Banjaluka
„OD BANJALUKE S LJUBAVLJU“: Pozovite 1414 i donirajte 1KM za izgradnju kuće za privremeno i dugoročno ZBRINJAVANJE OSOBA sa smetnjama u razvoju

Na incijativu gradonačelnika Draška Stanivukovića pokrenuta je humanitarna akcija „Od Banje Luke s ljubavlju“, u okviru koje je od prošle sedmice u funkciji humanitarni broj 1414.
Kako je poručio gradonačelnik, pozivom na ovaj broj donirate 1 KM za izgradnju kuće za privremeno i dugoročno zbrinjavanje djece, mladih i odraslih sa smetnjama u razvoju, jer kako dodatno naglašava- Banja Luka postavlja nove granice i trendove.
-Ovo je jedna lijepa, značajna i veoma važna tema. Meni je ideja za izgradnju ove kuće došla jer sam bio inspirisan akcijom Vlade Republike Srpske „Sa ljubavlju hrabrim srcima“, koja svake godine iznjedri nešto dobro. Moram da kažem da Grad Banja Luka učestvuje u svakoj akciji „Sa ljubavlju hrabrim srcima“ i smatram da imamo kapacitet da iznesemo jednu takvu akciju. Ideja je potekla od moje svakodnevne komunikacije sa roditeljima koji imaju djecu sa pošteškoćama u razvoju. Slušajući njihove priče možemo dijelom da rzumijemo potrebe roditelja. Kada roditelj treba da bude odsutan, najveći strah jeste gdje ostviti svoje dijete i pitanje koje sebi često postavljaju jeste – šta poslije mene. Zbog toga, naš dugoročni cilj jeste da i njihova želja bude ostvarena, a to je da to dijete bude poslije njih sigurno kroz ovaj projekat – kazao je gradonalelnik.
Naglasio je kako profesionalne ustanove i institucije to mogu da garantuju.
-Mi idemo sa izgradnjom kućom koja će za početak imati uslugu „Predah“, ali želimo da, ukoliko bude dobra podrška od svih institucija, što svakako i očekujemo, te od svih nas, možemo sve to da završimo ove godine i da ne čekamo dugo. Želimo da izgradimo objekat, za šta smo obezbijedili sredstva, parcelu i želim da sve pozovem da se kao društvo uključimo.Određene društveno-odgovorne kompanije se već pridružuju ovoj akciji. Broj koji treba da pozovete je 1414, te vas pozivam da budete dio ove akcije – kazao je gradonačelnik, koji je naglaso kako akcija traje do kraja aprila, nakon čega će biti upriličen i koncert povodom ove akcije.
Savjetnica gradonačelnika, Milada Šukalo istakla je kako prije svega nekoliko mjeseci gradonačelnik razgovarao sa saradnicima o tome šta mnogiroditelji koji imaju djecu sa poteškoćama žele i koji su njihovi strahovi, te i to šta će biti sa njihovom djecom kada budu stariji.
-To je tema koja je za sve roditelje najstršnija. Upravo zbog toga, gradonačelnik je inicirao da zajedno radimo na tome i osnujemo jednu ustanovu koja bi omogućila trajnu brigu u ovakvim slučajevima. Imali smo veliki broj sastanaka sa institucijama i spoznali smo da se radi o kompleksnoj temi koja ima širok spektar problema. Govorimo o dnevnom zbrinjavanju, pa se otvorilo pitanje „Dnevnog centra“ koji bi omogućio brigu o djeci starijoj od 18 godina. Otvorilo se i pitanje uvođenju usluge „Predah“ kao privi korak ka izgradnji ove institucije – da roditelji u toku godine izvjesni vremenski period mogu da ostave svoje dijete na 24 časa na brigu, kada treba da putuju, idu na liječenje i slično – istakla je ona.
Poručila je kako je gradska administracija pronašla adekvatnu lokaciju na kojoj će praviti ovu kuću.
-Našli smo parcelu u centru grada, a naš tim je bio na terenu i utvrido da je riječ o dobroj lokaciji. Ona se nalazi u Ulici „Ivana Gorana Kovačića“ i trenutno radimo idejno rješenje kompleksa koji bi u prvu ruku omogućio uslugu „Predah“, zatim dnevno zbrinjavanje a i onda ustanovu. Ovo je tema koja je aktuelna i neophodna, a zahvalni smo svima a najviše gradonačelniku koji je prepoznao značaj, jer ovo je nešto za čim roditelji vape vipše od 10 godina i oni su bili inicijatori da se nešto ovako pokrene. Treba da riješimo ovaj istinski problem – kazala je Šukalo.
