Connect with us

Svijet

NAKON 30 GODINA PAO SNIJEG U PAKISTANU! Poginulo 35 ljudi

Najmanje 35 osoba je poginulo, a nekoliko desetina je povrijeđeno kada su Pakistan pogodile ledena kiša i neočekivane snježne padavine.

Među poginulima je 22 djece, od kojih su neka stradala u klizištima koja su zatrpala njihove domove, saopštile su vlasti za upravljanje u vanrednim situacijama.

Ekstremne vremenske prilike pogodile su sjeverne i zapadne regione Pakistana, zatrpavši puteve i oštetivši stotine kuća. Stručnjake je iznenadio snijeg jer je Pakistan u martu obično vlažan, prenosi BBC.

Muštak Ali Šah, bivši direktor meteorološkog odjeljenja zemlje, pripisao je neobične uslove klimatskim promjenama. Dodao je da slabo nevrijeme sa gradom koje traje “nekoliko trenutaka” ne bi bilo toliko iznenađujuće, ali je neobično da to traje više od 30 minuta.

Hadžit Šah, stanovnik okruga Kirk u sjeverozapadnoj provinciji Hajber Pahtunhva, rekao je da je samo jednom doživio snijeg u svom kraju.

“Koliko se sjećam, bilo je slabih snježnih padavina nekoliko minuta prije otprilike 25 ili 30 godina”, rekao je on za BBC.

Obilne kiše potpuno su uništile najmanje 150 kuća i djelimično oštetile 500 kuća, uglavnom u Hajber Pahtunkvi i jugozapadnoj provinciji Beludžistan, saopštile su vlasti. U pojedinim okruzima više dana je potpuno isključena struja.

Pokrajinska vlada Hajber Pahtunkve obezbijedila je pomoć pogođenim oblastima i najavila finansijsku pomoć povrijeđenima i porodicama poginulih.

Pakistansko meteorološko odjeljenje je u svojoj nedjeljnoj prognozi saopštilo da se u većem dijelu ove nedjelje očekuje “uglavnom hladno i suvo vrijeme”, iako bi u nekim dijelovima Beludžistana i Kašmira trebalo da očekuju “snježne padavine iznad brda”.

Loading...

Svijet

HILJADE MRTVIH U MJANMARU, ljudi spavaju napolju iz straha od novih potresa

Broj poginulih u razornom zemljotresu jačine 7,7 stepeni Rihterove skale, koji je 28. marta pogodio Mjanmar, porastao je na najmanje 3.515 osoba, a i dalje se traga za 210 ljudi, saopštila je danas vojna vlast te zemlje.

Najveći broj stradalih je u Mandaleju i okolnim oblastima, drugom po veličini gradu u Mjanmaru, gdje je život izgubilo više od 2.100 ljudi.

Vlasti su proglasile kraj zvaničnih akcija potrage i spasavanja, preusmjerivši fokus na raščišćavanje ruševina i obnovu pogođenih područja.
Prema izvještajima, mrtvačnice su prepune, a masovne kremacije se odvijaju na otvorenom prostoru, prenosi agencija DPA.

Mnogi građani, uplašeni zbog čestih naknadnih potresa, i dalje izbjegavaju povratak u svoje domove i noći provode na otvorenom, prenosi Nova.

Pored zemljotresa, situaciju dodatno pogoršavaju česti prekidi interneta, koji ometaju komunikaciju i koordinaciju iz vazduha.

U nekim dijelovima Mjanmara stanje je potpuno katastrofalno. Prema navodima lista “Irrawaddy”, više od 80% infrastrukture u gradu Sagaingu je uništeno.

Humanitarna kriza i dalje traje, a najteže su pogođene ranjive grupe u zemlji koja je već godinama zahvaćena unutrašnjim sukobima.

Meteorolozi upozoravaju da bi nadolazeća sezona kiša mogla izazvati poplave i klizišta.

Nastavi čitati

Svijet

BIZARNO! Njemačka podržava i PRIPREME DJECE za slučaj rata

Njemačko ministarstvo unutrašnjih poslova preporučilo je građanima da pripreme zalihe osnovnih potrepština, kao i da se školska djeca pripreme za slučaj rata, pošto je, kako navode, ruski napad na teritoriju NATO realan scenario, prenose danas njemački mediji.
“S obzirom na nedavni razvoj događaja u oblasti bezbednosti, trebalo bi veću pažnju posvetiti civilnoj odbrani, uključujući škole”, navelo je u saopštenju ministarstvo na čijem čelu je Nensi Fezer iz stranke SPD, prenosi list Handelsblat.

Predstavnik stranke Demohrišćanske unije (CDU), Roderih Kizeveter, predložio je obuku učenika za krizne situacije.

“Neophodno je da se učenici obuče za vanredne situacije, pošto su deca posebno ranjiva i ugrožena u ovakvim situacijama”, kazao je on.

Federalna agencija za civilnu zaštitu nadležna je da finansira i obezbedi kurseve prve pomoći.

Kako je ukazala nemačka obaveštajna služba BND, mogućnost rata koji preti Evropi je realističan scenario, a to je nedavno istakao i visoki zvaničnik nemačke vojske Bundesvera, Karsten Brojer.

“Prema našoj analizi, Rusija je sposobna da napadne teritoriju NATO za četiri do sedam godina”, izjavio je on na bezbednosnoj konferenciji u Berlinu.

Nemačko ministarstvo unutrašnjih poslova sledi preporuke EU da građani Unije treba da se snabdeju hranom, vodom i drugim osnovnim potrepštinama za period od najmanje tri dana.

(Tanjug) Foto: Unsplash/Maheshkumar Painam

Nastavi čitati

Svijet

SAD DONOSI DRASTIČNE MJERE! Američka država uvodi smrtnu kaznu za pedofile

U američkoj saveznoj državi Ajdaho nedavno je usvojen zakon kojim se proširuje primjena smrtne kazne za pedofile, prenijeli su danas američki mediji.

Ajdaho je prva država u SAD koja je u modernom dobu usvojila zakon kojim se uvodi streljački vod za egzekuciju osuđenih na smrtnu kaznu, prenosi portal “Deseret News”.

Novim zakonom se od sada daje mogućnost sudijama ili poroti da uzmu u obzir smrtnu kaznu kada se na suđenju dokažu zločini koji uključuju pedofiliju, prenosi Kurir.

Ako nema uslova za izricanje smrtne kazne obavezna minimalna kazna zatvora od 25 godina zatvora sa mogućom maksimalnom kaznom doživotnog zatvora može biti izrečena ako se optuženi proglasi krivim za otmicu žrtve ili učešće u trgovini ljudima.

Time se pooštrava kaznena politika i za druga krivična djela u kojima je dokazano opsceno ponašanje prema maloljetniku do 16 godina ili mlađem.

Nastavi čitati

Aktuelno