 od ukupno 29 odbornika, odnosno ne prisustvuje osam odbornika SNSD-a, tri SPS-a, te po jedan koalicije Demos-Ujedinjena Srpska, BH Zeleni i SDA.
Do izbora predsjednika i potpredsjednika Skupštine grada sjednicom je kao najstariji odbornik predsjedavao Neđo Simić iz SDS-a.
Na dnevnom redu sjednice nalazi se 29 tačaka, među kojima izvještaji za 2024. godinu o izvršenju budžeta, o radu načelnika i odjeljenja, te o radu i poslovanju javnih preduzeća i ustanova.
Pred odbornicima se nalazi i izvještaji o planu rada javnih preduzeća i ustanova za tekuću godinu, te prijedlog o razrješenju direktora i članova Upravnog odbora Centra za socijalni rad.
Novu skupštinsku većinu čini 11 odbornika SDS-a, te po jedan iz Pokreta za Teslić, HDZ-a 1990, SDA i nezavisni odbornik Slaven Jelić.
Sjednica Skupštine grada prekinuta je jutros nakon što je formirana nova skupštinska većina okupljena oko SDS-a, kojoj se priključio odbornik SDA Meša Jašarević.
Nakon toga je uslijedila dojava o postavljenoj minsko-eksplozivnoj napravi, pa su evakuisani svi iz objekta. Naknadno je utvrđeno da je dojava bila lažna.
-
Banjaluka3 dana ago
SNSD JE SARAJEVU MAJKA, A BANJALUCI MAĆEHA!” Stanivuković “Građane ostavljaju bez vode i perspektive”
-
Politika3 dana ago
NOVA META TUŽILAŠTVA BiH! Pokrenuta istraga protiv šefa obezbjeđenja Milorada Dodika i načelnika PU Istočno Sarajevo
-
Banjaluka3 dana ago
DJEČAK IZ BANJALUKE helikopterom prebačen u Beograd na LIJEČENJE
-
Politika3 dana ago
HOĆE LI ĐOKIĆ NA OPTUŽENIČKU KLUPU? Šurovao s Kinezima na ŠTETU SRPSKE
-
Politika2 dana ago
IGOR CRNADAK “Neću prisustvovati Dodikovom govoru!”
-
Svijet3 dana ago
PRVO ČEKAJU PRIMIRJE! Belgijanci spremni da pošalju vojsku u Ukrajinu
-
Društvo3 dana ago
NEMA RAZLOGA ZA RADOST! Evo kakve nas vremenske prilike očekuju do kraja maja
-
Svijet3 dana ago
ONI SU ŠAMPIONI! Velika Britanija uvela 100 novih sankcija Rusiji