Majka osobe sa poteškoćama u razvoju, Danijela Višnjić zahvalila je gradonačelniku na ovoj inicijativi koja će roditeljima mnogo da znači.
-Moj si ima 17 godina i ova usluga je nešto što če biti od velikog značaja svima nama, jer će nam omogućiti da pružimo više našoj djeci, a da se mi kao roditelji posvetimo osbavezama koje imamo. Zahvalni smo Gradu i gradonačelniku što su pokrenuli ovu incijativu koja je perva u regionu kada je riječ o ovome – istakla je ona.
Podsjećamo, na incijativu gradonačelnika Draška Stanivukovića, pokrenuta je humanitarna akcija „Od Banje Luke s ljubavlju“, u okviru koje je od danas u funkciji humanitarni broj 1414. Pozivom na ovaj broj donirate 1 KM za izgradnju kuće za privremeno i dugoročno zbrinjavanje djece, mladih i odraslih sa smetnjama u razvoju.
Banjaluka
TUGA: Služen parastos na spomeniku 12 BEBA na Novom groblju u Banjaluci

U Banjaluci se obilježavaju 33 godine od smrti 12 banjalučkih beba u Kliničkom centru, koje su umrle zbog nerazumijevanja svjetskih moćnika koji nisu dozvolili transport kiseonika.
Služen je parastos na spomeniku 12 beba na Novom groblju u Banjaluci, nakon čega će biti ploženo cvijeće na spomen-obilježje “Život”.
Odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.
Agonija je prekinuta probojem koridora i spajanjem banjalučke regije sa ostalim dijelovima Republike Srpske i Srbije.
Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život, prenosi RTRS.
Banjaluka
STANIVUKOVIĆ: “OVAJ SPOMENIK NE ĆUTI, ON VJEČNO PLAČE!” Obilježene 33 godine od smrti 12 beba

Polaganjem vijenaca i cvijeća na spomen-obilježje “Život” u centru Banjaluke danas je obilježeno 33 godina od smrti 12 beba u Kliničkom centru u Banjaluci, koje su umrle zbog nedostatka kiseonika za inkubatore.
Željka Tubić, sekretar Udruženja “12 beba” i majka jedne od nastradalih beba, kazala je da je ovo period kada srpski narod, nažalost, obilježava mnoge godišnjice stradanja.
– Pored svih apela i molbi da se kiseonik dostavi, te 1992. godine počinjen je zločin o kojem je čuo cijeli svijet – ubijeno je naših 12 beba. Danas, 33 godine kasnije, naše bebe stoje na braniku otadžbine i upravo njihova žrtva bila je znak da Vojska Republike Srpske mora krenuti u našu odbranu – kazala je Tubićeva i dodala:
S ovog mjesta svake godine šaljemo poruku – da se nikada više ne ponovi ovakav zločin. Naše zvjezdice će zauvijek sijati u našim srcima, a dok ima sjećanja – one će živjeti – kazala je ona.
Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac rekla je da se ovaj strašan zločin nikada ne smije zaboraviti.
-Kada bismo mogli da vratimo vrijeme, da se vratimo u taj maj 1992. godine, kada su majke rađale svoju djecu, svi bismo uradili isto što i one – vapili za pomoć, molili da se spasu životi nevinih beba. Da su moćnici tada čuli njihove jauke, njihove molbe, možda bi sve bilo drugačije. Ali tada su radili o našoj glavi – i stradala su nevina djeca – kazala je ona.
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković kazao je da svaki spomenik nešto govori, ali ovaj plače.
– Svaki spomenik nešto govori, ali ovaj – ovaj spomenik plače. Plače jer priča o 12 beba koje su trebale da upoznaju svijet. O 12 života koji su mogli da budu, ali nisu – jer im to nije dozvoljeno. Plače i zbog međunarodne zajednice, one iste koja danas govori o ljudskim pravima, a tada je ostala nijema. Samo jedan poziv, samo jedna odluka mogla je spasiti živote. Nije se radilo samo o tih 12 beba – to je značilo 12 djetinjstava, 12 odrastanja, 12 budućnosti. Danas bi svako od njih trebalo da ima svoj život, svoje snove, svoje porodice. Ali to im nije dozvoljeno. I zato ovaj spomenik ne ćuti – on vječno place – kazao je Stanivuković.
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da je stradanje banjalučkih beba najveći zločin i tragedija koja se ne smije ponoviti.
– Najveći zločin u sudskoj praksi je gušenje, a ako je to gušenje bebe, to je onda zločin nad zločinima. Nisam siguran da ćemo dočekati dan kada će se svijest i odgovornost za ovaj zločin pojaviti ili doći pred neki sud, ali sam siguran da smo svi svjesni da nam se to nikada više ne smije dogoditi – kazao je Stevandić.
Iz Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, koja je organizator obilježavanja, podsjećaju na nehumanu i necivilizovanu odluku svjetskih moćnika iz 1992. godine kojom je onemogućen transport kiseonika za Banjaluku zbog čega je u Kliničkom centru Banjaluka umrlo 12 beba.
– Trinaesta beba umrla je 13 godina kasnije, dok je četrnaesta beba preživjela sa teškim mentalnim i fizičkim oštećenjima – podsjećaju iz ove organizacije.
Naime, odlukom Savjeta bezbjednosti UN u maju i junu 1992. godine bili su zabranjeni međunarodni letovi, čak i oni sa bocama kiseonika iz Beograda za Banjaluku, zbog čega je preminulo 12 tek rođenih beba koje su bile u inkubatorima.
Prva beba umrla je 22. maja 1992. godine, nakon čega je uslijedila agonija i smrt ostalih beba.
Do 19. juna iste godine u Banjaluci je umrlo 12 beba koje su postale simbol kršenja ljudskih prava i neljudskosti međunarodne zajednice.
Trinaesta beba Slađana Kobas izgubila je bitku za život sa 14 godina, a četrnaestoj bebi Marku Medakoviću nedostatak kiseonika ostavio je posljedice za cijeli život.
Banjaluka
STANIVUKOVIĆ NAKON SJEDNICE KOLEGIJUMA: Počela sanacija kula na tvrđavi Kastel

Gradonačelnik Draško Stanivuković održao je redovnu sjednicu kolegijuma sa načelnicima i šefovima odsjeka, te je poručio kako Banja Luka nastavlja da se razvija i da ide naprijed.
-Razgovarali smo o ključnim projektima za naš grad. Naime, počela je sanacija dvije kule na tvrđavi Kastel. Naredne sedmice, ukoliko vremenski uslovi dozvole, počinje izgradnja amfiteatra na otvorenom kod Pravnog fakulteta. Radovi na izgradnji i uređenju staza na Trešnjiku teku dobrom dinamikom – rekao je on.
Istakao je i to kako je počeo je drugi krug košenja javnih zelenih površina, te da je u toku sanacija saobraćajnica po unaprijed utvrđenom rasporedu.
-Na Centralnom spomen-obilježju u petak počinju radovi na parternom uređenju – postavljanju granita. Aktivno radimo na izradi strategije za povećanje prihoda Grada. Projekat rekonstrukcije vodovoda Tunjice 1 i 2 je spreman i čeka podršku odbornika. Nastavljamo dalje još snažnije, za Banju Luku koja se gradi, napreduje i ide naprijed – kazao je Stanivuković.
-
Politika3 dana ago
IGOR CRNADAK “Neću prisustvovati Dodikovom govoru!”
-
Politika22 sata ago
ZAPAD POKREĆE OŠTRE MJERE PROTIV VLASTI U REPUBLICI SRPSKOJ! Traži se izolacija, obustava finansiranja i ukidanje kontakata
-
Politika2 dana ago
VIŠKOVIĆ U PARALELNOM UNIVERZUMU “Srpska među 10 najpoželjnijih zemalja za investiranje”
-
Region23 sata ago
BRNABIĆ PORUČILA PICULI “Dalje ruke od Srbije!”
-
Hronika2 dana ago
PANIKA U ŠKOLI: Na tabli poruka “Pobiću čitavu prvu smjenu”, stigla policija!
-
Hronika20 sati ago
SUD BIH! Osuđen na zatvor zbog čestitke rođendana Mladiću
-
Politika3 dana ago
PANDUREVIĆ “Pozivam Šmita da objavi SVE TRANSKRIPTE RAZGOVORA FUNKCIONERA Srpske sa visokim predstavnicima”
-
Politika21 sat ago
RISTIĆ POSLAO OŠTRU PORUKU “Lopare nisu na prodaju za profit neke kompanije, OVDJE KOPATI NEĆETE”